Enfeksiyon Hastalıkları

Endokardit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Endokardit, kalbin içinde bulunan zarların ya da kapakçıkların bakteri ya da mantarlar tarafından oluşturulan bir hastalığıdır.

Endokardit nedir?

Endokardit, kalbin içinde bulunan zarların ya da kapakçıkların bakteri ya da mantarlar tarafından oluşturulan bir hastalığıdır. Nadir görülen bu enfeksiyona doğumsal kalp sorunu olan çocuklarda, önceden geçirilmiş romatizmal ateş durumlarında, bozuk, zedelenmiş ya da yapay kalp kapakçığı bulunanlarda ve daha önce endokardit ya da kalp ameliyatı geçirenlerde sık rastlanır. Ayrıca enfekte iğne yolu ile madde kullanan gençlerde de endokardite rastlanabilir.

Endokardit neden olur?

Endokardit’in en önemli nedeni enfeksiyon kaynağı kana karışan bakterilerdir. Bakteriemi diş girişimleri ya da kalp, burun, boğaz, idrar yolları ve bağırsaklara yapılan tanısal ya da cerrahi operasyonlar sırasında oluşabilir. Bakteriler kalbe yerleşerek kapakçıklara ve kalbin iç zarına zarar verirler. Kapakçıklar üzerinde enfekte kan pıhtıları oluşabilir ve bu pıhtılar oradan koparak kan yolu ile beyin, akciğer, böbrek ve dalağa ulaşabilir. Tedavi edilmez ise endokardit kalp, beyin ve diğer organlara dönüşümsüz biçimde zarar verebilir. Kalp yetmezliği ve ölüm görülebilir.

Endokardit belirtileri

Endokardit ateş, yorgunluk, iştah kaybı, nefes darlığı, titreme, gece terlemeleri, eklem ağrısı ve genel hastalık haline neden olabilir. Belirtiler aniden ya da yavaş yavaş gelişebilir. Diğer belirtiler ortaya çıkmadan önce haftalar süren ateş görülebilir. Tablo ilerledikçe kıymık kanamaları adı verilen ve parmak uçlarında görülen küçük koyu renkli çizgiler belirebilir. Kapakçıkların üzerinde yer alan pıhtılar kalpte üfurüme (kalpte duyulan anormal ses) neden olabilir. Hastalık ilerledikçe hastada kalp atımı hızlanabilir ya da düzensizleşebilir. Dalak büyümesine ve el ve ayak bileklerinde şişmeye rastlanabilir.

Endokardit teşhisi

Endokardit teşhisinde öncelikle doktor kalp hastalığı ya da anomalisi olup olmadığını sizden öğrenir ve ayrıntılı bir fizik muayene yapar. Enfeksiyon kaynağını saptamak için kan kültürleri istenir. Kapakçıklardaki enfeksiyonun düzeyini gösteren eritrosit sedimentasyon hızı tayini, tam kan sayımı ve idrar incelemesi de gerekli olabilir. Kalp ve akciğerlerin röntgenleri, elektrokardiyografi (kalbin elektrik aktivitesini ölçen tetkik), ekokardiyografi (ses dalgaları ile kalbin görüntülenmesi, kalp ultrasonu) istenebilir.

Endokardit tedavisi

Endokardit tedavisinde hastanın hastaneye yatım İması ve intravenöz olarak (damar yolundan) antibiyotik alması gerekebilir. Endokardit nedenine göre, antibiyotik tedavisi 2-6 hafta sürdürülebilir. Hastanın hastanede kaldığı süre boyunca ve hatta eve çıktığında da antibiyotik tedavisine devam etmesi gerekir. Bazı hastalarda enfekte kapakçıkların ameliyat ile değiştirilmesi gibi bir tedavi yöntemi uygulanabilir. 

Endokarditli hasta eve geldiğinde tam iyileşene kadar mutlak yatak istirahatı önerilir. Uzun zamandır yatan çocuk veya yetişkin hastanın ayak ve bacaklarını hareket ettirmesine, böylece damarlarda pıhtı oluşmasının engellenmesine dikkat edilmelidir. Hastanın tekrar kuvvetini geri kazanmasından sonra normal etkinliklerine geri dönmesi tavsiye edilir. Endokardit durumunun tekrarının engellenmesi için doktor takibi önemlidir.

Endokardit gelişimi nasıl önlenir?

Endokardit’ten korunmak için cerrahi girimlerden önce antibiyotik tedavisi uygulanması gereken durumlar arasında doğuştan kalp hastalığı, bozuk kalp kapakçığı, kalpte üfürüm ya da endokardit öyküsü olan çocukların her tip cerrahi girişim, diş çekimi ve hatta diş temizliği sırasında endokardit olma riskleri yüksektir. Bu tür durumlarda doktor mutlaka çocukta veya bireyin kendisinde endokardit olasılığını bilmeli ve girişim öncesinde endokardit riskinin önlenmesi için antibiyotik önermesi gereklidir. Bu tür hastaların acil durumlarda bilgi verebilmesi için durumunu gösteren bir künye taşıması oldukça önemlidir. Bu künye ameliyat öncesinde antibiyotik verilmesinin uygun olacağı bilgisini taşımalıdır. 

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. İnfektif endokardit (kalp iç zarı iltihabı) neden olur
 2. Çocuklarda romatizmal ateş nedenleri ve tedavisi
 3. Kalpte üfürüm nedenleri ve tedavisi
 4. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli
 5. Kalp teklemesi nedenleri ve tedavisi

 

12 Yorum

 1. Avatar

  umran

  30 Temmuz 2017 at 19:00

  Slm kızim doğuştan vsd hastası gelişmesi normal di dr sorunsuz seyreder hast dediler şimdi17 yaşında kanal tedavisinde kullanacağımız antibiyotik doğru kullanıldığı zaman gerçekten korurmu şimdiden teşekkürler cv icin iyiki varsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 15:49

   Kalp sorunu olan kişilerin diş operasyonları öncesi diş doktoruna durumdan haberdar etmeleri önerilir. Eğer diş doktoru duruma göre gerek görürse endokardit riskini azaltmak için antibiyotik tedavisi verebilir.

   Kafanızda buna bağlı soru işareti varsa kardiyoloji doktorunuzdan da bilgi almanız da fayda vardır, çünkü kalp deliğinin derecesini ve izlemde görülebilen değişiklikleri en iyi doktorunuz bilmektedir. Diş tedavilerinde antibiyotik proflaksisi (işlem öncesi tedavi) hastalığı derecesine ve seyrine göre değişiklik gösterebilir.

   Kardiyoloji doktorunuzdan bilgi almanız uygundur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Ertan

  17 Ekim 2017 at 07:17

  Merhaba bende hafif düzeyde mitral kapak yetmezliği var doktorum bundan şüphelendi acaba bu hastalık çıkarsa tedavi süreci nasıldır uzun sürer mi çünkü ben lise son öğrencisiyim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ekim 2017 at 13:31

   MİTRAL KAPAK, kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alır. Kapak; yaprakçıklar, anulus, korda tendinealar ve papiller kaslar olmak üzere dört kompenentten oluşmaktadır. Bu kompenentlerden birinde herhangi bir nedenle oluşan bir hasar kapakta yetmezliğe veya darlığa sebep olur.

   MİTRAL YETMEZLİĞİ konjenital (doğumsal) kalp hastalıklarına, akut romatizmal ateş (kalp romatizması) hastalığına, infektif endokardit (kalp kapakçıkları ya da kalp zarlarının iltihaplanması) hastalığına, mitral kapak prolapsusuna (mitral kapak sarkmasına) bağlı, hipertrofik kardiyomiyopatiye bağlı, Marfan sendromuna bağlı, Ehler-Danlos sendromuna bağlı meydana gelebilir.

   Mitral yetmezliği romatizmal ateş dışında daha başka sistemik hastalıklara bağlı da gelişebilir. Örneğin sistemik lupus eritematozus, skleroderma gibi hastalıklar da kalp tutulumu yapabilmektedir. Mitral yetmezliğinin daha başka yapısal, doğumsal, dejeneratif, enflamatuvar nedenleri de olabilmektedir.

   MİTRAL YETMEZLİĞİNDE sıklıkla göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı ve kanlı balgam gibi şikayetler görülebilmektedir.

   MİTRAL YETMEZLİĞİ TEDAVİSİNDE ilaç tedavisi, ramatizmal ateş hastalığı olanlarda bu duruma yönelik önlem tedavisi, infektif endokardit gelişmemesi için önlem tedavisi, ritim bozukluğu olanlarda buna yönelik tedavi, pıhtı gelişimine karşı koruyucu tedavi, mitral klip tedavisi ve cerrahi onarım ya da değişim gibi tedaviler uygulanabilir (gereken durumlarda). Altta yatan bir neden varsa buna yönelik tedavi veya tedaviler de gerekebilir.

   Henüz çok genç olduğunuz için altta yatan nedenin detaylı araştırılmasında fayda vardır (romatizmal, doğumsal, yapısal, enflamatuvar, sistemik hastalıklar gibi).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Nil can

  18 Ekim 2017 at 18:07

  Kızım 2012 vsd pda ameliyati oldu dış cekimi ve kanal tedevisi olabilir mi hastanelerde kızım kalp ilacı kullanmıyor kızında dış curukleri var cekimi kanal tedavi olabilir mi ameliyat olalı 5 yıl oldu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ekim 2017 at 01:07

   Diş doktorunuza kızınızın geçirdiği ameliyat hakkında ve şimdiki durumu hakkında detaylı bilgi vermeniz önemlidir. Yine de kızınızın kardiyoloji doktoruna da danışmanızda fayda vardır, çünkü ameliyatın başarılı geçip geçmediği, yeni bir sorunun olup olmadığı gibi durumlar nasıl önlemler alınması gerektiğini değiştirebilir ki, bunu en iyi kızınızın kardiyoloji doktoru bilecektir.

   Salıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  vafa

  17 Şubat 2018 at 03:43

  merhaba bende aort kapak yetmezliyi var şimdide qrip oldum bunun yan etkisi ne ola bilir lütfen ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2018 at 17:56

   Aort yetmezliğinin aort köküne bağlı ve kalp kapakçıklarına bağlı birçok nedeni olabilir.

   KALP KAPAKÇIKLARINA BAĞLI AORT YETMEZLİĞİ NEDENLERİ:

   * Romatizmal ateş
   * Doğumsal biküspit aorta
   * İnfektif aort
   * Geniş ventriküler septal defekt
   * Travma
   * Miksomatöz değişiklikler
   * Sistemik bağ doku hastalıkları.

   AORT KÖKÜNE BAĞLI AORT YETMEZLİĞİ NEDENLERİ:

   * Dejeneratif dilatasyon
   * Kistik medial nekroz
   * Behçet hastalığı
   * Sifiliz
   * Aort diseksiyonu
   * Sistemik hipertansiyon
   * Ateroskleroz
   * Aortit.

   Aort kapak yetmezliğinin nedeninin ne olduğuna bağlı, gribe neden olan enfeksiyonun tipine bağlı, viral enfeksiyona bakteriyel bir enfeksiyonun da eklenip eklenmediğine bağlı bir önlem alıp almamanız gerektiği değişiklik gösterebilir. Aile hekiminize ve kardiyoloji uzmanınıza danışmanız daha uygun olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  medine

  30 Ağustos 2018 at 23:55

  Slm vsd kalp deliğinden endokadrid riski nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2018 at 14:10

   Ventriküler septal defekt ve kalp içinde türbülan kan akımına neden olan bazı kalp hastalıkları kalp içi zarında hasara ve hasar oluşan bu bölgede iltihaba (endokardit) neden olabilir. Ateşli üst solunum yolu enfeksiyonları, diş için uygulanan işlemler, idrar sondası takılması ve diğer cerrahi girişimler endokardit gelişimine sebep olabilir.

   Üst solunum yolları enfeksiyonlarından korunmak, ağız ve diş sağlığının ve bakımının iyi olması, üst solunum yolları enfeksiyonları ve diş için uygulanan işlemler veya diğer cerrahi girişimler gibi durumlarda profilaktik (koruyucu) tedaviye ihtiyaç olup olmadığının kişinin kardiyoloji uzmanına danışılması gibi önlemler faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Yunus

  27 Temmuz 2019 at 18:14

  Merhaba bende mitral kapak prolapsusu var yetmezlik eser derece ben 2 gun once 2 tane dis koku cektirdim ama herhangi bir koruyucu ilac almadim doktorum dis cekimine engel degil dedi 19 yasindayim dogustan gelen bi sorunmus bende ki mitral kapak prolapsusu herhangi bi sikayetim yok cok sukur(nefes darligi yorulma halsizlik vb.)bende bi enfeksiyon fln gozlemlenebilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2019 at 23:54

   ENFEKTİF ENDOKARDİT RİSKİ EN YÜKSEK HASTALAR;

   * Kardiyak kapak onarımı için protez kapak ya da protez materyal kullanılmış olan hastalar.

   * Enfektif endokardit geçirmiş hastalar.

   * Doğumsal kalp hastalığı olanlar (cerrahi onarım yapılmış ya da atlanmış defektler, palyatif şantlar, kompleks siyanotik kalp hastalığı (tek ventrikül, büyük arter transpozisyonu, Fallot tetralojisi) gibi).

   * Romatizmal kapak hastalıkları,

   * Hipertrofik kardiyomiyopati,

   * Yetmezlik ve/veya kapakçık kalınlaşması oluşmuş mitral kapak prolapsusu olan hastalar.

   Eğer mitral kapak prolapsusu ve buna bağlı gelişebilecek komplikasyonlar hakkında yeterli ve yeni bilginiz yoksa kardiyoloji doktorunuz ile görüşmeniz ve yeniden gerekli teşhis yöntemlerinin kullanılmasında fayda vardır. İhmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git