Hastalıklar ve Tedaviler

Endoskopik Gastroskopi Neden Ve Nasıl Yapılır?

Endoskopi içi boş olan organların göz ile görülmesidir. Bakılan organların çeşidine göre endoskopinin adı da değişmektedir. Örneğin, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağını inceleyen endoskopik işleme (gastroskopi denilir). Kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmını inceleyen endoskopik işleme ise (kolonoskopi denilir). Endoskopik görüntüleme işlemi son yıllarda oldukça basitleşmiş ve hastayı travmaya uğratmadan yapılır hale gelmiştir.

Endoskopi nedir?Endoskopi kimlere yapılır?

Endoskopi içi boş olan organların göz ile görülmesidir. Bakılan organların çeşidine göre endoskopinin adı da değişmektedir. Örneğin, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağını inceleyen endoskopik işleme (gastroskopi denilir). Kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmını inceleyen endoskopik işleme ise (kolonoskopi denilir). Endoskopik görüntüleme işlemi son yıllarda oldukça basitleşmiş ve hastayı travmaya uğratmadan yapılır hale gelmiştir.

Bu cihazlar oldukça incelmiş ve esnekleştirilmiştir ve hastalarda çok fazla sıkıntı olmamaktadır. Son yıllarda endoskopik görüntüleme yöntemleri sedasyon denilen hastayı rahatlatan, sakinleştiren ve hafif bayılma gibi uyuşturan bazı ilaçlar kullanılarak uygulanmaktadır. Tanısal ve terapötik endoskopi, sağladığı üstünlükler nedeni ile son yıllarda oldukça tercih edilen bir yöntem olmakta ve endoskoplara her gün geçtikçe yeni modeller eklenmektedir. Endoskopların kullanım alanları oldukça genişlemiştir.

Endoskopik gastroskopi nasıl yapılır?

Endoskopi yapılmadan önce yapılacak endoskopi türüne göre bazı hazırlıklar verilir. Endoskopinin gasroskopik işleminde (midenin, yemek borusunun ve on iki parmak bağırsağının inceleneceği işlemde) hastanın son 6 saat kadar hiç bir şey yememesi gereklidir. Bu işlem yapılmadan önce hastaya ağız yolu ile aneztezik sprey verilir ve yutması istenir. Sonrasında elin üzerinden damar yolu açılır ve buradan da hafif anestezi verilir. Hasta sol tarafa doğru yatırılır ve hastanın dişleri arasına özel bir dişlik yerleştirilir. Bu dişlik sayesinde ve endoskopinin de uç kısmına sürülen yumuşatıcı jel ile endoskopi cihazı rahatlıkla ilerletilir. Bu işlem sırasında hasta çok fazla bir şey hissetmez. İşlemden sonra hasta tekerlekli sandalye ile dinlenme odasına yakını tarafından götürülür ve orada bir yatağa yatırılır. 2-5 dakika sonra hasta kendine gelebilir ve hasta genellikle yapılan işlemi çok net hatırlamaz. Fakat işlemden sonra yemek borusunda özellikle bir sorun var ise birkaç gün acıma, sızlama olur.

Endoskopik gastroskopi öncesi hazırlık

Endoskopi öncesinde bazı hazırlıklar gerekir. Gastroskopi endoskopisi için genellikle hastalar 6-8 saat kadar aç bırakılır. Bazı özel durumlarda örneğin, midenin boşalmasının gecikmesi, bazı ek hastalıklar, diyabet hastalığı, kan sulandırıcı ilaç kullanımında gibi özel durumlarda hastaların doktor tarafından uyarılması ya da hastaya tanıtıcı broşür verilmesi gibi hastanın bilgilendirilmesi gereklidir.

Endoskopik gastroskopi yapılırken acı olur mu?

Endoskopik işlemlerde, özellikle gastroskopide ağrı olmaz. Fakat bu endoskopik cihazın ağızdan yutturulması sırasında bir miktar öğürtü olabilir. Son yıllarda yapılan sedasyon denilen hastayı rahatlatıcı ilaçlar verilerek yapılan işlemde hasta işlemi hissetmez. Mide içerisine görebilmek için hava verilir ve verilen bu hava mide içerisinde bir gerginlik yapabilir. Bazı hastalar bu gerginlik hissini az da olsa duyabilir. Endoskopi sırasında görülen normal olmayan bir dokudan biyopsi alınır ve biyopsi alınmasını hasta hissetmez.

Endoskopik gastroskopi yöntemi ile teşhis edilen hastalıklar

Endoskpik görüntüleme yöntemleri özellikle son yıllarda bazı hastalıkların teşhisinde önemli yer tutmaktadır. Endoskopik olarak kullanılan teşhis yöntemleri son yıllarda oldukça gelişmiştir. Bu yöntemler yemek borusunun, midenin ve on iki parmak bağırsağının incelendiği gastroskopi ve ince bağırsağın son kısmının, kalın bağırsağın incelendiği kolonoskopi yöntemleri ve benzeri yöntemlerdir.

Gastroskopi ile teşhisi konulan hastalıklar : Gastroskopi uzun süre mide ağrısı çeken hastalarda ülser teşhisi için, mide kanseri teşhisi için, mide reflüsü teşhisi için, on iki parmak bağırsağı ülserleri için, yemek borusu ülserleri teşhisi için, yemek borusu kanseri teşhisi için, barrett özofagus şüphesi için, yemek borusu reflüsü (özofagial reflü) teşhisi ve benzeri hastalıkların teşhisi için kullanılır. Uzun süre mide ağrısı çekenlerde, sebepsiz kilo kaybı olanlarda, yutma güçlüğü çekenlerde, ağrılı yutma sorunu olanlarda, yapılan kan tetkiklerinde demir eksikliği olanlarda, yapılan dışkı tahlillerinde kan görülenlerde, uzun süre mide yanması ekşimesi ve şişkinlik çeken kişilerde mide endoskopisi (gastroskopi) tetkiki yapılır.

Sindirim sistemi hastalıklarında kullanılan teşhis ve tedavi yöntemleri

  1. Perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) nedir
  2. Bronkoskopi neden ve nasıl yapılır
  3. Kolesistektomi neden ve nasıl yapılır
  4. Karaciğer nakli nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git