Hastalıklar ve Tedaviler

Ewing Sarkomu Nedir? Ewing Sarkomu Belirtileri

Ewing sarkomu, genelde 10-20 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerde rastlanan bir kemik kanseri türüdür. Erkeklerde bu sarkoma rastlama olasılığı kızlara göre iki kat fazladır.

Ewing sarkomu nedenleri ve tedavisi

Ewing sarkomu, genelde 10-20 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerde rastlanan bir kemik kanseri türüdür. Erkeklerde bu sarkoma rastlama olasılığı kızlara göre iki kat fazladır. Genelde Ewing sarkomu kalça kemiği, üst kol kemiği, baldır kemiği, uyluk kemiği, kaburgalar, omurga kemikleri ve omuz kemiklerinde ortaya çıkar.

Sarkom bir tek noktada ortaya çıkabileceği gibi vücudun diğer bölgelerine de yayılım gösterebilir. Özellikle yayıldığı bölgeler arasında akciğerler, diğer kemikler ve kemik iliği (kemiklerin içinde bulunan ve kan hücrelerini üreten yer) bulunmaktadır. Bu kanser tedavi edilse de tekrarlama riski taşır. Sarkom yeniden ya aynı kemikte ya da başka bir vücut bölgesinde ortaya çıkabilir.

Ewing sarkomu belirtileri

Ewing sarkomu belirti ve bulguları arasında etkilenen kemik bölgesinde ağrı ve hassasiyet en sık rastlanan belirtidir. Ağrı ciddi ve sürekli olabileceği gibi künt ve gelip geçici özellikte de olabilir. Sarkomun etrafındaki kemik bölgesi şişebilir ve sıcak olabilir. Nadiren kilo kaybı ve ateş de belirtilere eşlik eder.

Ağrı nedeni ile hastanın gece uykuları bozulabilir. Kol ve bacaklarda sarkom oluşmuş ise yürümede ya da kol ve bacakların oynatılması sırasında zorluklar görülebilir.

Ewing sarkomu teşhisi

Ewing sarkomu teşhisi için, hastanın kemiklerinde ağrı ve hassasiyet şikâyeti var ise doktora baş vurmakta ya da hasta çocuk ise doktora götürmekte gecikmemek önemlidir. Bütün kanser türlerinde olduğu gibi burada da erken tanı ve tedavi ile hayatta kalma şansı yükselmektedir.

Sıcaklık artışı, şişme, hassasiyet gibi belirtileri değerlendirmek için doktor hastanın kol ve bacaklarını muayene eder. Kanser şüphesi var ise hastanın kanser uzmanlık bölümünce (onkoloji) bölümüne sevk edilmesi gerekir. Onkoloji bölümünde kemik biyopsisi yapılarak kanserin türünü belirlemeye çalışabilir. Bu işlem sırasında cerrah kemiğe bakarak oradan bir parça örnek çıkaracaktır. İşlem genel anestezi altında uygulanır. 

Kanserin diğer bölgelere yayılımını tespit etmek için onkolog bilgisayarlı tomografi incelemesi isteyebilir. Yeni kanser oluşumlarının saptanması için de radyonüklit taraması gerekebilir. Bu işlem sırasında radyonüklit adı verilen radyoaktif maddeler vücuda enjekte edilmektedir. Maddelerin yaydığı radyasyon özel bir kamera ile görüntülenmekte, böylece ekranda kemik görüntüsü yaratılmaktadır.

Ewing sarkomu tedavisi

Ewing sarkomu tedavisinde cerrahi tedavi, kemoterapi ve radyasyon tedavisi birlikte uygulanır. Hastanın hayatta kalma şansı kanserin yerleşim yerinin, ne kadar büyük olduğu ve ne kadar yayılmış olduğuna bağlıdır. Üç tedavi yönteminin birlikte kullanılması ve erken tedavi ile hastanın hayatta kalma süresi 5 yılın üstüne çıkabilir. 

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kanser nedir
  2. Nöroblastom nedir
  3. Kemik iliği kanseri nedenleri ve tedavisi
  4. Lösemi tipleri ve belirtileri
  5. Lenfoma nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git