Ağrılar ve Tedavileri

Felden Flash Nedir? Felden Flash Ne İşe Yarar? Felden Flash Nasıl Kullanılır?

FELDEN FLASH 20 MG TABLET KULLANMA TALİMATI

Ağızdan alınır.

Etkin madde: Her tablet 20 mg piroksikam içerir.

Yardımcı maddeler: Jelatin, mannitol, aspartam (E951), sitrik asit (susuz), saf su. Ürün, sığır kaynaklı jelatin hammaddesi içermektedir.

Felden Flash Prospektüs

FELDEN FLASH NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR? (FELDEN FLASH ENDİKASYONLARI)

Felden Flash beyaz veya kırık-beyaz, yuvarlak tabletlerdir.

Her tablet 20 mg piroksikam isminde etkin madde içerir. Felden Flash 10 tabletlik alüminyum blister ambalajlarda sunulur.

Felden Flash non-steroid antiinflamatuar ilaç (NSAİİ) grubuna dahildir. Bu, ağrıyı azaltmaya yardım eder ve eklemlere etki ederek şişmeyi azaltır.

Felden Flash, diğer steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlara yeterli yanıt vermeyen hastalarda;

 • Eklemlerde ağrı, şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan devamlı bir hastalık (romatoid artrit),
 • Eklemlerin aşınması sonucu ortaya çıkan ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen bir hastalık (osteoartrit),
 • Sıklıkla bel, sırt ve boyun bölgelerini etkileyen ve buralarda ağrı, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğuna (kamburluk) neden olabilen bir hastalık (Ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisinde kullanılır.

Ayrıca;

 • Akut kas-iskelet sistemi ağrıları,
 • Ameliyat sonrası ağrılar,
 • Akut gut artriti (bir tür eklem iltihabı),
 • Adet sancısı, tedavisinde kullanılır.

Güvenlilik profilinden dolayı NSAİİ tedavisinde piroksikam birinci basamak tedavi seçeneği değildir. Piroksikam reçete etme kararı her bir hastanın toplam riskine göre doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

FELDEN FLASH KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (FELDEN FLASH KONTRENDİKASYONLARI)

Eğer;

 • Eğer midenizde veya bağırsaklarınızda ülser, kanama, delinme (kanlı dışkılama, kan kusma) varsa veya geçmişte olduysa,
 • Ülseratif kolit (iltihabi bir bağırsak hastalığı), Crohn’s hastalığı (kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı), mide-bağırsak kanseri veya divertiküliti (bağırsak duvarında kesecik oluşması) geçirdiyseniz,
 • Eğer ibuprofen benzeri başka bir non-steroid antiinflamatuar ilaç, selekoksib ya da aspirin gibi ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaç kullanıyorsanız,
 • Varfarin gibi kanın pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç alıyorsanız,
 • Eğer geçmişte piroksikama (ya da bu ilaç içindeki herhangi bir maddeye) veya herhangi bir non-steroid antiinflamatuar ilaca karşı, özellikle eksfolyatif dermatit (deride kızarıklık ve pulpul dökülme ile seyreden hastalık), Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) veya toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık) gibi ciddi olsun olmasın deri reaksiyonları ile gelişen alerjik reaksiyon gösterdiyseniz,
 • Aspirin veya herhangi bir non-steroid antiinflamatuar ilacı kullandığınızda astım semptomları, nazal polipler, anjioödem veya ürtiker gibi hastalıklar geçirdiyseniz (bu gibi hastalarda ciddi, nadiren ölümcül, ani aşırı duyarlılık benzeri tepkiler bildirilmiştir),
 • Eğer ciddi kalp yetmezliğiniz varsa,
 • Eğer hamileliğinizin son üç ayında iseniz, bunlar gibi durumlarda Felden Flash kullanılmamalıdır (kontrendikedir).

Kalbi besleyen damarlara (koroner) uygulanan bypass ameliyatının hemen öncesi ve hemen sonrasında ağrı tedavisi için Felden Flash kullanmayınız.

Piroksikam kullanımıyla potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan deri döküntülerinin (DRESS sendromu, Stevens-Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz) öncelikli olarak genelde gövdede merkezi kabartıyla birlikte kırmızımsı noktalar ya da dairesel deri alanlarıyla belirdiği bildirilmiştir. Potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bu deri döküntülerine genellikle gribe benzer belirtiler eşlik eder. Döküntüler deride yaygın kabarcıklanmaya ya da pullanmaya ilerleyebilir. Ciddi deri reaksiyonlarının meydana gelme riskinin en yüksek olduğu zaman tedavinin ilk haftalarıdır. Eğer piroksikam kullanımı ile Stevens-Johnson sendromu ya da toksik epidermal nekroliz geliştirdiyseniz, piroksikama herhangi bir zamanda tekrar başlatılmamalısınız. Eğer döküntü ya da bu deri reaksiyonları gelişirse, derhal doktora danışınız ve bu ilacı aldığınızı belirtiniz.

FELDEN FLASH’IN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

Kalp-Damar Hastalıkları İle İlgili Riskler:

 • NSAİİ’ler, ciddi kan pıhtılaşması olayları, kalp krizi ve inme risklerinde ölümcül olabilecek artışlara sebep olabilirler. Bu risk kullanım süresiyle birlikte artabilir. Kalp-damar hastalığı olan veya kalp-damar ile ilgili risk faktörü taşıyan hastalarda bu risk en yüksek düzeydedir.
 • Felden Flash’ın kalbi besleyen damarlara (koroner) uygulanan bypass ameliyatının hemen öncesi ve hemen sonrasında ağrı tedavisi için kullanılmaması gerekir.

Mide-Bağırsak İle İlgili Riskler:

 • NSAİİ’ler, kanama, ülser, mide ya da bağırsak delinmesi gibi ciddi mide- bağırsak etkileriyle ilgili riskte ölümcül olabilecek artışlara sebep olabilir. Bu etkiler, kullanım sırasında her an, uyarıcı belirtiler göstermeden ortaya çıkabilir. Mide- bağırsak ile ilgili ciddi etkiler için yaşlılar en büyük risk grubunu oluşturur.

Felden Flash reçetelemeden önce, doktorunuz oluşabilecek yan etkilere karşı risk-yarar değerlendirmesi yapmalıdır. Doktorunuz size bazı genel kontroller isteyebilir ve bu kontrolleri ne sıklıkla tekrarlamanız gerektiğini bildirecektir.

Felden Flash gibi ilaçlar, kalp krizi ve inme riskinde ufak bir artışa sebebiyet vermekle ilişkili olabilirler. Bu risk sigara kullananlar ile yüksek doz ve uzun süreli tedavi gören hastalarda daha fazladır. Tedaviniz boyunca önerilen dozun üzerine çıkmayınız.

Eğer aşağıdaki durumların herhangi biri sizde mevcut ise veya geçmişte olduysa Felden Flash kullanmadan önce doktorunuza danışınız:

 • Karaciğer hastalığı,
 • Böbrek hastalığı,
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp ile ilgili sorunlar, inme,
 • Yüksek kan yağı (kolesterol) ya da damarlarda sertlik,
 • Astım,
 • Şeker hastalığı (diyabet),
 • Genetik bir hastalık olan fenilketonüri,
 • Kansızlık (anemi).

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz veya alerjiniz var ise, Felden Flash kullanıp kullanamayacağınızdan emin değilseniz bu ilacı kullanmadan doktorunuza danışınız.

Eğer deri döküntüsü, yüzde şişme, titreme veya nefes almada zorluk gibi herhangi bir alerjik reaksiyon görülürse derhal Felden Flash kullanımını kesmeli ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Eğer mide ağrısı veya mide-bağırsakta kanamaya dair herhangi bir belirti (kanlı dışkılama veya kan kusma gibi) görürseniz derhal Felden Flash kullanmayı kesiniz ve doktorunuzu bilgilendiriniz. Tüm NSAİİ’lerde olduğu gibi Felden Flash alırken dikkatli olunuz. Çünkü Felden Flash mide ve bağırsakta ağrı, kanama, yara (ülserasyon) ve perforasyona (delinme) neden olabilir.

Özellikle 70 yaşın üzerinde iseniz, aşırı alkol tüketiyorsanız, kortikosteroidler adı verilen alerjik durumlar ve hormon bozukluklarında kullanılan bir grup ilaç alıyorsanız, serotonin geri alım inhibitörleri adında depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç veya kalp krizi ve inme riskini azaltmak için düşük doz aspirin kullanıyorsanız doktorunuz midenizi korumak için Felden Flash ile birlikte başka bir ilaç da reçeteleyebilir.

Yaşınız 80’den büyük ise bu ilacı kullanmamalısınız.

Felden Flash hamile kalmayı zorlaştırabilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamile kalmakta zorlanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

FELDEN FLASH’IN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Yemekle birlikte ya da yemekten sonra alınmalıdır.

HAMİLELİK ve EMZİRME DÖNEMLERİNDE FELDEN FLASH KULLANILIR MI?

Hamilelik:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 • Eğer hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Hamileliğinizin son üç ayında Felden Flash kullanmamalısınız. Genellikle hamileliğin diğer evrelerinde de kullanmanız önerilmez ancak doktorunuz sizin için gerekli görüp kullanmanızı söylemişse kullanabilirsiniz.
 • Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız ya da kısırlık kontrolü yaptırıyorsanız, Felden Flash kullanmaya devam etmemelisiniz. Felden Flash erken hamilelikte düşük riskini artırabilir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Felden Flash’ın emziren annelerde kullanımı önerilmez.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR FELDEN FLASH KULLANABİLİR Mİ?

Felden Flash bazı hastalarda sersemlik, uyuşukluk, yorgunluk veya görmede sorunlara neden olabilir. Eğer bu etkiler görülürse araç ve makine kullanmayınız.

FELDEN FLASH’IN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Felden Flash aspartam içeriğinden dolayı fenilalanin içermektedir. Fenilketonürisi olan hastalar için zararlı olabilir.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE FELDEN FLASH KULLANIMI

 • Eğer ağrı giderilmesinde başka bir non-steroidal antiinflamatuar ilaç ya da aspirin kullanıyorsanız.
 • Varfarin gibi bir antikoagülan (kanın pıhtılaşmasını önleyen) ilaç kullanıyorsanız Felden Flash’ı kullanmayınız.
 • Kalp krizi veya inmeyi önlemek için düşük doz (75 mg/gün) aspirin kullanıyorsanız.
 • Digoksin gibi kardiyak glikozidler adı verilen ve kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar kullanıyorsanız.
 • Depresyon için lityum veya serotonin geri alımını inhibe eden bir ilaç kullanıyorsanız.
 • Yüksek kan basıncı için antihipertansif bir ilaç kullanıyorsanız.
 • Kanser, sedef hastalığı veya romatizmal eklem iltihabı (romatoid artrit) için kullanılan metotreksat adı verilen bir ilaç kullanıyorsanız.
 • Siklosporin veya takrolimus adı verilen organ nakli sonrasında bağışıklık sistemini baskılamak için bir ilaç kullanıyorsanız.
 • Kortikosteroid adı verilen alerji veya hormon düzensizliklerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç kullanıyorsanız.
 • Kinolon grubu bir antibiyotik (örn. siprofloksasin) kullanıyorsanız.
 • Mifepriston adı verilen gebelik sonlandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız.
 • Diüretikler adı verilen yüksek kan basıncı veya böbrek için kullanılan ilaçları alıyorsanız.
 • Kolestiramin adı verilen lipid düşürücü bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Felden Flash ile etkileşim gösterirler.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

FELDEN FLASH NASIL KULLANILIR?

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Önerilen başlangıç dozu günde tek doz halinde 20 mg’dır. Hastaların büyük çoğunluğunda 20 mg/gün idame dozudur.

Akut Gut Tedavisi:

Tedavi 40 mg’lık tek doz ile başlanmalı ve devam eden 4-6 günde tek doz veya bölünmüş dozlar halinde verilen günlük 40 mg ile devam edilmelidir. Piroksikam gutun idame tedavisinde endike değildir.

Akut Kas-İskelet Sistemi Ağrıları Tedavisi:

Tedavi ilk 2 gün tek doz veya bölünmüş dozlar halinde 40 mg ile başlanmalı ve tedavi süresinin geri kalanı olan 7-14 günde doz günlük olarak 20 mg’a düşürülmelidir.

Adet Sancısı Tedavisi:

Adet sancısı tedavisine belirtilerin ilk hissedildiği anda tek doz veya bölünmüş dozlar halinde ilk 2 gün 40 mg ile başlanması önerilir. Gerekli durumlarda tedavi devam eden 1-3 gün boyunca günlük tek doz 20 mg ile devam edilebilir.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Felden Flash sadece ağızdan alınır.

Felden Flash tablet su ile yutulabilir veya dil üzerinde erimesi için konur sonra tükürük veya su ile süspansiyon gibi yutulur. Felden Flash ağızda su veya tükürük varlığında hemen anında çözülür.

Çocuklarda Felden Flash Kullanımı:

Çocuklarda güvenliliği ve etkililiği henüz saptanmamıştır. Bu yüzden çocuklarda kullanımı önerilmez.

Yaşlılarda Felden Flash Kullanımı:

Yaşlı ve güçten düşmüş bünyeli hastalar yan etkileri daha az tolere edebilir. Yaşınız 70’den büyük ise doktorunuz tedavi sürenizi azaltarak bu sürede sizi daha sık görmek isteyebilir. Yaşınız 80’den büyük ise bu ilacı almayınız.

Böbrek/Karaciğer Yetmezliği Durumlarında Felden Flash Kullanımı:

Hastalar yakından takip edilmeli ve gerekli ise doz azaltılmalıdır.

Eğer Felden Flash’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Felden Flash Kullandıysanız:

Eğer yanlışlıkla kullanmanız gerekenden daha fazla Felden Flash yuttuysanız, derhal doktorunuza söyleyiniz ya da en yakın hastaneye ulaşınız. İçerisinde Felden Flash ürünü kalmasa da, kutuyu kullanma talimatı ile beraber yanınızda taşıyınız.

Felden Flash’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Felden Flash’ı Kullanmayı Unutursanız:

Felden Flash’ı kullanmayı unutursanız, hatırladığınızda eğer bir sonraki uygulama saatiniz gelmediyse, aklınıza gelir gelmez kullanınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Felden Flash İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler:

Felden Flash kullanmayı bıraktığınızda, ağrılarınız tekrarlayabilir.

İlacın kullanımı ile ilgili başka sorunuz varsa, doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

FELDEN FLASH’IN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi, Felden Flash’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Felden Flash’ı kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Kanlı dışkılama ya da kan kusma gibi mide veya bağırsakta kanama olduğuna dair belirti,
 • Aniden güçlükle ve gürültülü bir şekilde solumak,
 • Nefes almada güçlük,
 • Ateş,
 • Göz kapaklarında, yüzde ya da dudaklarda şişme,
 • Tüm vücudu etkileyen deri döküntüsü ya da kaşıntı,
 • El, yüz ve ayakta ortası soluk, çevresi kızarık halkalar oluşması,
 • Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap durumu,
 • Deride içi sıvı dolu kabarcıklar meydana gelmesi,
 • Göz ve deri renginin sarıya dönmesi (sarılık) (hepatit ya da diğer karaciğer rahatsızlıklarının göstergesi olabilir).

Görülebilecek diğer yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde tanımlanmıştır:

Yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Kırmızı kan hücreleri sayısında artış (alışık olunmayan morarma ve kanamaya yol açar),
 • Beyaz kan hücreleri sayısında değişiklik (infeksiyon riskinde artışa neden olur),
 • Kan pulcuğu (trombosit) sayısında azalma,
 • Kansızlık (anemi),
 • İştahsızlık,
 • Kan şekeri seviyesinde artış,
 • Sersemlik,
 • Baş ağrısı,
 • Denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi,
 • Uyuşukluk, uykululuk hali,
 • Kulak çınlaması,
 • Karında rahatsızlık hissi,
 • Karın ağrısı,
 • Kabızlık,
 • İshal,
 • Gaz,
 • Bulantı, kusma,
 • Hazımsızlık,
 • Üst karında rahatsızlık hissi,
 • Kaşıntı, döküntü,
 • Ödem (ayaklarda, ellerde ya da vücudun diğer bölgelerinde şişlik),
 • Kilo artışı,
 • Kanda bazı enzimlerin düzeylerinde değişiklik (serum transaminaz düzeyinde artış).

Yaygın olmayan (100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Bulanık görme,
 • Kalbin hızlı ve güçlü çarpması,
 • Ağız ve/veya dudakta yara,
 • Düşük kan şekeri seviyesi.

Seyrek (1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Böbrek iltihabı,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Böbrek hasarı,
 • İdrar miktarında ya da renginde değişiklik,
 • Böbrek ya da karnınızda ağrı.

Çok seyrek (10.000 hastanın birinden az görülebilen) yan etkiler;

 • Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden potansiyel olarak hayatı tehdit eden iltihap (Stevens-Johnson sendromu),
 • Deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi hastalık (toksik epidermal nekroliz).

Sıklığı bilinmeyen (eldeki verilerden hareketle sıklık derecesi tahmin edilemeyen) yan etkiler;

 • Kan değerlerinde anormallikler (örn. hemoglobinde azalma),
 • Sıvı tutulumu,
 • Aniden güçlükle ve gürültülü bir şekilde soluma, nefes almada güçlük, ateş, göz kapaklarında, yüzde ya da dudaklarda şişme, tüm vücudu etkileyen deri döküntüsü ya da kaşıntı,
 • Serum hastalığı (bir tür aşırı duyarlılık reaksiyonu),
 • Depresyon,
 • Rüya anormallikleri,
 • Hayal görme,
 • Uyku düzeninde değişiklik,
 • Zihin karışıklığı,
 • Mizaç değişiklikleri,
 • Sinirlilik,
 • İğne batma hissi, uyuşma, karıncalanma,
 • Gözde tahriş (irritasyon),
 • Gözlerde şişkinlik,
 • Duyma bozuklukları,
 • Yüksek tansiyon,
 • Kan damarlarının iltihabı,
 • Nefes darlığı,
 • Akciğerde solunum yollarındaki kasların daralması (bronşların daralması),
 • Burun kanaması,
 • Midede iltihap (gastrit),
 • Kanlı kusma ve siyah, katran rengi dışkı görülen mide-bağırsak kanalı kanaması,
 • Pankreas iltihabı (üst karın veya sırtta şiddetli ağrı ile belirti verebilir),
 • Midede ülser (peptik ülser), mide delinmesi, mide bozulması,
 • Saç dökülmesi,
 • Alerji sonucu yüz ve boğazda şişme (anjiyoödem),
 • Deride morluklar, eklem ağrısı, karın ağrısı ve böbrek fonksiyon bozukluğu ile seyreden alerjik reaksiyon (Henoch-Schönlein purpurası),
 • Döküntü, kabarcık, soyulma, kaşıntı, kızarıklık, hassasiyet, deride kalınlaşma ya da pul pul dökülme (fiks ilaç erüpsiyonu, eritema multiforme, eksfolyatif dermatit, ürtiker, vezikülobülloz reaksiyonlar),
 • Ateş, cilt döküntüsü ve çoklu sistemik tutulumla karakterize yaşamı tehdit edebilen nadir ilaç reaksiyonu (DRESS sendromu),
 • El tırnaklarında yarılma ya da dökülme,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Üreme yeteneğinde azalma,
 • İyi hissetmeme, genel ağrı ve sızı,
 • Kilo kaybı,
 • Sarılık (göz akında ve deride sararma ile belirti verir),
 • Karaciğer iltihabı,
 • Kalp yetmezliği, kalp krizi riskinde artış,
 • İnme riskinde artış,
 • Kan hücreleri sayısında ciddi azalma (aplastik anemi),
 • Bir tür kansızlık (hemolitik anemi),
 • Kalın bağırsak iltihabında şiddetlenme (kolitte şiddetlenme),
 • Uzun süreli iltihabi bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı),
 • Böbreğin küçük yapılarında iltihap (glomerulonefrit).

Eğer yan etkilerden herhangi birinde kötüleşme hissederseniz ya da eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.qov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

FELDEN FLASH’IN SAKLANMASI

 • Felden Flash’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Felden Flash’ı 30 °C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 • Felden Flash’ı son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Felden Flash’ı kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz kullanmayınız. 

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Bu kullanma talimatı 04.01.2018 tarihinde onaylanmıştır.

KONU İLE İLGİLİ BENZER YAZILARIMIZ

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git