Hamilelik ve Doğum

Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Nedenleri

Erken doğum veya preterm doğum, 37'inci haftadan önce olan doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Normal doğumun süresi genellikle 37-40 hafta arasıdır. 37'inci haftadan önce olan ve bebek ağırlığı 2500 gr 'mın altında olduğu doğumlar erken doğum sayılır. Erken doğumlar tüm doğumların % 9-10'unu oluşturur. 20'inci haftadan önce olan doğumlar ise düşük yapmaktır.

Erken doğum bebeğe ve anneye zarar verir mi?

Erken doğum veya preterm doğum, 37’inci haftadan önce olan doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Normal doğumun süresi genellikle 37-40 hafta arasıdır. 37’inci haftadan önce olan ve bebek ağırlığı 2500 gr ‘mın altında olduğu doğumlar erken doğum sayılır. Erken doğumlar tüm doğumların % 9-10’unu oluşturur. 20’inci haftadan önce olan doğumlar ise düşük yapmaktır.

20-28 hafta arasında olan doğumlar bebek için riskli doğumlardır. 28’inci haftadan sonra olan doğumlar da bebeğin yaşaması için önemli bir süreçtir. 37 haftanın altındaki doğumlarda bebeğin akciğer gelişinin yeterli olmadığı organların oksijenlenme yetersizliğinden dolayı bebekte, beyin, kalp, akciğer, bağırsaklar ile ilgili sorunlar ortaya çıkar ve hayati önem oluşturan bir durumdur.

Erken doğuma neden olan faktörler

Erken doğum anne ile ilgili veya bebek ile ilgili sorunlardan meydana gelebileceği gibi, tıp dünyasında yaşanan gelişmelere rağmen günümüzde halen erken doğumun nedeni tam olarak tanımlanmamıştır. Anne ile ilgili nedenlerin başında, annenin daha önceki doğumunda erken doğum yapmış olması gelir.

Annenin yüksek tansiyon hastası olması, idrarda protein kaybı, genel vücut ödemi ile kendini gösteren preeklampsi, annede hamilelik öncesi ya da hamilelik sırasında aşırı kansızlık varlığı, bebeğin suyunun erken gelmesi, annenin yaşının 18 yaşın altında ya da 35 yaşın üzerinde olması, annenin hamilelik sırasında ani ve yoğun strese girmesi, annenin boyunun kısa olması (150 santimin altında olması) gibi nedenler erken doğum nedenleri olarak kabul görmektedir.

Ayrıca annenin sigara veya madde kullanıcısı olması, annenin bazı ilaçlar kullanmış olması, annenin geçirdiği bazı rahim ağzı operasyonları, annenin doğumsal rahim anomalilerinin olması (çift gözlü rahim gibi), miyomlar (iyi huylu tümörlerin) varlığı, hamilelik döneminde aşırı yorgunluk, sık cinsel ilişkiye girmek, hamilelik döneminde enfeksiyonların oluşması (idrar yolu enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar gibi) enfeksiyonlar tedavi edilmez ise erken doğuma yol açabilir.


Bebeğin beslenme organının erken yaşlanması, bebeğin iri olması gibi etkenler bebek ile ilgili erken doğum etkenleridir. Bazı durumlarda erken doğum doktor kararı ile de gerçekleştirilir. Çünkü annenin hayatının tehlike altında olduğu ve gebeliğin bu tehlikeyi arttırdığı durumlarda da erken doğum kararı alınabilir. Yine benzer nedenlerden dolayı bebek anne karnında durduğu sürece bebeğin hayatı tehlike altında ise erken doğum gerçekleştirilir.

Erken doğum belirtileri

Doğumun gerçekleşebilmesi için rahim kasılmalarının başlaması ve bu kasılmaların rahim ağzını açması için de şiddetli ve sürekli olması gereklidir. Fakat her rahim kasılması ağrı şeklinde hissedilmeyebilir. Kasılma ağrıları genellikle bel bölgesinde, kasık bölgesinde adet sancılarına benzer sancılar şeklinde hissedilir.

Hamile bu ağrıları ve kasılmaları karında sertleşme şeklinde algılayabilir.Halk arasında nişan gelmesi olarak bilinen sümüksü ve az miktarda içerisinde kan bulunan bir salgının gelmesi veya normal akıntılara göre daha fazla sulu akıntının gelmesi erken doğum olabileceğini akla getirmelidir.

İstirahat etme ile geçmeyen bu tip sancı ve kasılmalar, sulu akıntı, kanlı akıntı gelmesi durumunda vakit kaybetmeden hamileyi takip eden doktorun durumdan haberdar edilmesi veya en yakın sağlık kuruluşuna baş vurulması gereklidir. Bebeğin aşağı doğru bastırdığının hissedilmesi genellikle erken doğum belirtisi olarak görülür. Bu tip belirtiler başladıktan sonra o sırada yapılan iş bırakılmalı, bir saat sol tarafa doğru yatılarak dinlenilmeli, 2-3 bardak sıvı içilmeli ve ağrılar kasılmalar geçmez ise mutlaka doktora baş vurulmalıdır.

Erken doğumun başladığı nasıl anlaşılır?

Erken doğum hamilenin jinekolok muayenesinde rahim açıklığının tespit edilmesi, doğum sularının geldiğinin anlaşılması ve NST’de rahim kasılmalarının görülmesi ile doğumun başladığı teşhis edilir. Erken doğum şüphesi taşıyan bir hamilede yapılacak ilk iş vajinal muayene ile rahim ağzında bir açıklığın olup olmadığına bakmaktır.

Bu muayene sırasında zarların yırtılıp yırtılmadığı da bakılır ve emin olunmaz ise turnusol kağıdı koyarak hamile takip edilir ve sonrasında da ultrason tetkiki ile bebeğin durumuna bakılır. Rahim ağzı 4 santim veya daha fazla açılmış ise doğum 24-48 saatten daha fazla geciktirilemez.

Erken doğum bebek için riskli midir?

Erken doğum yeni doğan dönemi bebek ölümlerinin en sık nedenidir. Organların yetersiz gelişimine bağlı, özellikle akciğerlerde bulunan ve sürfaktan denilen bir maddenin yetersizliğinden dolayı organlara oksijen gitmez ve bebek için risk oluşturur.

Erken doğuma bağlı bebeğin kafa içinde kanamalar, enfeksiyon riski, bağışıklık siteminin baskılanmasından dolayı enfeksiyon riskinin artması, bebeğin havale geçirmesi, hipotermi gelişmesi gibi riskler erken doğan bebeklerin ölümüne yol açabilmektedir.

Erken doğum riski olan hamilelerde doğumu geciktirmek mümkün mü?

Erken doğum tedavisi

Erken doğum tedavisi

Erken doğum teşhisi konulduktan sonra tıbbi tedavi uygulanabilir. Çok ağır durumlarda hamilenin hastaneye yatırılarak takip ve tedavi edilmesi gerekebilir. Ağız yolu ile alınan ilaçlar veya fitil şeklinde kullanılan ilaçlar ile kasılmalar azaltılmaya çalışılır ve bu tedaviye ‘Tokoliz’ adı verilir.

Kasılmalar çok şiddetli değil ve açılma 4 santimetreden az ise ağızdan kullanılan ilaçlar yeterli olabilir. Gebeliğin sürmesi anneye ya da bebeğe zarar verecek ise doğumu durdurmak için bir tedavi uygulanmaz. Bazı verilere göre 34’üncü hamilelik haftasından sonrası başlayan erken doğum tehdidinde doğumu engellemek için bir tedavi (Tokoliz) uygulanmasına gerek olmadığı bildirilmektedir. Fakat doğum sürecini başlatan başka nedenler var ise bu nedenlerin tespiti doğru yapılmalı ve tedavisi uygulanmalıdır.

Doğumu geciktirme tedavisi (Tokoliz) risksiz bir tedavi yöntemi değildir ve anne açısından önemli riskleri olabilir. Tokoliz tedavisi sırasında kullanılan her ilacın yan etkileri söz konusudur ve bu durum göz önünde bulundurularak erken doğum teşhisi doğru konulmalıdır. Eğer bebek 37 haftalıktan küçük olmasına rağmen gelişiminin çoğunu tamamlamış ise duruma göre doğum planı gündeme gelmelidir.

Erken doğum yapan anneler nelere dikkat etmeli?

Erken doğum yapmış kadınlar, daha sonraki hamileliklerinde erken doğum riski ile karşılaşmamak için bazı durumlara dikkat etmelidirler. Bu hamilelerin, daha sonraki gebeliklerinde düzenli olarak doktor kontrollerini yaptırmaları gerekir. Hamilelik süresince kilo alımının dikkat edilmesi önemlidir.

Anne ve bebek için gerekli olan kalsiyum, demir, magnezyum, folik asit gibi besin takviyelerinin yeterli oranda alınması gerekir. Hamilelikte dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmelidir. Ultrason takiplerinde rahim ağzında incelme olup olmadığının düzenli kontrolü yapılmalıdır. Annede yüksek tansiyon ya da şeker yüksekliği gibi bir durum varlığında tedavisinin zamanında yapılması önemlidir. Erken doğum yapan kadınların daha sonraki hamilelik planından önce rahim ile ilgili ve diğer problemler ile ilgili sorunlar var ise çözülmelidir.

Doğum ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Normal doğum nedir
  2. Doğum ağrısı nedir
  3. Geç doğum neden olur
  4. Sezaryen doğum nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git