Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Feokromositoma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Feokromositoma, nadir görülen ve kanserleşme özelliği göstermeyen adrenal bezlerin medulla (çekirdek) hücrelerinden ortaya çıkan bir tümörüdür.

Feokromositoma hastalığı nedir?

Feokromositoma, nadir görülen ve kanserleşme özelliği göstermeyen adrenal bezlerin medulla (çekirdek) hücrelerinden ortaya çıkan bir tümörüdür. Bu hücreler adrenalin (epinefrin) ve noradrenalin (norepinefrin) hormonlarını salgılama işlevini gerçekleştirirler.

Bu durum, tümör meydana geldiğinde normalden daha fazla hormon üretimine yol açar ve bu hormonlarda artış olur ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve anksiyete bozukluğu gibi psikolojik sorunlar görülür. Feokromositoma bozukluğu her yaş grubunda görülebileceği gibi orta yaş erişkinlerde (30-50 yaş arası) daha sık görülür.

Feokromositoma hastalığı belirtileri

Feokromositoma hastalığında en önemli bulgu yüksek tansiyondur fakat bazı durumlarda ya da koşullarda (tümör üzerinde basınç, duygusal stres veya beta bloker ilaç kullanımı gibi) durumlarda hormon sıçraması meydana gelebilir ve bu sıçramadan dolayı kan basıncında ani artış (ani tansiyon yüksekliği), kalp çarpıntısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, yüzde kızarma, terleme ve bazı hastalarda ölüm korkusu gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Adrenal bezin iyi huylu tümörleri

Adrenal bezin iyi huylu tümörleri

Feokromositoma hastalığı teşhisi

Feokromositoma teşhisinde adrenalin ve noradrenalin düzeylerinin tespit edilmesi ve hastalığın tanısı için kan testleri ve idrar testleri istenir.

Tümörlerin yerinin belirlenmesi için bilgisayarlı tomografi (BT), pozitron emisyon tomografisi (PET),  manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve radyoizotop sintigrafisi gibi yöntemlerin de kullanılması gerekebilir.

Ani hipertansiyon krizi yaşayan hastalarda, kanama sorunu olan hastalarda, ölüme neden olabilecek Feokromositoma durumundan şüphelenildiğinde perkütan ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Feokromositoma hastalığı tedavisi

  1. Feokromositoma teşhis edildikten sonra tedavi, genellikle cerrahi yöntemler kullanılarak tümörlerin çıkarılması şeklinde yapılır fakat cerrahi tedavi öncesi hastanın şikayetlerini azaltmak, kan basıncını düşürmek, kalp ritmini düzenlemek, hastanın elektrolit ve sıvı dengesini sağlamak için ilaç tedavileri ve serum tedavileri uygulanır.
  2. Cerrahi tedaviden önce gerekli tedavinin yapılması sonucu hasta ameliyata hazırlanır.
  3. Bu durum bazen ara ara tekrarlayabilir, bu nedenle cerrahi tedaviden sonra hastalık belli aralıklar ile takip edilir.

 Benzer sağlık yazıları

  1. Graves hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Hiperkalsemi (kalsiyum yüksekliği) neden olur
  3. Hipofiz hastalıkları nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda Addison hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Adronokortikotropik hormon (ACTH) nedir
  6. İnsülin direnci nedir
  7. Böbrek tümörü nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git