Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Eritromelalji Belirtileri Nelerdir? Primer ve Sekonder Eritromelalji

Eritromelalji, temel olarak vücudun ekstremitelerini, sıklıkla da ayakları etkileyen ve aynı zamanda Gerhardt-Mitchell hastalığı olarak da bilinen nadir durumdur. Bu durum genellikle ilk olarak orta yaşlarda kendini gösterir. Eşlik eden nörolojik, hematolojik, vasküler, romatolojik veya metabolik bir hastalık yoksa primer eritromelalji, eşlik eden nörolojik, vasküler, romatizmal, metabolik bir hastalık var ise sekonder eritromelalji olmak üzere iki alt gruba ayrılır.

ERİTROMELALJİ NEDENLERİ

Primer eritromelalji:

Primer eritromelalji ortalama olarak 10 yaş gibi başlar ve kızlarda erkeklere oranla 2.5 kat daha fazla görülür.

Primer eritromelalji genellikle aileseldir. Çoğu hastada altta yatan bir hastalık yoktur.

Sekonder eritromelalji nedenleri:

ERİTROMELALJİ BELİRTİLERİ

Eritromelalji, epizodik olarak ortaya çıkan, ısıyla tetiklenen ve soğukla yatışan yanma tarzı ağrı, deride benekli kırmızılıklar ve ödem ile karakterizedir. Eritromelalji genellikle ayaklarda görülür, ancak hastalığın şiddetine göre üst ekstremitelerde de görülebilir.

Eritromelalji semptomlarını (belirtilerini) bazı durumlar tetikleyebilir, bu nedenle bu durumlardan kaçınmak gerekebilir.

Bazı tetikleyici faktörler;

  • Egzersiz,
  • Isıyı arttıran giysiler (örn. çorap, eldiven veya dar ayakkabılar),
  • Ortam ısısı,
  • Stres,
  • Alkol,
  • Baharatlı ve yiyecekler,
  • Susuz kalma.

ERİTROMELALJİ TEŞHİSİ

Eritromelalji, hastalığa özgün bir testi olmadığı için teşhisi zordur. Hastanın öyküsü, ısıya tahammülsüzlüğü ve soğuk uygulanmasıyla rahatlaması tanı koydurucudur.

Eritromelalji Raynaud sendromu, yanan ayak sendromu, sempatik distrofi, anjio diskinezi, lipodermatoskleroz ve erizipel gibi hastalıklar ile karıştırılabilir. Bu nedenle, bu hastalıklar ayırıcı tanıda akla getirilmelidir.

ERİTROMELALJİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kronik ağrı ile yaşam kalitesini düşüren eritromelalji için birçok değişik medikal tedavi denenmesine rağmen henüz etkili bir tedavi yoktur. Fakat ataklar etkilenen uzuv yükseğe kaldırılarak ve soğuk bir şey (örn. bir buz paketi) uygulayarak hafifletilebilir.

Eritromelalji tedavisi oldukça zordur ve tedavide kullanılan ajanların çoğu kısmi düzelme sağlamaktadır. Bazı vakalarda durumu rahatlatmak için aspirin, Pregabalin verilebilir. Hastalık bazı vakalarda sıcak ve egzersizden kaçınma gibi konservatif yöntemlerle kendiliğinden düzelebilir, ancak çoğu hastada bu durum yıllarca devam eder.

Sekonder eritromelalji genellikle altta yatan hastalığın tedavisi veya bu duruma bir ilaç kullanımı sebep olmuşsa, sebep olan ilacın kesilmesi ile tedavi edilir.

Benzer Konularımız

  1. Eritema nodozum nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  2. Eritema multiforme nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  3. Lupus eritematozus nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git