F

Felty Sendromu Nedir? Felty Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Felty sendromu, romatoid artritin'in (RA) ciddi ve hayatı tehdit edici eklem dışı komplikasyonu olarak ortaya çıkabilmekle birlikte, asıl nedeni bilinmemektedir. 

Felty sendromu kısaca nedir?

Felty sendromu nedir? Dalakta meydana gelen büyüme ile veya akyuvar miktarının aşırı düşük olması (nötropeni) ile karakterize edilen bir hastalıktır. Felty sendromu, romatoid artritin’in (RA) ciddi ve hayatı tehdit edici eklem dışı komplikasyonu olarak ortaya çıkabilmekle birlikte, asıl nedeni bilinmemektedir.

Felty sendromu belirtileri: Hastalığın belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık (anemi), eklem şişmesi ve eklem sertliği, bacak ülseri ve nötropeni nedeniyle enfeksiyonlara yatkınlık bulunabilir. Durumun olası belirtileri de dalak şişmesi ve bazı durumlarda kabarık lenf nodülüdür. Bazı hastalarda bu duruma bağlı gelişebilen sekonder sjögren sendromu nedeniyle keratokonjonktivit sika görülür.

Felty sendromu tedavisi: Hastalığın tedavisi romatoid artrit tedavisi ile aynıdır. Bazı durumlarda splenektomi (dalağın alınması ameliyatı) gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Romatoid artrit nedir ve neden olur
  2. Kansızlık (anemi) nedir
  3. Halsizlik neden olur
  4. Bacak ülserleri neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git