Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Erken Yaşta Adet (Regl) Görme Nedenleri

Genç kızlarda normal adet görme yaşı 12-14yaşları arasında olup, 8-9 yaşları arasında ve 9-16 yaşları arasında da kızların adet görmesi normal olarak kabul edilir. Genç kızlarda adet görülme yaşı ırktan ırka değişkenlik gösterebilir. Bazı ırklarda çok daha erken yaşta adet görülmesi normaldir.

Kızların küçük yaşta adet görmesi

Genç kızlarda normal adet görme yaşı 12-14 yaşları arasında olup, 8-9 yaşları arasında ve 9-16 yaşları arasında da kızların adet görmesi normal olarak kabul edilir. Genç kızlarda adet görülme yaşı ırktan ırka değişkenlik gösterebilir. Bazı ırklarda çok daha erken yaşta adet görülmesi normaldir.

Erken adet görmede beslenmenin de etkisinin olduğu ve aşırı beslenen toplumlarda özellikle Amerika gibi gelişmiş ülkelerde adet görme yaşı daha erken dönemde başlamaktadır. Ayrıca genetik özellikler annenin veya ablanın, annenin kız kardeşinin (teyze) erken dönemde adet görmesi gibi nedenlerden erken adet görme olabilir.

Erken yaşta adet gören kızlarda fiziksel değişimler

Genelde 12-13 yaşları arasında adet görme beklenir iken, bazı kızlarda 9-10 yaşlarında adet görüldüğünde fiziksel değişiklikler olur ve çocuğun boyunun uzaması tamamlanmış olur. Bu nedenle erken adet gören kız çocuğunun boyu kısa kalabilir ve ruhsal problemler yaşayabilir. Henüz arkadaşları arasında adet gören olmadı ise bu durumda çocuk, çevresinden ve sosyallikten uzaklaşmayı tercih edebilir. Bu gibi durumlarda anne ve baba birlikte hareket edip çocukla uygun bir dille konuşmaları veya ilgili branşlara baş vurmaları gerekebilir.

Adet görmeye başlayan kızlarda, bazı hormonal değişiklikler örneğin, vücut yavaş yavaş bedensel yapısını tamamlamaya başladığında beyinde hipotaramus denilen bölgeden hemen onun altındaki hipofizdenilen bölgeye ilk uyarı gitmeye başlar ve o ilk uyarı kana geçip yumurtalıklara ulaştıktan sonra o andan itibaren yumurtalıklardan hem erkeklik hormonu adı verilen kızlarda az sayıda olan testosteron ve östrojen hormonu salgılanmaya başlar ve vücudun çeşitli dokularına dağılırlar. Östrojen, kadınsı özellikleri oluşturur.

Örneğin, göğüs gelişimi vebeden yapısı gibi, testosteron ise kemik ve kas dokusunda giderek büyüme sinyalini dahada geliştirir. Progesteron hormonu (üçüncü hormon) devreye girer ve adet kanamasını düzenini sağlayan bu hormon, her ay belli aralıklar ile adet kanamasını oluşturur. Bu durum meydana geldikten sonra üreme çağı ve hamile kalma dönemi başlar. Tüylenme denilen yapıyı oluşturur ve genç kadınlığa geçiş dönemi başlar. Belli bir aşamadan sonra yumurta hücresinin içinde yumurtalardan bir tanesi olgunlaşır ve çatlayacak aşamaya gelir ve ilk yumurtlama oluşur.

Genç kız 14 yaşından sonra bile adet görmüyor ise bir iki sene daha beklenebilir. Kız çocuğunun gelişimi tamamlanmış olmasına rağmen adet görmedi ise bazı hormonal testler yapılabilir. Bu testlerde araştırılması gereken fiziki değişim başlamış ise adet görmesi bir iki sene daha beklenebilir. Fakat fiziki değişim yani, göğüslerin büyümesi, boyun uzaması, beden yapısının gelişmesi ve tüylenme gibi bazı değişiklikler görülmüyor ise bu durumda bazı gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

Kızlar ilk adet gördüklerinde aileler nasıl davranmalı?

Adet görme nedir

Adet görme nedir

Kız çocuklarının adet görmesi döneminde annelerin genelde açıklama yapmalarının gerekip gerekmediği sorusu gündeme gelir ve bu durumda açıklama yapmaları tabi ki gereklidir. Çünkü beklenmedik şekilde kanama gören bir kız çocuğu bundan korkup ağlamaya başlayabilir. Aslında bu durum günümüzde ilk okulda çocuklara anlatıldığı ve internettten araştırdıkları için artık kız çocukları bunu daha kolay anlayabilirler.

Yinede annenin, kızına bu durumu 10 yaşından itibaren anlatmaya başlaması çocuk için ve annenin anlatmasının çocuğa güven verdiği için çok daha önemlidir. Bu yaşa ulaşma dönemlerinde adet kanamasının doğal bir olay olduğu, genç kızlığa adım atma döneminin geldiği, büyümenin bir belirtisi gibi çocuğa anlatmak gereklidir. Bekleyip duruma göre söylerim diyen anneler veya aile büyükleri vardır. Fakat bu doğru bir davranış değildir. Mutlaka genç kızlara, annesi tarafından adet kanamasının olacağı hakkında bilgi verilmelidir. Her şeye rağmen çocukta pisikolojik bir değişim olur ise psikolojik destek alınması gerekebilir.

Genç kızlarda polikistik over sendromu – Adet kanaması nedir?

270 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  13 Nisan 2014 at 22:37

  Ben esra 8 yaşındayım ve adet görmeye başladım bir sakıncası olur mu ki, utanıyorum anneme de söylemedim daha.

  • Avatar

   zeynep ela

   31 Mayıs 2016 at 15:34

   bence söyle

   • Avatar

    Qdetli

    8 Eylül 2016 at 15:17

    Merhaba benn12 yaşındayım adet gördüm normal mi

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     8 Eylül 2016 at 22:24

     Kızlarda 12 yaşında adet görmek normaldir. Eğer annen ile bu konuyu konuşmamışsanız konuşmanızda ve neler yapacağın hakkında bilgi almanızda fayda var.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

     • Avatar

      adsiz

      28 Aralık 2016 at 20:13

      Merhaba ben 11 yasindayim adet oldum boyum kisa kalirmi 1.40 civarinda boyum

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      29 Aralık 2016 at 13:45

      Kızlarda adet görme başladıktan sonra bir miktar daha boy uzaması olabilir. Boy uzamasında beslenmenin de önemli rolü vardır.

      Dengeli ve düzenli ve sağlıklı beslenme boy uzamasına yardımcıdır. Düzenli uyku (akşam 23’de yatmak, sabah da sekizde veya en sekiz buçukta kalkmak gibi) boy uzamasına yardımcıdır. Basketbol, voleybol gibi sporlar ve bilinçli yapılacak germe egzersizleri boy uzamasında yardımcıdır.

      Sağlık dileğiyle.

     • Avatar

      Ayşe

      15 Haziran 2017 at 01:04

      Merhaba benim iç çamaşırımda beyaz bişey var ama o normal bir şey herhalde. Ben 10 yaşındayım ama 2006 eylül 26 sında doğdum yani 9 gibiyim . Şimdi benim sol meme ucumda bir sancı oluştu. Dokununca ağrı, gibi şeyler. Ama şimdi geçti. Yani bu meme gelişmesi midir. Daha çok küçüğüm regl olmam herhalde. Bu belirti değil demi? Lütfen cevaplayın

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      20 Haziran 2017 at 22:20

      Kız çocuklarında göğüsler yeni çıkmaya başladığında bu tür geçici ağrı, acıma olabilir. Göğüslerin çıkma işlemi tamamlandıktan sonra bu tür acıma ve ağrılar kendiliğinden geçer, ancak adet dönemlerinde yine bu kadar olmasa da, bu tür hassasiyetlikler olabilir. Göğüsler çıktıktan, genital bölgeler kıllanmaya başladıktan sonra 1-2 yıl içinde adet görme başlar genellikle. Günümüzde 10 yaş kız çocuklarında adet görme oldukça sık görülmektedir. Fakat iç çamaşırında görülen beyaz akıntı idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı da olabilir, bu neden bundan annene bahsetmen önemlidir. Ayrıca adet görmeye başladıktan sonra da bu durumu mümkünse ilk annen ile paylaşman önemlidir. Anneler bu tür durumlarda kızlarının en güvenli yardımcılarıdır.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

     • Avatar

      Zuhal

      26 Haziran 2017 at 03:00

      Merhaba benim kızım 11 yaşında ve yaklaşık 3 gündür adet görmeye başladı yalnız koyu kahverengi renkte bu normal mi

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      29 Haziran 2017 at 12:39

      Adet kanamasında renk değişiklikleri kişiye göre, aylara göre farklılık gösterebilir (yani her zaman kanın rengi ve koyuluğu aynı olmayabilir). Adet sırasında ve sonrasında normalin dışında bir şikayeti olursa bir doktora başvurmanız faydalı olabilir, eğer başka bir durum yoksa ilk 1-2 iki yıl bazı dengesizlikler bile olabilir.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

    • Avatar

     meryem

     1 Aralık 2017 at 16:55

     Bence normal ben de 12 yaşındayım ve yeni adet görmeye başladım

  • Avatar

   Melisa

   15 Ağustos 2016 at 16:41

   Canim bende 14 yaşındayım 2 gün önce adet oldum annene söylemelisin bu saklamak bişey değil bence çok iyi bişey genç kız oldun allah bunu herkese nasip etmiyor

  • Avatar

   Şimal Derin

   29 Kasım 2016 at 18:44

   Tatlım ben 11 yaşındayım bende regl oldum. Annene kesinlikle söylemelisin bu özel bir durum.

 2. Avatar

  Sağlık Ocağım

  14 Nisan 2014 at 14:34

  Esra, 8 yaşında adet göremeyi yazımda da belirttiğim gibi doktorlar normal geliyor, ilk adımı atmışsın hayırlısı olsun derim ve ailene söylemeni tavsiye ediyorum. Bu konunu biligini olan annen ile konuşsuran daha iyi olur, ve sana yardımcı olacaktır. Utanmana hiç gerek yok.

  • Avatar

   adsız

   5 Ocak 2016 at 23:01

   Bende 10 yaşındayım boyum 1.38 daha boyum uzarmı Uzamaz diye çok korkuyorum

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    7 Ocak 2016 at 11:32

    Merhabalar, ergenlik normalde kızlarda 8-13 yaşaları arasında başlar. Ergenliğin tamamlanması 2 ile 6 yıl arasında değişir ve bu süre çocuğun genetiğine ve kendi özelliğine göre değişebilir. Boy uzaması genellikle genetik yatkınlığa bağlıdır. Fakat erken ergenlik ve erken adet görme de kızların boyunun uzaması üzerinde azda olsa etki etmektedir. Kızlar adet görmeye başladıktan sonra genellikle 10 santim daha uzar. Boy kısa kalmaması için dengeli ve düzenli beslenme, sportif aktiviteler düzenli uyku oldukça önemlidir. Her gün düzenli protein ve kalsiyum içerikli beslenmek, her türlü sebze ve meyvelerden tüketmek, baklagillerden düzenli tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak boy uzamasında oldukça yardımcıdır. Basketbol, voleybol, ip atlama, barfiks çekme gibi sportif aktiviteler de boyun uzamasına yardım eder. En önemlidi de düzenli ve zamanında uyumak (en geç akşam 11 gibi yatmak) gibi uyku düzenini sağlamak da boy uzamasında yardımcıdır.

  • Avatar

   Cansu

   22 Temmuz 2016 at 01:27

   Ben 11 yaşındayım ve boyum 1.60ci gecti 1 ay once adet oldum ve simdi tekrR basladi normalmi?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    22 Temmuz 2016 at 16:03

    Adet kanaması tek seferlik bir kanama değildir. 11 yaş adet görme günümüzde normal kabul edilmektedir. 11 yaşa göre 1. 60 boy uzaması gayet idealdir.

    Bundan sonra herhangi bir sorun olmadığı sürece her ay düzenli olarak adet görme olacaktır ve bu normaldir.

    İlk adet görmeye başlandığı yıllarda bazen 2 ayda bir veya bazen 1 ayda 2 kez adet görme gibi düzensiz adet görmeler 1-2 yıl devam edebilir ve bu durum da normaldir.

    Adet dönemi aralarında akıntı, hafif lekelenme olabilir, bu da normaldir.

    Adet günlerinde karın ağrıları, kasık ağrıları, eklem ağrıları, kas ağrıları, baş ağrıları, göğüslerde hassasiyet, psikolojik değişiklikler olabilir ve bunlar da çok şiddetli olmadığı sürece normnaldir.

    Her kızda adet dönemleri şikayetleri aynı olmaz.

    Her kızda adet günleri aynı gün devam etmez.

    Adet görme günleri 3 günden 6 güne kadar normaldir.

    Bu durumu annen veya ablan, teyzen, halan gibi bir büyüğün ile paylaşman ve ondan bilgiler almanda fayda var.

    Sağlıklı yaşam dileğiyle.

    • Avatar

     duygu

     6 Eylül 2017 at 22:32

     abla bende 11yaşımdayım 2006.06.12 tarihinde doğdum dün ilk kanamam çıktı bu noormalmi7

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      10 Eylül 2017 at 14:37

      Günümüzde 11-12 yaşlarında adet görme genellikle normal olarak kabul görmektedir. Bu durumu annen ile görüşmen gerekir.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   Ayşe

   12 Ağustos 2016 at 04:58

   Merhaba ben 14 yasindayim. 1.60 im . Kilom 32. 3 4 yildir vajinal akintim var. Hala adet olmadim . Nolucak napciam ben simdi ?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    14 Ağustos 2016 at 13:38

    Genç kızlarda adet görme yaşı 15-16 yaşına kadar gecikmiş sayılmaz fakat sizin yaşınız, boyunuz ideal olmasına rağmen kilonuz boyunuza ve yaşınıza göre çok azdır.

    Yani boyunuza ve kilonuza göre çok zayıfsınız. Adet görmenizdeki gecikme bundan dolayı olabilir.

    Sadece adet görmediğiniz için değil boyunuza ve yaşınıza göre çok zayıf olduğunuz için tiroid fonksiyonlarınız mutlaka değerlendirilmelidir. Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi) gibi bir durumunuz olabilir, bu nedenle bir endokrinoloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

    Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   Songül

   9 Kasım 2016 at 00:08

   Merhaba ben 14 yasimdayim ama hâlâ adet olmadım napabilirim veya bundan sonra olabilir miyim?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Kasım 2016 at 17:40

    Bazı kızlarda adet görme 15-16 yaşına kadar başlamayabilir ve bu genellikle normaldir.

    Bunu aileniz ile de konuşabilirsiniz ve endokrinoloji bölümünde hormonlarınıza yönelik testler yaptırabilirsiniz fakat hissettiğiniz başka bir sağlık probleminiz yok ise 15 yaşına kadar bekleyebilirsiniz.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Adsız

  17 Nisan 2014 at 11:35

  Arkadaşlar bende 1 yıl önce dış gebelik oldu. Adet dönemim düzensiz, ondan beri hiç düzelmedi. Gebe de kalmıyorum, tedaviye başladım, düzelsin diye bekliyorum

  • Avatar

   Adsız

   29 Haziran 2015 at 12:53

   Kać yasindasınız acaba dis gebelik nedir

 4. Avatar

  Adsız

  17 Nisan 2014 at 11:36

  Adetlerim bitmesine rağmen beyaz akıntı sürekli kahverengi geliyor, doktora gittim doğum kontrol hapı verdi, kullanmama rağmen hala devam ediyor.

 5. Avatar

  Adsız

  17 Nisan 2014 at 11:37

  Ben on beş yaşındayım adetim düzenli değil yani ayda 1 kez oluyorum

 6. Avatar

  Adsız

  17 Nisan 2014 at 11:38

  Esra ben, adet olacakmışım gibi sürekli bel ağrısı çekiyorum ama olmadım daha

 7. Avatar

  Adsız

  17 Nisan 2014 at 11:39

  Kaç aydır 1 hafta erken adet oluyorum, nedenini bilmiyorum ya

 8. Avatar

  Adsız

  27 Temmuz 2014 at 02:26

  Ben 10 yaşındayım adet olmam normal mi

  • Avatar

   Sağlık Ocağım

   1 Ağustos 2014 at 09:55

   Günümüzde 10 yaşında adet görmek, doktorlar tarafından normal görülmektedir.

   • Avatar

    Sıla

    14 Mart 2018 at 17:39

    Birşey sorabilirmiyim ben 11 yaşındayım akıntım var kremsi gibi özel bölgede kıllanma var ve kasıklarım çok ağrıyor adetin başlangıcımı

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     22 Mart 2018 at 19:15

     Bu akıntı adet kanaması başlamasının belirtisi olabileceği gibi vajinal enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu gibi iltihabi durumların belirtisi de olabilir. Bu durumu ailen ile (örn. annen, ablan gibi) paylaşmanda fayda vardır. Doktora gitmeniz gerekebilir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Adsız

  11 Ağustos 2014 at 21:54

  Kızlar size bir yerde okuduğum bir annenin yorumunu paylaşayım. Benim büyük kızım da 10 yaşında ve geçen ay regl oldu. Ama o regl olmadan aylar önce olacakları az çok kestirdiğim için önlemimi o zamanlardan aldım.

  Adetin ne olduğunu, nelerle karşılaşacağını onun anlayacağı ve korkmayacağı bir dille anlattım. Adet görmeye başlamanın genç kızlığa atılan bir adım olduğunu ve korkulacak bişe olmadığını, tanıdığı bütün kızların aynı şeyi yaşadıklarını, sınıfındaki diğer bütün kızların da aynı yada 1-2 sene içinde aynı şeyleri yaşayacaklarını, kan olsa bile bu yaralanma gibi acı vermeyeceğini vs. Nitekim bu uzun konuşmamızdan 5-6 ay sonra kızım adet oldu. Ve hiç çekinmeden bana gelip "anne galiba bana anlattığın gibi ben adet oldum" dedi, o sırada eskilerin yaptığı gibi yüzüne okkalı bir tokat patlatmanın yerine sarılıp öptüm "benim kızım genç kızlığa ilk adımını attı" diyip sarıldım. Sonra ped verip nasıl kullanması gerektiğini gösterdim. Yani kısacası nasıl davranmanız gerektiğini bilirseniz hiçbir şekilde ruhral psikolojik olarak çocuğunuz etkilenmez. Aman adet gördü diye çocukluk da pat diye bitiyo mu, hayır, hala daha bebekleriyle oynuyo, hala daha saçını 2 kuyruk bağlıyo, hala daha çizgi film izliyo, hiçbir şeyden de kısıtlanmış değil ama içinde bulunduğu durumun da bilincinde.

 10. Avatar

  Adsız

  27 Ekim 2014 at 00:14

  10 yaşındayım ve regl oldum. 10 yaşında regl olmak sakınca yaratır mı? gayet bilinçli bir kızım ama merak ettim ve cevaplarsanız sevinirim ablalarım =)

  • Avatar

   Adsız

   20 Kasım 2014 at 21:53

   10 yaşında adet olmanın hiçbir sakıncası yok =)

  • Avatar

   adsız

   8 Kasım 2015 at 00:15

   Cnm korkma bende 10 yasımı bitirmeye az bir süre kalmışken akıntım oldu su an 11.5 yasindayim 1 ay önce adet oldum ama yavaş yavaş öğrenip alışıyosun gayet normal endişelenme

   • Avatar

    Adsız

    24 Aralık 2015 at 00:41

    Akıntı nasıl oluyo bendede oluyoda bisey

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     24 Aralık 2015 at 21:04

     – Kızlarda erken yaşlarda meydana gelen genital akıntının adet döngüsü dışında birçok nedeni olabilir. Ergenlik çağına yaklaşmış kızlarda (10-11-12-13-14 yaş gibi) adet kanaması daha başlamamış ve başlaması yakınlaşmış ise doğal akıntılar olabilir. Genital akıntı adı verilen bu ıslaklık adet döngüsünün normal bir parçasıdır.

     – Adet görmeye başlamış veya adet görmesi yakınlaşmış kızlarda doğal olarak gelen genital akıntı berrak renkte, kokusuz, yumurta akı görünümünde ve yapışkandır. Bu tür doğal akıntılar genital kaşıntı ya da başka bir probleme neden olmazlar. Bu akıntıların en ayırt edici özelliği 1-2 yıl gibi uzun süreli hep aynı düzeyde ve hiç şekil değiştimeden devam ediyor olmasıdır. Adet dönemi yakınlaşan bazı kızlarda veya bazen doğal akıntının rengi, hormonların etkisinden dolayı koyulaşır veya hafifçe pembeleşebilir.

     – Bu tip akıntıların dışında seyreden genital akıntılar mutlaka bir kadın doğum uzmanınca değerlendirilmelidir. Çünkü kızlarda ve kadınlarda genital akıntıya neden olan bazı hastalıklar ve faktörler vardır. Örneğin, daha önce olmayan ve yeni başlamış koyu kahverengi, sarı yeşilimsi renkteki vajinal akıntılarda, kanlı ve köpüren vajinal akıntılarda, kaşıntılı vajinal akıntılarda, kasık ağrısı, idrar yanması şeklinde belirtiler de gösteren vajinal akıntılarda doktora baş vurmakta fayda vardır. Bu durumu ailen ile paylaşman doğru olur. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

     • Avatar

      Adsız

      24 Aralık 2015 at 22:59

      Benim akintim oluyo sizce. Ne zaman adet olurum cevaplarsaniz sevinirim

     • Avatar

      Azra

      29 Temmuz 2016 at 07:46

      Merhaba ben azra gece uyku problemleri yaşıyorum kasıklarımda baskı arada sarı bir sıvı geliyor kokusuz ve kaşıntısız genellikle zaten vajinal akinti oluyor normal ve çok iştahlıyım karnımda tuhaf bi his var ve fazla gaz var adet mi olucam 11 yaşındayım

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      30 Temmuz 2016 at 01:45

      11 yaşlarında adet görme günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

      Kız çocuklarında göğüslerde büyüme, genital bölgede ve koltuk altında kıllanma, boy uzaması ve herhangi bir şikayete neden olmayan akıntı başladıktan sonra 1-2 yıl içinde adet görme başlar genellikle.

      Ergenlik dönemlerinde iştah artışı genellikle hormonların etkisi ile olur ve çok aşırı olmadığı sürece normaldir.

      Gaz sorunu adet dönemlerinde görülebilir, fakat çok aşırı gaz problemi mide ve bağırsaklar ile ilgili veya beslenme ile ilgili olabilir.

      Bu durumları annen ile paylaşmanda fayda var.

      Sağlıklı ve mutlu yaşam dileğiyle.

     • Avatar

      Adsız

      7 Mayıs 2017 at 18:46

      Ben 13yaşıma bir ay sonra giricem ve 1yıldır akıntı var ama daha adet olmadım bir sorun olur mu cevaplarsanız sevinirim

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      11 Mayıs 2017 at 01:12

      Vajinal akıntı vajinal mantar enfeksiyonuna bağlı da olabilir (özellikle kaşıntı, sızlama, kasık ağrıları gibi şikayetleriniz de varsa).

      Vajinal akıntı idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı da olabilir (özellikle idrar yaparken sızlama, ağrı, sık idrar çıkma, kasıklarda ağrı, karın ağrıları varsa).

      Akıntı adet dönemlerinin yaklaşmasına bağlı olabilir (bunun süresi her kızda farklılık gösterebilir, bu nedenle kesin bir şey söylemek doğru olmaz). Bu yaşlarda adet kanamalarının başlaması normaldir. Bu durumu aile büyüğün (anne, abla, teyze, hala, anneanne, babaanne gibi) konuşmanızda fayda vardır.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

     • Avatar

      Geltinn

      6 Ağustos 2017 at 12:41

      Merhabalar, benim kızım 12 yaşında sayılır. Genital bölgelerde killanma başlangıcı yaklaşık 3 yıl oluyor. Meme gelişimide 1-2 ay belirgin hale geldi. Hiç genital akıntısı olmadı ve birden adet kanaması geldi. Ilk gün koyu renktw ve az miktardaydi. Ikinci gün normal görünümdeydi. Bu duruma hazırlıklı değilmiş. Kabullenmekte biraz sorun yaşıyor. Bu başlayan durumun devamını ve tekrarını daha erteleme imkanı olabilir mi ? Bunun için ne yapabiliriz.. teşekkürler

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      10 Ağustos 2017 at 18:45

      12 yaş adet görme günümüzde gayet normal kabul edilebilir, çünkü günümüzde 10 yaşında da adet gören kız çocuklarının sayısı hiç azımsanamaz. Bu doğal bir süreç, bunu ertelemeye çalışmak ve bu durum için herhangi bir ilaç kullanmak bu doğal süreci olumsuz etkileyebilir. Kızınızla oturup konuşarak bunun olması gereken doğal bir durum olduğunu ona uygun dille anlatmaya çalışmanız daha faydalı olur. İnsanlarda bu tür doğal süreçleri önceden hazır olmak bu durumun psikolojik etkisini çok fazla etkilemeyebilir.

      Bir psikiyatri uzmanından ya da psikoterapi uzmanından destek almanız işinizi kolaylaştırabilir.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Adsız

  20 Kasım 2014 at 20:47

  Bende 10 yaşındayım bu sabah galiba adet oldum. Hala devam ediyor. Sınıfımdaki bütün kızlardan uzunum. Memelerimde de büyüme başladı. Korkuyorum. Boyum 1.57 falan boyum kısalır mı?Anneme de soyliyemedim

  • Avatar

   Adsız

   20 Kasım 2014 at 21:53

   Korkmana hiç gerek yok tatlım sadece diğer kızlara göre biraz daha erken olmuşsun ve aynı orantıda vücudunda büyümeler olmuş. Boyun kısalmaz ama erken boy atan çocuklar 12 yaşına kadar falan boy atıyor ve öyle kalıyor. Yalnız basketbol benzeri bir sporla uğraşırsan senin için daha yararlı olur. Sınıfında ki bütün kızlara ablalık et o zaman =) ve ailenle bunu konuş. annen ile konuşursan için daha çok rahatlayacak ver artık büyüdüğün farkına iyice varmış olacaksın. adet olmak ne utanılacak ne korkulacak bir şey değil tatlım.

  • Avatar

   Adsız

   9 Şubat 2015 at 13:57

   senin hormonların fazla salgılanmıştır

 12. Avatar

  Adsız

  9 Şubat 2015 at 13:51

  ben 13 yaşındayım baya akıntım oluyo adet görmedim boyum 153 memelerim yeni yeni büyümeye başladı normalmi

  • Avatar

   Adsız

   13 Mart 2015 at 15:46

   gayet normal bir durum tatlım

 13. Avatar

  Adsız

  17 Şubat 2015 at 12:12

  Ben 12 yaşındayım bugün adet oldum boyum 1.60 sizce boyum uzarmı kısamı kalırım ??

  • Avatar

   Adsız

   18 Şubat 2015 at 14:11

   Genetik durumuna da bağlı ama boy uzatacak egzersizler yaparsan neden kısa kalasın ki?

  • Avatar

   Adsız

   18 Şubat 2015 at 14:15

   İdeal olan bir yaşta adet olduğun için boyunun daha da uzaması gerekiyor yani uzamanın duraklayacağını zannetmiyorum.

  • Avatar

   Aleyna

   8 Aralık 2016 at 19:49

   ben daha hiç adet olmadım göğüsüm de büyümedi 11 buçuk yaşındayım 6. sınıfım

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    10 Aralık 2016 at 17:06

    Kızlarda adet görme 15-16 yaşına kadar beklenebilir, 15 yaşına kadar adet görme, ergenliğin başlaması, göğüslerde büyüme, kıllanma gibi ergenlik belirtileri başlamaz ise doktora gitmek gerekir.

    12-13 yaşlarında da adet görmek ve ergenliğin başlaması normaldir.

    Yani henüz bu durum kötü bir durum değildir.

    Bazı kızlarda ergenlik çok hızlı başlayabilir.

    Acele etmene henüz gerek yoktur.

    Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  Adsız

  20 Şubat 2015 at 22:51

  10 yaşında adet görmek normal değil mi ablalarım?

  • Avatar

   Adsız

   13 Mart 2015 at 15:46

   artık normal bir durum gibi kabul görülüyor. en azından o kadar anormal bir durum değil.

 15. Avatar

  Adsız

  10 Mart 2015 at 22:09

  kızların adet yaşı 9 – 10 mu oluyor şimdi arkadaşlar

  • Avatar

   Adsız

   13 Mart 2015 at 15:47

   9 ve 16 yaşları arasında ki bütün yaşlar normal görülüyor.

 16. Avatar

  Adsız

  13 Mart 2015 at 07:09

  ben 20 mart da 11 yaşıma gireceğim boyum 150 cm kilom 55 adet olmaktan çok korkuyorum 11 yaşında adet olunsa normalmi bnm ablam hemşire ben yokken falan açıyorlar bir ara sessizce dinledim daha yaşı çok erken diyor

  • Avatar

   Adsız

   13 Mart 2015 at 15:45

   11 yaş adet olma da normal olarak kabul edilen bir yaştır. Ve adet olmaktan korkmamalısın, korkulacak bir durum değil. Bu senin artık büyüme çağının bir parçası ve bu parçayı dışarıda bırakma. Ve eğer adet olursan ilk önce ailenle paylaş, sakın çekinme.

 17. Avatar

  Adsız

  16 Mart 2015 at 13:47

  göğüslerim diğer arkadaşlarıma göre daha büyük sizce bu normal bir süreç mi? koltuk altımda ve kasıklarımın olduğu bölgede kıllanma da olmaya başladı.

 18. Avatar

  .

  13 Nisan 2015 at 23:34

  10yaşına girdiğimde adet oldum şuan 14 yaşındayım ve boyum 1.53 acaba uzarmazmiyim veya uzarsam ne kadar uzayabilirim yardim edermisiniz

  • Avatar

   Adsız

   17 Mayıs 2015 at 22:02

   vücudunu esnetmek için hareketler yaparsan uzama şansın olabilir.

 19. Avatar

  Adsız

  17 Mayıs 2015 at 22:02

  14 yaşında regl oldum, sizce normal bir durum mu bu? çok mu geç acaba?

  • Avatar

   Adsız

   1 Haziran 2015 at 21:59

   13, 14 yaş adet görmek için normal sayılıyor. çok geç sayılmadığı için endişe etmene gerek yok tatlım.

 20. Avatar

  Adsız

  1 Haziran 2015 at 21:59

  adet görmek için 11 yaş erken midir?

 21. Avatar

  Adsız

  2 Haziran 2015 at 19:11

  Adet görme yaşının normal olanı 13-14 yaşları arasıdır. Fakat günümüzde kız çocukları rahat yaşam şartlarında yaşadıkları, daha iyi beslendikleri ve daha hızlı büyüdükleri için adet görme yaşı 9-10 yaşına kadar düşmüş tür. 9 yaşında adet gören kızlara oranla 11 yaş normal sayılabilir. Fakat yinede boy kısa kalabilir. Bu nedenle boy uzatan egzersizler yapmak ya da basketbol oynamak faydalı olur. Bu durumu annen ile paylaşırsan sana yardımcı olacaktır.

 22. Avatar

  duru

  21 Haziran 2015 at 09:18

  Mrb bn 11 yaşındayım boyun 148 kilo 37 ve adet oldum normal mi ii lütfen yardım edin

 23. Avatar

  Adsız

  21 Haziran 2015 at 12:17

  Ergenlik dönemi genellikle 9 – 11 yaşlarında başlar ve 18-19 yaşlarına kadar sürebilen hızlı fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal değişimler şeklinde devam eder. Bütün kızlar aynı yaşta adet görmezler. Günümüzde adet görme 9'lu yaşlara kadar düşmüştür, Çünkü günümüz kızları daha rahat ve iyi beslenerek büyümektedirler. Boyunun bu kadar kalmaması için basketbol gibi esneme hareketleri olan sporlar yapmanda fayda var. Esneme sporları yaparak ve dengeli beslenerek boyunun uzamasına katkıda bulunabilirsin.

 24. Avatar

  Adsız

  28 Haziran 2015 at 17:24

  Kızlarda adet görme yaşı uzatılabilir mi?? Bu konuda bilgisi olan var mı?

 25. Avatar

  Adsız

  29 Haziran 2015 at 16:08

  Ergenlik bir başkalaşım ve dönüşüm dönemidir. Ergenlik yaşının başlangıcını puberte (cinsel olgunlaşma) belirler ve bu dönemin başlangıcı kızlarda 9-10 yaşları arasıdır. Adet görme yaşı bazı kızlarda 9-10 yaşlarında başlar iken, bazı kızlarda 11-13-15 yaşlarında da başlayabilir. Ergenlik dönemine geçişi beslenme, ırk, iklim ve genetik faktörler etkileyebilir. Günümüzde adet görme yaşı 9-10 yaşlarına kadar düşmüştür. Bu durumun beslenme ile ilişkili olduğu konusunda bilgiler vardır. Doğallıktan yoksun, hazır gıda tüketiminin çok fazla olması ve fiziksel aktivitenin çok az olması gibi etkenler kız çocuklarında erken adet görmeye neden olabilmektedir.

 26. Avatar

  Adsız

  30 Haziran 2015 at 19:26

  Kızlar adet olmadan önce nelerle karşılaşmaktadır. Adet görmeye başlayan arkadaşlar bana bilgi verebilir misiniz.

  • Avatar

   Adsız

   1 Temmuz 2015 at 11:02

   Kızlarda, adet olmadan önce ergenliğe geçiş dönemleri başlamıştır. Ergenliğe geçişte hızlı fiziksel değişim, psikolojik değişim ve sosyal değişimler söz konusudur. Erken ergenlik dönemi 10 -14 yaşları arasıdır. Kızlarda adet dönemi öncesi meme gelişimi, pubik kıllanma, boyun uzaması, kilo artışı, karnını şiş hissetme, genital bölgede kaşıntı, akıntı, vücut ağrıları gibi fiziksel değişimler, sosyallikten uzaklaşma, içine kapanma, güvensizlik, aşırı hayal kurma, aşık olma, duygusallık, sinirlilik gibi psikolojik değişimler ve benzeri sorunlar adet öncesi karşılaşılan sorunlardır.

 27. Avatar

  Adsız

  19 Temmuz 2015 at 17:02

  12 yaşındayım adet oldum. 2 günden beri.

  • Avatar

   Adsız

   19 Temmuz 2015 at 21:22

   Adetlerin başlaması bir kızın genç kızlığa adım atmasının göstergelerinden biridir. Birçok kız ilk adetini 11-13 yaşları arasında görür. Çoğu kızlarda ilk adet çok hafiftir ve sadece birkaç damla kan veya lekelenme şeklinde de olabilir. İlk zamanlarda bazı kızlar her ay adet görür iken, bazı kızlar da adet döngüsü daha seyrek ya da bir ayda iki kez şeklinde de olabilir. İlk adet sonrası birkaç yıl bu şekilde düzensizlikler olabilir.

 28. Avatar

  Adsız

  12 Ağustos 2015 at 22:10

  Kız çocuklarında adet dönemleri bayılma sebeleri

  • Avatar

   Adsız

   18 Ağustos 2015 at 09:53

   Adet dönemleri her kız veya kadın için farklı seyreder. Bazı kızlarda ve başka sorunları olan kızlarda adet dönemleri çok ağır geçebilir. Adet dönemlerini şiddetlendiren yumurtalık kistleri kızlarda da görülebilir ve bu kistler nedeni ile adet dönemlerinde bayılma gelişebilir. Ayrıca kansızlık, ritim bozukluğu, bazı vitamin eksiklikleri, kız çocuğunun çok zayıf olması, adet sırasında çok yoğun kan kaybetme, çocuğun yaşadığı stres gibi nedenlerde kız çocuklarında bayılmaya neden olabilir.

  • Avatar

   Adsız

   18 Ağustos 2015 at 09:53

   Adet dönemleri her kız veya kadın için farklı seyreder. Bazı kızlarda ve başka sorunları olan kızlarda adet dönemleri çok ağır geçebilir. Adet dönemlerini şiddetlendiren yumurtalık kistleri kızlarda da görülebilir ve bu kistler nedeni ile adet dönemlerinde bayılma gelişebilir. Ayrıca kansızlık, ritim bozukluğu, bazı vitamin eksiklikleri, kız çocuğunun çok zayıf olması, adet sırasında çok yoğun kan kaybetme, çocuğun yaşadığı stres gibi nedenlerde kız çocuklarında bayılmaya neden olabilir.

 29. Avatar

  Adsız

  13 Ağustos 2015 at 18:41

  ben 15 yasindayim fakat hala regl olmadim sizce sebebi nedir

  • Avatar

   Adsız

   13 Ağustos 2015 at 21:14

   Kızların çoğu 11-12 yaşlarında adet görmeye başlarlar. Fakat bazen bu durum 8 yaşında veya 16 yaşında adet görmeye başlama şeklinde de gerçekleşebilir. Bazı kızlar gençlik yıllarında adet görmeyebilir. Bazı kızlarda da adet görme hiç başlamaz ya da çok erken kesilebilir. Genç bir kız en geç 16 yaşına kadar adet görmeye başlamaz ise mutlaka bir jinokoloji veya çocuk endokrinoloji uzmanına görünmelidir. Çünkü altta yatan bir yumurtalık sorunu veya hormon sorunları olabilir. Uzun mesafe koşucularda da adet görme gecikebilir. Kilo sorunları (çok zayıf ya da çok kilolu olmak), stres ve bazı ilaçların kullanımı da adet görmeyi geciktirebilir. Bazen kız çocuklarında genetik olarak adet görme yaşı gecikebilir. Anne veya anne yakınları geç adet görmüş ise bu kızlarda adet yaşının genetik olarak gecikmesi normaldir. 15 yaşındasın ve fiziksel gelişim tamamlanmış ise (göğüslerde büyüme, kadınsı bölgelerde kıllanma gibi) 16 yaşına kadar beklenebilir. 15-16 yaşına kadar adet görmemiş olmak genellikle bir sorun olduğu anlamına gelmez. 16 yaşından sonra halen adet başlamaz ise doktora baş vurma zamanı gelmiş demektir.

 30. Avatar

  Şirin

  26 Ağustos 2015 at 16:15

  11 yaşındayım regl oldum boyum 1.50 boyum uzarmı kısa kalırmıyım? ?

  • Avatar

   Adsız

   26 Ağustos 2015 at 18:39

   Büyüme, boy anlamında kızlarda 18, erkeklerde 19 kemik yaşına ulaşıldığında tamamlanıyor. Ergenlik döneminde kız çocukları yaklaşık 16 – 20 santim civarında uzarlar. Adet gördükten hemen sonra kız çocuklarında uzamanın hemen durmadığı görüşünü savunan uzmanlar da vardır. Eğer boy, büyüme hormonu yetersizliği veya tiroid hormonu yetersizliği gibi nedenler ile artmayacak ise, bu durum adet görmeye başladıktan hemen sonraki dönemlerde düzeltilebildiği, fakat beklemenin bu duruma bir katkısının olmadığı belirtilmektedir. Erken adet gören kızlar, adet görmeyi başladıktan sonra 10 sm kadar uzayabilir. Bu durum hakkında ailen ile görüşüp, bir endokrinoloji uzmanından yardım alabilirsin veya basketbola gidersen boyunun uzamasına katkıda bulunabilirsin. Genç kızlığa adım atmışsın. Her şey gönlünce olsun.

 31. Avatar

  Adsız

  31 Ağustos 2015 at 18:07

  12 yaşindayim. Ama 11 yasinda adet oldum. Simdi boyum 156.5. Boy uzatma egzersizleri yapiyor ve gunde 200 defa zipliyorum ve de beslenmeme dikkat ediyorum. Boyum ne kadar uzar bir bilginiz var mi?

  • Avatar

   Adsız

   1 Eylül 2015 at 15:17

   Merhaba, 11 yaşında adet görmeye başlaman biraz erken, şimdi 12 yaşındayım diyorsun, son bir senede boyun 10 santim civarı uzadı ise artık daha fazla uzamayabilir. Fakat kemik yaşın, yaşına göre küçük ise boy uzaması olabilir. Boy uzaması genetik yatkınlık, dengeli beslenme, düzenli uyku, hormonal düzensizlikler, kemik gelişimi, spor ve egzersizler gibi farklı nedenler sonucu değişebilir. Yüzme, voleybol, basketbol ve bisiklete binme boy uzamasında faydalı olan sporlardır. Ayrıca evde boş oturmak yerine televizyon seyrederken bile tek ayak üzerinde zıplamak, tekme atmak, bisiklete binmek, ip atlamak gibi egzersizler yapmanın bacak boyunu uzatmada faydalı olduğu bilinmektedir. Barfiks çekmek boy uzatma egzersizi olarak iyi bir egzersizdir. Eğer hormon dengesizliği var ise boy uzatma egzersizleri çok etkili olmayabilir. Bunun için çocuk endokrinoloji uzmanına gitmek gerekebilir. Çok kısa olduğunu düşünüyorsan bu durumu ailen ile konuşup hormon düzeylerini ve kemik yaşını öğrenmek için bir uzman ile görüşmenizde fayda var.

 32. Avatar

  Adsız

  1 Eylül 2015 at 21:50

  Arkadaşlar ben 17 yaşındayım, benin adet kanamam 13 yaşlarında başladı, ben zaten o yaşlarda 1. 54 santim boyundaydım ve adet görmeye başladıktan sonra boyum sadece iki santim uzadı. Ben halen 1.56 boyundayım ve bir şey değişmedi. Gerçi ben ne beslenmeme dikkat ettim ne de spor yaptım, doktora falanda gitmedim, yani boyum uzasın diye bir şey yapmadım. Son günlerde adet gecikmelerim oluyor ve ben buraya bunu araştırırken uğradım ve kendi hikayemi anlatayım dedim. Adet kanamasının erken başlaması boyun uzamasına zararı oluyor sanırım. Annemin adet kanaması 15 yaşında başlamış ve ne düzgün düzgün beslenmiş nede spor yapmış, zaten köyde büyümüş, yetmezmiş gibi zor şartlarda ve boyu 1.65 santim civarında. Egzersizler ve beslenme işe yarıyordur sanırım. Genetik yatkınlık ne kadar önemli bunu da bilmiyorum. Çünkü benim babamın boyu da 1.78-79 santim olsa gerek. Babaannem en az 1.70 santim civarı, dedem en az 1. 74 -76 santim gibiymiş.

 33. Avatar

  yok

  30 Ekim 2015 at 20:36

  menepoza girince adet olunmaz mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2015 at 21:52

   Öncelikle Menopoz’un ne olduğunu açıklamak gerekir ise; Bir kadının yumurtalık aktivitesinin azalması sonucunda adetlerinin tamamen kesilmesi durumuna menopoz denir. Yani menopoz döneminde adet olunmaz. Peki her adet kesildiğinde menopoz mudur? Tabii ki hayır. Eğer adet olmamasına bir teşhis konulmadı is 12 ay boyunca kadının adet görülmemesi durumunda kesin menopoz teşhisi konulur. Menopoz yaş ortalamasına deyinecek olursak; ülkemizde ortalama menopoza girme yaşı 46-48 civarındadır, dünyada ise ortalama menopoz yaşı 51 civarındadır.

 34. Avatar

  Ece

  9 Kasım 2015 at 21:01

  Ben 12 yaşındayım ve boyum 1.55 adet olduktan sonra boyum uzar mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2015 at 22:46

   Merhabalar, 12 yaş çok erken sayılmaz. Erken yaş 9-10 yaş civarı olarak kabul edilir genellikle. 12 -13 yaş kızlarda adet olmak normal sayılabilir. Adet görmeye başladıktan sonra bir süre daha boy uzaması olabilir. Fakat sen yinede boy uzatma egzersizleri yapabilirsin. Yeterli süt, yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketebilirsin. Ailen de destekler ve imkan var ise basketbol kursuna gidebilirsin veya her gün ip atlama sporu yapabilirsin. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Ayfer

  14 Kasım 2015 at 17:15

  Benim kizim 11 yasinda adet gordu.Boyu 1.52 voleybol oynuyor.Boyu uzar mi? Birde adet duzensizligi var.1ay oldu adet olmadi.17 gunde bir oluyodu.Dogal mi acaba gecikmesi.Doktora goturmem gerekir mi?Lutfen bilgilendirin beni tsk.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2015 at 13:47

   Kızlarda adet görme bazı kızlarda 10-11 yaşlarında bazı kızlarda ise 12-13-15 yaşlarında adet görme şeklinde olur. İlk adet görme dönemlerinde adet düzensizlikleri 1-2 sene sürebilir. Bazen 2 ayda bir adet görme olur iken bazende iki adet dönemi arasında adet görme görülebilir ve bu normal sayılabilir. Ergenlik dönemi kızlarda adet kanamalarının düzenli hale gelmesi zaman alabilir. Fakat 2-3 yıl geçtikten sonra yine adet düzensizliği devam eder ise bu durumda bir uzmana baş vurmak gereklidir. Boy uzaması genellikle genetik etkenlere bağlıdır. Adet görme başladıntan sonra bir süre daha boy uzaması olabilir. Boy uzamasını etkileyen diğer etkenler ise beslenme bozuklukları, hormonal hastalıklar, psikososyal bozukluklar, erken ergenlik ve sevgi yoksunluğu gibi nedenler sayılabilir. Çocuğun spor ile uğraşması bu açıdan iyi ve bunun yanı sıra beslenme de dikkat edilir ise aile bireylerinde de boy kısalığı yok ise daha uzayabilir. Spor yapan çocukların protein ve kaliteli karbonhidrat tüketimine dikkat etmeleri de gelişmelerinde önemlidir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 36. Avatar

  Büşra

  25 Kasım 2015 at 15:52

  Ben 11 yaş 11 yıl yaşındayım aralıkta tam 12 yaşıma bascm ade belirtilerine var anneme 12 yaşında olmuş beni eylemlerin ve göğüslerim ağrıyor bide aniden Karnım ağrıyor ve midem bulanıyor bazende başı, dönüyor bunlar adet belirtilerini lütfen söyleyin? ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2015 at 20:53

   İlk adet kanaması başlamadan önce kız çocuklarında genital bölgede ve koltuk altlarında tüylenme, göğüslerde büyüme ve boy uzaması gibi belirtiler başlar. Bu tür bedensel değişimer başladıktan sonra adet görme dönemi yaklaşmış anlamına gelebilir. İlk adet kanaması başlamadan önce aralı aralı kasık bölgelerinde ağrılar olabilir. İlk adet kanamasından önce kızlarda ruhsal değişiklikler de görülebilir veya görülmeyebilir. Adet kanaması başlama zamanı çok kısaldı ise ara ara karın ağrıları da olabilir. Fakat mide bulantısı ile baş dönmesinin sebebi başka bir şey olabilir. Bu durum sürekli oluyor ve uzun süredir devam ediyor ise bu durumu ailen ile paylaşmanda fayda var. Çünkü bir doktor kontrolünden geçmen gerekebilir. İlk adet görme, göğüslerin büyümeye başlamasından bir buçuk, iki yıl sonra başlar. İlk adet kanaması günümüzde 10-11-12-13 yaşlarında başlamaktadır.11- 12 yaş arası adet kanamasının başlaması erken sayılmaz.

   Bazı kızlar adet görmeye başlayacağını önceden anlayabilir ve kendisini hep hasta ve neşesiz hisseder. göğüsler şiş ve hassas olabilir. Kramplar şeklinde alt karın ağrıları ve sırt ağrıları hissedebilir. Bu ağrılar adet kanaması başladıktan sonra da bir süre devam edebilir. Sağlıklı yaşam seninle olsun.

 37. Avatar

  sude

  26 Kasım 2015 at 18:28

  Kızım 19.04.2005 doğumlu özel bölgede ve kol altında Tüylenme çoktan başladı yaklaşık 2 yıl oldu fakat bugün regl oldu çok endiseliyim daha çok erken diye düşünüyorum ve Dr randevu aldim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Kasım 2015 at 22:18

   Merhaba, 10 buçuk yaş biraz erken sayılır. Fakat tüylenme başlayalı 2 yıl kadar oldu diyorsunuz. Kız çocuklarında tüylenme ve göğüslerin büyümesi, boy uzaması başladıktan bir buçuk iki yıl sonra adet kanamasının başlaması normaldir. Kız çocukları adet görmeye başladığında boy uzamasının % 85-90’nı tamamlanmış sayılabilir. Bedensel gelişimde çok fazla bir değişiklik olmamasına rağmen adet kanaması başlar ise bu durum anormal olarak tanımlanabilir. Çocuğun bedensel gelişimi yeteri kadar olmuş ise adet kanamasının başlaması çok anormal değildir. Doktora götürmek iyi fikir. Fakat çok endişelenecek bir durum yoktur büyük ihtimalle. Kızınız ile bu konuyu daha önce konuşmamış iseniz onu karşınıza alın güzelce konuşun ve korkulacak bir şey olmadığını anlatmaya çalışın. Neler yapması gerektiğini anlatın. Çocuk her ne kadar genç kızlığa adım atmış bile olsa o daha çocuk gibi davranacaktır. Bu konuda çocuğun çocukluğunu yaşamasını da kısıtlamamak gerekir. Sağlıklı yaşam aileniz ve sizinle olsun.

 38. Avatar

  Rukiye

  4 Aralık 2015 at 14:06

  34 yasındayım Regl bitti normalmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2015 at 00:34

   Merhabalar, menopoz yaşı ülkeler ve toplumlar arası değişmekle birlikte genellikle 45 – 55 yaşları arasında görülür. Türk kadınının menopoz yaşı genellikle 46-48 yaşları arasıdır. Adet kanaması her olmadığında menopoza girildiği anlamına gelmez. 12 ay boyunca hiç adet görülmediği taktirde ve bu duruma menopoz belirtileri de eşlik eder ise kadın menopoza girmiş sayılır. Adetten erken kesilme 40 yaşından erken ise erken menopoz olarak tanımlanır.

   Erken menopoz nedenleri arasında sigara kullanımı, adet kanaması başlama yaşı, sosyoekonomik durum, doğum kontrol hapı kullanımı, beslenme ve genetik nedenler vardır.

   Menopoz öncesi adetten kesilme anormal bir durumdur. Menopoz dışında adetten kesilmenin en önemli nedeni hamileliktir. Fakat hamilelik gerçekleşmiş ise hamilelik belirtileri de bu duruma eşlik eder.

   Bunun dışında adet kanamasının kesilmesi nedenleri arasında erken menopoz, rahim içi yapışıklıkları, süt hormonu salgılayan bir tümör, polikistik over sendromu, tiroid bezi hastalıkları, kanser tedavisi görmek, aşırı zayıflama, aşırı üzüntü, ciddi depresyon, ağır spor yapmak, ani kilo değişimleri, ciddi diyet uygulamak gibi nedenler vardır. Bu nedenle iyi bir kadın doğum uzmanına gitmeniz ve bu durumun araştırılması gereklidir. Sağlık yaşam dileğiyle.

 39. Avatar

  Adsız

  7 Aralık 2015 at 23:40

  Ben 10 yaşımdayım kasiklarım benim çok ağrıyor sizce adet olurmuyum memelerim çıkmaya başladı bacaklarımda tüyler çıkıyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Aralık 2015 at 12:06

   Merhabalar, kız çocuklarında göğüslerin büyümesi, genital bölgede ve koltuk altlarında tüylenme ve boy uzaması başladıktan bir buçuk, iki yıl arasında adet kanaması da başlayabilir. Günümüzde adet kanamasının başlama yaşı 10’lu yaşlara kadar düşmüştür. Fakat 10 yaş daha erken sayılır.

   Kasık ağrıları sadece adet kanaması olacağı için olmaz. Çocuklarda da kasık ağrılarının diğer başka nedenleri vardır.İdrar yolu enfeksiyonu olabilir. Bu yaşlarda da kız çocuklarında yumurtalık kistleri nedeni ile kasık ağrısı olabilir. Kasık fıtığı nedeni ile kasık ağrısı olabilir. Apandisit nedeni ile kasık ağrısı olabilir. Kabızlık nedeni ile kasık ağrısı olabilir. Böbrek kumu veya böbrek taşı nedeni ile kasıklara vuran ağrı olabilir. Böbrek iltihabı nedeni ile kasık ağrısı olabilir. Kısacası kasıklarda sık sık ağrı olmasının daha ciddi nedenleri olabilir. Bu durumu ailen ile paylaşmanda ve bir uzmana baş vurmanızda fayda var. Sağlıklı yaşam seninle olsun.

   • Avatar

    Adsız

    9 Aralık 2015 at 21:45

    Ama küçük tuvaletimi yaptigimda jel gibi beyaz şeyler oluyo

    • Avatar

     Adsız

     9 Aralık 2015 at 21:46

     Bide 11 yaşıma girmem martta

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      10 Aralık 2015 at 11:21

      Kız çocuklarında bu tür akıntılar vajinal akıntı olarak kabul edilebilir. Vajinal akıntı kız çocuklarında da sık görülen bir durumdur. Jel kıvamında, süt gibi, peynir gibi akıntı idrar yapma dışında iç çamaşırında da görülebilir. Bu tür akıntılar kızların ilk adet görmesinden önce başlayabileceği gibi, bazı enfeksiyonel hastalıklar nedeni ile de görülebilir.

      Örneğin, vulvovajinit adı verilen mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyonlar, bağırsak parazitleri, idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlar bu tür akıntılara neden olabilir. 11 yaşında veya 10 yaşında da kızlarda adet kanaması başlayabilir. Yinede bu durumu ailen ile paylaşman gerekir. Eğer enfeksiyonel bir durum var ise tedavi olman gerekir. Kız çocuklarında da bu tür sorunlar kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilir. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanı muayenesi gerekebilir. Enfeksiyonel durumlarda bu tür şikayetlerin yanı sıra vajinal kaşıntı, kasıklarda ağrı, idrar yaparken yanma ve sızlama, kötü kokulu akıntı gibi şikayetler de görülür. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 40. Avatar

  Adsız

  10 Aralık 2015 at 21:05

  Teşekür ederim
  Bide belim bacaklarım çok ağrıyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2015 at 01:51

   Hem adet döneminde hem de adete girecek olan geç kızlarda bacak ağrısı görülebilir. Bu ağrıların genel nedeni vücutta oluşan hormonal denge bozukluklarıdır. Hormonlar adet dönemine belli bir süre kala vücutta azalma ve artma göstermektedir. İşte bu artış ve azalış vücutta birçok problemi beraberinde getirmektedir. Fakat bu durumun için bir tedavi yöntemi yoktur.

   • Avatar

    Adsız

    17 Aralık 2015 at 23:23

    Sorularimi cevapladiginiz için çok teşekkürler

 41. Avatar

  Adsız

  13 Aralık 2015 at 15:43

  12 yaşındayım dün akşam regl oldum.
  Voleybol ile uğraşiyorum boyum 1.56
  Sizce boy uzar mı yoksa kalır mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2015 at 20:45

   Regl olduğunuzda boyunuzun uzaması durmaz. Yani eğer Regl olduğunuz için böyle bir endişeniz varsa bu endişe yersiz. Boy uzunluğu pek çok faktöre bağlıdır. Büyük oranda genetik olmakla birlikte beslenme, dinlenme (Özellikle gece uykusu çok önemlidir. Bulunduğunuz yaşlarda gece 10 – 11 arasında uyumaya özen göstermelisiniz. En az 8 saat uyumalısınız.) ve fiziksel aktivitelere bağlıdır. Zaten voleybol oynuyormuşsunuz. Bu olumlu bir etken. Eğer beslenme ve dinlenmenize dikkat ederseniz boyunuz uzayabileceği maksimum seviyeye kadar uzayacaktır.

 42. Avatar

  Adsız

  24 Aralık 2015 at 22:43

  Akıntı nedir ve nasıl olur cevaplarsaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Aralık 2015 at 01:08

   – Bu yazı, daha önceki ve şimdiki sorularına yanıt olacaktır. Bu yorum cevabını dikkatlice okuduğunda akıntının rengi ve şekli belirtilmiştir. Yorumu dikkatli bir şekilde okuman sonucu isteğin bilgiye ulaşman mümkün.

   -Kızlarda erken yaşlarda meydana gelen genital akıntının adet döngüsü dışında birçok nedeni olabilir. Ergenlik çağına yaklaşmış kızlarda (10-11-12-13-14 yaş gibi) adet kanaması daha başlamamış ve başlaması yakınlaşmış ise doğal akıntılar olabilir. Genital akıntı adı verilen bu ıslaklık adet döngüsünün normal bir parçasıdır.

   – Adet görmeye başlamış veya adet görmesi yakınlaşmış kızlarda doğal olarak gelen genital akıntı berrak renkte, kokusuz, yumurta akı görünümünde ve yapışkandır. Bu tür doğal akıntılar genital kaşıntı ya da başka bir probleme neden olmazlar. Bu akıntıların en ayırt edici özelliği 1-2 yıl gibi uzun süreli hep aynı düzeyde ve hiç şekil değiştimeden devam ediyor olmasıdır. Adet dönemi yakınlaşan bazı kızlarda veya bazen doğal akıntının rengi, hormonların etkisinden dolayı koyulaşır veya hafifçe pembeleşebilir.

   – Bu tip akıntıların dışında seyreden genital akıntılar mutlaka bir kadın doğum uzmanınca değerlendirilmelidir. Çünkü kızlarda ve kadınlarda genital akıntıya neden olan bazı hastalıklar ve faktörler vardır. Örneğin, daha önce olmayan ve yeni başlamış koyu kahverengi, sarı yeşilimsi renkteki vajinal akıntılarda, kanlı ve köpüren vajinal akıntılarda, kaşıntılı vajinal akıntılarda, kasık ağrısı, idrar yanması şeklinde belirtiler de gösteren vajinal akıntılarda doktora baş vurmakta fayda vardır.

   • Avatar

    Bilinmeyen kiz

    4 Temmuz 2017 at 05:22

    Meraba ben 12 yasindayim 147 cm boyundayim henüz adet olmadim ama vücudumda tüylenme sivilce çıkması ve göğüslerimin belirginleşmeye başladiğini farkettim ve herkes bana senin adetinin gelmesi yakindir diyo sizce benim boyum ne kadar daha uzar

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Temmuz 2017 at 23:28

     Göğüslerde büyüme, genital bölgelerde kıllanma, boy uzaması başladıktan sonra 1-2 yıl içinde adet görme başlayabilir. Adet görme başladıktan sonra yine 1-2 yıl daha bir miktar boy uzaması olabilir. Fakat boy uzaması gentik faktörlere göre, kişinin beslenme şekline göre, kişinin sportif bir aktiviteyle ilgili olup olmadığına göre de değişiklik gösterebilir.

     Düzenli ve dengeli beslenme, sağlıklı besinler ile beslenme, düzenli uyku, sportif bazı aktivitelerle uğraşma (voleybol, basketbol, yüzma gibi) boy uzamasına yardımcı olur.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. Avatar

  Adsız

  26 Aralık 2015 at 00:02

  Akintim oluyo sizce ne zaman adet olurum acil cevaplarmisiniz lutfennnn

 44. Avatar

  adsız

  28 Aralık 2015 at 18:43

  14 yaşındayım çok çabuk adet oluyorum neden acaba bu konuda normal bişey mi??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2015 at 19:24

   Öncelikle adet kanamalarının süresi hakkında bilgi verecek olursak; Kanamaların 21 günden daha kısa, 35 günden daha uzun olması normal olarak kabul ediliyor. Kadınların bir yıl içinde gördüğü adet kanamalarının sayısının artması yani erken adet görme durumunun en önemli sebebi hormonal dengesizlik olarak belirlenmiştir. Bunun yanında aşırı egzersiz, stres, yaşamda olan ani değişimler, fazla oranda kahve ve sigara tüketimi de buna neden olabilir. Ama bunu ailen ile konuşup uzman bir hekime giderseniz sizin açınızdan daha iyi olur. Mutlaka ailen ile görüşmeyi unutma. Sağlıklı kalman dileğiyle…

 45. Avatar

  Adsız

  1 Ocak 2016 at 19:13

  10 yaşında adet gördüm boyum 147 uzarmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2016 at 11:56

   Merhabalar, 10 yaş adet görme biraz erken sayılsa da, günümüzde 10 yaş adet görme sık görülmektedir. 10 yaş için 1.47 boy oldukça iyi. Demekki ergenlik dönemi zaten adet görmeden önce başlamış. Ergenlik döneminde kız çocukları yakaşık 15-20 santim civarında uzamaktadır. Boy uzunluğu veya kısalığı genellikle genetik faktörler, yaşam tarzı ve beslenme şartları ile de ilişkiidir. Kızlar adet gördükten sonra 10 santim daha veya yaşam koşullarına göre biraz daha fazla da uzayabilirler. Dengeli ve düzenli beslenme, protein, kalsiyum içerikli beslenme, düzenli uyku (özellikle akşam yatma saatinin 11’den sonraya kalmaması gibi) ve basketbol, voleybol ve benzeri spor dalları ile uğraşma gibi yaşam biçimi boy uzamasına yardımcı olur. Boy uzaması büyüme hormonu ya da tiroid hormnu yetersizliğine bağlı kısa kalabilmektedir. Uzmanların önerilerine göre, erken adet görmeye başlayan kızların adet görmeye başladıktan sonra en kısa zamanda bu hormon seviyeleri endokrinolog uzmanlığınca değerlendirilmelidir. Bu durumu ailen ile görüşmen ve gerekir ise bir endokrinolojik değerlendirme yapılması gerekebilir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 46. Avatar

  Adsız

  2 Ocak 2016 at 23:13

  11 yasindayim akintim oluyo boyu 143 cm kilom 32 sizce ne zaman adet olurum

  • Avatar

   ruya

   3 Ocak 2016 at 14:08

   Bende 11 yaşında adet olmaya başladım, boyum 1.61-kilom 47. Bende böyle merak edip duruyordum sanki çok acelesi varmış gibi. Bence 11 yaş erken arkadaşım. Keşke daha geç başlasaydı. Her ay her ay hiç çekilmiyor. Adet kanaması bir anda başladı gibi oldu. Daha önce akıntı falan oldu mu hatırlamıyorum veya fark bile etmedim. Daha çocuk yaşta çantada ped taşımak, karın ağrıları çekmek, halsiz olmak gibi birçok sıkıntısı var. Birde ilk zamanlar bazen erken, bazen geç, bazen çok, bazen az oluyor.

   • Avatar

    Adsız

    3 Ocak 2016 at 20:33

    Ama korkuyorum ondan

    • Avatar

     ruya

     7 Ocak 2016 at 11:45

     Arkadaşım, adet görmede korkacak bir şey yok aslında. Bende korkuyordum, bir gün lavaboya gittiğimde iç çamaşırımda kan gördüm ve korktum, sonra hafif ağlar vaziyette annemin yanına gittim ve durumu anlattım. Annem kızacak sandım ama annem kızmadı ve bana korkacak bir şey olmadığını söyledi. Tabi ben bu durumdan sonra kendimi daha iyi hissettim. Annem bana kendi kullandığı pedlerden verdi ve nasıl kullanacağımı anlattı. İşte bu şekilde, bence sende annene veya en yakın hissettiğin bir büyüğüne akıntı olduğunu söylemelisin, çünkü bu şekilde kendini daha güvenli hissedeceksin.

     • Avatar

      Simay

      7 Ocak 2016 at 21:20

      Adet nasil oluyosun

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      8 Ocak 2016 at 12:59

      Merhabalar, ilk adet kanaması ergenlik belirtileri (göğüslerde büyüme, koltuk altlarında ve genital bölgede tüylenme gibi) başladıktan sonra kasık bölgesinde çok hafif ağrı olabilir veya olmayabilir. Bu belirtiler olduktan sonra birgün sabah veya günün herhangi bir zamanında iç çamaşırında kan görülür. Bu nedenle belirtiler başladıktan sonra bir kız çocuğunun çantasında 1-2 adet ped taşıması önemlidir. Normal burun kanamasında olduğu gibi kanama olur. İlk adet kanamasında kanamanın rengi pembe veya kırmızı ve miktarı da ilk gün az, sonraki 2-3’üncü günlerde biraz daha fazla olabilir. Bu durum her kızda değişiklik gösterir. Adet kanamasının süresi de her kızda değişiklik gösterebileceği gibi 3-4-5 gün kadar devam eder. Yani öyle çok miktarda kan gelmez. Günde 2-3 ped değiştirecek kadar miktarlarda gelir. Her kızda değişebileceği gibi karında biraz ağrı, kasıklarda biraz ağrı, halsizlik, yorgunluk, bazen mide bulantısı, bazen baş ağrısı gibi şikayetler de bu duruma eşlik edebilir. Fakat bu süreç doğal bir süreçtir ve korkulacak bir durum değildir. Her ay 3-5 gün bu şekilde geçer. Sağlık yaşam dileğiyle.

 47. Avatar

  gulnur

  21 Ocak 2016 at 19:43

  Kizim 11 yasinda adet gordu adeti gormesini ertelenebilirmi doktora goturmek istiyorum hangi doktora goturmeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2016 at 21:00

   Merhabalar, Günümüzde 11 yaşında adet görmek normal olarak görülmektedir. Genellikle 9 yaşından önce adet görülmesi durumunda herhangi bir etkenin olup omadığı araştırılır. Günümüz koşullarında kızların çoğu 11 yaşlarında adet görmeye başlamaktadır. 9 yaş öncesi adet gören kızlarda neden araştırılır ve nedene yönelik tedaviler uygulanır. Fakat siz illede çok erken olduğunu düşünüyorsanız bu tür durumlar için genellikle çocuk endokrinoloji bölümüne baş vurulur. Adet görmeye başladığında kız çocuklarının diğer gelişimleri de söz konusudur. Örneğin, göğüslerde büyüme başlamış, genital bölgede tüylenme başlamış ve boyu genç kız gibi uzamış ise bu durumda adet görmeye başlaması normaldir. Çok fazla endişe edecek bir durum değil. Kızınıza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 48. Avatar

  Gamze

  24 Ocak 2016 at 23:05

  Ben 10 yaşımda adet görmeye başladım 4.sınıfın yaz tatilinde şimdi 13 yaşındayım boyum 1.60 adetim çok sancılı geçiyo annem erken yaşta adet görmenin nedeni fast-food ürünler tüketmwn diyo ben bu konu hakkında çok rahatsızım lütfen yardımcı olun ayrıca kalça bölgem fazla türlü eritemiyorum lütfen bana yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2016 at 14:58

   Merhabalar, Genç kızlarda normal adet görme yaşı 12-14 yaşları arasıdır. Fakat erken yaşta adet görme son yıllarda çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Adet görme yaşı genetik faktörlere ve ırksal faktörlere bağlı değişebilir. Bazı ırklarda erken yaşlarda adet görme normaldir. Genetik faktörler de adet görme yaşını etkiler; örneğin annenin, ablanın, anneanenin ve teyzenin adet görme yaşları da adet görme yaşını etkiler.

   – Beslenmeye gelince; eskiye göre çocukların ve yetişkinlerin beslenme alışkanlıklarının değişmesi, proteinli gıda tüketiminin artması, aşırı kio alımı, hormonlu gıdalar, doğal olmayan beslenme tarzı nedeni ile günümüz koşullarında kızların adet görme yaşı eskiye göre daha erkendir. Yani beslenme konusunda annen haklı.

   – Erken yaşta adet görme bazen hastalıklar nedeni ile de olabilir. Örneğin, beyin apseleri, beyin tümörleri, enfeksiyonlar, böbreküstü bezlerinin tümörleri, yumurtalık tümörleri, tiroid hastalıkları gibi hastalıklar nedeni ile de erken yaşta adet görme başlayabilir.

   – Erken yaşta adet görmeye çevresel etkenler de neden olabilir. Örneğin, kent yaşamı, deniz seviyesi düşük yerleşim alanlarında yaşamak, ekvatora yakın bölgelerde yaşamak gibi çevresel koşullar da erken adet görmeye neden olabilir.

   – Hiç vakit kaybetmeden düzenli yürüyüşe en az her gün yarım saat başlayabilirsin veya her gün düzenli egzersiz yapabilirsin. Bunun yanı sıra öğünleri atlamadan düzenli beslenmek çok önemli. Bu sayede hem fazlalıklarından kurtulur hemde düzenli yaşamaya alışırsın. Akşamları 11 gibi yatmak hem boyun uzamasına katkıda bulunur hemde bazı hormonların dengeli çalışmasına. Sağlıklı yaşamak ve formda kalmak için önce beslenme, sonrada spor yapma çok ama çok önemlidir. Bunu yaşam tarzı haline getirmeye çalışmak bu yaşlarda çok daha kolay olur. İyi şeyleri çocuk yaşlarda alışmak ve sürdürmek büyüdükten sonra alışmak ve sürdürmekten daha kolay olur. Sağıklı yaşam dileğiyle.

 49. Avatar

  Nagihan

  25 Ocak 2016 at 08:25

  Merhaba, ben 8.5 yaşında adet olmayambaşladım 1.5 seneye yakın iğne kullandım göğüsde fazla belirginlik olmasınşdiye.Şuan 16 yaşındayım benim sıkıntım boyum uzamıyor düzenli spor yapıyorum etkisini göstermeyince pes ettim 1.50 olarak kaldım etrafımdakileri takmamaya çalışıyorum hatta bu duruma alışmıştım taki yeni arkadaşlarla tanışana kadar. Eğer spora devam edersem bi etkisi olur mu? Uzar mıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2016 at 11:58

   – Merhabalar, 8-9 yaşları adet görmek için çok erken, düzenli spor yapman güzel, 1.50 boy genetik de olabiir. Kızlar adet görmeye başladıktan sonra yaklaşık 2 yıl daha uzayailir. Fakat genellikle 16 yaşından sonra kızlarda uzama çok fazla olmaz; ancak bu sporu bırakman için bir bahane olmasın. Çünkü insan yaşamında sporun önemi o kadar büyük. Düzenli spor yaparak hem sağlığını hemde formunu korumuş olursun. Kadınlarda bir 1.50 boy çok problem yaratmaz.

   – Türkiye genelinde kadınların boyu genellikle 1.50, 1.55 civarı zaten. Sporun yanı sıra beslenmede önemli. Proteini ve kalsiyumu yeterli oranda almak boy uzamasında etkilidir. Ayrıca bunu takıntı yaparsan yaptığın her şey faydasızmış gibi gelir. Önemli olan sağlıklı kalmak, kilonu kontrol altında tutmaktır. Spora devam etmek, sağlıklı beslenmek, germe egzersizleri yapmak gibi yaşam tarzına devam etmelisin. Sağlıklı yaşam seninle olsun.

 50. Avatar

  Adsız

  26 Ocak 2016 at 15:58

  Ben 12 yaşındayım. Ve adet görmeye 11 buçuk yaşında başladım. 1 ayda bi kaç kez oluyor ve çok fazla kan geliyor. gelmesi normal mi ve çok gelmemesi için neler yapabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2016 at 22:14

   Merhabalar, bir adet döngüsü bir adetin başlangıç gününden diğerinin başlangıç gününe kadar sayıldığında ortalama 28-30 gün sürer. Normal kabul edilen adet döngüsü 21 gün ile 35 gün arasında da değişebilir. Adet günleri 3- ile 7 gün arasında değişebilir. Adet sırasında hafif kramplar normaldir. Adet kanamalarının ilk yıllarında düzensiz adet görmeler olabilir; ancak adet kanaması çok fazla ve bir haftadan fazla sürüyor ve ayda 2-3 kez oluyor ise normal değildir. Bu tür durumlar genellikle hormonsal bozuklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle bir jinokoloji veya endokrinoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var.

 51. Avatar

  cigdem

  26 Ocak 2016 at 19:33

  Merhaba kızım bu gün ilk regli sini oldu henüz 2005 doğumlu boyu 1.58 ne yapamam gerektiği konusunda yardım istiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2016 at 22:39

   Merhabalar, günümüzde 11 yaşında adet görme çok sık görülmektedir. Kızınızın boyu ergenliğe geçişe hazır sayılabilir. Ona oturup adet kanaması hakkında bilgi verebilirsiniz. Bu durumun utanılacak bir şey olmadığını, bu olayın genç kızlığa geçişin ilk adınlarından biri olduğunu, artık her ay bu durumu yaşayacağını, biraz ağrıları olacağını, ped kullanımı gibi konular hakkında bilgiler verebilirsiniz. Bu durumun bir hastalık değil doğal bir süreç olduğunu anlatabilirsiniz. Kızınız henüz küçük olduğu için ona tampon kullanmasını önermemek ve ped kullanmasını tavsiye etmek daha doğru olur. Herhangi bir şey olduğunda benimle konuşabilirsin gibi destekleyici konuşma yapmak daha doğru olur. Kızınız bu gibi durumlarda arkadaşlarına baş vurmak yerine size baş vurur ise daha güvenli olur ve yanlış yönlendirmelere maruz kalmaz. Kısacası her zaman onun yanında olduğunuzu ona hissettirmeniz kızınıza güven verir. Size ve kızınıza sağlıklı yaşam dileğiyle.

 52. Avatar

  yok

  18 Şubat 2016 at 15:29

  ben suan 14 yasindayim 1.46 boyum var uzamaz diye cok korkuyorum uzarmi acaba lutfen cvp verirmisisniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2016 at 21:02

   Merhaba, 14 yaşında adet görmeye başlamışsanız Boyun şimdiye kadar yaklaşık yeteri kadar uzamış demektir. Kızlarda boy uzması 16 yaşına kadar devam edebilir; ancak boy uzamasında genetik faktörler ve beslenme, uyku düzeni, egzersiz yapma gibi faktörler de bu durumu bir miktar değiştirebilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme, günlük süt tüketimi, günlük protein tüketimi ve uyku düzeni gibi yöntemler boy uzamasında fayda sağlar. Düzenli yapılan egzersizler, özellikle esneme egzersizleri ve basketbol, voleybol gibi sporlar da boy uzamasında faydalıdır. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  Yok

  22 Şubat 2016 at 00:21

  Merhabalar ben dolu dolu 11yasindayim tum belirtiler var göğüslerim 2yildir buyuyor tuylenme de var 1.1,5 yil birde spor falan yapinca beyaz bir akinti geliyor ne zman adet olurum arkadaslarimin cogu oldu jilom36 boyum1.51 lutfen cevap verin. .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2016 at 13:33

   Merhabalar, adet görme günümüzde 11 yaş oldukça sık görülmektedir. Ergenliğin başlaması, göğüslerde büyüme, tüylenme, boy uzması gibi durumlar başladıktan ortalama 2 yıl civarı adet görme başlayabilir. Fakat bu durum genetik faktörlere, beslenme durumuna göre de değişebilir. 11 yaş adet görme aslında oldukça erkendir. Normal adet göme yaşları 12- 13-14 yaşları arasıdır. 11 yaşında adet görmemiş olmaya sevinmek daha doğru olur. Bazı belirtiler başladığına göre yakında adet kanaması da başlayabilir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Yok

    23 Şubat 2016 at 18:02

    Teşekkürler 🙂

 54. Avatar

  Yagmur

  27 Şubat 2016 at 09:57

  Arkadaslar ben 13 yasindayim benim adetim bitmesine ragmen 2,3gun sonra tekrar baslamisti ve suan normalinden cok daha fazla geliyor aksamlari rahat uyuyamiyorum gunde 4,5defa pedimi degistiriyorum yardimci olurmusunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 19:55

   Merhabalar, adet görmeye ilk başlanan yıllarda 1-2 yıl düzensiz adet görme olabilir. Bazen ayda ik kez adet görme, bazen de 2-3 ayda bir adet görme olabilir ve bu genellikle nomaldir. Bir ayda iki kez adet görme bazen stresten, bazı hastalıklardan ve hormonal bozukluklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz gerekebilir. Bu durum hakkında ailen ile görüşmen iyi olur. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 55. Avatar

  Eftelya

  27 Şubat 2016 at 22:39

  Merhabalar benım kızım 09.09.2005dogumlu ve bugun adet oldu sızce normalmi doktora gotursemmi tedırgınım.. Bu arada boyu 1.50cmiki sene önce tuylenme ve meme büyümesı baslamıştı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2016 at 17:22

   – Merhaba, kızınız 11 yaşına basmış. 11 yaş adet görme günümüzde normal kabul edilmekte ve çok sık görülmektedir. Tüylenme ve göğüslerde büyüme, boy uzaması gibi ergenlik belirtileri başladıktan yaklaşık bir buçuk iki yıl sonra adet görme normal sayılır. Bu durumda kızınız ile onun anlayacağı dilden konuşmanız ve onu korkmaması için cesaretlendirmeniz faydalı olur.

   – Günümüz koşullarında ve beslenmesinde 11 yaş adet görme çok sık karşılaşılan bir durumdur ve endişe edecek bir şey görülmemektedir. Boy uzaması adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl daha devam edebilir. Boy uzamasında genetik faktörler de önemli. Kızınıza sportif bir aktivite için teşvik edebilirsiniz. Günlük beslenmesi düzenli ve sağlıklı beslenme tarzı olur ise boy uzamasında faydalı olur. Ayrıca boy uzamasında akşamları erken yatması da önemli. Düzenli uyku boy uzamasında yardımcıdır.

   – Kızınıza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Eftelya

    28 Şubat 2016 at 21:43

    Çok tşkler bi nevzede olsa içim rahatlattı ama kızım bu durumu pek kabullenemıyo anlayacagışekilde konuşmaya çalışıyorum ama inş.. Zamanla kabullenıcek

 56. Avatar

  Adsız

  9 Nisan 2016 at 06:03

  Daha 11 yaşındayım bugün sabah tuvalete popomu silerken peçete kan oldu adet midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2016 at 13:17

   Günümüzde 10-11 yaşlarında adet görme çok sık görülen bir durumdur. Adet görmeye başlamış olabilirsin. Bu durum hakkında annen ile görüşmen iyi olur. Korkacak hiç bir şey yok, adet görme doğal bir olaydır. Fakat genital bölgede yara veya enfeksiyon gibi bir durum da olabilir. Herhangi bir ağrı, sızı yok ise ve kan vajinadan geliyor ise adet görmeye başlamış olmalısın. Annen ya da ablan gibi bir aile büyüğün ile bu konuda konuşman önemlidir. Çünkü onlardan yardım alabilirsin.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 57. Avatar

  Ipek

  10 Nisan 2016 at 01:20

  Merhabalar..Benim kizim 2005nisan dogumlu ve dun ilk renglisini oldu..yogun kanamasi yok normalmi bu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 15:38

   10-11 yaşlarında adet görülmesi artık normal kabul edilmektedir. Çünkü günümüz beslenmesi ve çocukların rahat yetişmesi erken ergenliğe neden olmaktadır. İlk aylarda veya ilk yıllarda az, düzensiz adet görülmesi normaldir. Bu durum 1-2 yıl devam edebilir. Bir ay gelip bir ay gelmeyebilir veya bir ay normal bir az veya çok gelebilir. Bunlar 1-2 sene sürebilir. Onunla anlıyacağı dilden konuşarak kendini kötü hissetmemesini sağlayabilirsiniz. Onu yol gösterici olabilirsiniz.

   Kızınıza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 58. Avatar

  İrem

  12 Nisan 2016 at 14:45

  Merhaba, ven 10 yaşındayım. Boyum 1m 50 cm. Adet oldum. Acaba boyum yeterli mi? Ve uzar mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2016 at 22:44

   Günümüzde 10 yaşında adet görme çok sık görülen bir durumdur. Adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl daha boy uzaması olabilir. Fakat boy uzaması birazda genetik olabilir. Ayrıca boy uzamasında beslenmenin de önemi vardır. Dengeli ve düzenli beslenme, düzenli uyku ve düzenli egzersiz yapma, gerekir ise basketbol, voleybol gibi sporlar ile uğraşma boy uzamasında yardımcı olur.

 59. Avatar

  başak

  24 Nisan 2016 at 13:04

  Merhaba ben 13 yasindayim dun regl oldum ama oldugum gun cok kan gordum ve bugunde uyandigimda cok kan gordum sizce bir sakincasi var midir daha anneme bile soyleyemedim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 05:21

   Genelde ilk adet kanaması azdır. Fakat ilerleyen günlerde bu kanama çoğalabilir. Maksimum 5-6 gün sürdükten sonra son bulur. Yani miktar olarak da çok değişken olduğu için buradan kesin bir şey söyleyemeyiz. Ailen ile konuşup dilerseniz bir doktora görünebilirsiniz. Ama endişe edilecek bir durum olduğunu sanmıyorum. Endişe edilecek bir durum yok ama ailen ile paylaşırsan her şey daha iyi olabilir.

 60. Avatar

  fidan

  5 Mayıs 2016 at 01:58

  Merhabalar ben 13 yaşındayım ama hala adet olmadım, bütün arkadaşlarım adet oldu,adetimin gelmesi için ne yapabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 13:40

   > 13 yaşında bir kız için adet olmamak adet gecikmesi sayılmaz. Adet görme yaşı her genç kızda farklılık gösterir. Adet görme yaşını etkileyen faktörler genetik olabileceği gibi beslenme ve yaşam tarzı da etkileyebilir. 15 yaşına kadar adet görmemiş kızlarda bir neden aranması için doktor kontrolü gerekir; ancak 13 yaşında adet görmemiş bir kız için patolojik bir neden arama ihtiyacı duyulmaz.

   > Beden yapısı iki yıl önceden değişmeye başlamış ise (boy uzaması, göğüslerin büyümesi, genital bölgelerde kıllanma gibi) bir endokrinoloji uzmanına başvurmanız gerekebilir. Fakat beden yapısında bu değişiklikler daha yeni başlamış ise en geç 1-2 yıl içinde adet görmeye başlayabilirsiniz. 15 yaşından sonra adet görme başlamamış ise mutlaka doktora gitmek gerekir. Ancak şimdilik telaşlanmaya gerek yoktur. Her genç kız aynı yaşta adet görmeye başlayacak diye bir kural da yoktur. Adet görme başladığında da zaten bıkarsın belli bir zamandan sonra. Bu nedenle acele etmen için henüz hiç bir neden yok. Annen ile bu durum hakkında konuşabilirsin, belki annende de geç başlamış olabilir ve genetik yatkınlık söz konusu olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 61. Avatar

  adsız

  31 Mayıs 2016 at 15:44

  mrh bn 12.5 yaşındayım.1.adetimde az kanama oldu.5 mayısta ikinciyi oldum.ama daha hazirana girmeden 28 mayısta oldum ve çok geliyor.petin her tarafına dağılıyor sizce bu normal mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2016 at 12:01

   İlk adet kanamasından sonra bu tür dengesizlikler olabilir, bu durum 1-2 yıl bile sürebilir, bir ay az, bir ay fazla gelebilir, ayda iki kez veya ay gecikmesi şeklinde adet kanaması olabilir. Bir süre dengesizlik olması normaldir. Genç kızlarda adet kanaması 4-5 gün sürebilir. Fakat anormal bir durum olur ise annen ile konuşmanda fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 62. Avatar

  Zarife

  13 Haziran 2016 at 20:45

  Kızım 9.5 yaşında kanaması oldu göğsü hiç gelişmemiş koltuklarının altı da hiç tüylenmemiş acaba bu normal mi doktora başvurmalimiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 12:55

   Günümüzde 8-9-10’lu yaşlarda adet görme çok sık karşılaşılan bir durumdur, ancak adet görmeye başlayan kızlarda bir miktar da olsa göğüslerde büyüme, kıllanma, boy uzaması gibi belirtiler de görülmelidir. Bu belirtiler olmadan adet görme başlamış ise bu çocuklar mutlaka bir endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

   Ayrıca bazı nedenlerden dolayı da zamansız kanamalar olabilir. Kistler, enfeksiyonel durumlar, hormon bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, aşırı stres gibi nedenler anormal kanamalara sebebiyet verebilir.

   Bir uzmana başvurmanız uygun olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 63. Avatar

  .

  19 Haziran 2016 at 01:18

  Merhabalar. Benim kızım tam 9 yaşında ve bıgün biraz kanaması olmuş. Gögüslerinde biraz irileşme ve genital bölgede tüylenme başlamıştı. Acaba bu adet kanamasımıdır. Endokrine götürmelimiyim. Ergenliği yavaşlatan ilaçlar sakıncalımıdır. Bu süreci normal mi karşılamalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 13:33

   Günümüzde 9-10 yaşlarındaki kız çocuklarının adet görmesi çok sık görülen bir durumdur. Kızınızın göğüslerinde irileşme ve tüylenme, boy uzaması gibi durumlar mevcut ise ergenliğe girmiş sayılır ve bu gibi bir durumda adet görmesinde bir sakınca var sayılmaz.

   Günümüzde beslenme tarzı, rahat yaşam tarzı ve çocukların internet, televizyon gibi uyaranları çok fazla olduğu için 9-10 yaşlarında adet görme normal olarak kabul edilmektedir. Kızlarda 8-9 yaş öncesi erken ergenlik sayılır.

   Yani 8-9 yaşından sonrası erken ergenlik olarak kabul edilmez.

   Yine de içiniz rahat edecek ise endokrinoloji bölümünde gerekli hormon testlerini yaptırabilirsiniz, bu sayede hem hormon testlerinde bir anormallik olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Günümüzde birçok kan testleri Aile Hekimliğinde de yapılmaktadır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 64. Avatar

  Korku355

  23 Haziran 2016 at 14:11

  Merhaba 13 yaşındayım 2 ayda bir adet görüyorum bazende düzenli şekilde 2 ayda 2 kere görüyorum okuduğum yorumlarda kısır belirtisi deniliyor sizce böyle mi yoksa yaşıma göre normalmi? ayrıca adet olalı 1 sene 14 gün oldu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2016 at 12:52

   – Kızlarda adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl kadar düzensiz adet görme (ayda 2 kez, 2-3 ayda 1 kez, adet kanmalarının az olması veya çok olması, adet döngüsü arasında lekelenme gibi) olabilir ve bu durum genellikle normaldir. Yani bu düzensiz adet görme 1 yıl daha sürebilir.

   – Fakat düzensiz adet görmenin hormonal, sistemik nedenleri de vardır.

   – Örneğin tiroid sorunları, sistemik bazı hastalıklar, hormonal bozukluklar gibi nedenler düzensiz adet görmeye sebep olabilir.

   – Düzensiz adet görme ile kısırlık birbiri ile hem ilişkili hem de ilişkisiz bir durumdur. Düzensiz adet görmenin altında yatan üreme organları ile ilgili bir problem var ise, sistemik bir etken var ise, hormonal bir etken var ise ileri yaşlarda kısırlığa yol açabilir ve yine bu tür etkenler düzensiz adet görmeye sebep olabilir. Yani düzensiz adet görme ile kısırlık arasındaki ilişki genellikle dolaylı olarak gerçekleşir.

   – İçiniz rahat edecek ise anneniz ile bu konuyu konuşup bir endokrinoloji uzmanına gidebilirsiniz, ancak bu durumun 6 ay 1 yıl daha sürme ihtimali normaldir, çünkü adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl düzensiz adet görme normal olarak kabul edilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 65. Avatar

  İsimsiz

  23 Haziran 2016 at 15:06

  Merhabalar bn 12 yaşındayım bu gün adet gördüm herkes uzamasın diyor boyum 155 çoktan korkuyorum. Nasıl uzarım ve en fazla kaç cm umarım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2016 at 12:38

   Kız çocuklarında 12 yaşında adet görmek normaldir. Adet öncesi birbuçuk yıl önceden boy uzaması, memelerin büyümeye başlaması, genital bölgede ve koltuk altlarında kıllanma gibi belirtiler başlar. Kızlar adet görmeye başladıktan sonra bir miktar daha uzayabilirler.

   Düzenli beslenmek, düzenli uyumak (özellikle akşamları 11’de yatmak sabahları da en geç 8’de kalkmak gibi), düzenli germe egzersizleri yapmak, barfix çekmek, basketbol, voleybol gibi sportif aktivitelere katılmak, sağlıklı karbonhidrat tüketmek (yulaf ezmesi, bulgur, aşurelik buğday, baklagiller gibi), düzenli protein ve kalsiyum içerikli beslenmek, ıvır zıvır tüketiminden kaçınmak, zararlı alışkanlıklardan kaçınmak, sağlıklı ev yemekleri ile beslenmek, sebze ve meyveyi düzenli ve yeterli tüketmek gibi yöntemlerin yaşam tarzı haline getirilmesi boy uzamasında oldukça etkilidir.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

   • Avatar

    Büşra

    26 Haziran 2016 at 15:30

    ben 11 yaşındayım göğüslerim büyümeye başladı koltuk altımda ve özel bölgemde kıl çıktı akıntım var bunlar 1 yıldan beri var boyum 1.46 kilom 37 sizce ne zaman adet olurum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     27 Haziran 2016 at 12:34

     Kız çocuklarında göğüslerde büyüme, genital bölgede ve koltuk altlarında kıllanma, boy uzaması başladıktan sonra adet görmeye başlama genellikle en geç 2 yıl içinde olur.

     Akıntının olması adet kanmasının yaklaştığından olabileceği gibi bazı idrar yolu hastalıklarında ya da vajinal hastalıklardan da kaynaklanabilir.

     Kasık ağrıları da idrar yolu problemlerinden veya vajinal problemlerden olabilir.

     Adet kanamasının tam olarak ne zaman başlayacağı belli olmaz. Her kızda değişiklik gösterir. Bu durum altı ay, bir yıl, birbuçuk yıl veya daha kısa zaman yada daha uzun zaman sürebilir.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

    • Avatar

     kız

     27 Haziran 2016 at 21:40

     birşey olmaz

 66. Avatar

  Adsız

  26 Haziran 2016 at 01:42

  Merhaba.Ben 11 yaşındayım özel bölgemde ve koltuk altında kıl çıktı göğüslerimde büyümeye başladı bunlar 2 yıldan beri var akıntım az var kasıklarım hafif haif ağrıyor sizce ne zaman adet olurum lütfen cevaplayın .Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 12:45

   Kız çocuklarında göğüslerde büyüme, genital bölgede kıllanma, koltuk altlarında kıllanma, boy uzaması başladıktan sonra 1-2 yıl içinde adet kanaması genellikle başlar. Günümüzde 11 yaşlarında adet görme çok sık görülmektedir.

   Ancak akıntı, kasıklarda ağrı idrar yolu veya vajinal mantar enfeksiyonlarına bağlı da olabilir. Bu durum hakkında aileniz veya anneniz ile konuşmanızda fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 67. Avatar

  Bilge

  27 Haziran 2016 at 21:32

  Merhaba ben Bilge.12 yaşındayım 7 ye geçiyorum.6.sınıfa yeni başlamış iken yani 11 yaşında iken adet görmeye başladım bu ya 4. ya 5.adetim.Bir süre sonra doktora gittiğimizde en fazla 5 santim uzar dedi.Ve 1,48 boyundayım ve yine adet olmdum şuan ve adet rengim kahverengi cevap bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 14:37

   Kız çocuklarında adet görmeye başladıktan sonra bir miktar daha uzama olabilir fakat bu durum genetik faktörlere, beslenme ve yaşam tarzına göre de değişir.

   Boyunun uzaması için basketbol, voleybol gibi sportif aktivitelere katılmanız veya germe egzersizleri, barfiks çekmek gibi yöntemler ve düzenli beslenmeniz faydalı olur.

   Öğünlerin düzenli olması, düzenli uyumak (akşam 11’de yatmak ve sabah erken kalkmak gibi), yeterli kalsiyum ve protein içerikli beslenmek, kaliteli karbonhidrat tüketmek ve kalitesiz karbonhidratlardan uzak durmak, yeterli sebze ve meyve tüketmek gibi öneriler boy uzamasında faydalı olabilir.

   Adet kanamasının rengi her zaman kırmızı olmayabilir, bazen kahverengi veya pembemsi olabilir. Adet kanamasının olduğu zamanlar dışında kasık ağrıları, idrar yaparken yanma, sızlama, karın ağrıları olur ise idrar yolu enfeksiyonundan şüphe edilebilir ve bu durumlarda üroloji uzmanına gitmek gerekir. Bu tür durumlar olur ise aileni bilgilendirmen gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 68. Avatar

  adsız

  28 Haziran 2016 at 18:08

  merhabalar ben sınıfın hep kısa boylularından biri olmuşumdur 12 yaşında adet oldum 2. günü adetimin çok korkuyorum annemin haberi var. karnım ağrımıyor sadece akıntısı var.ilk gün ağrıdı sadece. Annem gayet normal dedi.Birde duygusal değişim olarak bende sadece normalde verdiğim tepkilerin zıttını veriyorum.Adet yeni olanlar için kaç gün sürüyor . cevabınızı bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2016 at 13:17

   Kızlarda 12 yaşında adet görme genellikle normaldir (çok erken veya çok geç değil). İlk adet görmeye başlayan kızlarda adet günleri 1-2 yıl süresince farklılık gösterebilir. Ayrıca her kızın ya da her kadının adet günleri genellikle farklı olmakla birlikte genellikle 3-4-5 gün sürebilir.

   Adet görmeye yeni başlayan kızlarda ilk 1-2 yıl düzensiz adet görmeler olabilir. Ayda 2 defa adet görme, 2-3 ayda bir defa adet görme, adet günlerinin kısa olması, adet günlerinin uzun olması, fazla kanama, az kanama gibi farklılıklar olabilir ve bu durum genellikle ilk 1-2 yıl normaldir.

   Adet dönemlerinde stres, sıkıntı, aşırı duygusallık, aşırı sinirlilik, uykusuzluk, yorgunluk hissi, karın ağrıları (az veya çok), kasık ağrıları, baş ağrıları, mide bulantıları, vücut ağrıları gibi farklı şikayetler görülebilir. Bu durum her kız veya her kadın için aynı değildir. Bu durum her ay aynı olmayabilir. Yani yaşadığınız olaylar normaldir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

   • Avatar

    nurdn

    8 Temmuz 2016 at 20:28

    10 yaşında adet oldum ama adetlerim hep düzensiz 1 ay oluyorsam 3 ay olmuyorum simdi 13 yaşındayım boyum 1.65 bu yazın voleybola gideceğim boyum uzarmı?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     9 Temmuz 2016 at 18:33

     Adet başlayalı 3 yıl olmuş, bu nedenle şimdiye kadar düzene girmiş olması gerekir idi. Kızlarda adet görme başladıktan sonra genellikle 2 yıl içinde adet dönemleri düzene girer. Bu durum için bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz doğru olur, çünkü düzensiz adet görmenin altında yatan bir durum olabilir.

     13 yaşında 1.65 boy oldukça iyi uzamış sayılır. Kızlarda adet görme başladıktan sonra yaklaşık 2 yıl daha bir miktar boy uzaması olabilir.

     Boy uzaması uzun zamandır durmuş halde ise uzamayabilir.

     Basketbol, voleybol, barfiks çekmek, ip atlamak gibi sportif aktiviteler boy uzamasında faydalıdır. Bunların yanı sıra dengeli beslenme, yeterli beslenme, düzenli beslenme ve düzenli uyku da faydalıdır.

     Örneğin yeterli kalsiyumlu beslenmek (günde 1 kase yoğurt, yeterli peynir ve 1-2 su bardağı süt tüketimi gibi), yeterli proteinli beslenmek (günlük 1 biftek şeklinde kırmızı et, tavuk ya da balık tüketimi, günde 1-2 yumurta tüketimi gibi), yeterli ve kaliteli karbonhidrat tüketimi (günlük 2-3 yemek kaşığı sütlü yulaf ezmesi, 1 porsiyon bulgur pilavı veya aşurelik buğday gibi), yeterli meyve, sebze, yeşillik, baklagiller tüketimi gibi beslenme şekli ve her gün en geç akşam 11’de yatmak sabah erken kalmak gibi düzenli uyku saatleri, düzenli egzersiz veya yürüyüş gibi yaşam şekline dikkat etmek de boy uzamasında etkilidir.

     Bu öneriler geçici olarak değil düzenli olarak uygulandığında fayda sağlar.

     Ayrıca kalitesiz karbonhidrat (basit şekerler, tatlılar, hazır gıdalar, ekmek arası beslenme, aşırı çikolata, bisküvi tüketimi gibi) beslenme tarzı mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

     Sağlıklı yaşam ve mutluluk dileğiyle.

 69. Avatar

  Defne

  9 Temmuz 2016 at 09:43

  10 yasindayim.4.sinifin yaz tatilinde regl oldum.Boyum 1.52 sizce daha uzar mi?
  10 yas erken degil mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Temmuz 2016 at 12:02

   Kızlarda 10-11 yaşlarında adet görme günümüzde çok sık görülmektedir. Günümüzün beslenme tarzı, yaşam tarzı çocuklarda erken ergenliğe sebep olmaktadır.

   10 yaşındaki bir kız çocuğuna göre 1.52 boy oldukça iyidir fakat adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl daha bir miktar daha boy uzaması olabilir.

   Boy uzamasında genetik faktörler de önemlidir.

   Ayrıca beslenme şekli, yaşam tarzı da boy uzamasında önemlidir.

   Düzenli ve dengeli besleme, salıklı beslenme, günlük yeterli protein ve kalsiyum alımı, düzenli uyku gibi faktörler boy uzamasına yardımcıdır.

   Voleybol, basketbol, barfiks çekmek, ip atlamak gibi sportif bir aktiviteye katılabilirsin.

   Düzenli ve dengeli beslenme için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

   Bu durumları annen ile görüşmen de fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 70. Avatar

  isim vermek istemiyorum

  17 Temmuz 2016 at 15:06

  merhaba ben 11 yaşındayım adet oldum ama boyum 1.54 bide kiloluyum ama uzunum kilom boyuma etki edermi hep böylemi kalırım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2016 at 17:29

   Kızlarda adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl daha bir miktar uzama olabilir. 11 yaşındaki bir kız çocuğuna göre 1.54 boy iyidir.

   Kilolu olmak ve kilolu kalma boy uzamasını etkiler genellikle.

   Voleybol, basketbol, gibi sportif aktivitelere katılmak, evde barfiks çekmek, ip atlamak gibi yöntemler boy uzamasında faydalıdır.

   Fakat boy uzamasında beslenme ve yaşam tarzının ve genetik faktörlerinde rolü vardır.

   Düzenli ve dengeli beslenmek, düzenli egzersiz ya da yürüyüş yapmak, öğünlerin düzenli olması, abur cuburdan uzak durup sağlıklı besinler ile beslenmek, düzenli uyumak (akşam 23’de yatmak, sabah 8’lerde kalkmak gibi) faydalı olur.

   Erken yatmak ve erken kalkmak boy uzamasında ve kilo dengesini korumada oldukça etkilidir.

   Bir diyetisyenden yardım almak fayda sağlayabilir, bunun yanı sıra her gün en az 30-40 dakikalık yürüş yapmak hem kilo vermeni sağlar hem de boy uzamasında yardımcı olur.

   Ailen ile bu konuları görüşmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam ve mutluluk dileğiyle.

 71. Avatar

  Deniz

  21 Temmuz 2016 at 13:10

  Ben 13 yaşına gireli 2 ay oldu hala regl olmadım bi sorun war midir ama göğüslerim irilesti kıllanma başladı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 14:41

   Kız çocuklarında göğüslerde büyüme, genital bölgelerde kıllanma ve boy uzaması başladıktan yaklaşık 1-2 yıl arasında adet görme başlar.

   13 yaşında adetin başlamamış olması çok anormal bir durum değildir. 13-14 yaşları arasında adet görmek aslında en ideal yaşlardır.

   Adet görme genetik faktörlere göre, beslenme şekline göre, hormonal gelişime göre değişebilir.

   Kızlarda 15-16 yaşına kadar adet görme başlamaz ise bu durumda araştırılması gerekir.

   Yani 15-16 yaşına kadar adet görme başlamaz ise altında bir sebep aranır.

   Acele etmenize gerek yok.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 72. Avatar

  Beril

  29 Temmuz 2016 at 17:47

  Ben 12 yaşındayım boyum 1.53 . Galiba bugün ilk kez adet oldum bilmiyorum. İç çamaşırımda kahverengi bi leke gördüm baya çok. Adet oldum mu? Olduysam annem 1.64, babam 1.80. Boyum ne kadar daha uzar. Ve annem 4-5 gün adet görüyor. Bende mi o kadar görürüm?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2016 at 13:08

   Günümüz koşullarına göre 12 yaşında adet görme oldukça uygun bir yaştır. Yaşınıza göre boy uzunluğunuz iyi. Adet görme başladıktan sonra boy uzaması bir miktar daha olabilir.

   Boy uzamasında genetik faktörler de önemlidir. Belki bir 10 cm daha uzayabilirsiniz.

   Kız çocukları genellikle adet görme, adet günleri uzunluğu ve menopoza girme yaşı gibi durumlarda aile bireylerine (anne, teyze, anneanne, abla gibi) çekebilir.

   İlk adet görme başladığı yıllarda düzensiz adet görmeler 1-2 yıl kadar sürebilir. Örneğin ayda 2 kez, 2 ayda 1 kez, 3 ayda 1 kez, 2-3 gün, 5-6 gün, sadece 1 gün gibi ve bu durumların tam oturması 1-2 yıl alabilir.

   Adet günleri büyük çoğunlukla zaten 3-4-5 gün sürer.

   Boyunun uzamasına yardımcı olmak için basketbol, voleybol gibi sportif aktivitelere katılabilirsiniz. Bunların yanı sıra düzenli ve sağlıklı beslenme, dengeli beslenme, zararlı besinlerden uzak durma, akşamları 23’den önce yatma ve sabahları erken kalkma gibi uyku düzenini sağlama boy uzamasında oldukça faydalıdır.

   Ayrıca alıştıra alıştıra yapmaya ve bilinçli yapmaya başlayarak germe egzersizleri de boy uzamasında fayda sağlar.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam sizinle olsun.

 73. Avatar

  Elif

  12 Ağustos 2016 at 02:27

  Merhaba ben 12.5 yaşındayım adet olalı 5-6 ay oldu ilk adetimde az geldi 2 adetimde yine az geldi ama bu sefer gecen hafta adet oldum ve pedin dışından çok kan aktı cok korkuyorum idrarimi yaparken su gibi cok kan geliyor son gunlerinde ise pihtilasmis az kan geliyor cok moralim bozuk bu ilk yillarda olabilen birseymi cok korkuyorum ayaga kalkinca ise başım donuyo ve adet bittikten sonra beyaz gibi birsey geliyor 1 kac gun sonra nolur cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2016 at 16:04

   Kızlar ilk adet görmeye başladığı yıllarda bu şekilde düzensiz adet görmeler olabilir.

   Bu durum 1-2 yılda düzene girer.

   İlk adet başladığı dönemlerde ayda 1, 2 ayda 1, 1 ayda 2 kez adet görme, bir ay az, bir ay çok adet görme, bazen 3 gün, bazen 5 gün, bazen 2 gün adet görme gibi sorunlar ve düzensizlikler olabilir ve bu durum normaldir.

   Adet kanamasından sonra birkaç gün beyaz akıntı gelebilir.

   Bu durum ciddi şekilde rahatsız edici hal alır ise bu durumu aile büyüğünden bir kadın (annen, teyzen, ablan gibi) paylaşmanda fayda var.

   Bir kadın doğum muayenesi gerekebilir.

   Sağlık ve mutluluk dileğiyle.

 74. Avatar

  Melisa

  15 Ağustos 2016 at 16:48

  Ya ben 2 gün önce adet oldum 14 yaşındayım. Boyum 1.57 felan adet olduğum zaman boyum birden atmadi acaba boyum uzarmi yoksa böyle kalirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2016 at 13:03

   Kızlarda adet görme başladıkltan sonra 1-2 yıl kadar daha uzama olabilir.

   Kızlarda 16 yaşından sonra büyüme kıkırdaklarının kapanması sonucu büyüme durur genellikle.

   Siz 14 yaşında olduğunuza göre belki 1 yıl daha bir miktar uzama olabilir.

   Boy uzamasında genetik faktörler de önemlidir.

   Boy uzamasında beselnme dengesi, sportif aktiviteler de faydalıdır.

   Basketbol veya voleybol gibi sportif bir aktiviteye katılabilirsiniz.

   Dengeli beslenme (yeterli protein alımı, yeterli ve kaliteli karbonhidrat alımı, yeterli kalsiyum alımı, yeterli vitamin ve mineral alımı gibi) dengeli ve düzenli beslenme boy uzmasında önemlidir.

   Ayrıca yeterli ve düzenli uyku (örneğin akşamları 23’den önce uyumak ve sabahları en geç 8-9 gibi uyanmak gibi) boy uzamasında önemlidir.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam dileğiyle.

 75. Avatar

  Adsız

  20 Ağustos 2016 at 19:16

  Ya ben 11yasindayim dun aksam adet oldum boy 1.60 kilo 40 sizce normalmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ağustos 2016 at 16:46

   11 yaş adet görme normaldir ve günümüzde çok sık karşılaşılan bir durumdur. 11 yaşında bir genç kıza göre boyunuz oldukça iyidir fakat kilonoz biraz az olabilir.

   Sağlıklı yaşam ve mutluluk dileğiyle.

 76. Avatar

  Nurcan ALAY

  21 Ağustos 2016 at 00:44

  Kızım 9.5 yaşında erken yaşta adet olmasını istemiyorum bunun için adet geciktiren ilaç olduğunu duydum bunun hakkinda bilgi alabilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ağustos 2016 at 15:05

   Bu durum için öncelikle endokrinoloji bölümüne gitmeniz gerekir ve buradan bu tür bir öneride bulunurlar ya da buna gerek olur ise gereken yapılabilir fakat sizin kendinizin ilaç alarak bunu geciktirmeye kalkışmanız doğru olmaz.

   Her çocuğun ya da her insanın vücudunun normal ve kişiye özel bir işleyiş düzeni vardır ve bu tür ilaçlar bu normal işleyişi bozabilirler ve çocuğun ileri dönemlerinde çocuğa daha fazla zarar verebilirler. Bu tür ilaçlar ille de gerekmedikçe kullanılmamalıdır, çünkü bu tür ilaçlar hormonlar ile oynayarak veya normal hormon salgısını bozarak işlev görürler.

   Eğer çocuğun gelişimi buna uygun ise zaten herhangi bir engellemeye gerek olmaz, çünkü günümüzde 9-10 yaşlarında adet görme normal olarak kabul edilmektedir.

   Fakat buna sebep olan hormonal bir bozukluk var ise adet geciktirmek için değil buna sebep olan durumun tedavisi gerekir.

   Anne-baba olarak biz çoğumuzun büyüyüp evden gitmesini de istemeyiz, fakat bu doğal bir süreçtir, çocuklar büyür ve vücutlarında olması gereken değişimler olur ve biz maalesef buna engel olamayız ki engel olmaya çalışmak da doğru olmaz.

   Çocuğun doğal beslenmesine özen göstermeye çalışmanız önemlidir.

   Çocukların beslenmesi mümükün olduğunca ev yemekleri ile olmalıdır, öğünleri düzenli olmalıdır, abur cuburlardan kaçınılmalıdır, uyku saatleri düzenli olmalıdır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

   • Avatar

    Adsız

    29 Ağustos 2016 at 00:13

    Merhaba, ben 14-15(lise 1’de)yaslarimda adet görmeye basladim. Suan 16 yasindayim (lise2 ‘ye gidiyorum). Ben adet görmeye basladigimdan berri 2buçuk 3 ayda hastalaniyorum sadece 1 defa 1 ayda adet gordum. Ve beyaz akintim da oluyor. Adet düzensizliğim normal mii?? Lütfen cevaplar mısınız?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     29 Ağustos 2016 at 23:25

     Kızlarda adet görme başladıktan sonra düzensiz adet görme 1-2 yıl sürebilir ve bu durum genellikle normaldir.

     Akıntı adet günlerine yakın veya adet günlerinden sonra bir hafta kadar oluyor ise bu durum da normaldir, fakat akıntı kötü kokulu ise bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızda fayda var.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle

 77. Avatar

  selda

  1 Eylül 2016 at 00:51

  Merhabalr, ben 12 yaşındayım ama hiç memem yokken 10 gün içinde 5 cm uzunluğunda memem oldu, bunun nedeni nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Eylül 2016 at 02:12

   Ergenliğe girdiğin için bu durum meydana gelmiş gibi görünüyor. Kız çocuklarında ergenlik başlaması ile göğüs ölçülerinde değişiklik meydana gelir. Ve bu durum göğüslerin son şekli almasına kadar devam edecektir. Endişe edilecek bir durum değildir. Ailen ile paylaşman senin için daha iyi olacaktır.

 78. Avatar

  Nehir

  2 Eylül 2016 at 08:37

  Merhabalar ben 11 ,5 buçuk yaşındayım ve adet oldum boyum ne kadar uzar ya da hiç uzamaz mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 14:45

   11 yaş adet görme günümüzde normal kabul edilir.

   Kızlarda boy uzaması adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl daha bir miktar olabilir.

   Düzenli ve dengeli beslenmek, sağlıklı besinler ile beslenmek, boş yiyecekler yerine sağlıklı besinler tüketmek, yeterli ve düzenli uyumak, bilinçli yapılan germe egzersizleri, voleybol-basketbol gibi sportif aktivitelere katılmak boy uzamasında yardımcıdır.

   Dengeli, sağlıklı ve düzenli beslenme ve erken yatıp erken kalkma ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 79. Avatar

  İsim vermek istemiyorum.

  3 Eylül 2016 at 19:15

  Merhaba ben 12,5 yaşındayım. Yakında 4-5 ay sonra 13 yaşıma gireceğim. Boyum 1.50 civarında ve kilom da 36 civarında. Okulumda neredeyse herkes regl oldu ben daha olmadım. Bütün belirtilerim var, akıntım var, kıllanma var föğüslerimde biraz büyüme var ancak hala regl olmadım. Regl olmak istiyorum. Sizce ne zaman regl olurum? Reglimi hızlandıracak şeyler var mı? Ayrıca regl olduktan sonra boyum uzar mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 17:28

   Adet görmeniz için henüz geç değil, bu nedenle acele etmenize gerek yoktur.

   Boy uzamasında genetik faktörlerin yanı sıra beslenme düzeni ve dengesi, sportif yaşam gibi faktörler de önemlidir.

   Kız çocuklarında göğüslerde büyüme, kıllanma, boy uzaması, akıntı gibi belirtiler başladıktan sonra 2 yıl içinde genellikle adet görme başlar.

   Adet kanamasının başlamasını hızlandırmak için bir şey yapmaya henüz gerek yoktur, çünkü 15-16 yaşına kadar adet görmeyen kızlarda bir sorun aranır genellikle.

   Adet olmak o kadar da özenilecek bir şey değildir, adet olmak doğal bir süreçtir, adet olduktan sonra birçok kız veya kadın her ay bu durumdan sıkılmaktadır maalesef.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

   • Avatar

    Gerek yok

    31 Mart 2017 at 22:18

    Ben 10,5 yaşımda adet oldum şu an boyum 1.65 teyzem 174 annem 162 babam 184 ablam 172 uzayacak mıyım yoksa aynı boyda mı kalacağım? ( galiba bu yaşta adet olmamın nedeni biraz da genetik çünkü annem 11 ablam 11,5 ve teyzem 10,5-11 arası adet olmuş.)

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     5 Nisan 2017 at 01:48

     Boy uzamasında genetik faktörler önemlidir. Adet görme başladıktan sonra da 2 yıl kadar daha uzama olabilir. Yaşınıza göre boyunuz oldukça iyidir. Ayrıca aile yakınlarının da boyları oldukça iyidir. Bunun yanı sıra beslenmenize ve yaşam tarzınıza da dikkat ederseniz uzama ihtimali artar. Çünkü beslenme ve yaşam tarzının da boy uzamasında önemli yeri vardır.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 80. Avatar

  ayşe

  7 Eylül 2016 at 18:22

  merhaba ben 13 yaşıma gireli bi ay oldu şubatta regl oldum boyum 155 kilom 48 sizce daha uzayabilir miyim ???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Eylül 2016 at 10:14

   12-13 yaş arasında adet görmek genellikle normaldir.

   Kızlarda adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl daha bir miktar daha boy uzaması olabilir.

   Fakat boy uzaması genetik faktörlere bağlı, beslenme şekline bağlı, sportif bir yaşam tarzının olup olmadığına bağlı da değişebilir.

   Eğer mümkün ise boy uzaması için basketbol veya voleybol gibi sportif bir aktiviteye katılmanız faydalı olur.

   Sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlıklı ve dengeli uyku, düzenli egzersiz boy uzamasında faydalıdır.

   Günlük dengeli ve düzenli protein alımı, günlük düzenli ve dengeli kalsiyum alımı, günlük dengeli ve düzenli kompleks karbonhidrat alımı, dengeli ve düzenli taze sebze ve meyve tüketimi, akşamları erken yatıp (en geç saat 23’de), sabahları erken kalkma (en geç 8 gibi), yeterli su içmek, faydasız besinler yerine faydalı besinler ile beslenmek gibi yöntemler boy uzamasında ve sağlıklı büyümenizde faydalı olacaktır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 81. Avatar

  Bilinmyen

  16 Eylül 2016 at 16:13

  Ben 13 yaşındayım 4 ay adet oldum ve 8 aydır olmuyoeum endişelenmem gerek mi eski düzenine ne zaman döner

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 20:23

   İlk adet görmeye başlayan genç kızlarda ilk 1-2 yıl düzensiz adet görme olabilir fakat bu kadar uzun sürmesi normal olmayabilir, bu nedenle bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 82. Avatar

  Aysun

  17 Eylül 2016 at 01:57

  Merhaba kızım 10 yaşında ve sanırım adet olmaya başladı bugün pembemsi akıntı geldi boyu 1.48 kilo 30 normal mi boyu daha ne kadar uzar ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 23:05

   Günümüzde 10-11 yaş adet görme çok sık görülen bir durumdur. Bazen kızlarda kanlı akıntı enfeksiyonlara bağlı da olabilir, bu nedenle adet kanaması gibi devam etmez ve kızınızın kaşıntı ve vajinal bölgede kızarıklık gibi şikayetleri de var ise bir kadın doğum uzmanı muayenesi gerekebilir.

   10 yaşında bir kız çocuğu için 1.48 boy oldukça iyidir fakat kilosu biraz düşük olabilir.

   Kızlar adet görmeye başladıktan sonra 2 yıl daha bir miktar uzayabilir.

   Fakat boy uzmasında çocuğun beslenme dengesi, beslenme düzeni, uyku düzeni, sportif aktiviteleri de önemlidir, bunlara dikkat edilirse belki daha iyi uzama elde edilebilir. Mümkün ise basketbol veya voleybol gibi sportif aktivitelere gönderebilirsiniz. Evde düzenli olarak ve dikkat edilerek yapılan germe egzersizleri faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 83. Avatar

  Hdnsndns

  9 Ekim 2016 at 19:33

  Merhaba ben 13 yaşındayım adet oldum bu normal bir şey biliyorum ama ben 13 degilde 10 11 yasinda gibi gozluyorum yani benim boyum kısa ve cok zayifim sizce normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ekim 2016 at 23:06

   13 yaşındaki kızlarda adet görme gayet normaldir. Boyunuzun kısa olması, zayıf olmanız genetik yatkınlıktan veya gelişminizdeki sorunlardan, beslenme şeklinizden kaynaklanıyor olabilir.

   Gelişiminiz için dengeli ve düzenli beslenme, spor yapma, dengeli ve düzenli uyuma önemlidir.

   Ayrıca Bir endokrinoloji uzmanına gidebilir ve gelişiminizde bir sorun olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 84. Avatar

  zshr

  1 Kasım 2016 at 18:59

  Merhaba ben 15 yaşındayım 11 yaşımda adet gördüm 155 im babam 183 annem 152 akrabab evliliğiyim boyum uzar mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 13:34

   Kızlar adet görmeye başladıktan sonra 1-2 yıl daha bir miktar boy uzaması olabilir.

   Siz 15 yaşına geldiğiniz için ve adet görmeye başlayalı 4 yıl kadar olduğu için boy uzaması artık durumuş olmalı.

   Daha önceleri basketbol, voleybol ve germe egzersizlerini düzenli yapmış olmak, düzenli beslenmek, dengeli beslenmek, düzenli uyumak gibi durumları yaşam tarzı haline getirseysiniz belki daha fazla uzayabilme ihtimali olabilir idi.

   Ayrıca boy uzamasında genetik faktörler de önemlidir ve siz anneye çekmiş olabilirsiniz.

   Boy olayına çok fazla takılmanıza gerek yoktur, sağlıklı olmak çok daha önemlidir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 85. Avatar

  İrem

  29 Kasım 2016 at 00:03

  10 yaşındayım tuvalete gittiğimde çişimden kan geliyor ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 17:59

   Bu durum adet kanaması başlangıcı olabilir.

   Yine idrar yolu enfeksiyonlarına ya da taş düşürmeye bağlı da idrarda kan görülebilir.

   Mutlaka annen, baban veya ablan gibi bir aile büyüğün ile bu durumu görüşmelisin.

   Sağlık dileğiyle.

 86. Avatar

  Adsiz

  3 Ocak 2017 at 04:02

  Kızım 7 yasinda regl olması normalmidir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ocak 2017 at 01:55

   Günümüzde 8-9 yaşlarında adet gören kız çocukları vardır, ancak 9 yaşından önce adet görme normal olarak kabul edilmemektedir, bu nedenle en kısa zamanda bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 87. Avatar

  Sıla

  4 Ocak 2017 at 05:57

  Merhaba ben 11 yaşındayım ve adet oldum fakat benim şöyle bir problemim var ben karanlık bir odada yanlız kaldığım Zaman yada bir odanın içinde kendi kendime ağlamaya başlıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 22:22

   Günümüzde 11 yaşında adet görme normal olarak kabul edilmektedir.

   Ergenlik dönemine bağlı hormonsal değişimlerden aşırı duygusal olabilirsiniz.

   Annen ile bunları ayrıntılı şekilde konuşabilir ve atlatabilirsiniz. Fakat bu durum uzun sürer ise bir psikiyatri veya endokrinoloji uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Bazı hormonların salgılanışında anormallik olabilir.

   Adet görme doğal bir olaydır ve bunu takıyorsanız, bu takılacak bir şey değildir. Biraz yorucu ve okula giden bir kız için can sıkıcı olabilir ama bu normaldir.

   Bunları annen ile konuşmanız faydalı olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 88. Avatar

  semiha_sude

  16 Ocak 2017 at 19:50

  ben semiha sude ben 12 yaşındayım 1.47 boyum 46 da kilom var ben 15 aralık akşamı 2016 adet oldum bu normalmi birde ben adetimin olduğunu gördüm ve çok korktum ağladım gece uyku uyumadımbazı insanlarda 1 kere oluyormuş birdaha olmamış 20 yaşlara gelince olmuş düzenli ben çok korkuyorum ben dua ediyorum aceba öyle bir şey varmı bende akşam oldum bayabi olmuş kanamam sonra gündüz az azazazaz olmuş aceba geçermi

 89. Avatar

  sude

  16 Ocak 2017 at 19:51

  adet nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 11:14

   12 yaşında adet görme normaldir. Adet kanaması ilk 2-3 yıl düzensiz olabilir. Örneğin bir fazla, bir ay az, bazen 2 ayda bir, bazen bir ayda 2 kez, bazen 3 ayda bir gibi düzensizlikler olabilir. Adet kanaması bir kez başladıktan sonra her ay olabilecek bir durumdur, her ne kadar ilk yıllarda düzensizlikler normal olsa da 2-3 yıl sonra adet dönemleri düzene girer.

   Bazı kızlar ilk adet gördüklerinde korkarlar ve bundan dolayı mutsuz olabilirler ama bu doğal bir olaydır ve korkacak bir şey değildir. Bunu annen ile ya da ailede büyük olan ablan, teyzen gibi yakınların ile paylaşman ve onlardan bilgi alman bu korkularını gidermede destek olacaktır.

   Adet; ay başı, menstrüasyon, regl olarak da adlandırılan kadınlarda ve bazı dişi hayvanlarda meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Adet, rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması durumudur. Kadınların ergenliğe erişmesinden menopoza kadar süren bir döngüdür. Adet kanamasının süresi her kızda ya da kadında aynı olmayabilir. Bazı kızlarda veya kadınlarda 3 gün, bazılarında 4-5 gün, bazılarında da 6-7 gün her ay tekrarlar.

   Sağlık dileğiyle.

 90. Avatar

  Ceren

  22 Ocak 2017 at 18:40

  Merhaba ben 13 yaşımda adet oldum şuan 13.5 yaşındayım. 6 yıldır basketbol oynuyorum. boyum 167cm boyum 175cm olur mu ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2017 at 14:57

   Kızlarda 13 yaş adet görme oldukça ideal bir yaştır ve adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl daha uzama olabilir. Boy uzamasında basketbol gibi sporlar ve dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenme ve dengeli uyku oldukça önemlidir.

   Sporun yanı sıra beslenmeye de dikkat ederseniz uzamaya faydası olacaktır. Her gün düzenli ve yeterli proteinli gıda alımı, düzenli ve yeterli kompleks karbonhidrat alımı, düzenli ve yeterli su tüketimi, düzenli ve yeterli kalsiyumlu besinler tüketimi, Düzenli ve yeterli sebze ve meyve tüketimi gibi beslenme kuralları hem boyu uzamasında hem de sağlıklı bir gelecek için çok önemlidir. Kalitesiz karbonhidratlardan (şekerli gıdalar, hazır gıdalar, hamur işleri, hazır içecekler gibi) kaçınmak sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur.

   Her şeyin istediniz gibi olması ve sağlıklı bir gelecek dileğiyle.

 91. Avatar

  Arzu

  31 Ocak 2017 at 15:23

  Benim kızım 16 yaşında daha adet görmedi bu konu beni oldukça endişelendiriyor onun yasindakiler genç kız fiziginde,benim kızımın boyu 155 ama göğsü çok küçük 2016 sonlarına dogru çocuk dortora götürdüm olur endiselenmeyin dedi 16 yaşına girdi endokrin bölümüne gotursem cocuk endokrinmi yoksa kadın dogum endokrinmi olması lazım yardımcı olursanız cok kısa zamanda memnun olurum Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 16:17

   Endokrinoloji bir tıp araştırma alanıdır (yani tek bir doktorla ilişkili değildir). Endokrinoloji bölümüne gitmeniz ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır, ancak bazı kadın hastalıkları da bu tür durumlara neden olabilir. Bazı genetik hastalıklar da bu tür durumlara neden olabilir.

   Bu tür durumlarda endokrinoloji bölümüne gittiğinizde size gerekli alanlara da gönderecektir.

   KIZLARDA ADET OLAMAMA NEDENLERİ ARASINDA; çoğunlukla kromozom bozuklukları, rahim ya da vajina ağzının yokluğu, kızlık zarının tam kapalı olması, hipofiz hastalıkları ve diğer hormonal etkenler vardır.

   Henüz 18 yaşına geçmediği için çocuk endokrinoloji bölümüne gitmeniz daha doğru olur. Fakat her yerleşim bölgesinde ve her hastanede hem çocuk hem de yetişkin endokrinoloji bölümü olmayabilir, bu nedenle bu tür durumlarda normal endokrinoloji bölümüne gitmeniz de yeterli olacaktır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 92. Avatar

  Ece

  4 Şubat 2017 at 09:15

  Merhaba ben 1.46 boyundayım 6.sınıfa gidiyorum adet gördüm öğlene kadar uyumuyorum kahvaltı yapmıyorum akşam yemeği fln yemiyorum boyum uzar mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 12:00

   Kızlarda adet görme başladıktan sonra bir miktar daha boy uzaması olabilir. Fakat sağlıksız yaşam ve beslenme tarzı hem boy uzamasını hem de diğer sağlık durumlarını olumsuz etki yapar, bu nedenle sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı son derece önemlidir, sportif aktiviteler de boy uzamasında faydalıdır.

   Yaşam ve beslenme tarzınızı düzenlemenizde ve basketbol, voleybol gibi bir sportif aktiviteye katılmanız da fayda vardır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 93. Avatar

  Nebahat Bozkır

  12 Şubat 2017 at 15:58

  Kızım yeni 10 yaşını bitirdi henüz 4 gün oldu.Daha çok erken değilmi bu işin tam bilincinde değil.çok endişeleniyorum boyu kısalığı yaparmı. 1.45 boyunda 44 kg. normalmi ne yapmalıyım.5.sınıfa gidiyor.Anlattım herşeyi kabullenmek istemiyor ama pek bi sorun yaşamıyoruz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 12:48

   Günümüzde 9-10 yaşında adet görme oldukça sık görülen bir durumdur. Kızlarda adet görme başladıktan sonra 1-2 yıl daha bir miktar daha boy uzaması olabilir. Boy uzaması genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi beslenme, yaşam tarzı, sportif aktivite yapıyor olup olmaması gibi faktörler ile de ilişkili olabilir.

   Onu bu durumu anne olarak anlayacağı dilde anlatmanız ve neler yapması gerektiği hakkında bilgi vermenizde fayda vardır. Bu durumun bir suç değil yaşamın doğal bir parçası olduğunu anlatmaya çalışmanız faydalı olur. Bu yaşlarda kız çocukları henüz çocuk oldukları için bu durumu kabullenmek istemeyebilir, çok sıkıntı çekerseniz bir psikiyatri uzmanından yardım almanız gerekebilir.

   Göğüslerde bu duruma uygun bir gelişme başlamış ise, genital bölgelerde bu duruma uygun kıllanma söz konusu ise bu durum normal sayılır (boy uzaması ve kilo normal görünmekte) fakat bu gelişmeler yok ise endokrinolojik bir değerlendirme gerekebilir.

   Boyunun uzaması için çocuğun öğünlerinin düzenli olması, her gün dengeli protein (süt, yoğurt, peynir, kırmızı et, tavuk, balık, lor gibi besinlerden) alımı, dengeli sebze, yeşillik ve meyve tüketimi, dengeli ve kaliteli karbonhidrat (tam tahıllı ekmek, bulgur, yulaf ezmesi, baklagiller gibi besinlerden) tüketimi, uyku saatlerinin düzenli olması (akşam 23, sabah 8 gibi) boy uzamasında faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra basketbol, voleybol, yüzme gibi sportif aktivitelere katılması da boy uzamasında faydalı olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 94. Avatar

  Eve Martinez

  1 Nisan 2017 at 23:03

  Kesinlikle şu boyda adet oldum boyum uzamiyacak diye üzülmeyin. İnternette yazılanlar sadece genelleme. Kişiden kişiye değişiyor kızlar. Ben 11 yaşında adet oldum ve boyum 139 du. Şuan 13 yaşındayım ve boyum 160 ve uzamaya devam ediyor. Bu genetik bir şey ve insandan insana değişiyor. Kısa kaldım diye üzülmeyin. İnsandan insana değişiyor.

 95. Avatar

  Sude

  14 Mayıs 2017 at 15:15

  Ben 10 yaşındayım regl oldum genital bölgem ve koltuk altımda kıllanmalar oldu sizce normalmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2017 at 19:17

   Günümüzde 10’lu yaşlarda adet görmek çok sık karşılaşılan bir durumdur. Kıllanma, boy uzaması, göğüslerde büyüme gibi ergenlik belirtileri başlamış ise adet görmeniz normaldir. Ancak bu durumu annen ile görüşmen önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 96. Avatar

  adsız

  15 Mayıs 2017 at 22:48

  Merhaba ben 11 yaşındayım ama hala göğüslerim küçük ve bu yüzden adet olmadigimi düşünüyorum ne yapmalıyım?

  Göğüslerim nasıl buyecek

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2017 at 00:51

   Her kız 11 yaşlarında adet olacak, ergenliğe girecek diye bir kaide yoktur. Bu durum genetik faktörlere göre, her çocuğun gelişimine göre değişiklik gösterebilir. Göğüslerin küçük olması daha yeni yeni büyümeye başlamasından da olur. Yani henüz erken. Bazı kızlar 13 yaşından sonra adet görürler. Bazı kızlarda göğüsler çıkmaya başladıktan 1-2 yıl sonra adet görme olur.

   Henüz ters giden bir şey var sayılmaz. 15-16 yaşlarına kadar adet görmeyen kızlarda bir değerlendirme gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 97. Avatar

  Adsız

  31 Mayıs 2017 at 17:21

  Ben 11 yaşımdayım yaklaşık bi 2-3 ay önce adet oldum sınıftaki 3 arkadaşımda adet görmeye başlamış boyum 1,59-1,60 civarlarında kilom 56 anneme söylemekten çekiniyorum nasıl söyleyebilirim ve bu normal mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 20:07

   Günümüzde 11 yaşında adet görme oldukça sık görülen bir durumdur. Adet görmenin yanı sıra genital bölgelerde kıllanma, göğüslerde büyüme de varsa, boyunuz oldukça uzamış zaten adet görmeniz normaldir. Fakat bu durumu annen ile mutlaka görüşmelisin. Annen gerekli bilgiler hakkında yardımcı olacaktır. Bir kızın bu tür durumları ilk olarak annesine söylemesi uygundur. Annen bunu anlayışla karşılayacak ve gereken durumlarda yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 98. Avatar

  .

  1 Haziran 2017 at 21:34

  Merhablar şuan adetin 14 gunundeyim bittimi bitmefimi kararsizim en fazlada 10 gün oluyormuş ama benim kan gelmiyor toprak renginde bir akıntı geliyor yani kahverengi gibi birşey geliyor oruç ta tutmuyorum bitmedi diye sizce ne yapmamgerek koyusari kahverengi gibi yani oruç tutmalimiyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 21:05

   Adet kanamaları genellikle 7 gün sürer ve 7 günden fazla süren adet kanamaları için mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olunması önerilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 99. Avatar

  ışık

  21 Haziran 2017 at 11:25

  ben 12 yaşındayım bu pazar bayraamda tatile gidicez adetim bu pazara kadar geçermi akıntı geliyo ve yüze bilirmiyim acil cevap

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 15:57

   Adet gününüz yakınsa ve 3-4 gün sürüyorsa pazar günü hala adetli olabilirsiniz. Adet dönemleri düzenliyse adet kanaması bazen gününden birkaç gün önce veya birkaç gün sonra başlayabilir. Bu durum kişiye göre değişiklik gösterir. Her akıntı adet görme belirtisi değildir. Bu konuda mutlaka annene güvendiğin ve kendini yakın bulduğun bir aile büyüğü bayana danışabilirsin, annen yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 100. Avatar

  Tuğçe

  5 Temmuz 2017 at 12:54

  Merhaba ben 10 yaşındayım. Boyum 1.47 kilom 42.9 ilk önce 9 yaşındayken göğüslerim ufaktı 10 uma girince irileşti (annemin göğüsünden azcık ufak) sonra tüylenme başladı en sonunda 2017 14 haziranda adetim oldu o günden sonra karnım baya baya ağrıdı hergün bide kanama gerçekleşiyordu ağrıdığı günler 5 temmuzda ağrımadı fakat böyle banyodan falan çıkınca kırmızı bir sıvı geliyordu bu söylediklerim normalmi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2017 at 23:27

   İlk adet görmeden sonra ara kanamalar, kanlı lekelenmeler, kanamanın uzun sürmesi, dengesiz adet dönemleri bazı kızlarda 1-2 yıl kadar devam edebilir. Fakat bütün bunlardan annenizin haberinin olması önemlidir.

   Yine de bir kadın uzmanına danışmanız da fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 101. Avatar

  Aysel

  14 Temmuz 2017 at 18:40

  Kızım 11 yaşında 3 aydır adet oluyor sadece bir iki damla oluyor normalmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2017 at 13:33

   Günümüzde 11 yaşında adet görme oldukça sık görülen bir durumdur. İlk yıllarda bu tür düzensiz adet görmeler olabilir. Fakat bu durumu bir de çocuk doktorunuz ya da kadın doğum uzmanınız ile görüşmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 102. Avatar

  adsız

  23 Temmuz 2017 at 17:55

  Ben bugün adet oldum 12 yaşındayım. Annem ve ablam biraz erken olmuşsun dedi. Ablalarım 13 13,5 yaşında olmuş. Ben de üzüldüm, bu normal mi? Sınıfta neredeyse herkes regl olmuştu.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 19:18

   Günümüzde 10-11 yaşlarında bile adet olmaya başlayan kızların sayısı hiç de az değildir. Bu nedenle 12 yaşında adet görmek normaldir. Kardeşler arasında farklılıklar olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 103. Avatar

  Gülce

  26 Temmuz 2017 at 23:02

  Bugün özel bölgemden kırmızı bşr sıvı geldi. Annem adet olduğumu söyledi. Boyum 1.55 kilom 45(annemin boyu 1.67 babmınki 1.88) Kısa kalırım diye çok korkuyorum sizce boyum uzar mı, uzaması için ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 00:57

   Kızlarda adet görme başladıktan sonra bir süre daha boy uzaması devam edebilir. Boy uzamasında genetik faktörler de önemlidir.

   Doğru ve sağlıklı besinlerle beslenmek, öğünlerin düzenli olması, düzenli ve bilinçli yapılan germe egzersizleri, voleybol-basketbol gibi sportif aktiviteler, yeterli ve düzenli uyku saatleri, bilinçli barfiks çekmek gibi yöntemler boy uzamasında faydalıdır. Fakat sportif aktiviteler ve egzersizler mutlaka bilinçli yapılmalıdır, aksi taktirde sporcu sakatlıklarına neden olabilir. Bu konuda beden eğitimi öğretmeninizden bilgi ve yardım almanız faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 104. Avatar

  ceren

  10 Ağustos 2017 at 16:02

  Merhabalar ben 11 buçuk yaşındayım birkaç gündür uyku problemi yaşıyorum ve iki gündür özel bölgemden kahverengi bir akıntı geliyor nezaman adet olurum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 01:31

   Yaşadığınız durum adet başlaması belirtileri de olabilir. Durumu annen ile görüşmen önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 105. Avatar

  Busra yakut

  27 Eylül 2017 at 02:02

  Merhaba, benım yasım 19 akıntım bazen yeşil geliyor normal mi acaba? Çok korkuyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2017 at 22:58

   Vajinal enfeksiyon sorununuz olabilir. Nadiren rahim ağzı ve rahim kanserleri de akıntıya neden olabilir. Arada (adet günlerine yakın dönemlerde ve adet günlerinden sonra) vajinal akıntılar olabilir ve bunlar genellikle normaldir ve herhangi bir yakınmaya (kaşıntı, yanma, sızlama, tahriş gibi) sebep olmaz.

   Bir kadın doğum uzmanınca değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 106. Avatar

  FATMA

  21 Haziran 2018 at 01:12

  Merhabalar benım kızımdan bır ıkı aydır cok fazla akıntı gelıyodu regl olacagını hıc dusunmemıstım çünkü 11yasında cok küçük dıyordum bugun sabahtan cok fazla kanaması vardı hala da devam edıyo ama hıc adet kanamasına benzemıyomu sankı bıyerını kesmısler gıbı cok fazla kanaması oluyor ne yapmam gerek bılmıyorum aslında ıcten ıce cok endıselıyım petını deyıstırırken ellerımız kan ıcınde kaldı lütfen cvplayın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2018 at 12:07

   Yapılan bir araştırmada, araştırma grubunda yer alan 230 gibi bir kız sayısını içeren ergen kızdan %12’sinin 11 ve 11 yaşından önce, % 28’inin 12 ve 12 yaşından önce, % 62’sinin 13 ve 13 yaşından önce, %90’ının ise 14 ve 14 yaşından önce ilk adet kanamalarını gördükleri ortaya konmuştur.

   Adet döngüsü ergenlik döneminde kız çocuğunun ergenliğe ulaşması ile birlikte başlamaktadır ve bu ilk adet kanamasına “menarş” denilmektedir. Adet kanaması rahim iç zarının (endometrium) hormonal değişiklikler sonucunda dökülmesidir. Bu dökülme gebelik oluşmadığı sürece gerçekleşmekte ve yaklaşık 28 günde bir adet kanaması şeklinde olmaktadır. Adet kanamaları yumurtlama fonksiyonuna paralel bir şekilde, her ay düzenli olarak oluşmakta ve menopozla birlikte sona ermektedir.

   Menstruel hayatın ilk yılları (menarştan sonraki iki-üç yıl) genellikle anovulatuar kanama denilen kanamalar şeklinde olur. Anovulatuar siklus menarştan sonraki ilk 2-3 yılda ve 40 yaştan sonraki dönemde oldukça sıktır.

   ANOVULATUAR SİKLUSUN ÖZELLİKLERİNE GELİNCE; öngörülemeyen siklus uzunluğu, öngörülemeyen kanama özellikleri, sık lekelenme, nadiren şiddetli kanama, monofazik ısı eğrisi gibi özellikleri içerir.

   ANOVULATUAR KANAMANIN FİZYOLOJİK ve PATOLOJİK NEDENLERİNE GELİNCE;

   * FİZYOLOJİK NEDENLER: Adölasan dönemde olmak, Menopoza geçiş döneminde olmak, Emzirme döneminde olmak, Gebelik.

   * PATOLOJİK NEDENLER: Anoreksiya nervoza, Tiroid hastalıkları, Primer hipofiz hastalıkları, Prematür ovarian yetmezlik, Polikistik over sendromu, Konjenital hiperplazi, Hiperprolaktinemi, İlaçlar, Radyoterapi, kemoterapi gibi hastalıklar ve durumlar anovulatuar kanamaya neden olabilir.

   Yani ilk kanamalarda ve ilk adet kanamasından sonra 1-2 yıl kadar adet kanamasının süresinde, miktarında, adet döngüsünde dengesizlikler olabilir. Ancak pıhtılaşma bozuklukları gibi bozukluklar varlığında da aşırı miktarda kanama olabilir.

   Bu gibi durumların incelenmesi için endokrinoloji, kanama bozuklukları için hematoloji uzmanlıklarında değerlendirmeler gerekir.

   Bunu öncelikle Çocuk Doktorunuz veya Aile Hekiminiz ile de görüşebilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 107. Avatar

  Nur

  6 Temmuz 2018 at 21:34

  Merhaba ben 14 yaşındayım 9 yaşında regli olmuştum şu an boyum 1.50 aarkadaşlarıma göre çok kısayım ve bu durumdan çok mutsuzum liseye bu boyla gitmek istemiyorum boyum uzar mı acaba cevap verirseniz çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Temmuz 2018 at 21:34

   Özellikle erken adet gören kız çocuklarında boy kısa kalabilir. Boy uzamasında genetik faktörler de önemlidir. Kızlar adet görmeye başladıktan sonra 1-2 yıl daha bir miktar boy uzaması olabilir. Siz adet görmeye başlayalı 2 yılı geçmişsiniz, bu nedenle boy uzaması ihtimali daha düşüktür. Basketbol, voleybol gibi sportif aktiveteler başlangıçta yararlı olabilirdi.

   Bu tür durumlar endokrinoloji alanında değerlendirilir, bu nedenle endokrinoloji uzmanı ile bu konuda görüşmeniz faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 108. Avatar

  Duygu

  30 Eylül 2018 at 01:37

  Ya yorum atmıştım ama gitmedi sanırım ikinci kere atıyor olabilirim birdaha yazıyım dedim 10 yaşında adet oldum şuan 13 yaşındayım boyum 140 nasıl uzarım kemiklerim kapanıcak diye çok korkuyorum tedavisi var mı varsa neye gitmeliyiz boyum çok kısa kaldı sürekli ağlıyorum kafayı taktım sinirlerim bozuluyor göğüslerimde çok büyük genetikse annem 152 babamda 170 bu boyda kalmak istemiyorum kemiklerim kapanırsa ne olucak 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 01:55

   Adet olmanızın üzerinden 3 yıl geçmiş, bu nedenle boyunuzun uzaması konusunda ümitli veya ümitsiz bir şey söylememiz doğru olmaz. Ortalama olarak kızlar 14, erkekler ise 16 yaşında erişkin hayattaki boylarının %96’sına ulaşmış olurlar. Fakat endokrinoloji bölümüne gitmenizi önerebiliriz. Endokrinoloji alanında gerekli araştırmalar yapılır ve doktorunuz gerek görürse uygun bir tedavi verebilir veya altta yatan bir sebep varsa buna yönelik bir tedavi verebilir.

   Stres gibi psikososyal sorunlar ve sevgi yoksunluğunun hipotalmik mekanizmalarla büyüme hormonu fizyolojisini bozduğu gösterilmiştir. Bu nedenle normal büyüme için psikolojik problemler ile ilgili durumların dikkate alınması da önemlidir. Yani stres yapmamanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 109. Avatar

  Filiz

  30 Eylül 2018 at 10:46

  Kızım 9 yasinda kendisi arkadaslarindan biraz daha iri ama koltuk altında tüğlenme yok ve göğüsleri de çıkmadı bikini bölgesinde tuglenme baslamis 2 gundur damla damla lekeler geliyor normalmi bu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 00:34

   Kızlarda ergenlik yaşı ortalama 10-11 yaşları arasıdır. Fakat bazı kızlarda 8 yaşında da ergenlik başlayabilir (bu erken ergenlik başlaması), 13 yaşında da ergenlik başlayabilir (bu da geç ergenlik başlaması). Bu yaş aralığında ergenliğe giren kız çocuklar normal bir gelişim sergiler. Daha erken ya da geç başlayan ergenlik durumunda yolunda gitmeyen bir şeyler olabileceği akla getirilmelidir.

   Kızlarda ergenlik dönemi regl olayı öncesi genellikle memelerde büyüme, göğüslerde hassasiyet görülür. Bunlara takiben genital bölgede tüylenme, koltuk altlarında tüylenme ve regl başlar. Ter bezleri daha aktif hale gelir. Vücudun farklı bölgelerinde tüylenmeler artar. Ses tonu daha tiz olur. Fiziksel değişimleri ruhsal değişimler takip eder. Fakat bu süreçte, bu değişiklerin sıralamasında oynamalar olabilir. Örneğin genital bölgede kıllanma genellikle meme gelişimi ile birlikte görülür, ancak bazen meme gelişiminden 6 ay sonra da geital bölgelerde kıllanma başlayabilir. Koltuk altında kıllanma ise genellikle meme gelişiminin başlamasından 1-2 yıl sonra (ortalama 12-13 yaşları arasında başlar). Yani her kız çocuğunda bu sıralama aynı olmayabilir. Fakat kafanıza takılıyorsa çocuk doktorunuz ile görüşmeniz sizi rahatlatacaktır. Doktorunuz kızınızın fiziksel ve ruhsal değişikliklerine bakarak sizi rahatlatacak bilgiler verecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 110. Avatar

  sude

  10 Kasım 2018 at 14:54

  Merhabalar ben 9 ay önce 12 yaşıma yeni girdikten sonra adet oldum şu an 13 yaşıma girmeme az kaldı boyum 1.52 metre daha uzar mıyım uzarsa tahminen boyum ne kadar olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Kasım 2018 at 00:22

   Ne kadar uzayacağınızı buradan tahmin etmek tabii ki mümkün değildir. Boy uzamasında beslenme, uyku düzeni, genetik faktörler, sportif aktiviteler de önemlidir. Adet görme başladıktan sonra bir süre daha boy uzayabilir. Beslenme şekli, beslenme düzeni, düzenli ve kaliteli uyku, sportif aktiviteler (basketbol, voleybol, barfiks gibi) boy uzamasında yardımcıdır. Beden eğitimi hocanızdan sportif aktiviteler konusunda bilgi almanız faydalı olacaktır. Eğer hiç bir sporla uğraşmıyorsanız, kesinlikle bir spor hocasından veya beden eğitimi hocanızdan spora nasıl başlayacağınız ve devam ettireceğiniz konusunda bilgi almadan ağır sporlar yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bilinçsizce yapılan sporlar kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Bu konuda önce bilinçlenmek gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 111. Avatar

  Aysun

  1 Şubat 2019 at 01:49

  4 yıl geçmiş simdi boyunuz ne kadar oldu

 112. Avatar

  Adsiz

  3 Mart 2019 at 22:06

  Merhaba ben 12 yasindayim ve adet goruyorum boyum 1.56 57 civeri sizce boyum uzarmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2019 at 22:21

   Adet görmeye yenilerde başlamışsanız, bir süre daha uzama devam edebilir. Özellikle genetik olarak uzama olanağınız varsa, düzenli ve dengeli besleniyor ve uyku düzeniniz iyi ve yeterli ise, uzamaya faydalı olacak egzersizler yapıyor veya spor ile uğraşıyorsanız, bunlar boy uzamasında yardımcıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 113. Avatar

  Adsız

  24 Haziran 2019 at 09:04

  Merhaba, Ben ilk adetimi 11,5 yaşında olmuştum şimdi aradan 5 ay geçti yine adet oldum. Boyum ve kilom yaşıma göre normal. Sizce bu olay normal midir yani aradan 5 ay geçip tekrar olmam?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2019 at 22:16

   Adet kanamasının ilk başladığı yıllarda (1-2 yıl kadar) bu tür düzensiz adet görmeler olabilir, fakat 1-2 yıl geçtikten sonra bu düzensizlikler devam ederse bir uzmana başvurulması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 114. Avatar

  olmadım

  11 Aralık 2020 at 22:52

  arkmerhaba ben 12 yaşındayım mememde gelişme oldu fakat regl olmadım ne zaman olurum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Aralık 2020 at 23:05

   Ergenlik döneminde meme gelişimi ortalama 11 yaşlarında başlar. Kızların çoğunda meme gelişiminden sonra genital bölgede ve koltuk altlarında kıllanma ve sonraki iki yıl içinde adet kanaması başlar.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git