Aile Planlaması

Ertesi Gün Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün doğum kontrol hapının korunmadan cinsel ilişki yaşandığı durumlarda ve normalde uygulanan doğum kontrol yönteminin uygulanmadığı ya da unutulduğu durumlarda zorunlu olarak uygulanan bir yöntemdir. Ertesi gün doğum kontrol hapının normal bir doğum kontrol yöntemi olmadığı uzmanlar tarafından iddia edilmektedir.

Acil durum doğum kontrol hapı nedir ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün doğum kontrol hapının korunmadan cinsel ilişki yaşandığı durumlarda ve normalde uygulanan doğum kontrol yönteminin uygulanmadığı ya da unutulduğu durumlarda zorunlu olarak uygulanan bir yöntemdir. Ertesi gün doğum kontrol hapının normal bir doğum kontrol yöntemi olmadığı uzmanlar tarafından iddia edilmektedir.

Ertesi gün doğum kontrol haplarının, hormon içermeleri nedeni ile kadının doğasına uygun olmadığı için herhangi bir zamanda içilmesinin hormonal dengeyi bozduğu ve buna bağlı olarak bazı olumsuz etkilerinin olabileceği bildirilmektedir. Ertesi gün doğum kontrol ilaçlarının her gün içilmesi doğru değildir. Bu ilaçlar acil durumlarda ayda en fazla bir iki kez içilebilir. Aslında bu ilaç zorunlu durumlarda kürtaja benzer bir yöntem olarak uygulanır.

Ertesi gün doğum kontrol hapının, uygulanan doğum kontrol yönteminde bir terslik olduğu zaman, prezervatif yırtılması gibi durumlarda, istenmeyen hamilelik riski söz konusu olduğunda kullanılması önerilir. Ayrıca bu haplarda mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Bu hap cinsel ilişkiden sonra mümkün olduğunca erken dönemde içilmelidir.İlaç ilk 12 saatte içildiğinde hamilelikten koruma oranı yaklaşık % 90-95 iken, daha geç sürede içildiğinde etkisi azalmaktadır.

Ertesi gün doğum kontrol hapının yan etkileri

Ertesi gün doğum kontrol haplarının yan etkileriadet kanamaları, amenore ya da serviks salgılarında azalma, uterus fibriyomlarında büyüme, vajinal enfeksiyonlar, göğüslerde hassasiyet ve büyüme, bulantı ve kusma, baş ağrısı, lens takanlarda korneada rahatsızlık gibi bazı yan etkileri vardır.

Ertesi gün doğum kontrol haplarının çeşitleri ve kullanım şekli

Piyasada iki çeşit ertesi gün hapı bulunup bunlardan biri hem östrojen hemde progesteron hormonu içeren ”preven” isimli ertesi gün doğum kontrol hapının içinde bir adet kullanım rehberi, dört adet ilaç ve hamilelik testi bulunmaktadır. Bu ilacın kullanımı önceden meydana gelmiş hamileliğin sonlandırılmasında işe yaramadığı için, ilacı kullanmadan önce hamile olunmadığından emin olunması amacı ile ilacın içinden çıkan gebelik testinin yapılması gerekmektedir. Hamile olunmadığı emin olunduğunda hapları kullanım kitapçığında tarif edildiği gibi kullanmak gerekmektedir. Bu ilaç daha önce damarlarda tıkanma ve pıhtı atma, 35′ yaşını geçenlerde, sigara kullananlarda, karaciğer sorunu olanlarda, kalp, böbrek yetmezliği olanlarda, kan yağları yüksek olan ve benzeri sorunu olan hastalarda doktor kontrolü altında kullanılmalı ya da hiç kullanılmamalıdır.

Piyasalarda bulunan diğer ertesi gün doğum kontrol ilacı ise ”norlevo” bu ilaç yalnızca progesteron hormonu içermekte ve kutunun içinden iki adet hap çıkmaktadır. Bu ilaç korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 12 ile 72 saat içinde önerildiği şekilde içildiğinde hamile kalmayı yüksek oranda önler iken 12 saat içinde içildiğinde hamilelikten koruma etkisi daha yüksek olup, daha fazla zaman geçtiğinde etkisi azalmaktadır. Ayrıca bu ilaçlar için yapılan önemli bir uyarıda hap ilişki öncesinde alınmayıp, mutlaka ilişkiden sonra alınması gerekmektedir. Çünkü ilişki öncesi alındığında gebeliği önleyici etkisi azalmaktadır. Norlevo doğum kontrol ilacı ağır karaciğer yetmezliği olan hastalar kesinlikle kullanmamalı ve crohn hastalığıgibi ağır derecedeki sindirim kanalında emilim bozukluğunun olması bu ilacın etkisini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca iki tableti aldıktan sonra üç saat içinde kusulur ise tekrar iki tablet alınması gerekmektedir. Bu ilaçları da mutlaka doktora danışarak kullanmak gerekmektedir.

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Doğum kontrolü nedir
 2. Doğum kontrol haplarının çeşitleri ve isimleri
 3. Doğum kontrol hapı ile hamilelikten korunma
 4. Vazektomi doğum kontrol yöntemi nedir
 5. Kadınlar yumurtlama gününü hesaplayabilir mi?

10 Yorum

 1. Adsız

  23 Ağustos 2015 at 20:21

  Kalp hastaları ertesi gün doğum kontrol hapı kullanabilir mi veya kullanmalı mı?

  • Adsız

   25 Ağustos 2015 at 19:44

   Doğum kontrol haplarını, kullanıma engel olabilecek risk faktörü olmayan herkes kullanabilir. Fakat 35 yaş üzeri sigara içen kadınlar, yüksek tansiyon sorunu olan kadınlar, ciddi kalp hastalığı olan kadınlar, uzun süre hareket edemeyecekleri bir ameliyat geçirmiş kadınlar, önceden felç veya kalp krizi geçirmiş kadınlar, meme kanseri olan kadınlar, karaciğer sirozu, hepatit, iyi ya da kötü huylu karaciğer tümörü, safra kesesi taşı sorunu, ciddi diyabeti, emzikli, obez hastası kadınlara doğum kontrol hapı kullanımı önerilmez. Ayrıca bazı antibiyotiklerin kullanımı sırasında, epilepsi hastalarında da doğum kontrol hapları kullanılmaz. Bu gibi sorunlarda kadın, doktoruna danışmadan doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.

 2. Birsen

  30 Haziran 2016 at 06:19

  Merhaba 5 haziranda korunmasız ilişki yaşadım yarını ella kullandım 5dk sonra Bi daha korunmasız ilişki yaşadım ve 7sinde adet oldum 15 gün geçtikten sonya test yaptım negatif çıktı sizce hamile kalma oranım var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Temmuz 2016 at 15:20

   Ella (ertesi gün) doğum kontrol hapı bir önceki yaşanan korunmasız cinsel ilişki ya da korunmada hata oluşan cinsel ilişki için kullanılan bir ilaçtır. Bir sonraki korunmasız ilişkide koruma özelliği yoktur. Cinsel ilişki zaten adet döneminize yakın olmuş ve iki gün sonra adet kanamanız olmuş bu durumda hamile kalma olasılığı % 0-1 oranındadır.

   Adet gününe 10 gün kala genellikle hamile kalmak zordur, ancak bu düzenli adet gören kadınlar için geçerlidir.

   Her ay 28-30 günde bir adet gören kadınlarda son 10 gün kala hamile kalma riski genellikle yok denilecek kadar düşüktür fakat 20 günde veya daha farklı periyotlarda adet gören kadınlarda adet günü tam kestirilemeyeceği için hamilelik riski de belli olmaz.

   Siz zaten iki gün sonra adet görmüşsünüz, bu nedenle hamilelik riski imkansız diyecek kadar azdır.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Merve Seçkin

  4 Temmuz 2016 at 17:15

  Iyi günler, Ben 1 ay icinde 3 gün arayla 2 kez norlevo hapi ictim. Bu duruma göre kısırlık meydana gelir mi ? İlk kez ilişkiye girdim idrar yollarımda küçük abdestimi yaparken yanma meydana geliyor. Bu hapın etkisi midir yoksa ilk ilişkiye girdiğimden dolayı mı böyle yanma oluyor ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 12:43

   NORLEVO ACİL DOĞUM KONTROL HAPI, korunulmamış veya korunma yönteminde eksiklik olmuş bir cinsel ilişki sonrasında gebeliği önlemek için kullanılır.

   NORLEVO, korunmadan yaşanmış cinsel ilişkiden 72 saat (3 gün) sonrasına kadar içilebilmekle birlikte mümkün olduğunca 12 saat içinde içilmesi tavsiye edilir.

   NORLEVO DOĞUM KONTROL HAPININ YAN ETKİLERİNE GELİNCE; tüm ilaçlar gibi NORLEVO ilacının da yan etkileri vardır.

   – Yüz, dil ve dudaklarda şişme

   – Nefes almada güçlük

   – Deride yaygın kızarıklık ile seyreden döküntü

   – Baş ağrısı, baş dönmesi

   – Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal

   – Göğüslerde hassasiyet, halsizlik, adet gecikmesi gibi yan etkiler NORLEVO DOĞUM KONTROL HAPININ en bilindik yan etkileridir.

   Ertesi gün doğum kontrol hapları hangi marka olursa olsun, bir adet döngüsü içinde sadece bir kez kullanılır. Ertesi gün doğum kontrol hapları günlük doğum kontrol hapları gibi gündelik kullanım için uygun değildir. Ertesi gün doğum kontrol hapları sık aralar ile kullanılmamalıdır.

   Yani bir ayın içinde iki kez ertesi gün doğum kontrol hapı kullanımı doğru değildir.

   İdrar yaparken yanma şikayetinizin nedeni balayı sistiti olarak bilinen ve genellikle ilk cinsel ilişki sonrası meydana gelen idrar yolu ve/veya idrar torbası enfeksiyonu olabilir, partnerinizden geçen bir mantar enfeksiyonu olabilir, ilk cinsel ilişki sonrası oluşabilecek yara dolayısı ile enfeksiyon kapmış olabilir.

   İdrar yaparken oluşan yanma sorununuz için bir kadın doğum uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

   • Birsen

    11 Temmuz 2016 at 01:19

    Ben size daha önceden de yazmıştım 5 haziranda korunmasız ilişki yaşadım ve ella kullandım 5 dk sınra bidaha korunmasız ilişki yaşadım ve 2 sonra adet oldum 15 gün sonra test yapıp negatif çıkmıştı şimdi temmuzun 4de adet oldum normal yaşantımda göğüs ucumdan sıvı geliyordu ama Bi tane delikten bugun sıktım 5-6 delik vardı ve deliklerden şeffaf su gibi elimde biraz yapışkanlık hissi vardı hamilelik belirtisi olabilir mi ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     12 Temmuz 2016 at 12:14

     Aradan 5 hafta zaman geçmiş hamilelik var ise kan testleri ile anlaşılabilir. Bir kadın doğum uzmanına giderek bu tetleri yaptırabilirsiniz.

     Göğüslerde hassasiyet, akıntı, ağrı gibi durumlar kullandığınız doğum kontrol hapına bağlı olabilir. Bu ilaçlar hormonsal değişimler yapmaktadır ve hormonsal değişimler nedeni ile sizdeki değişiklikler olabilir.

     Bu haplar aynı adet döngüsü içinde sadce 1 kez kullanım için uygundur. İki kez kullanım nedeni ile yan etkileri daha ağır seyirli olabilir.

     Sebep ne olursa olsun bir doktora gitmniz uygun olur.

     Ella doğum kontrol hapı ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

     http://www.saglikocagim.net/ella-ertesi-gun-dogum-kontrol-hapi-nedir/

     Sağlık dileğiyle.

 4. idil

  22 Ocak 2017 at 19:21

  dün sürtünmeyle birliktelik yaşadım,yumurtalık donemine 2 gün kaldı , hiçbir şekilde b*ş*lma olmadı içime girmedi, z*vk sıvısından hamile kalır mıyım , hepatit b hastasıyım Ella kullanmalimiyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2017 at 15:00

   Z*vk sıvısı ile hamilelik riski düşük de olsa vardır, ancak ilaç kullanımı hakkında takibinizi yapan doktorunuza danışmadan bu tür ilaçları kullanmak yanlış olur.

   ”Buradan ilaçlar konusunda öneride bulunmak doğru olmaz”.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git