Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

En Sık Görülen Ölümcül Hastalıklar

HIV virüsü nedeni ile vücudun bağışıklık sistemini bozan bir çok enfeksiyon ve komplikasyona neden olan AIDS dünya genelinde yaygın görülen hastalıklardan dır.

AIDS hastalığı nedir?

AIDS nedir

AIDS nedir

HIV virüsü nedeni ile vücudun bağışıklık sistemini bozan bir çok enfeksiyon ve komplikasyona neden olan AIDS dünya genelinde yaygın görülen hastalıklardandır. HIV, bağışıklık sistemine yavaş yavaş işleyerek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eder ve kişiyi farklı rahatsızlıklara karşı korumasız hale getirerek ölüme yol açar.

AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. HIV virüsünün neden olduğu hastalık AIDS belirtileri, lenf bezlerinde büyüme, ağız ve deride tekrarlayan uçuklar, bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal ve öksürük gibi belirtiler görülür.

Domuz gribi nedir?

Solunum ve temas yolu ile bulaşan grip çok yaygın bir hastalıktır. Her sene yaklaşık 36 bin kişi grip virüsü nedeni ile ölmektedir. İspanyol Gribi, 1918 – 1919 yılları arasında görülen A tipi H1N1 (domuz gribi) ortalama 100 milyon kişinin ölümüne yol açmıştır. Hastalığın insanlardaki belirtileri grip ve grip benzeri hastalıkların belirtilerine benzerdir. Belirtiler, öksürük, ateş, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, şiddetli üşüme ve yorgunluktur.

Hıyarcıklı veba nedir?

Hıyarcıklı veba (bubon veya lenf bezi vebası) olarak da bilinir. Bu hastalığı taşıyan fare ve pirelerin ısırması ile insanlara bulaşan hastalık, 250 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Hıyarcıklı veba belirtileri, birden titreme ile yükselen ateş, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, düşkünlük, bulantı, kusma, burun kanamaları ve ishal gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Sıtma hastalığı nedir?

Sıtma üç milyona yakın kişinin ölümüne sebep olan bu hastalık özellikle sivrisinek ısırmasıyla bulaşır. Sıtma genelde tropik, yarıtropik iklim kuşağında görülür. Sıtmanın özelliği belirtilerin nöbetler halinde gelmesidir. Nöbet başlamadan birkaç gün önce halsizlik, neşesizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, sırt ve bacak ağrıları olur. Nöbet şiddetli titreme ve yüksek ateşle başlar ve terleme ile sona erer. Fakat ateş olmayan vakarda görülebilir.

Çocuk felci nedir?

Çocuk felci (poliomyelit), özellikle omurilikteki kasların kasılmasını başlatan sinir hücrelerine zarar veren bir virüsün (polia virüs) neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. Sinir sistemini bozarak kalıcı felçlere neden olabilir. Her yaşta görülebildiği gibi, üç yaşın altındaki çocukları daha fazla etkiler ve 1916’dan bu güne 10 bin kişi bu hastalıktan ölmüştür. Genellikle yaz ve sonbahar mevsimlerinde yerel salgınlar halinde meydana çıkan çocuk felci belirtileri, 40 dereceyi bulan yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, bulantılar ve sırt ağrıları ile başlar ve 4-5 gün sonra kasları iki yanlı, ama bakışımsız olarak etkileyen gevşek felçler yerleşir. 2-3 hafta sonra kaslar normale döner. Bir bölümü ise hiç düzelmez.

Çocuk felci

Çocuk felci

Kolera hastalığı nedir?

Kolera hastalığı 1991’den bu güne kadar 12 bin civarı kişinin ölümüne yol açmıştır. Vibro cholerae adlı bakterinin sebep olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır. Hastalık genellikle dışkı bulaşmış kirli su veya bu sular ile yıkanmış gıdalardan bulaşır. Kolera bazen hafif belirtiler gösterdiği gibi, bazen de belirti göstermeyebilir. Kolera belirtileri, şiddetli ishal ve kusmadır. Bunun dışında, halsizlik, ağız kuruluğu, dilin paslı görülmesi, gözlerin çökmesi gibi belirtiler de görülür.

Çiçek hastalığı nedir?

Çiçek hastalığı

Çiçek hastalığı

Çiçek hastalığı oldukça tehlikeli, bulaşıcı ve ölümcül olabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Çiçek hastalığı her yaşta ve her cinste görülen, irinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan ateşli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklarda daha sık görülür.

Çiçek hastalığının kendine özgü bir tedavisi yoktur. Hastalığın variola majör ve variola minör olarak tanımlanan iki klinik tipi vardır. Variola majör % 35 oranında öldürücü olduğu gibi, variola minör tipi % 1 ölümcül olabilir. Bu hastalıktan korunmanın tek yolu aşısının yapılmasıdır.

Veba hastalığı nedir?

13’üncü yüzyılda Orta Asya’da patlak veren veba, çok hızlı bir şekilde yayılarak Avrupa’yı da etkilemiştir. 75 milyon kişinin ölümüne neden olan bu hastalık ağrı, ateş ve bulantı ile başlar. Veba belirtilerinde, dirseklerde ve kasıklarda mor kabarıklar oluşur ve yumurta büyüklüğüne gelir ve sertleşir. Bu yumurta şeklinde oluşan şişlikler patlar. Bu hastalığa yakalanan hastalar 5-6 gün içerisinde ölür. Hastalık, mikrop kapıldıktan 2-8 gün içerisinde kendini gösterir. Aniden başlayan baş ve sırt ağrıları, ateş, titreme, kusma, nefes darlığı, halsizlik, deri lekeleri, burun kanaması, kan tükürme, kasık ağrıları ve devamlı dalgınlık gibi belirtiler görülür.

Ebola hemorajik ateşi nedir?

Ebola hemorajik ateşi 1976’dan bu yana bilinen bir hastalıktır. Oldukça ağır ve genellikle ölüme
neden olur ve şempanzelerde, maymunlarda, gorillerde ve yarasalarda görülür. Ebola virüsü, 2000 yılından beri 160 bin kişinin ölümüne sebep olmuştur. Filovoviridae ailesinden bir RNA virüsüdür. Virüs bulaştıktan sonra birkaç gün içinde görülen belirtiler, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, mide ağrısı, güçsüzlük, ishal, boğaz ağrısı gibi belirtiler görülür.

Tuz tüketimi ve zararları

Aşırı tuz tüketimi nedeni ile 1,65 milyon kişi ölmektedir. Her sene 1, 65 milyon insan aşırı tuz tüketimine bağlı nedenlerden öldüğü bilinmektedir. Amerika’lı ve İngiliz bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar sonucu aşırı tuz tüketiminin tansiyonu yükselttiği, kalp damar hastalıkları gibi hastalıkların erken ölüme neden olduğu bildirilmiştir. Erkeklerin % 65’i aşırı tuz kullanımından ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, günde en fazla 2 gram tuz tüketilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunmuştur.

Ölümcül hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalp krizi neden olur
  2. Akciğer kanseri nedenleri
  3. Kuş gribi nedir
  4. Beyin kanaması neden olur
  5. Zika virüsü nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git