Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Erken ve Düzenli Uyumanın Faydaları

Uyku günlük yaşamın geçici olarak kesintiye uğraması ya da boşa zaman geçirmek değildir. Uyku zihinsel ve fiziksel sağlığı her gün yenileyebilmek için oldukça önemlidir.

Sağlıklı uyku nedir?

Uyku günlük yaşamın geçici olarak kesintiye uğraması ya da boşa zaman geçirmek değildir ve zihinsel ve fiziksel sağlığı her gün yenileyebilmek için oldukça önemlidir. İyi ve sağlıklı yaşamın bir parçası uykudur ve hafife alınacak bir süreç değildir.

Uyku beynin birçok kısmı tarafından kontrol edilen ve çeşitli evrelerden oluşan aktif bir süreçtir. Uyku evreleri gece boyunca devam eder ve her evrenin farklı fonksiyonları vardır. Sağlıklı bir uyku, uykunun tüm evrelerinde uyuma ile sağlanır. Bir bebek için günlük uyku ihtiyacı yaklaşık 18 saat iken, yetişkinler için 7-8 saatlik uyku yeterlidir. Yaşlılarda uyku ihtiyacı 5-6 saat kadardır.

Gece geç uyumanın zararları

Yapılan araştırmalara göre gece uykusunun az olması kişinin yaşam kalitesini bozduğu yönünde bilgiler vardır.

 • Gece uykusu 7 saatten az olanlarda obezite riski artmaktadır.
 • Gece uyku süresi az olan kişilerde kardiyovasküler hastalık riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.
 • Gece uykusu az olan kişilerde ateroskleroz ve sistemik enflamatuar hastalık riski daha fazladır.
 • Yetersiz uyku süresinin immün sitem fonksiyonlarını bozabileceği bildirilmiştir.

Geç uyumanın zararları

Gece erken uyumanın faydaları

Gece erken uyumanın beslenme dengesine faydası nedir? Yapılan araştırmalara göre ne kadar az uyunur ise kilolu olma ihtimali de o kadar artmaktadır. Düzenli olarak uykusuz kalan bir bireyin egzersiz ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığı da bozulmaktadır. Ayrıca gece geç saatlere kadar uyanık kaldıkça bir şeyler yeme ihtiyacı duyulması da kaçınılmazdır.

Gece erken uyumanın cilt sağlığına faydası nedir? Yine yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre az uyuyan bireylerin ciltlerindeki görünüş yeterli gece uykusu uyuyanlara göre daha az çekici bulunmuştur. Yani gece erken yatan ve yeterli uyuyan kişilerin cilt görünümlerinin daha sağlıklı olduğu ortaya koyulmuştur. Çünkü uyku sırasında vücut yaşlı hücreleri yeni hücreler ile değiştirmektedir.

Gece erken uyumanın ruh sağlığına faydası nedir? Gece uykusu az ve yetersiz olan kişiler daha sinirli, etrafındaki insanları daha fazla kırıp döken, daha stresli, psikolojik yapısı daha bozuk olan kişilerdir. İyi dinlenmiş ve gece uykusunu iyi almış kişiler ise daha iyimser, daha az stresli, daha enerjik, daha sabırlı ve çevresinde onun sinirini bozan hiçbir şey değişmese bile olumlu davranabilmektedirler.

Gece erken uyumanın hastalıklardan korunmada faydası nedir? Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlardan korunmada elleri sık sık yıkamanın yanı sıra düzenli uykunun da olumlu etkisi vardır. Erken ve düzenli uyku bağışıklık sitemini güçlendirerek enfeksiyonel hastalıklardan korunmayı sağlar. Ayrıca erken ve düzenli uyku kalp sağlığını korumada, böbrek sağlığını korumada, yüksek tansiyondan korunmada, şeker hastalığından korunmada ve benzeri kronik hastalıklardan korunmada da etkilidir.

Gece erken uyumanın iş yaşamında faydaları nedir? Akşamları geç yatan ve sabahları erken saatte işe gitmek zorunda olan kişiler gece geç uyuduğunda hem yorgun ve uykusuz hem de stresli kalkarlar, bu nedenle sabah başlayan bu uykusuzluk ve stres gün boyu iş yerinde devam eder ve kişinin çalışma hayatında verimsiz olmasına neden olur. Uykusuz güne başlamak iş yerinde ve trafikte olumsuzluklara yol açmaktadır. Erken yatan ve uykusunu tam alan kişiler hem iş yerindeki hem de trafikteki olumsuzluklardan daha az etkilenirler.

Gece erken uyumanın sabah kalkmaya faydası nedir? Geceleri geç yatan ve uykusunu tam alamayan kişiler sabahları yataktan çıkmak istemezler ve saatin alarmını tekrar tekrar uzatmak zorunda kalarak işlerine geç kalabilirler. Daha sabahtan başlayan bu olumsuzluklar kişiyi gün boyu stresli yapar fakat düzenli uyumaya başlayan kişiler sabahları yatağından daha huzurlu kalkarlar.

Akşamları erken uyuyamayan biriyseniz akşam yatma saati geldiğinde elektronik cihazların hepsini kapatmak, odayı serin tutmak ve ılık bir duş almak hemen uykunuzun gelmesini sağlayacaktır. Bu şekilde uyku düzeninizi sağlayabilirsiniz. Uyku tüm sistemler üzerinde etkili, aktif değişken bir süreçtir ve sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Uyku bozuklukları nedenleri ve tedavisi
 2. Uyku apnesi nedenleri ve tedavisi
 3. Bebekler neden zor uyur
 4. Çocuklarda uyku apnesi neden olur
 5. Baş ağrısı nedenleri ve tedavisi

1 Yorum

 1. Mia Altay

  3 Şubat 2018 at 11:49

  Gece 8:30 9:00 gibi yatıp sabah 6da kalkıyorum işe gidiyorum iş çıkışı hala enerjik oluyorum daha da olsa çalışırım diyorum iş yerinde herkes çok enerjik ve hareketli ve pozitif olarak gördüklerini ve benim gibi olmak istediklerini söylediler çünkü onlar İş çıkışına doğru uyukluyor konuşmuyorlar hep ben sohbet ediyorum canlı ve sempatik olduğumu söylüyorlar 🙂 ben bunları uykuma borçluyum 9 saat uyuyorum yorgun değilsem 8 saat. Yaş aralığım 18-25 (genç yetişkin) yaşım 24 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git