Boğaz Hastalıkları

Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Farenjit (boğaz iltihabı) genellikle akut ya da kronik farenjit şeklinde meydana gelir.

Farenjit belirtileri

Farenjit (boğaz iltihabı) genellikle akut ya da kronik farenjit şeklinde meydana gelir. Akut farenjitte genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu neden olur ve boğaz ağrısı, boğazda yanma, ses kısılması, boğaz kuruluğu, ateş, halsizlik, burun akıntısı gibi belirtiler ile seyreder. Kronik farenjitte ise ateş ve kırgınlık yoktur; ancak yutkunma güçlüğü, gıcık öksürüğü, yanma, boğazda yabancı cisim takılmış hissi ve boğazı sık sık temizleme hissi gibi belirtiler vardır. Kronik farenjitte bakteriyel ya da viral enfeksiyon neden olabileceği gibi, daha çok hava kirliliği, tozlu ve dumanlı ortamlara maruz kalma, sigara dumanı gibi boğazı tahriş edici olaylar farenjitin en önemli etkenidir.

Farenjit tedavisi

Akut farenjite virüsler neden olmuş ise antibiyotik verilmesine gerek yoktur. Fakat genellikle virüslerin neden olduğu iltihaba bakteriler de eklenir ve bu durumda antibiyotik tedavisi de gerekebilir. Antibiyotiklerin yanı sıra ağrı kesici ve ateş düşücü ilaç tedavileri verilir.

Kronik farenjitte tedavi oldukça uzun sürer. Kronik farenjitte hem tedavide hemde hastanın dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Tedavinin tam belirlenmesi için kronik farenjite neden olan faktör ortaya çıkarılmalı ve etken bulunur ise önce etkenin tedavisi yapılmalıdır. Kronik farenjitte antibiyotik tedavileri çok fazla işe yaramaz. Alerjiye neden olan faktör burun eti, burun eğriliği, sinüzit (sinüserin iltihabı), reflü hastalığı, geniz eti, bademcik büyümesi gibi etkenler ise önce bunların tedavisi yapılmalıdır. Yani kronik farenjit tedavisi nedene yönelik yapılır.

Boğaz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Boğaz ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Boğaz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Mevsim gribi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Öksürük nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Çouklarda zatürre belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git