Çocuk Gelişimi

Elektrik Çarpmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İnsan vücudu, elektrik ile direkt temas ettiği zaman, elektrik insan vücudundan geçer ve bu da elektrik çarpması olarak bilinen duruma neden olur.

Elektrik çarpması nedir?

İnsan vücudu, elektrik ile direkt temas ettiği zaman, elektrik insan vücudundan geçer ve bu da elektrik çarpması olarak bilinen duruma neden olur. Elektriğin voltajına ve temas süresine bağlı olarak, bu çarpma küçük bir rahatsızlıktan, ölüme kadar gidebilen yaralanmalara neden olabilir.

Çocuklarda elektrik çarpması nasıl meydana gelir?

 1. Çocuklar elektrik çarpmasına genelde elektrik kablolarını ısırarak ya da çatal, kaşık gibi metal cisimler ile açık prizler başında uğraşırken maruz kalırlar.
 2. Elektrik çarpmaları aynı zamanda elektrikli oyuncakların, elektrik ile çalışan eşya ve aletlerin yanlış kullanımı sonucu veya çocukların ayakta veya otururken, elektriğin su ile temasından sonra meydana gelebilir.
 3. Elektrik çarpması vakalarının %20’si yıldırım çarpması ile oluşur.
 4. Yılbaşı ağaçları ve yılbaşı ağaçlarının ışıkları mevsimsel elektrik çarpması kazalarının en önemli nedenleri arasındadır.

Elektrik çarpması kazalarında ilk yardım nasıl yapılır?

 1. Eğer çocuk elektrik akımı ile temas eder ise, ilk olarak daima elektrik kaynağı kapatılmalıdır.
 2. Çoğu durumda fişi çekmek ve ışığı kapatmak mümkündür. Eğer bu mümkün olmuyor ise elektrik kablosunu çekmek daha doğru olur ancak bunu çıplak elle yapmayın. Çünkü bu sizin elektrik ile temas etmenize neden olabilir.
 3. Bu gibi bir durumda ya sapı odundan yapılmış bir kesici balta tarzı bir eşya ile ya da iyi yalıtılmış bir kesici ile elektrik telini kesin veya kabloyu, kuru bir sopa, katlanmış bir gazete, ip, ceket veya başka elektrik iletimi olmayan kaim ve kuru bir cisim kullanarak çocuğun üzerinden atın.
 4. Eğer elektrik kaynağı yerinden çıkmıyor ise çocuğu oradan çekmeye çalışın.
 5. Tekrar vurgulamak gerekirse; çocuğunuz hâlâ elektrik ile temas halinde olduğundan, elektrik akımı onun vücudundan size geçeceği için, çıplak elle çocuk dokunulmamalıdır. Bunun yerine, onu kurtarmak için elektrik iletmeyen lastikten yapılmış bir cisim kullanın.

”Dikkat! Bu yöntemlerin hiçbirinin garantisi yoktur.”

 1. Elektrik kapatılınca veya çocuk oradan uzaklaştırıldıktan sonra çocuğun nefesini, deri rengini ve size verdiği tepkileri kontrol etmelisiniz.
 2. Eğer çocuğun nefes alışı veya kalp atışı durmuş ise veya çok hızlı ve düzensiz ise hemen kardiyopulmoner canlandırma yöntemine başlamanız ve tıbbi bakım için acil yardım çağırmanız gerekir.
 3. Aynı zamanda, elektrik çarpması nedeni ile çocuğunuzun omurgası hasarlanmış olabileceği için gereksiz yere hareket ettirmemelisiniz.
 4. Eğer çocuk kendinden geçmemiş  ve şokun etkisi hafif ise derisinin yanıp yanmadığını; özellikle de ağzın temas noktası olup olmadığını kontrol edin.

Elektrik çarpması nasıl tedavi edilir?

Elektrik çarpması, tıbbi kontrol yapılmadığı sürece anlaşılması zor olan organ hasarlarına neden olabilir, bu nedenle önemli bir elektrik çarpması kazası yaşamış olan her çocuk bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Çocuk doktorunun yapacağı muayene sırasında elektrik çarpması sonucu oluşan küçük, önemsiz yanıklar temizlenir ve pansuman yapılır. Doktor vücutta hasar olup olmadığını kontrol etmek için laboratuvar testi isteyebilir. Eğer çocuğun çok kötü yanıkları, beyin veya kalbinde bir hasar var ise hastanede izlenmesi gerekir.

Çocuklarda elektrik çarpması kazaları önlenebilir mi?

 1. Elektrik yaralanmalarını önlemenin en iyi yolu bütün elektrik çıkışlarını kapatmak, kabloların yalıtımlarının uygun olduğundan emin olmak ve çocuklar elektrik faciası yaşanabilecek bir alanda bulundukları zaman yetişkinlerin onlara göz kulak olmalarıdır.
 2. Duşa kabin, havuz gibi yerlerin etrafında bulunan elektrik ile çalışan cihazlar, özellikle elektrik çarpması tehlikesine neden olabilirler, bu nedenle çocukların bu tür kazalara karşı korunması büyük önem taşır.

Yaralanmalar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda yanık tedavisi ve yanıklarda ilk yardım yöntemleri
 2. Kesiklerde ve sıyrıklarda ilk yardım nasıl yapılır
 3. Çocuklarda boğulma ve boğulmalarda ilk yardım yöntemleri
 4. Bayılmalarda ilk yardım nasıl yapılır
 5. İlk yardım nedir? Genel ilk yardım bilgileri
 6. Çocuklarda yabancı cisim aspirasyonu nedir
 7. Çocuklarda ve gençlerde spor yaralanmaları 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git