Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Enfeksiyöz Mononükleoz Belirtileri? (Öpüşme Hastalığı Nedir?)

Enfeksiyöz mononükleoz, herpes virüs ailesinin bir üyesi olan Epstein-Barr virüsünün yol açtığı bir enfeksiyondur.

Enfeksiyöz mononükleoz nedenleri ve tedavisi

Enfeksiyöz mononükleoz, herpes virüs ailesinin bir üyesi olan Epstein-Barr virüsünün yol açtığı bir enfeksiyondur. Yaşam boyunca birçok kişi Epstein-Barr virüsüne maruz kalır, ancak herkeste enfeksiyöz mononükleoz ortaya çıkmaz. Küçük çocuklarda çok hafif mononükleoz vakaları gelişme eğilimi bulunur iken, ergenlerde daha ciddi bir hastalık tablosu olur. Mononükleoza bazen “öpüşme hastalığı” adı da verilmektedir, çünkü öpüşme sonucunda tükürük yolu ile de virüs bulaşabilmektedir. Bu virüs ayrıca, enfekte tükürük bulaşması ile herhangi bir doğrudan temas ya da öksürük, hapşırık ile havaya dağılan enfekte damlacıkları soluma sonucunda da bulaşabilir.

Enfeksiyöz mononükleoz (öpüşme hastalığı) belirtileri

Enfeksiyöz mononükleoz belirti ve bulguları virüse maruz kalındıktan bir, iki hafta sonra ortaya çıkar. İlk işaretler genel bir yorgunluk, iştahsızlık, soğuk algınlığı belirtileri ve titremelerdir. Bu semptomlar 1-3 gün sürer. Daha sonra hastada, boğaz ağrısı, yüksek ateş, boyun ve koltuk altında bezelerde şişme gibi daha ciddi semptomlar ortaya çıkabilir. Bademcikler büyür ve üzerleri beyaz bir örtü ile kaplanır. Karaciğer ve dalak büyüyebilir. Bazı hastalarda benekler şeklinde kırmızı renkte bir döküntü de olabilir. Hastalığa maruz kalan bireylerin ya da çocukların çoğu yataktan çıkamayacak kadar halsizdir.

Enfeksiyöz mononükleoz (öpüşme hastalığı) teşhisi

Enfeksiyöz mononükleoz teşhisini koymak için, doktor enfeksiyöz mononükleoz işaret ve semptomlarını bulma amacı ile hastayı muayene eder. Tanıyı doğrulamak için kan tahlilleri isteyebilir. 

Enfeksiyöz mononükleoz (öpüşme hastalığı) tedavisi

Çocukta ya da yetişkinde hafif bir hastalık durumu var ise genellikle bir hafta içinde kendini daha iyi hissetmeye başlar. Daha ağır mononükleoz geçiren çocuklar veya yetişkinler 2-4 haftada iyileşmeye başlayabildiği gibi, öpüşme hastalığında bir, iki ay süresince halsizlik devam edebilir. Öpüşme hastalığında ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş bezeler için ilaç tedavisi verilebilir. Arada sırada, boğazdaki şişme soluk alma, yeme ya da içmeyi engelleyecek boyuta vardığında bunu azaltmak için kortikosteroidlere gerek olabilir. Günde birkaç kez tuzlu suyla yapılan gargara boğaz ağrısına iyi gelebilir. Öpüşme hastalığına maruz kalan hastanın et suyu, spor içecekleri ve meyve suları gibi sıvılardan ve bol ılık su içmesinde fayda vardır. 

Yaşamı tehdit edebilecek dalak yırtılması olasılığına karşı, en az dört hafta süresince temas sporları yapılmamalıdır. Ayrıca halsizlik devam ediyor ise 3-4 ay süresince ağır egzersizden de kaçınılmalıdır. Ateşli dönemde hasta olan çocuk ya da yetişkin yataktan çıkmamalıdır. Hasta eski gücüne kavuştuğunda ve kendini iyi hissettiğinde yavaş yavaş normal aktivitelerine dönebilir.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda larenjit nedenleri ve tedavisi
  2. Boğaz iltihabı nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi
  4. Mevsim gribi belirtileri ve tedavisi
  5. Öksürük nedenleri ve tedavisi

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git