Cinsel Yaşam

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Erkeklerde cinsel istek kadına göre daha fazla imiş gibi algılanır. Fakat erkeklerde de cinsel isteksizlik olabilir. Örnek verecek olursak ; Erkeğin yaşlanması cinsel isteksizliğe yol açabilecek başlıca sebeplerdendir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde cinsel istek kadına göre daha fazla imiş gibi algılanır. Fakat erkeklerde de cinsel isteksizlik olabilir. Örnek verecek olursak ; Erkeğin yaşlanması cinsel isteksizliğe yol açabilecek başlıca sebeplerdendir. Yaş ile birlikte erkeğin bir takım farklı fiziksel hastalıkların ortaya çıkması, kendini yaşlı hissetmesi ve bu açıdan bir güvensizlik yaşaması gibi nedenler erkeklerde cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Yaşlılık sorunu dışında cinsel isteksizliğe yol açan en sık sebeplerden biri de erkeğin bir cinsel sorun yaşaması. Sertleşme sorunu veya erken boşalma sorunu en çok yaşanılan cinsel sorunlardandır. Diyelim ki sertleşme sorunu yaşıyor ve partner ile ilişkiye başladığında sertleşme olmuyor veya sertleşmeyi çabuk kaybediyor. Bu da ikincil olarak erkekte bir cesaret kaybına ve oradan da cinsel isteksizliğe yol açabilir. Yani ilk seferde böyle bir şey yaşadığında, diğer bir seferde yine aynı şeyi yaşayacak korkusu ile birlikte cinsel isteksizlik meydana gelebilir.

Erken boşalmada ise özellikle partner memnuniyetsizliği var ise ve bu memnuniyetsizliği partner belli ediyor ise, erkekte bir cesaret kaybı ile ortaya çıkan cinsel isteksizlik olabilir.

Bu nedenlerin dışında erkeğin eş reddi de cinsel isteksizliğe yol açabilir. Yani eşini beğenmiyor ise, eşinden hoşlanmıyor ise bu sorun ortaya çıkabilir. Veya erkeğin içten içe kadınlara cinsel açıdan bir ilgisi yok ise yine erkeklerde cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Genel olarak erkek ve kadınlarda görülen cinsel istek azalması sürekli (hayat boyu, primer, birincil) veya sonradan ortaya çıkmış (kazanılmış, sekonder, ikincil) olabilir. Cinsel isteksizliği sorunu tedavisi mevcuttur. Ama var olan neden göre değişir.

Cinsel isteksizliği başlatan başlıca nedenler?

 • Bedensel hastalıklar
 • Depresyon ve diğer psikiyatrik bozukluklar
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Alkol, sigara ve diğer madde kullanımları
 • Abartılı performans beklentileri
 • Gebelik, doğum ve laktasyon (doğum sonrası emzirme dönemi)
 • İlişkide yaşanan sorunlar
 • Yaşlanma
 • Sadakatsizlik
 • Eş kaybı
 • Partnerdeki cinsel işlev bozukluğu

Cinsel İsteksizlikte Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde cinsel isteksizliğin tedavisi var olan neden göre mümkündür. Bedensel hastalıklardan dolayı ise o hastalığın tedavi edilmesi ile cinsel isteksizliği sorununu ortadan kaldırılabilinir.

Depresyon ve diğer psikiyatrik bozuklar nedeni ve bu neden yüzünden kullanılan ilaçlar da cinsel isteksizliğe yol açabilir. O yüzden eğer tedavi bitti ve hala ilacı kullanıyor iseniz ilacın dozunu yavaş yavaş azaltarak ilacı bırakabilir veya başka bir ilaç takviyesi alabilirsiniz. Bu konuyu doktorunuz ile konuşmanız yeterli olacaktır.

Alkol, sigara ve diğer madde kullanımları nedeni ile cinsel isteksizlik yaşıyorsanız, bunları bırakmanız ve daha sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. Ek olarak da Testosteron arttırıcı gıda takviyeleri yapabilirsiniz.

Cinsel ilişkinin yüksek dozda iyi geçmesini arzuluyor ve böyle olması için kendinizi çok kasıyor iseniz ve bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında erken boşalma veya sertleşme sorunu yaşadıysanız, daha sonra bu nedenden kaynaklanan bir özgüven eksikliği oluyor ise yine cinsel isteksizlik meydana gelebilir. Bunun için Psikolojik destek almanız cinsel isteksizlik sorununu tedavi edebilir. Özelikle partneriniz ile birlikte bir psikolog’a giderseniz daha fazla fayda görme olasılığınız artacaktır.

Yaşlanınca erkeklerde cinsel isteksizlik meydana gelebilir.

Yaşlanınca erkeklerde cinsel isteksizlik meydana gelebilir.

Yaşlanma ile meydana gelen cinsel isteksizlikte tedavi olma olasılığı az. Bu konu için olabildiğince düzgün beslenmeniz ve spor yapmanız gerekiyor. Ne olursa olsun özgüven eksikliği yaşamamalısınız. Yaptığınız alışkanlıklardan vazgeçmeyip, daha fazla alışkanlıklar edinmelisiniz. Yaşlıyım diyerek kendinizi bu duruma alıştırmak en büyük hata olacaktır. Bazı durumları kabullenmeyip, hissettiğiniz gibi davranmanız gerekebilir. Spor, düzgün beslenme gibi alışkanlıklar edinirseniz ve sosyal hayattan kopmayıp daha çok aktivite yaparsanız, yaşlılığın baskısını ortadan kaldırmanız mümkün olabilir. Kendinizi yaşlı olarak görmediğiniz sürece cinsel isteksizlik sorununa yakalanma olasılığınız azalır.

Sadakatsizlik, eş kaybı, eşi beğenmeme gibi sorunları da çözmeniz için psikolojik destek alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git