Çocuk Gelişimi

Facebook’un Çocuklara ve Gençlere Zararı Nedir?

Facebook günümüzde çocuktan orta yaş ve ileri yaşlara kadar insanları tutsak yapan faydalı olduğu kadar zararları da olan bir ulaşım ve paylaşım mekanı haline gelmiştir. Genel olarak hem Türkiye'de hemde düya genelinde facebook'u bilmeyen yok. Bu nedenle her türlü insanı sosyal alemde görmek mümkün.

Facebook bağımlılığından korunma yöntemleri

Facebook günümüzde çocuktan orta yaş ve ileri yaşlara kadar insanları tutsak yapan faydalı olduğu kadar zararları da olan bir ulaşım ve paylaşım mekanı haline gelmiştir. Genel olarak hem Türkiye’de hemde düya genelinde facebook’u bilmeyen yok. Bu nedenle her türlü insanı sosyal alemde görmek mümkün.

ABD’deki Missouri – Colombia Üniversitesi’nin Singapur’da 700 kişi üzerinde yapılan çalışmada Facebook kullanıcılarının, arkadaşlarının paylaşımlarını bakarak kendi yaşamlarını onlar ile kıyasladıkları ve psikolojik sorunlara doğru sürüklendikleri ortaya konulmuştur.

Facebook arkadaşlar, aile ve eski tanıdıklar ile daha kolay iletişim kurmak için faydalı olur iken, arkadaşların ve tanıdıkların paylaşımlarını imrenme gibi bir durum söz konusu olur ise zararlı sonuçlar verebilmektedir. Uzmanlar facebok’un aslında kolay ulaşım sağlama amaçlı kurulduğunu ama, insanların birbiri ile yarışması için kurulmadığını bildirmektedirler.

Kullanıcıların takip ettiği arkadaşlarının paylaştığı fotoğraflar veya etkinlikler, kıskançlık duygusunun artmasına ve duygusal depresyona neden olmaktadır. Araştırma sonucunda kullanıcıların bu tarz risklerden korunması gerektiği ortaya çıkmıştır.

Facebook çocukları nasıl etkiler?

Facebook’un insanların sosyal yaşamını zarar verdiği zaten biliniyor. Peki facebook’un çocuklara etkisi nasıl olmaktadır? Günümüz koşullarında resmen internet dünyasında yetişen çocuklara bekleyen önemli tehlikeler söz konusudur. Sürekli olarak internet ve facebook başında vakit geçiren ve facebook ile iç içe olan çocukların gelişimleri olumsuz yönde etkilenmektedir.

Uzmanlara göre çocuklarda en önemli sorunun iletişim sorunu olduğu düşünülmektedir. Sürekli olarak facebook içerisinde arkadaşları ya da çevresi ile iletişim kuran çocukların, normal yaşamlarında iletişim konusunda ciddi derecede sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Facebook çocukların hem gelişimlerini olumsuz ve kötü yönde etkilemekte, hemde çevreleri ile iletişim kurmaları konusunda sorun yaşamalarına neden olmaktadır.

Bu nedenle bir çocuğun gün içerisinde en fazla 15 – 30 dakika kadar sosyal ağlarda bulunmalarına dikkat etmek gereklidir. Bu görev ise anne ve babalara düşmektedir. Örnek olması gereken aile büyükleri zamanlarını çocukların gözü önünde internet ve facebook başında geçirirler ise bu durum çocuklarda olumsuz yönde örnek olur.

Çocuk gelişimi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Çocuk yetiştirme ve eğitimi nasıl olmalı
  2. Çocuğun kendi yatağında yatması nasıl sağlanır
  3. Çocuklar internet ve televizyondan nasıl etkilenir
  4. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git