Nörolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Felç Belirtileri Ve Tedavisi

İnme (felç) nedenleriİnme, beynin kan ile beslenmesinin engellenmesi durumunda meydana gelen ciddi bir durumdur. Beyindeki hücrelerin kan ile beslenmesi engellenir veya durur ise bu hücreler ölür ve bu durumda beyin hasarı, sakat kalma ya da ölüm meydana gelebilir. İnme acil tıbbi durumdur ve mümkün olduğunca hızlı tedavi edilmesi gereklidir. İnme dünya genelinde üçüncü ana ölüm sebebidir. Sakatlığa yol açan hastalıklar arasında ise birinci sırada yer alır. Hasta ne kadar çabuk tedavi edilir ise o kadar az hasar kalır.

İnme (felç) nedenleri

İnme, beynin kan ile beslenmesinin engellenmesi durumunda meydana gelen ciddi bir durumdur. Beyindeki hücrelerin kan ile beslenmesi engellenir veya durur ise bu hücreler ölür ve bu durumda beyin hasarı, sakat kalma ya da ölüm meydana gelebilir. İnme acil tıbbi durumdur ve mümkün olduğunca hızlı tedavi edilmesi gereklidir. İnme dünya genelinde üçüncü ana ölüm sebebidir. Sakatlığa yol açan hastalıklar arasında ise birinci sırada yer alır. Hasta ne kadar çabuk tedavi edilir ise o kadar az hasar kalır.

İnme türleri genellikle iki başlık altında incelenir. İskemik ve hemorajik olmak üzere iki çeşit inme vardır. İskemik inmeye kan akışını engelleyen bir kan pıhtısı neden olur. hemorajik inme ise beyni besleyen kan damarlarının patlaması sonucu meydana gelen beyin hasarı nedeni ile oluşur.

Ayrıca, transient iskemik atak (TİA) adı verilen ve beyne giden kan beslemesinin geçici olarak kesintiye uğraması ile mini inmeye neden olan bir durumdur. Transient iskemik atak çoğunlukla daha kuvvetli bir inmenin gelebileceğini gösteren bir durum olabileceği için ihmal edilmemelidir. İnme tedavisi ilaçlar ve cerrahi ile yapılır.

İnme (felç) belirtileri

İnme (felç) belirtileri

Felç – inme nedenleri

Kan pıhtılaşması beyine giden kan damarlarını tıkar ise iskemik inme meydana gelir. Kan pıhtıları genellikle arterlerin daraldığı noktalarda oluşur. Yaşın ilerlemesi nedeni ile damarlar daralır. Lakin, bazı sebepler damarların tıkanmasını daha da hızlandırır.

Bu risk faktörleri, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, obezite (aşırı şişmanlık), yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kalp krizi, kalp damar hastalıkları, orak hücreli anemi, madde kullanımı, hormon replasmanı tedavisi, aşırı stres, nörolojik bazı hastalıklar (beyin damar tıkanıklıkları, epilepsi, hidrosefali, beyin kanaması, anevrizma gibi), hemorajik inmeler beyindeki bir kan damarı patladığında oluşur. Bunun asıl sebebi beyindeki arterleri zayıflatarak yırtılmasına ya da patlamasına zemin hazırlayan hipertansiyondur.

Yüksek tansiyona neden olan faktörler ise, aşırı kilo problemi, sigara kullanımı, fazla miktarda alkol tüketimi, yanlış beslenme ve egzersiz yapmadan yaşama gibi nedenlerdir. Hemorajik inme travmatik kafa yaralanmaları sonucu (yüksekten düşmeler, silah yaralanmaları ve trafik kazaları) gibi sebeplerden de meydana gelebilir. Bazı durumlarda, ayrıntılı incelemeye rağmen inmeye neden olan durum bulunamaz.

Felç – inme belirtileri

İnme belirtileri genelde aniden meydana çıkar. Belirtiler, uyuşukluk, bitkinlik, vücudun bir tarafında çökme, yüzde uyuşukluk ve solukluk, baş dönmesi, bulantı, kusma, bayılma, konuşma güçlüğü, etrafta olup biteni anlamada zorlanma, şuur kaybı ve şiddetli baş ağrısı ile kendini belli edebilir. Transient iskemik atak belirtileri de inme belirtilerine benzerdir. Fakat bu belirtiler birkaç dakika ile birkaç saat sonra tamamen geçer. Transient iskemi inme geçirilmesi beyne giden kan oranında bir dengesizlik olduğunun işareti olabilir. Transient iskemik atak geçiren kişinin en kısa zamanda nörolojik muayene ve gereken tetkikleri yaptırması gereklidir.

İnme (felç) tedavisi

İnme (felç) tedavisi

Felç – inme tedavisi

İnmenin tedavisi inmenin nedenine göre planlanır. Kan pıhtılaşmasının yeniden oluşmasını engelleme amaçlı bazı ilaçlar verilir. Ayrıca, tansiyon düzeyini, kolesterol düzeyini kontrol altına alma için de ilaç tedavisi uygulanır. İskemik inmelerde bazen boyun ana arter damarı olan karotid arterdeki tıkanmalar sebep olur. Bu arterin tıkanması nedeni ile açmak için cerrahi tedavi uygulanabilir.

Hemorajik inme tedavisinde, beyinde oluşan pıhtıların giderilmesi ve patlayan, yırtılan damar var ise bunları onarmak (tamir etmek) için acil olarak ameliyat yapılması gereklidir. Bu ameliyat kraniotomi ameliyatı dır.

Felç- inme geçirdikten sonra iyileşme

İnme geçirdikten sonra vücudun büyük bir kısmı zarar görebilir ve uzun süren iyileşme dönemi başlar. İnme geçiren bir çok hastanın eski haline dönebilmesi için uzun süre fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi görmesi gereklidir. İnme geçiren hasta hafıza, hareket edebilme, koordinasyon ve günlük yaşamını sürdürmede kısıtlamalar yaşar. Depresif ruh hali, korku bozukluğu (anksiyete) inme geçiren hastalarda sık karşılaşılan bir durumdur ve hastanın psikolojik yardım alması gerekebilir.

Rehabilitasyon programı hastaya göre planlanır ve hastanın gösterdiği belirtilere, bu belirtilerin şiddetine bağlı olarak ayarlanır. Fizyoterapistler, psikologlar, meslek terapistleri, konuşma terapistleri, uzman doktor ve hemşirelerden oluşan ekip çalışması gereklidir. İnme geçirdikten sonra rehabilitasyon dönemi yavaş ilerler ve bunaltan bir dönem olabilir. İnme geçirdikten sonra çok veya az gelişmeler olabilir. Bu nedenle az veya çok demeden hasta ve ailesi azimle, sabırla bu yolda tedavi yöntemlerini düzenli uygulayarak yürümelidirler.

Felçten – İnme’den korunma yolları

İnme veya felç geçirmekten korunmak için, öncelikle yanlış beslenmekten kaçınmak gerekir. Yüksek miktarda yağ içeren gıdalar arterlerin içinde yağlı plaklar oluşmasına neden olur. Aşırı kilo problemi de yüksek tansiyona yol açar ve damar tıkanıklıklarına neden olur. İnme riskini azaltmak amacı ile düşük yağ içeren, lif bakımından zengin, taze meyve ve sebze, baklagiller, tahıllar gibi beslenme şekli uygulanmalıdır.

Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak (haftada 5 gün 30 dakika) kalbin ve kan dolaşımının daha düzenli çalışmasını sağlar ve tansiyonun düşmesinde ve kolesterolün dengede kalmasında faydalı olur. Sigara kullanımı inmeye neden olan en önemli faktördür ve tansiyonun yükselmesine ve damarlarda yağlı plak oluşmasına neden olur. Çok fazla alkol kullanımından da kaçınmak gereklidir.

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git