Eklem Hastalıkları

Femur Kırılması Neden Olur? Femur Kırıkları Tedavisi

Femur kırılmasında tedavi yöntemi hastanın yaşına ve kemiğin durumuna bağlı değişebilir.

Femur kırığı nedir?

Femur kırığı (kalçada femur olarak adlandırılan kısmın kırılmasıdır). Femur kırıklarında kırılan kısma ait belirtiler, tedavi şekli ve oluşabilecek komplikasyonlar, o kemiğin boyun kısmından (gövdenin üst kısmı ve kalça eklemi arasındaki kısa bölge) veya gövde kısmından kırılmasına bağlıdır. Femur kırılmasında tedavi yöntemi hastanın yaşına ve kemiğin durumuna bağlı değişebilir.

Femur boyun kırıkları nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Femur boyun kırıkları nedenleri : Kırık kalça olarak da adlandırılan bir kırılma türü, özellikle de osteoporoz (kemik erimesi) gibi kemik rahatsızlıkları bulunan kadınlarda ve yaşlı kişilerde daha sık görülür. Femur boyun kırıkları genellikle düşme sonucu meydana gelir.

Femur boyun kırıkları belirtileri : Femur boynunun kırılmasında kırık kemik uçları ciddi bir şekilde yerinden oynar; bu tür bir durumda kasık ve kalça kısmında ayakta durmayı imkansızlaştıran ağrılar meydana gelir. Bazen ve bazı hastalarda kırık kemik uçları birbirlerine doğru sıkışırlar ve bu gibi durumlarda ağrı daha az hissedilir ve yürümeyi çok fazla engellemeyebilir.

Femur boyun kırıkları teşhisi : Femur boyun kırıkları röntgen filmi, bilgisayarlı tomografi ve hastanın öyküsü ve fizik muayenesi ile ortopedi uzmanı tarafından teşhis edilir.

Femur boyun kırıkları tedavisi : Eğer kemik uçları yerinden ayrılmış ise kemik uçlarını tekrar yerine getirip sıkıştırmak ya da femurun tüm boynunu ve baş kısmını yapay bir madde (protez kalça) ile değiştirmek için gerekli cerrahi yöntem uygulanır. Kemik uçları aynı hizaya gelir ise kendi kendine kaynar, ancak bu durum tekrar cerrahi müdahaleyi gerektirebilir.

Femur boyun kırıkları nedeni ile oluşan komplikasyonlar : Femur boyun kırıklarında femur başını besleyen kan akımın bozulması gibi bir komplikasyon gelişebilir ve o bölgedeki kemiğin parçalanmasına (avasküler kemik nekrozuna) neden olabilir. Femur boynunun kırılması sonrasında kalça ekleminde osteoartrit (kireçlenme) oluşabilir. Femur boynu kırıkları sonrası hareketsizlik ve cerrahi müdahale, yaşlı insanlarda doğrudan kırık ile ilgili olmayan pnömoni (zatürre) gibi bir komplikasyonun ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Femur gövdesi kırıkları nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Femur gövdesi neden kırılır? : Femur kemik gövdesinin kırılması trafik kazalarında ve femurun aşırı bir kuvvete maruz kalması durumunda ortaya çıkabilir.

Femur gövde kırıkları belirtileri : Birçok durumda kemik uçları, oldukça ciddi şekilde yerinden oynar ve bu durumda da şiddetli ağrı, duyarlılık ve şişme (ödem), morarma olur. Femoral gövdenin kırılması durumu ile birlikte ciddiye alınacak kadar kan kaybı meydana gelebilir.

Femur gövde kırıkları teşhisi : Femoral gövde kırıklarında teşhis röntgen filmi, bilgisayarlı tomografi, hastanın öyküsü ve ortopedi uzmanın yapacağı fizik muayene ile konulur.

Femur gövde kırıkları tedavisi : Femur gövde kırıklarında cerrahi tedavi ile kırık uçları bir araya getirilerek plak ya da vidalar ile tespit edilir. Bazı hastalarda ve bazı durumlarda femur gövde kırıklarının kırık uçları elle aynı hizaya getirilerek alçılama yöntemi ile tedavi edilebilir ve bu yöntem sayesinde cerrahi tedaviye gerek kalmaz.

Femur gövde kırıklarında oluşabilecek komplikasyonlar : Femur gövde kırıkları komplikasyonları arasında kemiklerin kaynamaması ya da yanlış kaynaması, osteomiyelit (kemik iliği iltihabı) veya sinir ve arterlerde meydana gelebilecek hasarlar vardır. Femur alt gövdede meydana gelebilecek kırık sonrası kalıcı diz sertliği gelişebilir.

Femur kırıkları tedavisi nasıl yapılır

Femur kırıkları tedavisi nasıl yapılır

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Diz ve diz çevresi kırıkları nedenleri ve tedavisi
  2. Ayak bileği kırıkları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Topuk kırıkları nedenleri ve tedavisi
  4. Ayak tarak kemiği kırıkları nedenleri ve tedavisi
  5. Boyun kırıkları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Omurga kırıkları nedenleri ve tedavisi
  7. Baş, boyun ve omurilik yaralanmaları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git