E

Enzim Nedir? Enzimlerin Görevleri ve Enzim Bozukluğu

Enzim, vücuttaki bir kimyasal reaksiyonun hızını düzenleyen bir proteindir.

Enzim nedir?

Enzim, vücuttaki bir kimyasal reaksiyonun hızını düzenleyen bir proteindir. Her biri farklı bir kimyasal yapıya sahip binlerce enzim vardır. Enzim tarafından düzenlenen sepesifik reaksiyonların belirlenmesini sağlayan da işte bu yapıdır.

Vücuttaki her hücre farklı enzim türleri üretir. Özelleşmiş fonksiyonlarını yansıtacak şekilde, farklı dokularda farklı enzim grupları oluşur. Örneğin pankreas sindirim enzimleri lipaz, proteaz ve amilazı üretir. Karaciğerin ürettiği çok sayıda enzimin arasında bazıları ilaçları metabolize eder.

Enzim indüksiyonu ve inhibisyonu nedir?

Enzim aktivitesi pek çok faktörden etkilenir. Bu faktörlerden biri ilaçların faaliyetleridir.

Örneğin, karaciğer enzim aktivitesi diğer ilaçların karaciğerde metabolize olma hızını etkileyen barbitürat ilaçlar gibi bazı ilaçlar ile artar. Enzim indüksiyonu olarak tanımlanan bu durum çok çeşitli ilaç etkileşimlerinden sorumludur. Bunun aksine, pek çok ilaç enzim aktivitesini inhibe eder (engeller).

Bazı antibiyotik ilaçlar bakteriyel enzimleri bloke ederek bakterileri yok ederler ve bu işi yaparken insan enzimlerini zarar vermezler.

Yine benzer şekilde, bazı antikanser ilaçları tümör hücrelerindeki enzim aktivitesini bloke ederken normal vücut hücrelerini daha az ölçüde etkilerler.

Enzimler ne işe yarar?

Besin öğeleri vücutta enzimlerin yardımıyla kullanılır ve tepkimeler sonucu vücut yapısına dönüşür. Yaşamsal olayların tamamı enzime ihtiyaç duyar. Enzimler nükleik asitlerden DNA denetiminde sentezlenir. DNA’nın yapısındaki küçük bir değişiklik bazı enzimlerin sentezlenememesine ya da bozuk sentezlenmesine neden olur. Bozuk sentezlenen enzim de etkisini gösteremez ve vücudun normal işlevinde çeşitli problemlere neden olur.

Enzimler olmazsa vücut canlılığını devam ettiremez.

 • Sindirm
 • Solunum
 • Büyüme
 • Kas kasılması
 • Fotosentez ve daha pek çok fiziksel ve kimyasal olayların gerçekleşmesinde enzimlerin büyük rolü vardır.

 Enzim bozukluğunun neden olduğu hastalıklar

Kanda enzim sevilerinin ölçülmesi bazı bozuklukları teşhis etmede fayda sağlayabilir.

Örneğin, kalp kası enzimlerinin seviyesi miyokard enfarktüsü (kalp krizi) sırasında artış gösterir, çünkü hasarlanmış kalp kası kan dolaşımına bu enzimleri salar. Kas enzim seviyeleri musküler atrofide de artış gösterir.

Enzim bozukluğunun neden olduğu daha birçok hastalık vardır:

 • Fenilketonüri
 • Galaktozemi
 • G6PD eksikliği (favizm)
 • Lizozomal depo hastalıkları (Tay-Sachs hastalığı, Nieman Pick hastalığı, Gaucher hastalığı, Mukopolisakkaridoz hastalığı gibi hastalıklar)
 • Glikojen depo hastalıkları (Von Gierke hastalığı, Pompe hastalığı, Forbes hastalığı, Andersen hastalığı, Karaciğer fosforilaz kinaz eksikliği gibi hastalıklar) enzim bozukluğuna ya da eksikliğine ya da yokluğuna bağlı gelişebilen kalıtımsal metabolik bozukluklardır.

Enzim bozukluğu teşhisi

Anormal enzimler veya enzim seviyeleri, kan testleri ya da diğer vücut sıvılarının testleri ile tespit edilebilir.

Enzim bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Bazı durumların tedavisinde enzimlerin önemli yeri vardır.

Pankreatik enzimler, pankreas hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen emilim bozukluğunun tedavisinde sindirime yardımcı olmak için verilebilir.

Streptokinaz ve alteplaz (doku plazminojen aktivatörü) gibi enzimler pıhtıları çözerek akut tromboz ve tromboemboli durumlarını tedavi etmek için kullanılırlar.

Benzer sağlık yazıları

 1. Laktaz eksikliği neden olur
 2. Amilaz nedir
 3. Alfa 1 antitiripsin eksikliği neden olur
 4. Doğumsal metabolizma bozuklukları
 5. Çölyak hastalığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git