Doku Hastalıkları

Eozinofilik Fasiit Nedir? Eozinofilik Fasiit Tedavisi

Eozinofilik fasiit (EF), nadir görülen ve nedeni tam olarak bilinmeyen inflamatuvar bir hastalıktır. Periferal kanda eozinifili ve özellikle ekstremitelerde skleroderma benzeri deride kalınlaşma ile karakterizedir. Hastalık her yaşta, erkeklerde ve kadınlarda görülebilmekle birlikte, sıklıkla genç erkeklerde görülür.

EOZİNOFİLİK FASİİT NEDENLERİ

Eozinofilik fasiitin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte olguların çoğunda tekrarlanan fiziksel aktivitelerden sonra başlama, L-tiriptofan, fenitoin, uzun süreli lansoprazol gibi ilaçların kullanımı, Borrelia burgdorferi enfeksiyonu, artropot ısırığı gibi durumlar ile birlikte görülebilir.

Eozinofilik fasiit ile birlikte görülebilen diğer hastalıklar;

 • Sistemik skleroz,
 • Sjögren sendromu,
 • Antifosfolipid sendromu,
 • Sistemik lupus eritematozus gibi kollajen doku hastalıkları,
 • Pansitopeni,
 • Hemolitik ve pernisiyöz anemi,
 • Lenfadenopati,
 • Lenfoma,
 • Hodgkin ve non-hodgkin hastalığı,
 • Myeloproliferatif hastalıklar.

Eozinofilik fasiit kolorektal karsinom gibi bazı kanser türlerinde de paraneoplastik bir sendrom olarak da rapor edilmiştir.

EOZİNOFİLİK FASİİT BELİRTİLERİ ve BULGULARI

Eozinofilik fasiitte deri değişiklikleri simetrik yerleşen diffüz ödemli faz, deride portakal kabuğu görünümü, deride kalınlaşma ve derinin alttaki yapılara sıkıca bağlanması şeklinde üç safhada kendini gösterir. Lezyonlar genellikle ekstremitelerde bölgesel ve simetriktir, ancak gövde tutulumu ve generalize tutulum da görülebilir ama genellikle eller ve ayaklarda tutulum olmaz.

Hastada ağrı ve hassasiyet belirgindir.

EOZİNOFİLİK FASİİT TEŞHİSİ

Eozinofilik fasiit tanısında fizik muayene ve hastanın öyküsünün alınması, laboratuvar testleri, biyopsi materyalinin histopatolojik olarak incelenmesi gibi yöntemler kullanılır.

EOZİNOFİLİK FASİİT TEDAVİSİ

Erken tedavi hareket kısıtlılığını ve fonksiyon kaybını önlemek için önemlidir.

Hastalığa özgü belirli bir tedavi olmadığı için pek çok ilaç eozinofilik fasiitli hastalarda kullanılmıştır.Tedavinin ilk aşamasında genellikle sistemik steroidler kullanılır ve eğer bu tedavi işe yararsa birkaç hafta içinde yanıt alınır. Tedavide başka ilaçlar da (örn. hidroksiklorokin, siklosporin, metotreksat, azatiyoprin, simetidin, D-penisilamin, kolşisin gibi) kullanılabilmektedir. Fotokemoterapi tedavisi de uygulanabilir.

Hastalığın prognozu (hastalığın gidişatı) tam olarak belli değildir. Hastalıkta kendiliğinden iyileşmeler olabileceği gibi tedavi sonrası hastalık belirtileri tekrarlayabilir de.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Nekrotizan Fasiit Nedir
 2. Plantar Fasiit Nedir
 3. Atrofi Nedir, Neden Olur
 4. Fasya Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git