Aşısı Yapılan Hastalıklar

Erkeklerde Human Papilloma Virüs (HPV) Hakkında Bilgiler

Hastalığın karsinojen etkisini azaltmak ve yayılmasını önlemek için erken tedavi önemlidir. 

Human papilloma virüs (HPV), en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir tanesidir ve erkek ve kadınlarda birçok farklı hastalığın etkenidir. Serviks (rahim ağzı), vajen, vulva, penis, ağız boşluğu, baş-boyun ve anal kanal kanserleri HPV enfeksiyonu ile ilişkili bulunsa da, enfeksiyonun en sık görülen formu anogenital siğildir. Her iki cinsteki genital siğillerin %90’ından HPV 6 ve 11 sorumlu tutulmaktadır.

Erkeklerde human papilloma virüs belirtileri

Genital HPV enfeksiyonuna 100’den fazla farklı aile veya tipi olan insan papilloma virüsleri sebep olmaktadır. Bu virüslerin 30’dan fazlası cinsel yolla bulaşabilmekte ve kadın ve erkeklerin genital bölgelerinde enfeksiyon oluşturabilmektedir.

Erkek HPV virüsünü aldığı zaman çoğunlukla bunu yok etmekte veya geçici olarak taşımaktadır. Erkekte virüs kalıcı olduğunda peniste, testiste, apış arası cildinde ve kasıklarda siğillere neden olabilir.

Siğillerin tedavisi geç fark edilir ve tedavisi gecikirse çok ciddi kitleler haline gelebilir, özellikle makatta ileri boyutlara ulaşabilir ve dışkılama güçlüğüne ve iltihap oluşmasına neden olabilir.

Erkeklerde human papilloma virüsünün neden olduğu hastalıklar

HPV; erkeklerde penis kanseri, makat kanseri, kalın bağırsak kanseri, oral yolla olması durumunda da dil, damak, gırtlak, geniz, bademcik ve yemek borusu kanserlerine neden olabilir.

Erkeklerde HPV Enfeksiyonu

Erkeklerde human papilloma virüsü (HPV) testi nedir?

Birçok HPV türü vardır. Bazı tipler gözle görülebilen veya hissedilebilen siğillere neden olurken, bazı tipler ise herhangi bir belirti göstermez. Çoğu insan kendisinde ya da partnerinde HPV enfeksiyonu olduğunu bilmez.

HPV testi, insan papilloma virüsünün genetik materyalini (DNA) kontrol eder. Pap-smear testi gibi HPV testi de, erkek ya da kadın cinsel organından toplanan hücre örneği üzerinde yapılır.

Erkeklerde human papilloma virüs tedavisi

Hastalığın etkin bir tedavisi yoktur.

Erkeklerde meydana gelen siğiller yakılabilir. Bu lezyonlardan biyopsi alınıp patolojiye gönderilmesi ve bu gönderilen dokuda HPV varlığının aranması ve varsa hangi cins olduğunun araştırılması gerekir.

Siğiller yakmanın yanı sıra başka yöntemler ile de tedavi edilebilir. Örneğin dondurarak, cerrahi olarak çıkarılarak, küçük siğiller özel kremler sürülerek de tedavi edilebilmektedir. Fakat siğiller görünür olmadan önce de ciltte var olabilmekte ve tedavi edildikten sonra tekrar başka yerlerde oluşabilmektedir. Bu nedenle yakma işlemi ve diğer tedavilerin tekrar tekrar uygulanması gerekebilmektedir.

Hastalığın karsinojen etkisini azaltmak ve yayılmasını önlemek için erken tedavi önemlidir.

Human papilloma virüs sadece cinsel yolla mı bulaşır?

HPV çoğunlukla cinsel yolla bulaşsa da, genital bölgelerin ve/veya ağızların birbirine temasıyla da bulaşır.

Erkeklerde HPV aşısı koruma sağlar mı?

Erkekler virüsü kadınlara bulaştırmada önemli rol oynarlar. HPV transmisyonunu önlemede, böylece kadınlardaki HPV yükünü azaltmada ve HPV ile ilişkili hastalıklardan korunmada erkeklerin de HPV aşısı olması önem taşımaktadır.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 9-26 yaş arasındaki kadınların HPV 6, 11, 16 ve 18 tiplerine karşı kullanımı için quadrivalent HPV aşısına onay vermiştir. Bu aşının erkeklerde de güvenli ve koruyucu olduğu gösterilmiştir. Aşı HPV enfeksiyonuna maruz kalmadan önce aşı yapılmış erkeklerde kalıcı enfeksiyonu %85.6 oranında ve bu tiplere bağlı gelişen anogenital lezyonları ise %90.4 oranında engellemektedir. Bu nedenle FDA 2009 yılında da 9-26 yaş arasındaki erkeklerde HPV 6, 11, 16 ve 18 tiplerine bağlı anogenital lezyonları engellemek için quadrivalent HPV aşısını onaylamıştır. HPV aşıları enfeksiyona maruz kalmadan önce uygulandığında daha etkilidir, ancak maruz kalanların da aşılanması önerilir.

Prezervatif kullanmak HPV’den korur mu?

Prezervatif kullanmak erkeği HPV’den korumaz. Cinsel ilişki sırasında bacak arası cildin teması ile ciltten cilde hastalık bulaşabilir. Dolayısıyla prezervatif ile HPV’den korunma sınırlıdır. 

Benzer sağlık yazıları

  1. Human papilloma virüs nedir
  2. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  3. Kadınlarda genital siğil
  4. Ağız kanseri nedir
  5. Farenks kanseri nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git