Cinsel Yaşam

Erkeklerde Orgazm Olamama (Boşalamama) Neden Olur? Orgazm Nedir?

Orgazm Nedir?

Orgazm, cinsel uyarılmanın en zirve yerinde bir seri kas kasılması ile oluşturulan yoğun duygulardır. Orgazm genellikle üç ile on dakika sürer fakat kadınlarda bir dakikaya kadar sürebilir. Erkeklerde, iç pelvisteki kasların kasılması meninin üretraya geçmesini sağlar, ardından meni üretral açıklıktan kuvvetli bir şekilde fışkırır (ejakülasyon oluşur). Kadınlarda orgazm vajina duvarlarındaki istemli kasların ve bazı kadınlarda uterusun düzensiz kasılmaları ve ardından pelvik bölgede kongesyonun azalması ile ilişkilidir. Bazı kadınlar uyarı devam ederse çok sayıda orgazm hissederler. Orgazmı genellikle, daha fazla cinsel uyarılmaya fiziksel cevap oluşmayan bir refrakter faz takip eder. Hem kadınlarda hem de erkeklerde orgazm problemleri olabilir.

Orgazm Olamama Nedir?

Orgazm olamama, cinsel aktivite sırasında orgazma ulaşamama durumudur. Bu problem kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Her iki cinsiyette de orgazma ulaşamama baskılanmış cinsel isteğe ya da uyarılmamaya ya da uyarılmanın idame ettirilememesine bağlı olabilir. Erkeklerde normal uyarılmaya rağmen orgazma ulaşmada problem olabilir.

Erkeklerde Orgazm Olamama Nedenleri

Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi orgazm olamamanın başlıca nedenleri arasında cinsel teknikle ya da ilişkiyle ilgili problemler, cinsel cevaplara alışkın olmamak, psikolojik problemler (anksiyete, geçmişte cinsellikle ile ilgili yaşanmış olumsuz bir olay ya da deneyim gibi) bulunmaktadır.

Erkeklerde orgazm olamamanın diğer bazı nedenleri ise;

 • Testosteron düşüklüğü,
 • Hipotiroidi,
 • Hiperprolaktinemi,
 • Penil duyu kaybı,
 • Hiperstimulasyon,
 • Şeker hastalığı,
 • Nörolojik bozukluklar,
 • Antidepresan ilaçlar,
 • Antipsikotik ilaçlar,
 • Opioid analjezikler,
 • Performans anksiyetesi.

Orgazm Olamama Sorunu Olan Erkeklerde Kullanılan Teşhis Yöntemleri

Orgazm olamama veya orgazm gecikmesi olan bireylerde öncelikle ayrıntılı tıbbi ve cinsellik ile ilgili öyküleri alınmalıdır. Hastanın öyküsü alınırken, geçirdiği bir cerrahi girişimin olup olmadığı, kronik hastalık varlığı, kullandığı ilaçlar, cinsel yönelimi, cinsel ilişki durumu, psikososyal ve psikoseksüel yaşamı sorgulanır. Ayrıntılı fizik muayene yapılır. Testosteron eksikliği, hipotiroidizm, hiperprolaktinemi gibi durumlara yönelik incelemeler yapılır.

Penil duyu kaybı olan hastaların değerlendirilmesinde biyo-thesiometri ve/veya pudental somato sensöriyel uyarım ölçümü kullanılabilir.

Erkeklerde Orgazm Olamama Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin temelini, psikoterapi ile birlikte altta yatan sebeplerin otaya konulması ve düzeltilmesi oluşturur. Tedavide etyolojik faktörlerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra psikoterapi bu faktörlerden bağımsız olarak uygulanabilmektedir. Bireylere ayrıca, birbirleriyle yakınlığın arttırılması, masturbasyon sıklığının azaltılması ve/veya şeklinin değiştirilmesi, alkol tüketiminin azaltılması gibi yaşam tarzı değişiklikleri de önerilmektedir.

Erkek orgazm olamama ya da orgazm gecikmesi olan bireyler için kullanılabilen bazı ilaçlar olsa da, kullanımı onaylanmış bir ilaç yoktur. Kullanılan ilaçlar ile ilgili yapılan çalışmalar sınırlı olup, başarısı da yeterli değildir.

Penil duyunun azaldığı veya kaybolduğu durumlarda penil vibratör stimülasyon (PVS) tedavisi gecikmiş orgazm sorunu olan bazı hastalarda etkili olabilmektedir. Penil vibratör stimülasyon, glans frenüler alanda mekanik titreşim sağlayarak orgazmı tetiklemektedir.

Benzer Konularımız

 1. Ejekülasyon bozuklukları neden olur
 2. Cinsellik nedir, cinsel istek neden olmaz
 3. Kilolu olmak cinsel yaşamı etkiler mi
 4. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git