Ağrılar ve Tedavileri

Etol Fort Tablet Nedir? Etol Fort Tablet’in Yan Etkileri

Etol Fort tablet'in formülü : Bir Etol Fort Film Tablet 400 mg Etodolak ve boyar madde olarak titanyum dioksit ve kırmızı demir oksit içerir.

Etol fort tablet kullanım talimatı

Etol Fort tablet’in formülü : Bir Etol Fort Film Tablet 400 mg Etodolak ve boyar madde olarak titanyum dioksit ve kırmızı demir oksit içerir.

Etol Fort tablet’in farmakolojik özellikleri : Etol Fort Film Tablet indol türevi, nonsteroidal antienflamatuar ilaçtır. Etodolak antienflamatuvar, analjezik ve antipiretik özellikler gösterir. Etodolak enflamasyonlu dokuda prostaglandin sentezini inhibe eder. Böylece ağrı reseptörlerinin, enflamasyonun mediatörieri olan histamin, serotonin ve kininlere karşı duyarlığını azaltır ve önler.

Etol Fort tablet’in farmakokinetik özellikleri : Etodolak oral yoldan alındığında iyi absorbe olur ve yaklaşık 1 saatte plazma pik konsantrasyonuna ulaşır. Plazma pik konsantrasyonu 18 pg/ml’dir. İlaç yüksek oranda proteinlere bağlanır, serbest fraksiyon ise % 1,2 – % 4,7 arasında değişir. Biyoyarariığı 68 pg/ml/saat, ortalama yarı ömrü 7 saat, dağılım hacmi 0,4 It/kg, plazma klerensi 41 ml/saat/kg’dır. Etodolak ın biyoyarariığı gıda ve antiasitlere değişmez.

Etol Fort tablet hangi hastalıklarda kullanılır? (Endikasyonları)

 1. Etol FORT Film Tablet, Osteoartrit, romatoid artrit ve ankilozan spondilitin belirti ve bulgularının tedavisinde kullanılır.
 2. Etol Fort ağrı tedavisinde de kullanılır.

Etol Fort Tablet kullanılmaması gereken durumlar (Kontrendikasyonları)

 1. Etol FORT film tablet, Etodolak’a duyarlı kişilerde, peptik ülser hikayesi olan veya aktif peptik ülserli hastalarda kullanılmamalıdır.
 2. Olası bir krosreaksiyondan dolayı aspirin veya diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar ile tedavi sırasında astma, rinit veya ürtiker gelişen hastalarda da kullanılmamalıdır.

Etol Fort tablet kullanırken nelere dikkat edilmeli? (Uyarılar/Önlemler)

Etol fort tablet neden kullanılır

Etol fort tablet neden kullanılır

 1. Etol Fort tablet diğer NSAİ ilaçlar gibi Etodolak trombosit fonksiyonunu azaltabilir, özellikle antikoagülan tedavi gören hastalar gastrointestinal belirtiler yönünden takip edilmeli, kanama meydana gelmiş ise tedavi kesilmelidir.
 2. Etol Fort film tablet 15 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Kalp yetmezliği olanlarda, sirotik ve nefrotiklerde, diüretik alanlarda, kronik renal ve hepatik yetmezliği olanlarda ve özellikle yaşlı kişilerde tedavinin başlangıcında renal ve hepatik fonksiyonların gözlenmesi gereklidir.
 3. Prostaglandin sentezini inhibe eden ilaçlar gebe hayvanlarda distosiye ve doğumun gecikmesine neden olabilir. Bazı prostaglandin sentetaz inhibitörieri ductus arteriosus’un erken kapanmasına neden olabilir. Güvenilirliği saptanmadığından hamilelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.

Etol Fort tablet nasıl kullanılır?

 1. Etol Fort tablet’in tok karnına veya yemek ile birlikte 1 bardak su ile alınması önerilir.
 2. Etol Fort tablet doktor başka şekilde önermemiş ise günde 2 kez birer tablet alınır.
 3. Etol Fort tablet akut enflamatuar ve ağrılı olgularda ise, günde 3 kez birer tablet şeklinde de kullanılır.

Etol Fort tablet doktor tavsiyesi ile doktorun önerdiği dozda ve önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Hamilelikte ve emzirme döneminde Etol Fort tablet kullanılır mı?

 1. Etol Fort tablet içerisindeki Etodolak hamilelik döneminde bebeğe zarar verebilir. Hamileler ve hamile kalmayı düşünenler Etol Fort tablet’i kullanmamalıdır.
 2. Etol Fort tablet’i emziren anneler de kullanmamalıdır. İlacın anne sütüne geçip geçmediği tam olarak bilinmemektedir. Hamile ya da emzirme döneminde iseniz doktora danışmadan Etol Fort tablet’i kullanmayınız.

Etol Fort tablet yaşlılarda ve çocuklarda kullanılır mı?

 1. Etol Fort tablet doktor önermediği sürece 15 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 2. Etol Fort tablet yaşlılarda doktorun önerdiği dozda ve dikkatli kullanılmalıdır. Yaşlı hastalar Etol Fort kullanımı sırasında mide kanamasına ve böbrek sorunlarına daha duyarlı olabilirler.

Etol Fort tablet’in yan etkileri  (Advers etkiler)

 1. Etol fort tablet’in sastrointestinal sistemde yan etkileri : Bulantı, epigastrik ağrı, diyare, gaz, konstipasyon görülebilir. Bu etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Yapılan çalışmalarda Etodolak’ın diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlara oranla gastrointestinal sistemde daha az kanamaya neden olduğu saptanmıştır.
 2. Etol Fort tablet’in hipersensitivite reaksiyonları : Dermatolojik (döküntü, kaşıntı), respiratuvar (aspirin veya diğer nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar ile tedavi sırasında astma, rinit ve ürtiker gelişmiş kişilerde astma krizleri gelişebilir).
 3. Etol Fort tablet’in hepatik (karaciğer fonksiyonlarında) yan etkileri : Serum transaminazlarında hafif ve geçici yükselmeler olabilir.
 4. Etol fort tablet’in nörolojik yan etkileri : Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk hissi görülebilir.

Beklenmeyen bir yan etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

Etol Fort tablet’in diğer ilaçlar ile etkileşmeleri

 1. Etol Fort film tablet yüksek oranda proteinlere bağlandığından birlikte kullanımları sırasında proteinler ile etkileşim yapabilir.
 2. İlaç etkileşmeleri olduğunda hasta kusturulur ya da gastrik lavaj yapılır. Aktif kömür verilir. Destekleyici genel tedavi prensipleri uygulanır.
 3. Etol Fort tablet kullanımı sırasında alkol alınır ise mide kanaması veya mide hasarı riski daha yüksek olur; bu nedenle bu ilacın kullanımı döneminde alkol alınmamalıdır.

Etol Fort tablet nasıl saklanır?

 1. Etol Fort tablet’i 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 2. Etol Fort tablet’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 3. Etol FORt Film Tablet, 14 ve 28 film tabletlik blister ambalajlarda sunulur.
 4. Etol Fort tablet’i doktora danışmadan kullanmayınız.

İlaç kullanımı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Apranax fort tablet nedir
 2. Voltaren tablet nedir
 3. Benexol B12 tablet nedir
 4. Majezik tablet nedir
 5. Nootropil ilaç nedir ve neden kullanılır
 6. Hirudoid Forte krem nedir
 7. Prednol tablet nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git