Aile Planlaması

Ertesi Gün Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün doğum kontrol hapının korunmadan cinsel ilişki yaşandığı durumlarda ve normalde uygulanan doğum kontrol yönteminin uygulanmadığı ya da unutulduğu durumlarda zorunlu olarak uygulanan bir yöntemdir. Ertesi gün doğum kontrol hapının normal bir doğum kontrol yöntemi olmadığı uzmanlar tarafından iddia edilmektedir.

Acil durum doğum kontrol hapı nedir ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün doğum kontrol hapının korunmadan cinsel ilişki yaşandığı durumlarda ve normalde uygulanan doğum kontrol yönteminin uygulanmadığı ya da unutulduğu durumlarda zorunlu olarak uygulanan bir yöntemdir. Ertesi gün doğum kontrol hapının normal bir doğum kontrol yöntemi olmadığı uzmanlar tarafından iddia edilmektedir.

Ertesi gün doğum kontrol haplarının, hormon içermeleri nedeni ile kadının doğasına uygun olmadığı için herhangi bir zamanda içilmesinin hormonal dengeyi bozduğu ve buna bağlı olarak bazı olumsuz etkilerinin olabileceği bildirilmektedir. Ertesi gün doğum kontrol ilaçlarının her gün içilmesi doğru değildir. Bu ilaçlar acil durumlarda ayda en fazla bir iki kez içilebilir. Aslında bu ilaç zorunlu durumlarda kürtaja benzer bir yöntem olarak uygulanır.

Ertesi gün doğum kontrol hapının, uygulanan doğum kontrol yönteminde bir terslik olduğu zaman, prezervatif yırtılması gibi durumlarda, istenmeyen hamilelik riski söz konusu olduğunda kullanılması önerilir. Ayrıca bu haplarda mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Bu hap cinsel ilişkiden sonra mümkün olduğunca erken dönemde içilmelidir.İlaç ilk 12 saatte içildiğinde hamilelikten koruma oranı yaklaşık % 90-95 iken, daha geç sürede içildiğinde etkisi azalmaktadır.

Ertesi gün doğum kontrol hapının yan etkileri

Ertesi gün doğum kontrol haplarının yan etkileriadet kanamaları, amenore ya da serviks salgılarında azalma, uterus fibriyomlarında büyüme, vajinal enfeksiyonlar, göğüslerde hassasiyet ve büyüme, bulantı ve kusma, baş ağrısı, lens takanlarda korneada rahatsızlık gibi bazı yan etkileri vardır.

Ertesi gün doğum kontrol haplarının çeşitleri ve kullanım şekli

Piyasada iki çeşit ertesi gün hapı bulunup bunlardan biri hem östrojen hemde progesteron hormonu içeren ”preven” isimli ertesi gün doğum kontrol hapının içinde bir adet kullanım rehberi, dört adet ilaç ve hamilelik testi bulunmaktadır. Bu ilacın kullanımı önceden meydana gelmiş hamileliğin sonlandırılmasında işe yaramadığı için, ilacı kullanmadan önce hamile olunmadığından emin olunması amacı ile ilacın içinden çıkan gebelik testinin yapılması gerekmektedir. Hamile olunmadığı emin olunduğunda hapları kullanım kitapçığında tarif edildiği gibi kullanmak gerekmektedir. Bu ilaç daha önce damarlarda tıkanma ve pıhtı atma, 35′ yaşını geçenlerde, sigara kullananlarda, karaciğer sorunu olanlarda, kalp, böbrek yetmezliği olanlarda, kan yağları yüksek olan ve benzeri sorunu olan hastalarda doktor kontrolü altında kullanılmalı ya da hiç kullanılmamalıdır.

Piyasalarda bulunan diğer ertesi gün doğum kontrol ilacı ise ”norlevo” bu ilaç yalnızca progesteron hormonu içermekte ve kutunun içinden iki adet hap çıkmaktadır. Bu ilaç korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 12 ile 72 saat içinde önerildiği şekilde içildiğinde hamile kalmayı yüksek oranda önler iken 12 saat içinde içildiğinde hamilelikten koruma etkisi daha yüksek olup, daha fazla zaman geçtiğinde etkisi azalmaktadır. Ayrıca bu ilaçlar için yapılan önemli bir uyarıda hap ilişki öncesinde alınmayıp, mutlaka ilişkiden sonra alınması gerekmektedir. Çünkü ilişki öncesi alındığında gebeliği önleyici etkisi azalmaktadır. Norlevo doğum kontrol ilacı ağır karaciğer yetmezliği olan hastalar kesinlikle kullanmamalı ve crohn hastalığıgibi ağır derecedeki sindirim kanalında emilim bozukluğunun olması bu ilacın etkisini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca iki tableti aldıktan sonra üç saat içinde kusulur ise tekrar iki tablet alınması gerekmektedir. Bu ilaçları da mutlaka doktora danışarak kullanmak gerekmektedir.

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Doğum kontrolü nedir
  2. Doğum kontrol haplarının çeşitleri ve isimleri
  3. Doğum kontrol hapı ile hamilelikten korunma
  4. Vazektomi doğum kontrol yöntemi nedir
  5. Kadınlar yumurtlama gününü hesaplayabilir mi?

10 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git