Ağrılar ve Tedavileri

Etotio Nedir, Ne İşe Yarar? Etotio İlaç Nasıl Kullanılır?

ETOTİO 400 MG/8 MG FİLM KAPLI TABLET KULLANMA TALİMATI

Ağız yoluyla alınır.

Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 400 mg etodolak ve 8 mg tiyokolşikosid içerir.

Yardımcı maddeler: Çekirdek tablette; laktoz monohidrat (inek sütünden elde edilen), mikrokristalin selüloz, sodyum nişasta glikolat, kolloidal silikondioksit, polivinilpirolidon, magnezyum stearat. Film kaplamada; hidroksipropil metil selüloz, titanyum dioksit, polietilen glikol 4001. Karışım halinde temin edilir.

Etotio Tablet Nasıl Kullanılır

ETOTİO NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR? (ETOTİO ENDİKASYONLARI)

Etotio, etkin madde olarak etodolak ve tiyokolşikosid içeren beyaz ya da beyazımsı renkli, oblong film kaplı tablettir.

Etotio, 14 film kaplı tablet içeren blister ambalajlarda karton kutu içerisinde takdim edilir.

Etotio;

 • Osteoartrit (kireçlenme),
 • Omurganın (vertebral kolonun) ağrılı sendromları,
 • Eklem dışı romatizma,
 • Ağrılı kas kasılmalarının semptomatik tedavisinde,
 • Travma ve ameliyat sonrasında oluşan ağrılarda kullanılır.

ETOTİO KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (ETOTİO KONTRENDİKASYONLARI)

Eğer;

 • Etodolak, tiyokolşikosid veya Etotio’da bulunan diğer yardımcı maddelerden herhangi birine karşı bir alerjik reaksiyonunuz varsa,
 • Aspirin veya etodolağın dahil olduğu ilaç grubundan herhangi bir ilaca (örn. ibuprofen, selekoksib) karşı şiddetli alerjik reaksiyon yaşadıysanız (örn. şiddetli deri döküntüsü, kurdeşen, nefes alma zorluğu, bronşların daralması ile seyreden burun içinde alerjiden dolayı oluşan şişlik, baş dönmesi),
 • Mide veya bağırsaklarınızda ülser veya kanamanız varsa veya daha önceden geçirdiyseniz,
 • Daha önceden veya ağrı kesici ilaçlarla ilişkilendirilmiş mide-bağırsak kanaması veya delinmesi şikayetiniz olduysa,
 • Ciddi kalp, böbrek veya karaciğer yetmezliğiniz varsa,
 • Ciddi bazen ölümcül kalp ve kan damarı sorunları (örn. kalp krizi) için yüksek riske neden olabilir. Kalp sorunları yaşıyorsanız, kalp yetmezliği şikayetiniz varsa veya uzun süredir etodolak alıyorsanız risk daha yüksek olabilir. Son zamanlarda by-pass kalp ameliyatı geçirdiyseniz veya yakında geçirecekseniz,
 • Hamileyseniz ve emziriyorsanız,
 • Kas veya kasların görev yapamaması (kasılamaması) durumu varsa,
 • Gebe kalma olasılığınız varsa ve etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız,
 • 18 yaşından küçükseniz.

ETOTİO’UN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

Kalp Damar Sistemi İle İlgili Riskler:

Steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ) ölümcül olabilecek trombotik (pıhtılaşma ile ilgili) olaylar, kalp krizi ve inme riskinde artışa neden olabilir. Bu risk, kullanım süresine bağlı olarak artabilir. Kalp-damar hastalığı olan veya kalp damar hastalığı risk faktörlerini taşıyan hastalarda risk daha yüksek olabilir.

Etotio, koroner arter “baypass” cerrahisi öncesi ağrı tedavisinde kullanılmalıdır.

Sindirim Sistemi İle İlgili Riskler:

Steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ) kanama, yara oluşması, mide veya bağırsak delinmesi gibi ölümcül olabilecek ciddi istenmeyen etkilere yol açarlar. Bu istenmeyen etkiler herhangi bir zamanda, önceden uyarıcı bir belirti vererek veya vermeyerek ortaya çıkabilirler. Yaşlı hastalar, ciddi olan bu etkiler bakımından daha yüksek risk altındadır.

Aşağıdaki hastalıklardan herhangi birinden şikayetçiyseniz doktorunuza söyleyiniz:

Sindirim sisteminde kanama, ülserasyon (yara) ve perforasyon (delinme) şikayetleri olduğunda ilacın kullanımını kesiniz.

Eğer;

 • Herhangi bir reçeteli veya reçetesiz ilaç, bitkisel ürün veya diyet tamamlayıcı ve idrar söktürücü başka bir ilaç alıyorsanız,
 • İlaçlara, besinlere veya diğer maddelere karşı alerjiniz varsa,
 • Böbrek veya karaciğer hastalığı, şeker hastalığı (diyabet) veya mide veya bağırsak sorunları geçmişiniz varsa,
 • Şişkinlik veya sıvı birikimi, burun ve yanaklardaki deri hastalığı (lupus), astım, burun içinde alerjiden oluşan şişlik veya ağızda iltihaplanma varsa,
 • Yüksek tansiyon, kan rahatsızlıkları, kanama veya pıhtılaşma sorunları, kalp sorunları (örn. kalp yetmezliği) veya kalp damar hastalığı yaşıyorsanız veya bu hastalıklardan herhangi birinin riskini taşıyorsanız,
 • Sağlığınız bozuksa, su kaybı (dehidrasyon) veya düşük sıvı hacmi veya düşük kan sodyum düzeyiniz varsa, alkol alıyorsanız veya alkol suistimal geçmişiniz varsa,
 • Astım veya soluma güçlüğü gibi sorunlarınız varsa,
 • Sara hastası iseniz veya sara nöbeti riskiniz var ise, bunlar gibi durumlarda Etotio dikkatli kullanılmalıdır.

Etotio’nun içeriğinde yer alan tiyokolşikosid etkin maddesi kullanılırken vücutta oluşan maddelerden biri, tiyokolşikosid yüksek dozlarda kullanıldığında bazı hücrelerde hasara (anormal kromozom sayısına) neden olabilir. Bu durum hayvanlarda ve laboratuvarda yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. İnsanlarda hücrelerde ortaya çıkabilen bu hasar kanser için risk faktörü oluşturur, doğmamış çocuğa zarar verebilir ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle “Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar” kısmında belirtilen doza ve tedavi süresine sıkı bir şekilde uyunuz. İlacı daha yüksek dozlarda ve 7 günden fazla kullanmayınız. Başka sorularınız varsa lütfen doktorunuza danışınız.

Etotio ile tedavi sırasında karaciğer hasarını gösteren belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuza bildiriniz. Eğer mide (karın) bölgesinde ağrı veya rahatsızlık hissi, iştah kaybı, bulantı, kusma, ciltte veya göz aklarında sararma (sarılık), idrarın normalden koyu renkte olması, kaşıntı ve bunların yanı sıra ateş ve yorgunluk (özellikle de daha önce sayılan belirtilerle birlikteyse). Bunlar karaciğer sorunlarının belirtileri olabilir

Eğer tedavi sırasında ishal ortaya çıkarsa Etotio ile tedaviyi kesiniz.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

ETOTİO’NUN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Etotio’yu alkol ile birlikte almayınız, mide hasarı riski artabilir. Etotio yiyecek ve içeceklerle birlikte kullanılabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ETOTİO KULLANILIR MI?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile iseniz, hamile kalma ihtimaliniz varsa veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız  bu ilacı kullanmayınız. Doğum kontrolü uygulamıyorsanız ve çocuk doğurma potansiyeline sahipseniz, bu ilacı almayınız. Bu ilaç doğmamış çocuğa zarar verebilir.

Bu ilaç, sperm hücrelerinde potansiyel hasar (anormal sayıda kromozom) nedeniyle erkek doğurganlığında sorunlara neden olabilir. Bu bulgu, laboratuvar çalışmalarına dayanmaktadır (uyarılar ve önlemler bölümüne bakınız).

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

EMZİRME DÖNEMİNDE ETOTİO KULLANILIR MI?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Bu ilaç anne sütüne geçmektedir.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR ETOTİO KULLANABİLİR Mİ?

Etotio baş dönmesi veya sersemliğe neden olabilir. Alkol veya belli ilaçlarla beraber alındığında bu etkiler daha kötü olabilir. Klinik çalışmalara göre, tiyokolşikosidin ruhsal aktiviteye bağlı motor etkiler ile ilgili (psikomotor) performans üzerine etkisi yoktur. Ancak, ilaç yaygın olarak uyuklamaya ve sersemliğe neden olabildiğinden, araç ve makine kullanırken dikkatli olunuz. Nasıl tepki göstereceğinizi öğrenene kadar araba kullanmayınız veya diğer muhtemelen güvensiz işleri yapmayınız.

ETOTİO’NUN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Eğer daha önce Etotio veya içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı bir tepkime (reaksiyon) yaşadıysanız, bu ilacı kullanmayınız.

Her bir Etotio tablet, 250 mg laktoz monohidrat (inek sütünden elde edilen) içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE ETOTİO KULLANIMI

Herhangi bir ilaç alıyorsanız özellikle de aşağıdakilerden herhangi birini alıyorsanız, doktorunuza bildiriniz.

 • Kanın pıhtılaşmasını önleyen veya geciktiren ilaçlar (antikoagülanlar, örnek, varfarin, heparin içeren ilaçlar), aspirin, kortikosteroidler (örnek, prednison içeren ilaçlar), depresyon tedavisinde kullanılan fluoksetin içeren ilaçlar [seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler)]. Bu ilaçlarla birlikte alındığında mide kanaması riski artabilir.
 • Fenilbutazon (özellikle romatizmal durumlarda kullanılan iltihap giderici bir ilaç) veya probenesid (ürik asit atılımını artırmak suretiyle gut tedavisinde kullanılır) içeren ilaçlar kullanıldığında Etotio’nun yan etki riski artabilir.

Etotio ile birlikte kullanıldığında etkileri artabilecek ilaçlar ve gruplar şöyledir:

 • Organ naklinde kullanılan siklosporin,
 • Kalp problemlerinde kullanılan digoksin,
 • Belirli duygudurum bozuklukların tedavisinde kullanılan lityum,
 • Romatoid artrit (eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan devamlı bir hastalık) ya da sedef hastalığı gibi durumların tedavisi için kullanılan metotreksat,
 • Kinolonlar (örnek, siproflaksasin içeren ilaçlar) veya sülfonilüreler (örnek, glipizid içeren ilaçlar).

Etotio ile kullanıldığında etkileri azalabilecek grup ve ilaçlar:

 • Anjiotensin-dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörleri (örnek, enalapril içeren ilaçlar),
 • Diüretikler (örnek, furosemid, hidroklorotiyazid içeren ilaçlar).

Etotio kullanırken doktorunuza danışmadan ibuprofen, naproksen, diklofenak gibi diğer steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler), mifepriston (gebeliği sonlandırmak için kullanılır), aspirin almayınız.

Etotio’nun kas-iskelet sistemi üzerinde kas gevşetici etki gösteren diğer ilaçlarla birlikte alınması, birbirlerinin etkisini artırabileceklerinden dolayı önerilmemektedir. Aynı sebepten ötürü, düz kaslar üzerine etkili olan bir diğer ilaçla birlikte kullanılması durumunda, istenmeyen etkilerin görülme sıklığının artması ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır.

Bu uyarının belirli bir süre önce kullanılmış veya gelecekte bir zaman kullanılacak ürünlere de uygulanabileceğini hatırlayınız.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

ETOTİO NASIL KULLANILIR?

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Önerilen ve günlük maksimum doz, her 12 saatte bir alınmak koşuluyla günde 2 defa 1 film kaplı tablettir. Yani bir günde 2 tabletten fazla Etotio kullanmayınız.

İlacı 7 ardışık günden fazla kullanmayınız.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Etotio sadece ağızdan kullanım içindir. Film kaplı tabletleri çiğnemeyiniz.

Tabletleri yeterli miktarda su ile (örneğin, bir bardak su ile), yemeklerden sonra alınız.

Önerilen dozu aşmayınız ve uzun süreli kullanımdan kaçınınız.

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz. İlacınızı zamanında almayı unutmayınız.

Doktorunuz Etotio ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz çünkü istenen sonucu alamazsınız.

Çocuklarda Etotio Kullanımı: 

Bu ilacı 18 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.

Yaşlılarda Etotio Kullanımı:

Mide kanaması ve böbrek sorunlarına karşı daha duyarlı olabileceklerinden, yaşlılarda dikkatli kullanılmalıdır.

Böbrek/Karaciğer Yetmezliği Durumlarında Etotio Kullanımı:

Böbrek/karaciğer yetmezliği olan hastalardaki güvenlilik ve etkililiği incelenmemiştir. Ağır karaciğer ve böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.

Eğer Etotio’nun etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Etotio Kullandıysanız:

Belirtiler (semptomlar);

 • İdrara çıkmada azalma,
 • Bilinç kaybı,
 • Krizler,
 • Şiddetli baş dönmesi veya sersemlik,
 • Şiddetli mide bulantısı veya karın ağrısı,
 • Yavaş veya sorunlu nefes alma,
 • Olağan dışı kanama veya berelenme,
 • Kahve telvesi gibi kusma gibi belirtiler içerebilir.

Etotio’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Etotio Kullanmayı Unutursanız:

Bir Etotio dozunu almayı ihmal ettiyseniz ve düzenli olarak alıyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki doz zamanı neredeyse gelmişse, alınmayan dozu atlayın. Sonra düzenli almaya devam edin.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Etotio İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler:

Etotio ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler konusunda detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

ETOTİO’NUN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi, Etotio’nun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Etotio’yu kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Şiddetli mide veya sırt ağrısı,
 • Ciddi mide ülserleri veya kanaması (yüksek dozlarda veya uzun süre almak, sigara içmek veya alkol almak bu yan etkilerin oluşum riskini arttırır. İlacı yemekle beraber almak bu etkilerin oluşum riskini azaltmaz),
 • Dışkı renginin siyahlaşması (melena), kan veya kahve tanecikleri gibi kusma (bu belirtiler mide bağırsak sisteminde bir kanama belirtisi olabilir),
 • Olağan dışı şekilde kilo alımı veya şişkinlik,
 • Şiddetli alerjik reaksiyonlar (deri döküntüsü, kurdeşen, kaşınma, nefes zorluğu, göğüs darlığı, ağız, yüz, dudaklar veya dilde şişlik),
 • İnme,
 • Göğüs ağrısı,
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı.
 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da ağzın veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi,
 • Kaşıntı, deri ve mukoza üzerindeki şişmeler (anjiyonörotik ödem), ciddi alerjik reaksiyonlar (anafilaktik şok),
 • Kurdeşen (ürtiker),
 • Baygınlık (vazovagal senkop),
 • Havale (nöbet) (Etotio kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken durumlar bölümüne bakınız),
 • Deri döküntüleri,
 • Kan basıncında düşüş (hipotansiyon), geçici olarak bilinçte bulanıklık.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Etotio’ya karşı ciddi alerjiniz var demektir.

Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Karaciğer iltihabı (hepatit) (Etotio kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken durumlar bölümüne bakınız).
 • Mide (karın) bölgesinde ağrı veya rahatsızlık hissi, iştah kaybı, bulantı, kusma, ciltte veya göz aklarında sararma (sarılık), idrarın normalden koyu renkte olması, kaşıntı, ateş ve yorgunluk (bunlar karaciğer sorunlarının belirtileri olabilir),
 • Sersemlik, uyuklama hali,
 • Kaşıntı,
 • Tansiyon düşüklüğü, geçici olarak bilinçte bulanıklık, taşkınlık hali.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:

Yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Yorgunluk,
 • Baş dönmesi,
 • Ruhsal çöküntü (depresyon),
 • Sinirlilik,
 • Bulanık görme,
 • Kulak çınlaması,
 • Hazımsızlık (dispepsi),
 • Karın ağrısı,
 • İshal,
 • Bağırsakta gaz,
 • Bulantı,
 • Kabızlık,
 • Mide iltihabı,
 • Mide ağrısı,
 • Siyah dışkı,
 • Kusma,
 • Kaşıntı,
 • Döküntü,
 • Ağrılı idrar,
 • Sık idrara çıkma,
 • Titreme ve ateş,
 • Uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi gibi duygusal bozukluklar (parastezi),
 • Bilinç uyuşukluğu ile belirgin uykulu hal, uyuklama hali (somnolans).

Yaygın olmayan (100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Ciltte morarma,
 • Kansızlık,
 • Kanda kan pulcuklarının azalması,
 • Kanama zamanında artış,
 • Beyaz kan hücresi ve kırmızı kan hücresi değerlerinde azalma,
 • Alyuvarların yıkıma uğramasıyla oluşan kansızlık (hemolitik anemi),
 • Ödem,
 • Böbrek fonksiyonlarını gösteren bir değer olan serum kreatininde artış,
 • Daha önce kontrol altında olan diyabetik hastalarda kan şekeri artışı,
 • Vücut kilosunda değişiklik,
 • Tat alma bozukluğu,
 • Uykusuzluk,
 • Bilinç bozukluğu,
 • Uyuşukluk,
 • Akıl karışıklığı,
 • Işık hassasiyeti,
 • Geçici görme bozukluğu,
 • Göz içi iltihabı,
 • Sağırlık,
 • Yüksek kan basıncı,
 • Tıkanıklığa bağlı (konjestif) kalp yetmezliği,
 • Yüz kızarması,
 • Çarpıntı,
 • Bayılma,
 • Damar iltihabı,
 • Kalpte ritim bozukluğu,
 • Kalp krizi,
 • Beyin damarlarının tıkanmasıyla beynin hasar görmesi,
 • Astım,
 • Beyaz kan hücresi yüksekliği (eozinofili) ile seyreden akciğer ödemi (pulmoner infiltrasyon),
 • Hava yolu iltihabı (bronşit),
 • Nefes darlığı,
 • Yutak iltihabı,
 • Nezle,
 • Burun, şakak, alın ve göz çevresindeki içi hava dolu boşlukların (sinüs) iltihabı,
 • Susama,
 • Ağız kuruluğu,
 • Ağız yaraları,
 • Yeme bozukluğu,
 • Geğirme,
 • İnce bağırsak iltihabı,
 • Kanamalı ya da kanamasız, midede yara ve/veya delinme,
 • Bağırsakta yara,
 • Pankreas iltihabı,
 • Yemek borusu ile mide arasında yer alan kasın kasılması veya daralma ile birlikte seyreden ya da tek başına yemek borusu iltihabı,
 • Kalın bağırsak iltihabı,
 • Karaciğer enzimlerinde yükselme,
 • Safra kanalı kaynaklı karaciğer iltihabı (hepatit),
 • Karaciğer iltihabı,
 • Safra kanalı kaynaklı sarılık,
 • Sarılık,
 • Karaciğer yetmezliği,
 • Karaciğer harabiyeti,
 • Ciltte yaygın ödem,
 • Terleme,
 • Deri döküntüsü,
 • Deri soyulması,
 • Ciltte su toplamasıyla seyreden döküntü,
 • Ciltte kabarık kırmızı döküntü ile ciltte damar iltihabı,
 • Ciltte ağrılı kırmızı veya morumsu kızarıklıklar ve su kabarcıkları ile seyreden bir hastalık (Stevens-Johnson Sendromu),
 • Ciltte kabarma ve cildin soyulması ile karakterize, hayatı tehdit eden bir cilt hastalığı (Toksik Epidermal Nekroliz),
 • Ağız, gözler ve cinsel bölgede kızarıklık, su kabarcıkları ve yaralar oluşturan bir cilt hastalığı (Eritema Multiforme),
 • Cilt renginde koyulaşma,
 • Saç dökülmesi,
 • Bazı alanlarda düz, bazı alanlarda deriden kabarık yaygın kırmızı renkli döküntü (Makülopapüler döküntü),
 • Işığa duyarlılık,
 • Kan üre azotunda artış,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Böbrek bozukluğu,
 • Böbrek hücre harabiyeti,
 • Mesane iltihabı,
 • İdrarda kan görülmesi,
 • Böbrek taşı,
 • Böbrek iltihabı,
 • Rahimde kanama düzensizlikleri,
 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları,
 • Genel olarak kızarıklık, kaşıntı, boğaz şişmesi ve kan basıncının düşmesi gibi belirtiler ile seyreden, aniden başlayan ve ölüme neden olabilen ciddi alerjik reaksiyonlar (şok dahil),
 • Baş ağrısı,
 • Hastalık yapıcı mikropların veya parazitlerin vücuda girmesiyle ortaya çıkan hastalık tablosu (infeksiyon).

Seyrek (1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Cilt tahrişleri,
 • Boğaz, göğüs ve midede ağrı ve yanma (mide ekşimesi).

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

ETOTİO’UN SAKLANMASI

 • Etotio’yu çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Etotio’yu 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında ve orijinal ambalajında saklayınız.
 • Etotio’yu son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalaj üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra Etotio’yu kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Etotio’yu kullanmayınız.

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Bu kullanma talimatı 20/05/2020 tarihinde onaylanmıştır.

KONU İLE İLGİLİ BENZER YAZILARIMIZ

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git