Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Fallot Tetralojisi Nedir? (Mor Bebek Hastalığı)

Fallot tetralojisi (TOF) veya mor bebek hastalığı, ortalama her 10.000 bebekten 3-6'sında rastlanan bir durum olarak karşılaşılmaktadır.

Mavi bebek hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Fallot tetralojisi (TOF) veya mor bebek hastalığı, ortalama her 10.000 bebekten 3-6’sında rastlanan bir durum olarak karşılaşılmaktadır. Doğumsal kalp hastalıklarının % 5 veya 15’ini oluşturur ve mavi hastalık olarak ta tanımlanan fallot tetralojisi, ilk olarak 1600’lü yıllarda tanımlanmış ve daha sonra Etienne Louis Arthur Fallot tarafından dört patolojik karakteri ile fallot tetralojisi olarak adlandırılmıştır. 

Fallot teralojisi aslında tek bir hastalık olmayıp, kalbin septum bölgesinin anormal gelişimine bağlı olarak kalpte delik, akciğere giden damarda darlık ve aort kapakta darlık olarak ta bilinmektedir. Tof, sağ ventrikül infundibulumun yetersiz gelişimi ve infundibüler septumun yer değiştirmesi sonucu meydana çıkan anatomik malformasyonlar (bozukluklar) kompleksidir.

Fallot teralojisi tipleri

Fallot tetralojisi, dört farklı rahatsızlığın birleşmesi (komponenti) şeklinde oluşan bir hastalıktır.

 1. Sağ ventrikül çıkış yolunda obstrüksiyon (tıkanma) yani pulmoner stenoz (darlık).
 2. Ventriküler septal defekt (VSD) (kalbin karıncıkları arasında delik).
 3. Sağ ventrikül hipertrofisi genellikle konsantrik tipte.
 4. Aortanın sağ deviasyonu (ventriküler septal defekt üstünde yer değiştirmesi) şeklinde tipleri vardır.

Fallot tetralojisi belirtileri

Fallot tetralojisi, doğumdan hemen sonra bebeklik döneminde ya da daha sonra çocukluk döneminde ciltte morarma (siyanoz) 2 yaş üzeri çocuklarda ateş, kusma, baş ağrısı ile meydana çıkabilir. Bebeklerin gelişimi çoğunlukla normal olmasına rağmen, bazen ani olarak ciddi morarma nöbetleri (spell nöbetleri) gelişebilir. Bu gibi nöbetlerde çocuklarda bilinç kaybı oluşabilir. Daha büyük çocuklarda egzersiz sırasında nefes darlığı ve bayılma krizleri şeklinde kendini gösterebilir. Bu belirtiler vücudun ihtiyacı olan oksijeni sağlayan kanın akciğerlerde yeteri kadar oksijenlenmediği için ortaya çıkar.

Fallot tetralojisi teşhisi

Fallot tetralojisi tanısında bebek ilk doğduğunda genelde mor olduğu ve doktor muayenesi esnasında üfürüm duyulması sonucu ön tanı konulabilir. Bunun dışında sonradan meydana çıkan şikayetler nedeni ile doktora götürülen bebeklerde veya çocuklarda, yine öncelikle bebeğin ağlama sırasında oluşan morarma dikkat edilir ve muayene esnasında üfürüm duyulması ve bunlarında yetmediği durumlarda ekokardiyografi, telekardiyogram, sineanjiyogram ve kateter anjiyo gibi elektronik tanı cihazları kullanılır.

Fallot tetralojisi tedavisi

Mor bebek hastalığı

Mor bebek hastalığı neden olur

Fallot tetralojisi tedavisinde, rahatsızlığın ciddi olduğu çocuklarda belli süre iyileşme sağlamak amacı ile akciğerlere giden kan akımını arttıran, şant ameliyatı yapılması gerekebilir. Şant ameliyatları aort ile akciğer atardamarı arasında damar bağlantısı kurulmasıdır. Bu ameliyat sayesinde aort kan akımından alınan fazladan bir miktar kan oksijenlenmesi için akciğerlere yönlendirilmiş olur. 

Bu ameliyatta hedef, çocuğun ameliyat olma yaşı gelene kadar morarma (siyanoz) ve nefes darlığı gibi şikayetlerinin azaltılmasıdır. Bu ameliyatın sayesinde çocuğun büyümesinde ve gelişmesinde etkili olan rahatsızlık yavaşlatılır.

Fallot tetralojisi olan çocukların ameliyat dönemi gelene kadar sık aralıklar ile doktor kontrolü devam etmelidir. Hastalarda, morarmanın artması, sürekli ağlama, huzursuzluk, derin nefes alma, hafif dalgınlaşma ya da şuur değişiklikleri meydana çıkar ise bu atakları önlemek amacı ile ameliyat zamanı gelene kadar koruyucu ilaç tedavisi başlanabilir. Fakat gereken durumlarda ameliyat kararının daha erken alınması gerekebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ventriküler septal defekt nedenleri ve tedavisi
 2. Pulmoner kapak darlığı neden olur
 3. Çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları
 4. Çocukların kalbinde üfürüm neden olur
 5. Çocuklarda aort koarktasyonu neden olur
 6. Aort kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi

26 Yorum

 1. Adsız

  27 Ekim 2014 at 00:18

  Fallot tetralojisi hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

 2. Halim

  14 Aralık 2015 at 00:13

  Kolay gelsin benim cocugumdada var şuan bu hastalık şimdi 4 aylık oldu doktor kontrolünde yanlız bu iki gundur biraz halsiz heralde hafif te morarma oluyo ne zaman ameliyat edilir acaba

  • Sağlık Ocağım

   14 Aralık 2015 at 17:03

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalp hastalığının türüne ve şiddetine göre açık kalp ameliyatı bir yıllık takibin ardından uygulanabildiği gibi, iki hafta içinde, hatta doğumun hemen sonra yapılması da gerekebiliyor. Cerrahi tıp alanında ki önemli gelişmeler sayesinde, bu bebeklerin büyük bir kısmı kimi zaman bir, kimi zamansa bir dizi ameliyatın ardından hiçbir kısıtlama olmaksızın hayatlarına devam edebilmektedir. Yani doğumsal kalp hastalıklarının bazılarında bebeğin 1 yaşına gelmesi beklenirken, bazılarında ise doğumun hemen ardından veya tanının hemen ardından, zaman kaybetmeden kalbe müdahale etmek gerekiyor.

  • Ismet

   15 Mart 2016 at 22:35

   Oncelikle cok gecmis olsun.benim bebegim de ayni rahatsizliktan 5 bucuk aylik ameliyat oldu.su an cok sukur saglikli. Ameliyatini istabul florance nightingale hastanesi doktoru bülent bolat yapti..allah onun iyilihini versin evladimi sagligina kavustirdu.onunla gorusmenizi tavsiye ederim.allah evladiniza sifa versin.

 3. Ergün DAĞ

  10 Şubat 2016 at 23:55

  25 yaşındayım fallot var bende de şuana kadar opr. olmadım yardımınız mümkün olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2016 at 12:46

   Geçmiş olsun. Fallot teralojisi, siyanotik konjenital kalp hastalıkları arasında en sık görülen durumdur. Fallot tetralojisi yenidoğan döneminde görülür ve yaşamın erken dönemlerinde ciddi pulmoner darlığı olan çocuklara şant ameliyatı yapılır. Yani bu hastalık daha bebeklik döneminde tedavi edilir. Durum tam olarak anlatılmamış.

 4. adsiz

  27 Nisan 2016 at 00:47

  Merhabalar. 5 yaşındayken bu ameliyatı geçirdim. Hamile durumunda bu hastalığın bir engeli yada riski var mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 17:19

   Fallot tetralojisinde şant ameliyatı uygulanır. Şant ameliyatı aort ile akciğer arasındaki damar bağlantısını kurmak için yapılan bir işlemdir. Fallot tetralojisi karışık bir durumdur. Bu nedenle iyi bir kardiyolojik muayeneden geçmeden ve doktorunuz bir sakıncası yok demeden hamilelik planlamamanızda fayda var. Gerekli tetkikler yapılmadan buradan bir şey söylenmesi doğru olmaz.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 5. nazlı

  1 Mayıs 2016 at 16:19

  Merhaba benım kızım Dada fallot a rastlandı dogdugunda berı kontorol altında su an 4 aylık oldu benım sorum bu rahatsızlık kendılıgınden gecer mı İlerleyen zaman da yoksa her halukarda ameliyat gerektirir mı

  • Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2016 at 13:32

   > Fallot tetralojisi olan çocuklarda genellikle mümkün olan en kısa sürede cerrahi düzeltme yapılır. Distal pulmoner yapısal bozukluğu olan vakalarda öncelikle palyatif şant ameliyatı yapılır. Palyatif şant ameliyatları pulmoner kan akımını arttırmak için yapılır.

   > Fallot tetralojisinde çoçuğun durumuna göre ve gelişen komplikasyonlara göre farklı cerrahi yöntemler de uygulanır. İlaç tedavileri çocuğun nöbetlerinde yapılan tedavilerdir. İlaç tedavileri ile kesin tedavi uygulanmaz. Fallot tetralojisi denilen durumda tek bir sorun yoktur.

   Her şeyin iyi gitmesi ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Mukaddes

  23 Mayıs 2016 at 15:09

  Merhabalar benm oğlum 13 aylık ilk önce anjiyo daha sonra ameliyat olması gerektiğini söyledi dojtorunuz ama eylül ayına kadar bekleyin o zamn olur ancak dediler ve ameliyattan da korkuyorum açıkçası bu fallot hastaliginda safece bir defa mi ameliyat oluyo bir de riski nelerdir

  • Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2016 at 11:00

   Fallot teralojisi konjenital (doğumsal) kalp hastalıklarının % 10’unu oluşturur ve çocukluk döneminde en sık görülen siyanotik kalp hastalığıdır. Fallot tetralojisi varlığında genellikle geniş ventriküler septal defekt (kalp deliği), pulmoner darlık ve daha benzeri tablolar ortaya çıkar ve bu tür durumların tedavisi için genellikle cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavi gerektiren durumlar gelişmiş ise bunların tedavisi yapılmadığı sürece daha kötü komplikasyonlar gelişebilir.

   Geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 7. iclal

  1 Haziran 2016 at 22:53

  merhaba ben 24 haftalık hamileyim ve fallot teralojisi teshisi konuldu bebeğime yaşamaz diyorlar tedavisi oluyormu nasıl ne zman ne yapmam gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2016 at 13:31

   – Fallot tetralojisi bebeklerde kalp deliği nedeni ile ve gelişen diğer komplikasyonlar ile olmaktadır genellikle. Kalp deliği çok büyük ise çocuğun daha doğar doğmaz bazı operasyonlardan geçmesi gerekebilir. Fallot tetralojisine neden olan faktöre göre farklı tedavi yöntemleri günümüzde uygulanabilmektedir. Fakat bu durum eşlik eden diğer durumlara göre de değişir.

   – Fallot tetralojisi genellikle bebek doğduktan sonra 6 ay bir yıl içinde tedavi gerektirir. Tedavide doğumdan hemen sonra şant uygulanması ve ilerleyen dönemlerde tam düzeltme operasyonu şeklinde yöntemler vardır. Tedavilerin başarı oranı eşlik eden diğer anomalilere (bozukluklara) göre değişir. Eğer sizde de kalp hastalığı var ise kalp hastası kadınlarda hamilelik hem anne hemde bebek için riskli olabilir.

   – Fallot tetralojisi durumunda kalp ile ilgili dört farklı bozukluk bir arada bulunmaktadır. Kalpte karıncıklar arası geniş bir delik, kalpten akciğere açılan atardamar kapağında veya kapağın altında darlık, aort atardamarında hem sağ hemde sol karıncıktan kan karışması gibi bozukluklar ve komplikasyonlar bir arada bulunur. Bu durum takip gerektiren, uzun süren, masraflı olabilecek sıkıntılı zamanlar anlamına da gelebilir.

   Örneğin üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde iyi bir araştırma ve değerlendirme gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 8. BURÇAK ŞEN KARAGÜL

  23 Haziran 2016 at 09:42

  Merhaba,
  Oğlum 6 aylık ilk ayında pink fallot teşhisi konuldu .(Hem kalp delikliği mevcut ve damar darlığı ) belli periyotlarla doktor kontrolüne gidiyoruz. Siyami ersek hastanesinde Numan Aydemir 1 yaş ve 10 kg ulaşıtğında ameliyat yapılabileceiğini söyledi bu zaman zarfında 4-6 aylık dönemlerle Trabzoda bulunan Embiya hoca takibi gerçekleştiriyor.
  Benim sorum şu ameliyat sonrası Askerlik,spor gibi sosyal aktiveteleri uygulamasında bir sakınca olup olmadığı?

  • Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2016 at 13:20

   – Fallot tetralojisi tek başına bir kalp hastalığı değildir. Fallot tetralojisinde başka patolojiler de vardır. Fallot teralojisi durumunda çocuğun şikayetlerine ve klinik muayene durumuna göre karar verilir ve duruma göre cerrahi tedavi planı daha erken döneme bile alınabilir. Bu süreçte takip süreci de zaten ani kararlar alınabilmesi ve çocuğun durumunun izlenmesi için yapılır.

   – Fallot tetralojisi ameliyatlarında kan akımının ve kan kaçağının düzenlenmesi için çocuğa şant tedavisi de uygulanabilir, bu nedenle ileriki dönemlerde çocuğun yaşamında nelerin izin verileceğine, nelerin yasaklanacağına çocuğun takibini yapan doktoru, ameliyatı veya ameliyatları yapan doktorlar ve çocuğun genel sağlık durumu belirler.

   Burada sizin düşünmeniz gereken çocuğun sportif aktiviteleri, çocuğun ileride asker olup olmayacağıdan ziyade çocuğunuzun hayırlısıyla sağlığına kavuşmasının olması daha doğru olur. Bunları doktorunuz ile konuşmanız daha doğru olur.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. fatih turhut

  26 Haziran 2016 at 16:22

  Hocam kolay gelsin benim oglum fallot tetroloji ameliyati olacak zor bir ameliyat mi

  • Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 13:06

   Fallot tetralojisi tam düzeltme ameliyatları son yıllarda yüz güldürücü sonuçlar vermekle birlikte bazı özel durumlarda palyatif şant tedavilerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

   Ameliyat sonrası hastanın şikayetlerinde azalma sağlanabilir. Ameliyat sonrası da gelişebilecek komplikasyonlar için çocuğun doktor takipleri devam eder.

   Fallot tetralojisi için yapılan tam düzeltme ameliyatında erken dönem başarı sonuçları oldukça iyidir, ancak ileri dönemlerde tekrar başka sorunlar olabileceği için çocuk ameliyat edilse bile belli aralıklar ile takip edilir. Yani ameliyat sonrası da çocuğun doktor takiplerini ve doktorun size önerilerini dikkat etmeniz ve ihmal etmemeniz gerekir.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Gülsüm SALDUZ

  29 Eylül 2016 at 17:29

  Benim çocuğum da fallot tetralojisi yeni doğdu NORMAL asilarini yaptirabilecek miyim

  • Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 15:17

   Güncel olarak önerilen aşılama tablosu sağlıklı çocuklara uygulanabildiği gibi kalp hastalığı olan çocuklarda da uygulanabilir.

   Aşılama programında görevli olan uzmanın çocukta fallot tetralojisi olduğunu bilmesi de önemlidir.

   Bu konuda çocuk doktorunuzdan bilgi almanız doğru olur, çünkü kalp hastası çocuklara ekstradan grip ve diğer bazı enfeksiyonlara karşı da aşılanma yapılması gerekebilir.

   Fakat aşılar yapılmadan önce mutlaka aşı yapacak olan sağlık personeli durum hakkında bilgilendirilmelidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 11. Kumsal

  10 Ekim 2016 at 18:44

  Benım kızımda fallot tettolojisiydi acıbadem ataket hastanesınde 14 gunlıkken anjıo ıle stent takıldı daha sonra 5. Ayında şant amelıyatı oldu ve 1 yasındada duzeltme operasyonu gecırecektı fakat kontrolumuzden 2 gun sonra bebegım bı anda fenalaştı ve biranda kaybettik ne oldugumuzu sasırdık halen ınanamıyorum birşey merak edıyorum sızce bebegım hersey yolundayken neden ??? Vefat etmiş olabılır.şant gömüldüğü içinmi. Peki şant gömulmus ise bebegın ne kadar yasama sansı vardır ılk yardım olarak ne yapılması gerekıyordu.kızımın damarı 3 ml flendı.cocuguma ilk yardımı yapamadılar bulundugum ilçe kucuk oldugu ıcın bırazda ihmalden bebegımı kaybettım :((( 11.5 aylıktı kaybettım

  • Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2016 at 12:02

   Öncelikle Allah sabır ve güç versin.

   Fallot tetralojisi tek başına bir durum değildir. Fallot tetralojisi birkaç anomalinin (bozukluğun) bir arada olduğu bir hastalıktır.

   Örneğin geniş ventriküler septal defekt, pulmoner stenoz, ata binen aorta, sağ ventrikül hipertrofisi gibi bozuklukların tamamı fallot tetralojisi şeklinde tanımlanır.

   Bu tür durumlar ve bu kadar ciddi hastalıklar genellikle üniversite hastanesi gibi tam donanımlı hastanelerde tedavi ve takip edilir, çünkü başka uzmanlıkların da devreye girmesi gerekebilir.

   Bu hastalarda hastanın durumuna göre 4-6 aylık olduktan sonra şant tedavisi uygulanabilir. Sonrasında birbirini takip eden müdahaleler gerekebilir.

   Fallot teralojili çocuklarda mortalite (ölüm oranı) gelişen komplikasyonlara göre değişebilir.

   Yani çocuğunuzdaki gelişen komplikasyonlar, çocuğun eşlik eden diğer bozuklukları (Down sendromu, endokardit gibi) çocuğun bütün bunlara dayanma kapasitesi, tıbbi koşullar gibi durumlar yaşam şansını değiştirebilir.

   Tekrar çocuk yapmayı planlamadan önce genetik danışmanlık almanız uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 12. Hülya

  11 Ekim 2016 at 01:55

  Lütfen yardımcı olur musunuz benim bebeğim de follot dediler ve delik olan yere damar gelmiş ve o damar da dar mis ağladıği zmn mos mor oluyor hiç anlatıyorum ama 3 aylik daha ameliyat şart dediler hepsi düzelecek dediler ama anne yüreği işte laf dinlemiyor baktıkça içim gidiyor
  Smdi ameliyat nasıl olacak sonrası nasıl hemen kalka bilecek mi kaç saat sürecek Dr soruyorum ama tam cvp alamıyorum korkuyorum ilk bebeğim lütfen cevap yazarsaniz çok sevinirim????

  • Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 11:49

   Fallot tetralojisi tek bir bozukluk değildir, fallot tetralojisi birkaç bozukluğun toplamıdır ve birkaç kez ameliyat gerektirebilir.

   İlk cerrahi tedavi genellikle çocuk 6 aylık olduktan sonra uygulanır, ancak çocukta ciddi belirtiler var ise 4 aylık olduktan sonra da cerrahi uygulanabilir.

   Bu durum bir üniversite hastanesi gibi tam donanımlı bir hastanede takip ve tedavi edilir genellikle. Altta yatan genetik bozukluk da olabilir, bu nedenle genetik danışmanlık almanız da gerekebilir.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlık dileğiyle.

 13. SERKAN ÖZTÜRK

  25 Ocak 2017 at 05:06

  iyi günler bebeğimize fallot tetralojisi tanısı konuldu ve çok endişeliyiz elimizden şuanda birşey gelmiyor bebeğimiz 2,200 kg doğdu ama şimdi 3kg civarında oldu, ne yapacağımızı bilmiyoruz çok çaresiziz sizinde görüşlerini almak istiyoruz ne yapabilir diye buradaki doktorların verdiği sonuç:
  APEKS: SOLDA YERLEŞMİŞTİR
  ATRİAL SİTUS: SOLİTUSTUR
  ATRİOVENTRİKÜLER BAĞLANTI: KONKORDANDIR.
  VENTRİKÜLOARTERİAL BAĞLANTI: KONKORDANDIR.
  SİSTEMETİK VENÖZ DÖNÜŞ: NORMALDİR.
  PULMONER VENÖZ DÖNÜŞ: NORMALDİR.
  AÇIKLAMA: PARENT FORAMEN OVELE GÖRÜLMÜŞTÜR. MALALİGMENT 7mm VENTRİKÜLER SEPTAL DEFEKT GÖRÜLMÜŞTÜR. AORTA %50 DESKTROPOZEDİR. SAĞ VENTRİKÜL VE İNFUNDİBULUM HİPERTROFİKTİR.
  SAĞ VENTRİKÜL ÇIKIŞINDA 50 mmHg SİSTOLİK BASINÇ GRADİENTİ KAYDEDİLMİŞTİR. ANA PULMONER ARTER VE DALLARI İNCEDİR. SAĞ DAL 4mm, SOL DAL 3mm ÖLÇÜLMÜŞTÜR.
  ATRİYOVENTRİKÜLER KAPAK NORMALDİR.
  AORT ÜÇ KASPLIDIR.
  ARKUS AORTA SOLDA YERLEŞİMLİDİR.
  AORT KOARKTASYONU GÖRÜLMEMİŞTİR..

  BİZİ AYDINLATIP YOL GÖSTERİRSENİZ, ÇOK SEVİNİRİZ TEŞEKKÜR EDERİZ.

  • Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:29

   Fallot teralojisi tek bir bozukluk değildir. Fallot tetralojisinde 4 ana bozukluk vardır. Pulmoner stenoz, ventriküler septal defekt, Aortanın dekstrapozisyonu (ata biner tarzda aorta) ve sağ ventrikül hipertrofisi gibi temel bozuklukların toplamına fallot tetralojisi denir. Bu 4 patolojiye ek olarak başka sorunlar da oluşmuş olabilir.

   Doğum sonrası bebeğin oksijen düzeyleri kritik seviyede ise doktorlar buna göre hemen tedaviye başlayabilir. Bazı çocuklarda acil cerrahi tedaviler gerekebilir ve doktorlarınız gerekeni yapacaktır ya da sizi gereken tedavinin yapılabileceği bir merkeze göndereceklerdir. Çocuk birkaç kez ameliyat geçirecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git