Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Fetal Alkol Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Fetal alkol sendromu hamilelikleri boyunca alkol kullanan annelerin çocuklarında görülen bir doğum anomalisidir.

Fetal alkol sendromu hastalığı nedir?

Fetal alkol sendromu hamilelikleri boyunca alkol kullanan annelerin çocuklarında görülen bir doğum anomalisidir. Alkol anneden plasenta yolu ile bebeğe geçmekte ve fetüste zihinsel ve fiziksel anomalilere neden olmaktadır. Anne hamileliği boyunca ne kadar çok alkol tüketir ise belirtiler o kadar ciddi boyutta olur. Hamilelik boyunca alkolün sürekli kullanılması ara sıra kullanılmasından daha tehlikelidir. Ancak alkolün hangi düzeye kadar fetüs için güvenli olacağı bilinmemektedir.

Fetal alkol sendromu hastalığı belirtileri

Fetal alkol sendromu ile doğan çocuklarda huzursuzluk, spazmlar ve kas gerilmeleri gibi alkol yoksunluk belirtilerine rastlanmaz. Bunun yerine daha çok uyku ve beslenme bozuklukları, huzursuzluk ve sese hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkar. Yüz şekil bozuklukları bulunabilir. Çoğu bebekte zeka geriliği dil ve konuşma alanında gecikmeler, koordinasyon ve hareket becerilerinde gecikmeler (gelişme gecikmesi) görülebilir. 

Bebeklerin çoğunda sakarlık ve aşırı hareketlilik izlenebilir. Bu bebeklerin büyümeleri yavaştır ve kalp anomalileri (konjenital kalp hastalığı), beyin hacminin küçük olması, yarık damak ve yarık dudak ya da kalça çıkıklığı (doğumsal kalça anomalileri) görülebilir. Çoğu çocuk yaşına göre daha kısa boyludur. Özellikle bu sorun yaşam boyu sürer. Fetal alkol sendromu bulunan okul yaşındaki bir çocuk bu sendrom ile doğan bebeklerinkine benzer yüz hatlarına sahip olabilse de genelde zamanla belirtiler silinebilir. Bu dönemde çocukta öğrenme güçlükleri ve gelişim gecikmeleri görülebilir. Bu çocuklar genellikle dikkatsiz, aşırı hareketli olurlar ve bellekleri iyi değildir ve uyku sorunları bulunur. Ergenlerde ise sosyal çekilme, mutsuzluk, davranışsal ve duygusal sorunlara rastlanabilir.

Fetal alkol sendromunun tipik yüz özellikleri, bu sendrom ile doğan çocukların kafaları küçük, gözleri dar ve ayrıktır. Üst dudağın üzerinde dikey çukurluğun bulunmadığı ince dudak yapısı izlenir. Burun ve dudaklar arasındaki mesafe geniş, kulaklar çıkıntılı ve düşüktür.

Fetal alkol sendromu teşhisi

Fetal alkol sendromunu saptamaya yarayan özel bir test bulunmamaktadır. Çocuğun fiziksel özelliklerine ve annede alkol öyküsü bulunup bulunmamasına göre değerlendirme yapılır. Büyük yaştaki çocuklara fetal alkol sendromu tanısı koymak zordur. 

Fetal alkol sendromu tedavisi

Fetal alkol Sendromunda tedavi, çocukta bulunan zihinsel ve fiziksel sorunlara yöneliktir. Örneğin kalp sorunları için kalp cerrahisi, yarık damak için plastik cerrahi, kalça çıkığı için ortopedi cerrahisi gerekli olabilir. Fetal alkol sendromuna maruz kalan çocukların diğer tedavi yöntemleri arasında ise fizik tedavi, konuşma terapisi, mesleki tedavi ve özel eğitim de gerekebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları nedenleri ve tedavisi
  2. Nöral tüp defektleri nedenleri ve tedavisi
  3. Yarık dudak ve yarık damak hastalığı nedir
  4. Çocuklarda kalça çıkıkları nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda yürüme gecikmesi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git