Aile Planlaması

Ella – Ertesi Gün Doğum Kontrol Hapı Nedir? Ella’nın Yan Etkileri

Ella yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir.

Ella dğum kontrol hapı kısaca nedir?

 • Ella nedir? Ella, doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. Ella’nın yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir.
 • Ella ne işe yarar ve ne için kullanılır? Ella, bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılır. Örneğin, partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz. Ella ilacını, korunmasız cinsel ilişkiden veya bir koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonraki 120. saate (5. gün) kadar kullanabilirsiniz. Ella her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar Ella alan 100 kadının yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir. Ella’nın normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.
 • Ella nasıl kullanılır? Ella’yı her zaman tam olarak doktorunuzun size söylediği gibi alınız. Emin değilseniz doktorunuza ya da eczacınıza danışınız. Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde (doğum kontrol yönteminde) bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat (5 gün) geçmeden ağız yoluyla bir Ella alınız. Ella’yı almayı geciktirmeyiniz. Ella’yı adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
 • Ella kullanılmaması gereken durumlar: Eğer, ulipristal asetat veya Ella ilacında kullanılan diğer herhangi bir bileşene karşı alerjikseniz (aşırı duyarlı iseniz) Ella kullanmayınız. Hamile olduğunuza ilişkin şüphe duyuyorsanız Ella’yı kullanmayınız. Ella acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek İçin kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır.
 • Ella’nın özel kullanım durumları: Hamilelik, ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyken Ella kullanmayınız. Hamilelik esnasında Ella kullanmanız durumunda hamileliğiniz etkilenebilir. Emzirme, ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Ella anne sütüne geçer. Ella alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmez. Emzirme döneminde Ella alırsanız, bebeğinizi Ella tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompa ile sağmalı ve sağdığınız sütü atmalısınız. Çocuklarda, Ella’nın kullanımına dair klinik çalışmalara sınırlı sayıda 18 yaş altı kadın katılmıştır. Ella çocuklarda kullanılmamalıdır. Böbrek ve/veya karaciğer yetmezliği, doz ayarlaması gerekli değildir. Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda Ella kullanımı önerilmez. 
 • Ella’nın yaygın görülen yan etkileri: Bulantı, kusma, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, ğrılı adet kanaması, bitkinlik, duygu durumunda ani değişimler, kas ağrısı, sırt ağrısı gibi yan etkiler Ella’nın yaygın görülen yan etkileri arasında bulunan yan etkilerdir (diğer yan etkiler için kullanma talimatına bakınız.)

Bu bilgiler Ella’nın kısa bilgileridir. Ella doğum kontrol hapı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için alttaki KULLANMA TALİMATINA bakınız. 

Ella doğum kontrol hapı kullanım talimatı

 • Ella ilacın etkin maddesi nedir? 1 tablet 30 mg ulipristal asetat içerir.
 • Ella ilacın yardımcı maddeleri: Laktoz monohidrat, povidon, kroskarmelloz sodyum ve magnezyum stearat gibi yardımcı maddeler bulunmaktadır.

Ella 30 mg tablet ağızdan alınır. 

 • Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu ”kullanma talimatını” dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz, ilaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Ella doğum kontrol hapı nedir?

Ella, her iki yüzünde de “Ella” kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir.

Ella, doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. Ella’nın yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir.

Ella hapı ne için kullanılır? (Ella’nın endikasyonları)

 • Ella, bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılır. Örneğin, partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
 • Ella ilacını, korunmasız cinsel ilişkiden veya bir koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonraki 120. saate (5. gün) kadar kullanabilirsiniz.
 • Ella her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar Ella alan 100 kadının yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
 • Ella doğum kontrol hapının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Ella ne için kullanılır

Ella hapının kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar)

 • Eğer, Ulipristal asetat veya Ella ilacında kullanılan diğer herhangi bir bileşene karşı alerjikseniz (aşırı duyarlı iseniz) Ella doğum kontrol hapını kullanmayınız.
 • Hamile olduğunuza ilişkin şüphe duyuyorsanız Ella’yı kullanmayınız.

Ella kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

 • Ella acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek İçin kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır.
 • Ella tekrarlanan kullanımının güvenlilik ve etkinliği ile ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, Ella ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan uzun süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında size bilgi verecektir.
 • Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda Ella kullanılması tavsiye edilmez.
 • Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.
 • Ella kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, Ella bu konuda bir etki göstermeyecektir.
 • Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız (örneğin doğum kontrol hapları), Ella aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
 • Ella kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir.
 • Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmiş veya olağandışı olarak hafif veya ağır adet kanamanız var ise ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz var ise hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
 • Ella aldıktan sonra hamile kalırsanız, derhal doktorunuz ile irtibat kurmalısınız. Doktorunuz, dış gebelik (bebeğin rahim dışında bir yerde geliştiği durum) olup olmadığını kontrol etmek isteyebilir.
 • Ella aldıktan sonra şiddetli karın ağrısı veya kanama geçiriyorsanız ya da önceden bir dış gebelik, yumurtlama sırasında serbest bırakılan yumurtanın rahime ulaştırılmasını sağlayan ve fallop tüpleri diye bilinen tüplerin ameliyatı veya uzun süreli (kronik) genital enfeksiyon (pelvik inflamatuar hastalık yani vajina ve kadın üreme organlarının iltihabi hastalığı) geçirmişseniz bu tedbirin alınması özellikle önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında endişeliyseniz: Ella ilacı, sizi HIV enfeksiyonuna (AIDS) veya cinsel yolla bulaşan diğer herhangi bir hastalığa (örneğin, klamidya ya da treponema türü bakterilerin yol açtığı çok ciddi genital bölge enfeksiyonları, genital uçuk, genital siğiller, bel soğukluğu, hepatit B) karşı korumayacaktır. Bu gibi hastalıklara karşı korunmayı sadece prezervatifler sağlar. Bu konuda endişeliyseniz, tavsiyeleri için doktorunuz ile veya sağlık uzmanınız ile irtibat kurunuz.

Çocuklar: Ella’nın çocuklarda kullanımına dair klinik çalışmalara sınırlı sayıda 18 yaş altı kadın katılmıştır.

Eğer başka bir hastalığınız varsa, bünyeniz alerjik ise ve başka herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. 

Ella’nın özel kullanım durumları

 • Hamilelikte Ella doğum kontrol hapı kullanılır mı? Ella kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyken Ella kullanmayınız. Hamilelik esnasında Ella kullanmanız durumunda hamileliğiniz etkilenebilir. Hamileliğe yönelik bir şüphe taşıdığınız durumlarda bir hamilelik testi uygulamalısınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Emzirme döneminde Ella doğum kontrol hapı kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Ella anne sütüne geçer. Ella alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmez. Emzirme döneminde Ella alırsanız, bebeğinizi Ella tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompa ile sağmalı ve sağdığınız sütü atmalısınız.
 • Araç ve makine kullanımı sırasında Ella kullanılır mı? Ella alımından sonra bazı kadınlar baş dönmesi, sersemlik, bulanık görme ve/veya dikkat bozukluğundan yakındıklarını bildirmişlerdir. Eğer sizde de bu belirtiler söz konusu ise araç ya da makine kullanmayınız.
 • Böbrek ve/veya karaciğer yetmezliği durumlarında Ella kullanımı: Doz ayarlaması gerekli değildir. Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda Ella kullanımı önerilmez.
 • Ella’nın yiyecek ve içecek ile kullanılmı: Ella, aç ya da tok karnına alınabilir.

Ella’nın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Ella, laktoz monohidrat içerir. Doktorunuz bazı şekerlere karşı bir tahammülsüzlüğünüz olduğunu söylemiş ise bu ilacı almadan önce doktorunuza danışınız. Bu tıbbi ürün her bir tablette 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında “sodyum içermez”.

Diğer ilaçlar ile birlikte Ella doğum kontrol hapı kullanımı

Aşağıda sıralanan ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza bunu bildiriniz; zira bu ilaçlar, hamileliği önleme konusunda Ella’nın etkinliğini azaltabilirler: 

 • Fenitoin, fosfentoin, fenobarbital, primidon, karbamazepin, okskarbazepin gibi ilaçlar (epilepsi (sara) tedavisinde kullanılır.)
 • Ritonavir, efavirenz, nevirapin gibi ilaçlar (HIV enfeksiyonu (AIDS) tedavisinde kullanılır.)
 • Rifampisin, rifabutin gibi ilaçlar (bazı bakteriyel enfeksiyonlara yönelik tedavilerde kullanılır.)
 • Sarı kantaron (Hypericum perforatum) içeren bitkisel ilaçlar (depresyon veya anksiyete’ye yönelik durumlarda kullanılır.)
 • Ella ayrıca, normal doğum kontrol ilaçlarının etkinliğini azaltabilir. Bu yüzden, bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontrol yöntemi kullanmalısınız.
 • Ella, levonorgestrel içeren acil doğum kontrol ilaçları (ertesi sabah hapı) ile birlikte kullanılmamalıdır.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Ella doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

Ella’yı her zaman tam olarak doktorunuzun size söylediği gibi alınız. Emin değilseniz doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

 • Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde (doğum kontrol yönteminde) bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat (5 gün) geçmeden ağız yoluyla bir Ella alınız. Ella’yı almayı geciktirmeyiniz.
 • Ella’yı adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
 • Bir Ella aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalsınız.
 • Ella’yı aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuz ile, sağlık uzmanınız ile veya eczacınız ile irtibat kurmanız gerekmektedir.

Uygulama yolu ve metodu: 

 • Ella için önerilen doz aşılmamalıdır.
 • Ella bir bardak su ile, aç ya da tok kamına alınabilir.

Çocuklarda Ella kullanımı: Ella’nın kullanımına dair klinik çalışmalara sınırlı sayıda 18 yaş altı kadın katılmıştır. Ella çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda Ella kullanımı: Yaşlılarda kullanımına dair özel bir bilgi bulunmamaktadır.

Böbrek ve/veya karaciğer yetmezliği durumlarında Ella kullanımı: Doz ayarlaması gerekli değildir. Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda Ella kullanımı önerilmez.

Kullanmanız gerekenden daha fazla ELLA kullandıysanız: Ella’yı kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Ella’yı kullanmayı unutursanız: Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

Ella ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler Ella tedavisi sonlandınldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Eğer Ella’nm etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Ella doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Ella’nın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Tavsiye edilen dozlarda aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir.

Ella’nın yaygın yan etkileri (10 hastanın en az birinde görülür.) 

 • Bulantı, kusma
 • Karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • Ağrılı adet kanaması (alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti gibi)
 • Bitkinlik
 • Duygudurumunda ani değişimler
 • Kas ağrısı, sırt ağrısı gibi yan etkiler Ella’nın yaygın görülen yan etkileri arasında bulunan yan etkilerdir.

Ella’nın yaygın olmayan yan etkileri (100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülür.)

 • Alt karın ağrısı
 • İshal, Kabızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Mide yanması
 • Bağırsak gazları
 • Anormal vajinal kanama ve menstrual bozukluklar (periyotlarda uzama, hafif düzeyde beklenmeyen vajinal kanama, ağır düzeyde/normalden uzun periyotlar
 • Adet kanaması öncesinde gerginlik, sinirlilik, baş ağrısı, yorgunluk, sıcaklık basması
 • Vajina ve çevresinde iltihabi durum, vajinal akıntı
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Burun/boğaz enfeksiyonu, grip, ateş, terleme, ağrı, hastalık hissi
 • İştah durumunda değişimler
 • Duygusal bozukluklar (aşırı endişe hali, huzursuzluk, uyumada güçlük, uykululuk, sinirlilik)
 • Cinsel istekte artma/azalma
 • Cilt sorunları (akne, cilt lezyonu, kaşıntı gibi)
 • Migren
 • Görme bozuklukları gibi yan etkiler Ella’nın yaygın olmayan yan etkileri arasında bulunan yan etkilerdir.

Ella’nın çok seyrek görülen yan etkileri (1.000 hastanın birinden az, 10.000 hastanın birinden fazla görülür.)

 • Genital bölgede kaşıntı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Önceden var olan bir yumurtalık kistinin patlaması
 • Genital bölgede ağrı
 • Adet dönemlerinde anormal hisler, anormal düzeyde hafif geçen periyotlar
 • Vajina ve kadın üreme organlarının iltihabi hastalığı
 • İdrar yolu bozuklukları (renkli idrar, böbrek taşları, böbrek ve mesane ağrısı gibi)
 • Asit reflüsü
 • Diş ağrısı
 • Dikkat eksikliği
 • Baş dönmesi
 • Titreme
 • Yer ve zaman kavramını yitirme
 • Koku ve tat alımında bozukluk
 • Kötü uyku kalitesi
 • Baygınlık
 • Gözlerde anoımal sorunlar (göz kızarıklığı, gözlerde ışığa duyarlılık, göz enfeksiyonu, arpacık gibi)
 • Göğüste rahatsızlık hissi, göğüste ltihap
 • Susuzluk hissi
 • Burun ve boğaz tıkanıklığı
 • Öksürük
 • Boğaz kuruluğu
 • Sıvı kaybı
 • Burun kanamaları
 • Kurdeşen
 • Kollarda/bacaklarda ağrı (eklem ağrısı) gibi yan etkiler Ella’nın çok seyrek görülen yan etkileri arasında bulunabilir.

Yan etkilerinin raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “ilaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da O 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

Ella doğum kontrol hapı nasıl saklanır?

 • Ella’yı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Ella’yı 250C’nin altında oda sıcaklığında ve ışık kaynağından uzakta, kutusunda saklayınız.
 • Ella’yı son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
 • Ambalajın üzerindeki kullanma tarihinden sonra Ella’yı kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Ella’yı kullanmayınız.

Bu kullanma talimatı 13/06/2014 tarihinde onaylanmıştır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Doğum kontrol haplarının çeşitleri ve isimleri
 2. Yumurtlama gününü hesaplama ile doğum kontrolü nedir
 3. İğne ile doğum kontrol yüntemi nedir
 4. Tüp bağlama ile doğum kontrol yöntemi nasıl uygulanır
 5. Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınır mı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git