Enfeksiyon Hastalıkları

Endokardit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Endokardit, kalbin içinde bulunan zarların ya da kapakçıkların bakteri ya da mantarlar tarafından oluşturulan bir hastalığıdır.

Endokardit nedir?

Endokardit, kalbin içinde bulunan zarların ya da kapakçıkların bakteri ya da mantarlar tarafından oluşturulan bir hastalığıdır. Nadir görülen bu enfeksiyona doğumsal kalp sorunu olan çocuklarda, önceden geçirilmiş romatizmal ateş durumlarında, bozuk, zedelenmiş ya da yapay kalp kapakçığı bulunanlarda ve daha önce endokardit ya da kalp ameliyatı geçirenlerde sık rastlanır. Ayrıca enfekte iğne yolu ile madde kullanan gençlerde de endokardite rastlanabilir.

Endokardit neden olur?

Endokardit’in en önemli nedeni enfeksiyon kaynağı kana karışan bakterilerdir. Bakteriemi diş girişimleri ya da kalp, burun, boğaz, idrar yolları ve bağırsaklara yapılan tanısal ya da cerrahi operasyonlar sırasında oluşabilir. Bakteriler kalbe yerleşerek kapakçıklara ve kalbin iç zarına zarar verirler. Kapakçıklar üzerinde enfekte kan pıhtıları oluşabilir ve bu pıhtılar oradan koparak kan yolu ile beyin, akciğer, böbrek ve dalağa ulaşabilir. Tedavi edilmez ise endokardit kalp, beyin ve diğer organlara dönüşümsüz biçimde zarar verebilir. Kalp yetmezliği ve ölüm görülebilir.

Endokardit belirtileri

Endokardit ateş, yorgunluk, iştah kaybı, nefes darlığı, titreme, gece terlemeleri, eklem ağrısı ve genel hastalık haline neden olabilir. Belirtiler aniden ya da yavaş yavaş gelişebilir. Diğer belirtiler ortaya çıkmadan önce haftalar süren ateş görülebilir. Tablo ilerledikçe kıymık kanamaları adı verilen ve parmak uçlarında görülen küçük koyu renkli çizgiler belirebilir. Kapakçıkların üzerinde yer alan pıhtılar kalpte üfurüme (kalpte duyulan anormal ses) neden olabilir. Hastalık ilerledikçe hastada kalp atımı hızlanabilir ya da düzensizleşebilir. Dalak büyümesine ve el ve ayak bileklerinde şişmeye rastlanabilir.

Endokardit teşhisi

Endokardit teşhisinde öncelikle doktor kalp hastalığı ya da anomalisi olup olmadığını sizden öğrenir ve ayrıntılı bir fizik muayene yapar. Enfeksiyon kaynağını saptamak için kan kültürleri istenir. Kapakçıklardaki enfeksiyonun düzeyini gösteren eritrosit sedimentasyon hızı tayini, tam kan sayımı ve idrar incelemesi de gerekli olabilir. Kalp ve akciğerlerin röntgenleri, elektrokardiyografi (kalbin elektrik aktivitesini ölçen tetkik), ekokardiyografi (ses dalgaları ile kalbin görüntülenmesi, kalp ultrasonu) istenebilir.

Endokardit tedavisi

Endokardit tedavisinde hastanın hastaneye yatım İması ve intravenöz olarak (damar yolundan) antibiyotik alması gerekebilir. Endokardit nedenine göre, antibiyotik tedavisi 2-6 hafta sürdürülebilir. Hastanın hastanede kaldığı süre boyunca ve hatta eve çıktığında da antibiyotik tedavisine devam etmesi gerekir. Bazı hastalarda enfekte kapakçıkların ameliyat ile değiştirilmesi gibi bir tedavi yöntemi uygulanabilir. 

Endokarditli hasta eve geldiğinde tam iyileşene kadar mutlak yatak istirahatı önerilir. Uzun zamandır yatan çocuk veya yetişkin hastanın ayak ve bacaklarını hareket ettirmesine, böylece damarlarda pıhtı oluşmasının engellenmesine dikkat edilmelidir. Hastanın tekrar kuvvetini geri kazanmasından sonra normal etkinliklerine geri dönmesi tavsiye edilir. Endokardit durumunun tekrarının engellenmesi için doktor takibi önemlidir.

Endokardit gelişimi nasıl önlenir?

Endokardit’ten korunmak için cerrahi girimlerden önce antibiyotik tedavisi uygulanması gereken durumlar arasında doğuştan kalp hastalığı, bozuk kalp kapakçığı, kalpte üfürüm ya da endokardit öyküsü olan çocukların her tip cerrahi girişim, diş çekimi ve hatta diş temizliği sırasında endokardit olma riskleri yüksektir. Bu tür durumlarda doktor mutlaka çocukta veya bireyin kendisinde endokardit olasılığını bilmeli ve girişim öncesinde endokardit riskinin önlenmesi için antibiyotik önermesi gereklidir. Bu tür hastaların acil durumlarda bilgi verebilmesi için durumunu gösteren bir künye taşıması oldukça önemlidir. Bu künye ameliyat öncesinde antibiyotik verilmesinin uygun olacağı bilgisini taşımalıdır. 

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. İnfektif endokardit (kalp iç zarı iltihabı) neden olur
  2. Çocuklarda romatizmal ateş nedenleri ve tedavisi
  3. Kalpte üfürüm nedenleri ve tedavisi
  4. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli
  5. Kalp teklemesi nedenleri ve tedavisi

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git