El ve Bilek Hastalıkları

El Bileği Neden Kırılır? El Bileği Kırığı Tedavisi

El bileği kırığı oldukça sık görülen bir kırık tipidir ve çocukluk döneminde, erişkinlik döneminde, özellikle de yaşlılık döneminde el bileği kırılması daha fazla meydana gelir. Çocukluk döneminde bilek kırığının en önemli nedenleri çocukların yaramazlıklarıdır.

Kırılan el bileği ne kadar sürede iyileşir?

El bileği kırığı oldukça sık görülen bir kırık tipidir ve çocukluk döneminde, erişkinlik döneminde, özellikle de yaşlılık döneminde el bileği kırılması daha fazla meydana gelir. Çocukluk döneminde bilek kırığının en önemli nedenleri çocukların yaramazlıklarıdır.

Yaşlılık döneminde el bileğinin kırılma nedeni ise denge kaybı sonucu kişinin takılıp düşmesi gibi kazalardır. Ayrıca yaşlılık döneminde bileklerin kırılgan olmasının en önemli nedeni osteoporoz (kemik erimesi) problemidir. Normalde 20-30 yaşlarında kişi düştüğünde kırılmayan el bileği 50’li yaşlardan sonra aynı şekilde düşme ile kolaylıkla kırılabilir.

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır?

El bileği kırılan hasta doktora diğer eli ile kırılan el bileğini tutarak gider. El bileğinin röntgen filmi çekilir ve bu filme bakıldığında bir açılanma görülür ve kırığın tipine göre el aşağı ya da yukarı doğru dönmüştür. Diğer eli ile kırık bileği destekleyen hasta, bu şekilde kırığın verdiği acıyı hafifletmiş olur.

El bileği kırıldığı zaman şekil bozukluğunun yanı sıra çok şiddetli bir ağrı olur. Çünkü bu durumda kırık uçları birbirine sürtünme yapmaktadır. Aynı zamanda el bileğinin üzerini örten yumuşak doku yani cildin üzerinde şişme ve morarma olur.

El bileği kırığı teşhisi

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır

El bileği kırıkları gözden kaçan kırıklar değildir. El bileğinde şekil bozukluğu, şişlik ve şiddetli ağrı nedeni ile kişi er ya da geç doktora gitmek zorunda kalır. Hasta ortopedi uzmanına baş vurduktan sonra doktor röntgen filmi ister ve röntgen filminde kırık ve kırığın yeri belli olur ve tedavisi buna göre yapılır.

El bileğinin önünde bilek kemikleri olarak adlandırılan ufak kemikler vardır. Bu kemik kırıklarını anlamak zordur. Bu kemiklerden en önemlisi skafoid adı verilen çok küçük bir kemiktir ve bu kemiğin kırılması oldukça sık görülür.

Bu kemik kırıldıktan sonra çok zor iyileşir ve bu kemiğin kırığını tespit etmek ortopedi uzmanları için bile zordur. Bu kırılmalar için farklı pozisyonlarda röntgen filmi çekilir. Bu tip bir kırık teşhis edilmez ise hastada kronik sakatlığa neden olur ve el bileğinin ve parmakların hareketleri kısıtlanır. Bu nedenle el bileği kırıklarının teşhisi ve tedavisi önemlidir.

El bileği kırıkları tedavisi

El bileği kırığı özellikle çocuklarda genellikle alçı tedavisi ile tedavi edilir. El bileği kırığı açık kırık değil ise genellikle kapalı yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Kırığın birbirinden ayrılan iki ucu bir araya getirilir ve sabitlenerek alçı ile sarılır. Bu alçı genelde elin iç kısmından dirseğin üst kısmına kadar uzanan, el bileği ve dirseği kitleyen bir alçı tipindedir.

Yaşlılarda ise el bileği kırıkları daha farklı özellikler gösterir. Yaşlılarda meydana gelen bilek kırıklarının bazıları da kapalı (ameliyatsız) yöntemler ile tedavi edilebilir. Kırık çok parçalı bir kırık değil ve kırık uçları çekilerek yerine oturtulabiliyor ise yine dirsek altı yapılan alçı ile sarılır ve 4-6 hafta arasında alçıda kalır.

Bilek kırıkları parçalı kırık ve eklem içerisine uzanan bir kırık ise cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Ameliyat ile tedavide, kırığın tipine ve yerine göre plak ya da küçük vidalar kullanarak kırık tespit edilir. Eksternal fiksatör adı verilen kemiğe gergi sistemi uygulayan sistemler kullanılabilir. Bu tedavilerde iyileşme süresi daha uzundur.

Çocuklarda ya da yaşlılarda el bileği kırıklarında çok dikkat edilmesi gereken bir durum da, bileğin hemen altından geçip ele giren damar ve sinirlerdir. Eğer kırık uçları çok ileri derecede yer değiştirmiş ise bu damar ve sinirlerde yaralanma olur ve kırığın yanı sıra gelişen sakatlıklar meydana gelebilir.

El bileği kırıklarının iyileşme süresi nedir?

El bileği kırığı tedavisi

El bileği kırığı tedavisi

El bileği kırıklarında çocukluk döneminde farklı, ileri yaş dönemlerinde farklı tedavi yaklaşımı uygulanır. Çocuklarda meydana gelen kırıklar genellikle kapalı olarak yerine yerleştirilerek ameliyatsız tedavi edilir ve dirseğe kadar alçıya alınır. Alçı 6 hafta kadar çocuğun bileğinde kalır. 6 hafta sonra çocuğun bileğindeki alçı çıkarılır ve koruyucu atel verilir.

İleri yaş hastalarda görülen el bileği kırıkları tedavisi farklı yaklaşımlar gerektirir. 50 yaş üzeri hastalarda bilek kırığının temelinde genellikle kemik erimesi vardır. Zayıflayan kemik kolayca kırılır ve o oranda da zor iyileşir.

Bu nedenle ileri yaş hastalarda bilek kırıkları alçı ile tedavi edilse de genellikle ameliyat gerekebilir. Çocuklarda 6 hafta kadar bir sürede kaynayan el bileği kırığı ileri yaş hastalarda 3 aya kadar süren bir zamanda kaynar ve iyileşir. İleri yaş hastalarda el bileği kırığı kaynadıktan sonra bile el bileğinin normal hale gelmesi 4-6 ay sürebilir.

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kırık, çıkık ve burkulmalar neden olur
 2. Kalça kırıkları neden olur
 3. Topuk kırıkları neden olur
 4. Ayak bileği kırıkları nedenleri ve tedavisi

145 Yorum

 1. Avatar

  safiye

  5 Nisan 2016 at 05:06

  Her kırık tipinde bilikteki kemikler yerine yerleştirilir

 2. Avatar

  sofia

  25 Mayıs 2016 at 01:30

  safiye hanım çok yaratıcısnız

 3. Avatar

  Oğuz Ateş

  14 Ağustos 2016 at 21:31

  Bilegim küçükken kırıldı ve arasına et gittiği için iyilesmiyormus mersinde özellikle kirik çıkık ile ilgilenen bir yer varmis bilgisi olan biri bana yardımcı olabilir mi

 4. Avatar

  Gökhan

  28 Ağustos 2016 at 00:55

  Sağ bileğim kırıldı alçıyı yamuk aldılar ve öyle olması gerektiğini söylediler sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 13:50

   Kırığın bulunduğu kısmın anatomisi alçıya aldıkları şekilde ise anatomiyi bozmamak için o şekilde alçıya almış olabilirler.

   Doktorlarınız yanlışlıkla öyle yapmamışlardır mutlaka.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Geçmiş olması ve sağlık dileğiyle.

 5. Avatar

  Nusret

  11 Ekim 2016 at 22:23

  Bilek agrisi ile gittim ve kucuk bir kirik oldugu soylendi kucuk ve onemsiz miș ama yarim alciya aldilar dokunuyorum kirik denilen yere, bir aci var ama kirik acisi degil sanki ince kucuk bir aci sadece bilegim agriyor bazen ama genede kirik oldugunu düşünmüyorum sorum su bilekte acisini hissetmeyecegimiz kadar kucuk bir kiriga alci uygulanir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 23:21

   Çatlak olarak tabir edilen kırıklar bazen ilk başlardan çok fazla acımayabilir fakat herhangi bir zorlanmada bile acısını dayanamayacağınız kadar ağrıya ve şişliğe, morarmaya yol açabilir. Bu nedenle iki-üç haftalık bir alçı süresi doğru bir yöntemdir.

   Röntgen çekilmiş ise kırık görülmüştür zaten, alçıya alınmadığı taktirde yanlış kaynar ve ileriki dönemlerde ödem oluşmasına ve ağrılara sebep olabilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 6. Avatar

  Fatih

  13 Kasım 2016 at 17:35

  7 aylık bebeğimin el bileğinde şişlik farkettim, hastaneye gittiğimde doktor röntgende el bileğinde, parçalı kırık olduğunu söyledi ve dirseğe kadar alçıya aldı 2 hafta içinde iyileşeceğini söyledi, ileriki yaşlarda bebeğime sıkıntı çıkarmaması için neler yapmalıyım, sabit tutması için askılık almalımıyım birde çok endişe etmelimiyim riski büyük bir vakamıdır.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 12:04

   Bebek emekleme döneminde olduğu için düşmüş olabilir ve sizinde fark etmediğiniz kırık oluşmuş olabilir.

   Doktor gerekse idi kolu askıya alırdı herhalde. Dikkat etmeniz ve beslenmesine özen göstermeniz önelidir.

   Fakat hatırladığınız, çocuğun geçirdiği ciddi bir travma oluşmamış ise bu durumun altında yatan bir nedenin (ör, cam kemik hastalığı gibi) ya da kemiklerinde bir sorun olup olmadığının endokrinoloji bölümünde araştırılması gerekebilir.

   Çocuk doktorunuz ile bu durumu daha detaylı görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 7. Avatar

  Abdullah demirci

  16 Kasım 2016 at 21:50

  Sol el bilegin oynak olmayan yerden kirildi dirsek üstü alçi var alçi ne zaman çikar yaşım 16

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 01:21

   Kırıklarda alçı tedavisi kırığın yerine, derecesine, şiddetine bağlı olarak değişmekle birlikte kaynama süresi genellikle 4-6 hafta arasında değişebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeye özen göstermelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 8. Avatar

  Nergiz

  27 Kasım 2016 at 11:39

  3 hafta önce okulda düştü ve sol bilek kırılması oluştu. oğlumun kolunu alçıya aldılar.Çekilen röntgenlerde gidişatın iyi olduğunu söylediler.. 15-20 gün sonra size uygun gün gelin alçıyı çıkaracağız dediler (yaşı 8) .3 aydır tenis oynuyordu buna devam edebilir mi? Egzersiz yapılmalı mi yoksa daha mı az kullanmalı o kolu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 16:17

   Bilek kırıklarında kırığın yerine ve şiddetine göre kaynama süresi değişiklik gösterebilir.

   Alçı çıktıktan sonra hemen tenis oynaması doğru olmaz, bunu doktorunuza da sormanız gerekir, çünkü kırığın durumunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Bilek kırıklarında fizik tedavi her zaman gerekmez, ancak yapılacak egzersizleri doktorunuza sormayı unutmamanız önemlidir.

   Kırık kaynamadan herhangi bir egzersiz yapmamalısınız ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmelisiniz.

   Kırığın doğru kaynaması önemlidir.

   Belki 3-6 ay kadar şiddetli sporlara ara verilmesi gerekebilir, bu bilgiyi doktorunuzdan almanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 9. Avatar

  huseyin

  27 Kasım 2016 at 17:32

  Bilegim kirilmis ve kaymis yerinesabitleyip duzelttiler fakat tekrar kayma olabilir dediler dirsek ustu alcidayim yas 12 kaymaa olmamasi icin ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 12:09

   Doktorunuzun önerdiği şekilde davranmanız yeterli olacaktır. Parmaklar açıkta kalmış ise bileği etkilemeden yavaş yavaş parmakları ara ara oynatmak parmakların hareketini korumak ve kan dolaşımın sağlanması için faydalıdır.

   Bilek alçıdan çıkana kadar kol ve bileğin zorlanmaması önemlidir.

   Doktorunuz neler yapacağınız hakkında size bilgi vermiş olmalı ve sizin bunları dikkat etmeniz önemlidir.

   Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenmek de önemlidir.

   Kırılan bilek en az 6 ay-1 yıl dikkat edilmelidir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  Halil

  29 Kasım 2016 at 19:17

  Benim sol bilgim kırıldı 3 ay oldu spora basliyabilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 15:56

   Bilek kırıklarında kırığın yerine ve derecesine uygulanan tedavi yöntemine, hastanın yaşına göre iyileşme süresi değişebilir, spora başlamak ciddi bir durumdur, bu nedenle tedaviyi uygulayan doktorunuza bunu sormanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  Mehdi

  1 Aralık 2016 at 23:00

  Bileğim alçıdan sonra da sızlamaya devam ediyor en ufak zorlamamda dayanılmaz bir acı hissediyorum alçıdan çıkalı iki hafta oldu ama hala eski işlevini görmüyor bu konuda ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 00:49

   Kırıklar sonrası kırığın yerine, tipine ve şiddetine göre değişmekle birlikte eski işlevleri ağrısız yapabilmek için en az 6 ay-1 yıl sabırlı olmanız gerekir ve çok fazla zorlamamanız gerekir.

   Doktorunuza sorarak hangi egzersizleri yapabileceğinizi düzenli olarak o egzersizleri yapmak faydalı olur. Doktorunuza bileğinizi hangi egzersizler ile güçlendirebilirsiniz sorun ve düzenli olarak bu egzersizleri çok abartmadan yapmanız tekrar güçlenmek için faydalıdır.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Sefa

  3 Aralık 2016 at 01:53

  El bilegim 35 gün alci da kaldi alcidan çıkalı 2 ay oldu yaşım 23 hareket kısıtlaması var hala hafif zorlatinca ağrıyor sizce normal mi ileride düzelir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 15:04

   Kırıklardan sonra kırığın durumuna ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişmekle birlikte bu tür şikayetler 6 ay-1 yıl bile sürebilir, dikkatli olmanız ve doktorunuza danışarak bilek kaslarını güçlendirici egzersizler yapmanız faydalı olur.

   Bilek kasları güçlendikçe ağrılar da azalır ama zorlamamak da gerekir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 13. Avatar

  Betül

  11 Aralık 2016 at 01:27

  Annemin el bilegi kotu bi sekilde kırıldı yerine oturttular fakat alçida surekli şişiyor ve anneme dayanilmaz aci veriyormuş bu normal midir? Alçiyi genişlettiler fakat bu sfer kieigin oldugu yer sismeye başlıyormuş. Sismemesi için ne yapmalıyız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 11:27

   Kırık gecikmeli olarak alçıya alınmış ise o bölgede su toplanmış olabilir ve şişme buna bağlı olarak devam ediyor olabilir.

   Yine kırık alçıyla değil cerrahi olarak tedavi edilecek bir kırık ise bu durumda kırıklar zor iyileşir ve şişlik devam eder.

   Alçıdaki kolun devamlı askıda tutulması şişliği önler, ancak doğru tedavi uygulandığından da emin olunması gerekir.

   Bazı parçalı kırıklarda alçı tedavisi doğru olmaz ve bu durumda cerrahi tedavi gerekir.

   İyi bir ortopedi doktoruna gitmeniz ve tekrar röntgen çekilmesi daha doğru olur.

   Geçmiş olsun

 14. Avatar

  Yasin

  16 Aralık 2016 at 00:37

  Benim sağ bilegim 3 parça halinde kırıldı pilatin taktılar yaşım 34 eskisi gibi kullana bilir miyim sagbilegimi pilatine ve kendime bir zarar verir miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 17:15

   Parçalı kırıklar vücudun neresinde olursa olsun zor kırıklardır. Doktorunuz ileri dönemlerde platinleri belki çıkarabilir, ancak kırıklar küçük darbelerde, üşütme sonucunda ağrı yapabilir. Tam iyileşme 2-3 yıl sürebilir. Ne kadar iyileşse de kırılan kemiklerin dikkatli kullanılması önemlidir.

   Tam iyileşme olduktan sonra kasları güçlendirmek için bilek ve kol egzersizleri oldukça fayda sağlar, doktorunuza ne tür egzersizleri yapabileceğinizi sorarak bu egzersizleri düzenli olarak (haftada 3-4 gün gibi) yapabilirsiniz, fakat yapmanız gereken egzersizleri mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir, çünkü kırığın yeri egzersiz kısıtlaması gerektirebilir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesinin yolu iyi, dengeli ve sağlıklı beslenme şeklinden ve düzenli, dengeli egzersizden geçer.

   Geçmiş olsun.

 15. Avatar

  suleyman melih

  17 Aralık 2016 at 20:22

  Merhaba benim elim 2015 in mayis ayinda kirildi 30 gun alica durdu. Alcidan ciktiktan sonra ki zamandan bu zamana kadar sanki tam iyilesmemis gibi bir yaptirim soz konusu.duz duvara gucc uygularken aciyor sizce nedeni nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2016 at 10:12

   Kırık tam kaynamamış olabilir, alçıdan çıktıktan sonra tekrar röntgen çekilmesi gerekebilirdi. Bazen alçı tedavisi ile düzelmeyecek kırıklar oluşabilir ve bu tür kırıklarda cerrahi tedavi gerekebilir. Kireçlenme veya ödem oluşmuş olabilir. Kırık yanlış kaynadı ise sinir basısı yapıyor olabilir.

   Tekrar ortopedi doktoruna ya da beyin cerrahisi uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  Emrullah

  19 Aralık 2016 at 17:00

  Sol el bilegim kırıldı 23 yasindayim cerrahi müdahale yapılmadı 2 haftadir alçıda 3-4 gündür beri ağrıyor parmagimdan dirsege kadar alçıda açıklık var bunu bilerek mi yapmışlardır orda kemikte hafif şişme var oynama olur mu yarın kontrolüm var herhangi bir cerrahi müdahale yaparlar mi yoksa yine kemik yerine yerleştirilip alçı mı değiştirilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 11:45

   Alçıya alınırken kemik tam yerine oturtulmadı ise şişliğin inmesi beklenebilir, çünkü ödem çok ise kemiği elle müdahale ile yerine geçirmeleri zor olabilir. Kemik parçalı kırık olmuş ise cerrahi müdahale gerekebilir. Kontrol önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  burak

  21 Aralık 2016 at 00:22

  Iyi gunler el bilegim radius kemigim kirildi kaza sonrasi alci cikali 1 ay oldu ama bilegimi tam kiramiyorum kirdikca kolumla elimin arasinda bir sislik olusuyor sert bir sislik . Gundelik islerimi yapabiliyorum . Ama spor yapmam gerekiyor sporcuyum. Buyuk bir ihtimalle odem yani su toplamasi yada doku sertlesmesi var . Elimle agirlik kaldirabiliyorum fakat sinav cekerken bilegim agri veriyor. Burdaki bilek bukulmesi sonucu olan sislik fizik tedavi ile gecmeyecek gibi herhangi bir ilaci varmi yada bu sislik siringayla alinirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 12:18

   Daha şimdiden bu kadar zorlamak bileğin tam kaynamadan tekrar çıkmasına neden olmuş olabilir. 1 aylık süre için bileği zorlayacak hareketler yapmak doğru olmaz.

   Tekrar doktora gitmeniz gerekir. Ayrıca şinav çekmek için daha çok erken. Şişliğin ne olduğuna ve neden olduğuna bağlı tedavi yöntemi değişebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    burak

    25 Aralık 2016 at 01:06

    Doktorumla gorustum. Kemigin kaynadigini soyledi cekilen rontgende aci cekmemin nedenide kikirdak parcasinin odemin icine hapsolmasiymis. Bunun uzerine ilac verdi. Kolojen iceren ve glulozamin iceren bunlari kullaniyorum suan umarim etkisi olur

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     26 Aralık 2016 at 15:25

     İlaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız önemlidir. Yine de bileği normal egzersizler ile güçlendirmeden şinav çekme gibi ağır yükler yüklemeniz için henüz erkendir.

     Kırıklar yıllar sonra bile üşüdüğünde, zorlandığında acı verirler.

     Sağlık dileğiyle.

 18. Avatar

  Emre

  25 Aralık 2016 at 21:51

  Merhaba
  Bundan 4 sene önce sağ el bileğimde skafoid kırığı meydana geldi
  2 sene sonra ameliyat oldum vida taktılar kaynasın diye
  kaynamadı.
  2 senedir böyle duruyor.
  Bu düzelir mi ?
  kick boks yapıyordum sağlam bir tedaviden sonra tekrar yapabilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 14:10

   Kaynamamasının başka bir nedeni olabilir. İyi bir ortopedi cerrahisine gitmeniz önemlidir. Bu şeklide durması durumu daha da kötüleştirebilir. Sporu devam etmekten çok bu durumun düzelmesi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 19. Avatar

  MUSTAFA CAN

  26 Aralık 2016 at 02:52

  Merhaba hocam bileğimi halı sahada maç yaparken ters bir şekilde düştüm skafoid kemiğini kırdığımı söyleyip ameliyat ettiler ve vida atıldı 2 aya yakn alçıda kalacağı söylendi ve kaynamama olasılığı yüksek dendi.kaynaması için nelere dikkat edeceğim ve sigara içmem kaynmasına zarar verir mi azaltmak yeterlimi.saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 15:10

   Doktorunuzun önerdiği şekilde kolunuzu dikkat etmeniz gerekir, bu süreçte sigaradan uzak durmanız gerekir çünkü sigara, ağrı kesici ilaç kullanımı, şeker seviyesindeki yükseklik gibi faktörler kırık kaynamasını geciktiren faktörlerdir.

   İyi beslenmek önemlidir. Dengeli ve düzenli proteinli besin alımı, dengeli ve düzenli kalsiyumlu besin alımı, dengeli ve düzenli kompleks karbonhidratlı besin alımı, sebze ve meyve açısından zengin beslenme, haftada 2-3 kez baklagil tüketimi gibi beslenme hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de kırıklarda güçlü kalmayı ve kas gücünün korunmasını sağlar. Kalitesiz ve sağlıksız hiç bir işe yaramayan yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak faydalıdır. Yeterli su tüketimi faydalı olur.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 20. Avatar

  Emre

  27 Aralık 2016 at 21:29

  Hocam cevabınız için teşekkür ederim.
  Özel hastanede ameliyat olmuştum.Vida taktılar kanlanma olmadığı için kaynamadı Adana da ortopedi üzerine iyi bir hastane olduğunu oraya gitmem gerektiğini söyledi doktor.
  Ancak o hastanede özel sağlık sigortası geçmiyor.sadece muayenesi 500 lira.Yani bununla baş edemiyorum maalesef.
  Sadece öğrenmek istediğim düzelir mi bu saatten sonra bu kemik ?
  sağ elimde güç yetmezliği var. Asker polis olamıyorum. hayatımı kaydırdı resmen.
  eski haline gelir mi güç yetmezliğinin önüne geçilemez mi
  Tesekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 11:31

   Kırık tam kaynamadığı sürece veya yanlış kaynadığı için sinire baskı yapıyor olabilir. Sinir basısı ve bu basıya bağlı sinir hasarı da varsa güç yetmezliği hem buna bağlı hem de kas güçsüzlüğüne bağlı olur. Tekrar iyi bir cerrahi işlem ile bu durum düzeltilirse ve kırık kaynarsa sonrasında fizik tedavi ile kasları güçlendirerek güç kaybını geçirmek mümkün olabilir fakat önce asıl sorun ne bunu anlamanız gerekir.

   Sinir sorunu var ise buna bağlı da kaynama olmaz.

   Öncelikle bir sinir beyin cerrahisinde sinirlerin durumunun değerlendirilmesi gerekebilir. Ayrıca şimdiye kadar fizik tedavi uzmanına hiç gitmemişseniz bir de fizik tedavi değerlendirmesi almanız faydalı olur.

   Ortopedi alanında skafoid kırığı en sıkıntılı kırıklar arasındadır. El bileği, karmaşık hareketleri yapabilme kabiliyetine sahip bir eklemdir. El bileğinde 8 küçük kemik basit bir işlem yapma sırasında bile kendileri arasında birden çok pozisyon değiştirebilir. Bu organizasyonun ana yapısı skafoid olarak tanımlanan kemiktir.

   Skafoid kırığının hem teşhisi hem de tedavisi oldukça sıkıntılıdır. Skafoid kırığı genellikle zor kaynar, çünkü skafoid damarlanması ve kanlanması iyi olan bir kemik değildir. Bir kemiğin iyi kaynaması için o kemiğin iyi kanlanması gerekir.

   Bunun yanı sıra kanlanmayı etkileyen başka bir sistemik bozukluk, beslenme yetersizliği ya da sigara kullanımı da var ise kırığın kaynaması daha da zorlaşır.

   KIRIKLARDA BESLENMENİN DE ÖNEMLİ ROLÜ VARDIR:

   Örneğin düzenli ve dengeli protein alımı (kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, yumurta) gibi besinlerden, Dengeli ve düzenli kalsiyum alımı (süt, yoğurt, lor peyniri, peynir) gibi besinlerden, Dengeli ve düzenli ”kompleks karbonhidrat” alımı (bulgur, aşurelik buğday, yulaf ezmesi, patates, tahıllı ekmek) gibi besinlerden kırık kaynamasında oldukça önemlidir.

   Yeterli su tüketimi ve düzenli uyku da önemlidir.

   Kalitesiz karbonhidratlardan (ör, basit şekerler, tatlılar, hamur işleri, aşırı makarna, beyaz ekmek, hazır gıdalar, işe yaramayan salamura gıdalar, bisküvi-çikolata tarzı gıdalar gibi) kaçınmak gerekir, sigara kullanımından kaçınmak gerekir, alkol tüketiminden kaçınmak gerekir, gerekmedikçe ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  can

  28 Aralık 2016 at 20:59

  benim elim bisikletten dustukten sonra kırıldı kucuk bir kırık dediler ama kırığın adı yas agac kırığımış elim yaklaşık 40 gümn alçıda durdu alçı cıkalı nerdeyse 1 ay oldu hala eskisi gibi kullanamıyorum nedeni nedir sizce yasım 13

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2016 at 00:15

   Çocuklarda ön kol kırıkları genellikle yeş ağaç kırığı şeklinde oluşur. Yaş ağaç kırıkları zor iyileşen kırıklardır.

   Bir süre fizik tedavi görmek faydalı olabilir ya da doktorunuza sorarak ne tür egzersizler yapabileceğinizi, doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmak da faydalı olabilir.

   Kırıklarda iyileşme 6 ayı alabilir.

   Dikkatli olmanız önemlidir. Tam iyileşme 1 yıl sürebilir. Ağrı, acı ve morarma gibi durumlar olursa doktorunuza kontrole gitmeniz önemlidir.

   İyi olmanız dileğiyle.

 22. Avatar

  Ahmet fettah

  1 Ocak 2017 at 22:49

  Selamün aleyküm benim sağ bileğim 2-3 yıl önce tekwando da yere düşmem ile kırıldı
  2 gün sonra doktara gittiğimde 3 yerden kırık dedi o 2 gündede yanlış kaynamıs geri düzeltmek için kırdılar ve düzeltip alçıya aldılar 30 gün sonra alçıyı çıkarttı doktor ve o günden bugüne ben suan 16 yaşındayım ve bilegimi eskisi gibi kullanamıyorum en ufak zorlamada bilegim acıyor ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2017 at 15:19

   İki üç yeden kırık olan bir ayak bileğini alçı tedavisi ile düzeltmek çok mümkün olmayabilir, bu tür kırıklarda genellikle cerrahi tedavi gerekebilir. Yanlış kaynama olmuş olabilir, kireçlenme yapmış olabilir.

   Büyüme çağındaki çocuklarda meydana gelen ayak bileği kırıklarında kırık sonrası şekil bozuklukları oluşabilir, bu nedenle bu hastalarda belli bir süre kırığın bulunduğu alan ara ara röntgen filmleri ile takip edilir.

   Tekrar iyi bir ortopedi uzmanınca veya sizin tedavinizi yapan doktorunuz tarafından bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Ahmet fettah

    7 Ocak 2017 at 11:42

    Benim kırılan bileğim ayak degil sag el bileğim.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Ocak 2017 at 17:30

     Yorumda tam anlaşılmazlık olduğundan dolayı öncelikle özür dilemekle birlikte, el bileği kırıkları için de benzer komplikasyonlar görülebilir. Yani kırıklar zordur ve yıllar sonra bile zorlandığında ağrı yapabilir.

     Kırık sonrası kireçlenme, tekrar yanlış kaynama, su toplanması, kompartman sendromu oluşması, belki cerrahi olarak düzeltilmesi gereken bir durumun olması gibi sorunlar oluşabilir. Belki bir süre fizik tedavi görmek ve o bölgenin kaslarının güçlendirilmesi gerekebilir ya da tekrar grafi çekilmesi ve bir sorunun olup olmadığının bulunması gerekir.

     Tekrar doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

     Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Yahya

  3 Ocak 2017 at 20:33

  Hocam ben 2010 da sağ el bileğimden naviküler skafoid kemik kırığı ameliyatı oldum 1 adet 18mm weber takıldı şuanda ağrılarım çoğaldığından dolayı yaklaşık 6 tane ortapedi doktoruna muayene oldum hepside kemiklerin birbirine kaynamadığını ve ağrılarımın dayanılmaz vaziyete geldiği zaman sağ el bileğinin dondurulması gerektiğini söylediler bileği dondurduğum zaman çaışabilirmiyim yada ½40ın üzerinde rapor verilermi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 17:37

   Skafoid kırıkları el bileğinin zor kırıklarından olup kaynamama veya geç kaynama bu kırıklarda oldukça sık görülür. Kaynamama veya yanlış kaynama durumlarında ağrılar devam eder ve bu tür durumlarda tüm tedavi yöntemlerine rağmen hastanın ağrıları düzelmez ise dondurma işlemi gerekli olabilir.

   Bunları ortopedi cerrahisine sormanız daha uygun olur. Bu işlem sonrası bileğin aşağı ve yukarı hareketlerinde kısıtlama olmayabilir fakat sağa ve sola hareketlerinde kısıtlama olur. Bu işlem eklem sabitleme veya artrodez işlemi olarak da adlandırılır.

   Artrodez işlemi temel olarak iki biçimde uygulanır. Her ameliyat gibi bu ameliyatın da riskleri vardır, ancak ağrılar dayanılmaz olduğunda ve yapılacak başka bir tedavi yöntemi kalmadığında bu yöntem kaçınılmaz olabilir. Bu konuda deneyim sahibi olan bir ortopedi cerrahisi ile bu durumu değerlendirmeniz önemlidir. En azından doktorun bu işlemi geçirmiş hastaları ile görüşmeniz faydalı olabilir ancak her hastada her işlem aynı başarıyı göstermeyebilir de. Çünkü kemik yapı, kırığın yeri ve şiddeti, kırıktan bu zamana geçen zamanda oluşan bozukluklar, dokunun kanlanması, sigara kullanımı, ek başka hastalıklar, enfeksiyonlar gibi durumlar işlemin başarı oranını etkileyen durumlardır.

   Sağlık raporları birkaç uzmanlığın bir araya geldiği ekip tarafından gerekli tetkikler istenir ve sonuca göre karar verilir. Bu konuda buradan bir şey söylemek zordur.

   Her şeyin iyi geçmesi ve iyilik dileğiyle.

 24. Avatar

  savaş

  3 Ocak 2017 at 20:55

  Elimde bileginn üstündeki kemik kirildi 2 ay önce ve şimdi boksa baslayacam sikinti olurmu kücuk bir darbeyle kirilma sansi varmi varsa ne yapmaliyimm ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 17:57

   El bileğinin ön kol kısmında radius kemiği vardır. Radius kırıkları, radiusun alt ucunda, üst ucunda veya gövdesinde meydana gelebilir.

   Radius kırıklarında iyileşme süresi kırığın yerine, kırığın şiddetine, kırığın tipine, hastanın yaşına, hastanın kemik yapısına, eşlik eden yaralanmalara, hastadaki başka sorunlara bağlı olarak değişmekle birlikte 6 hafta kadar sürer.

   Fakat kırıklardan sonra tam iyileşme 1-2 yıl bile sürebilir ve bu süreçte o bölgeyi dikkat etmek önemlidir. Bunun yanı sıra hiç bir kırık eskisi gibi olmaz. Kırıklar üşüdüğünde, bir darbe aldığında uzun yıllar ağrı yapabilir.

   Eğer boks yapmak sadece hobiniz ise daha az tehlike içeren sporları seçmeniz daha doğru olur. Çünkü daha zor kırıklar demek daha zor tedavi demektir.

   Doktorunuza danışmadan başlamamanız gerekir, çünkü kırığın yerini, kırığın durumunu, kırığın tedavisinin başarı oranını, bundan sonra nasıl davranmanız gerektiğini doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 25. Avatar

  Alican

  6 Ocak 2017 at 02:12

  Bilegim 2 ay once kirilmisti 1 ay alcida kaldi ve sonra cikarip bileklik verdiler 1 ayda onu kullandim bilegimin altinda hafif bi sislik var yazi yazarken falan agriyor sag el bilegim doktora gittim bisey yok dedi neyapmaliyim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 13:37

   Su toplamış olabilir. Bilek kırıklarından sonra ağrı 3-6 ay arasında devam edebilir. Şişlik sıvı toplanması ise sinire baskı olduğu için ağrı devam ediyor olabilir. Doktorunuza veya bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz faydalı olur. Tekrar röntgen çekilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 26. Avatar

  Tekin

  7 Ocak 2017 at 15:56

  Ben 15 yasindayim sol bilegim kirildi alcidan cikali 1 hafta oluyor ancak oynatirken tutukluk yapiyor bu neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ocak 2017 at 23:36

   Alçı içinde kaslar güçsüzleştiği için 1-2 ay kadar bu durum devam edebilir. Doktorunuza danışarak yavaş yavaş bilek egzersizleri yapmak kasların tekrar güçlenmesinde faydalı olur.

   Geçmiş olsun.

 27. Avatar

  Apo

  11 Ocak 2017 at 19:50

  Sporda agirlik zorlarken oldu spora 3haftadir ara verdim 1aydir sag el bilek agrisi cekiyorum hep sariyorum doktor incinmis dedi ama hala gecmedi sizce ne yapmaliym?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 13:10

   İncinme sonucunda kemiklerde küçük çatlaklar oluşmuş olabilir. Ağırlık sporları öyle birden ağırlık kaldırma şeklinde başlanmamalıdır. Az ağırlıklarla ve aşama aşama kas gücüne bakılarak arttırılmalıdır. Ayrıca ısınmadan spora başlanmamalıdır. Bu süreçte spora ara vermek gerekir. Geçmezse tekrar doktora gitmeniz ve bir görüntüleme gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 28. Avatar

  Özlem akçay

  15 Ocak 2017 at 15:06

  İyi günler.1 hafta önce merdivenden düştüm ve sağ Bilegim sag ve sol tarafından kırıldı.düzeltme işlemi yapip alçıya aldılar ama dünden beri ilk günden daha fazla ağrım var. 6 aylik bebeğim var emzirdigim için ilaç kullanmıyorum ne yapabilirim. Agri neden artar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 00:23

   Bileğinizi tekrar zorladıysanız ya da aşağı salık tuttuysanız şişmiş olabilir ve alçı sıkıyor olabilir. Ağrı kesici bazı ilaçlar ödemi de atmada yardımcı olsa da kırıklarda kaynama gecikmesine neden olabileceği için zaten çok fazla önerilmez. Doktorunuzun önerdiği şekilde bilek kalp hizasında tutulmalıdır. Gece yatarken de dikkat olmak gerekir.

   Ağrı dayanamayacağınız kadar çok ise doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  gizem

  17 Ocak 2017 at 13:41

  Elimin ustundeki kemik kirildi yumusak doku olduğu icin gec kayncakmis alçı ya alinali 3 hafta oldu 4e giriyorum alci alinfiktan sonra kac günde eskisi gibi hareket edebilirm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2017 at 23:00

   El birçok kemikten oluşur. Bu nedenle el üzerindeki kemik kırıkları zor iyileşebilir ve bu tip kırıkların özenli bir şekilde düzeltilerek alçıya alınması gerekir. Kırığın yeri ve şiddetine göre kaynama ve iyileşme süresi değişiklik gösterir. Kırık alçısı çıkarıldıktan sonra fizik tedavi faydalı olur. Kırıklar vücudun neresinde olursa olsun kırığın şiddetine göre, hastanın yaşına göre, kırık kaynamasını geciktiren faktörlerin olup olmadığına göre iyileşme süresi değişmekle birlikte, çatlak olarak tabir edilen kırıklar bile 6 ay ağrı yapabilir.

   Neler yapmanız ya da yapmamanız gerektiği hakkındaki sorularınızı alçının çıkarıldığı gün doktorunuza sormayı unutmamak için bir kağıda sorularınızı not etmeniz faydalı olur, çünkü kırığın durumu en iyi tedaviyi uygulayan doktorunuz bilmektedir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeye çalışmanız, mümkün olduğunca ağrı kesici kullanımından kaçınmanız, dengeli ve sağlıklı beslenmeniz, yeterli su içmeniz, sigara ve aşırı şekerli gıdalar gibi zararlı içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız kırığın daha iyi toparlanmasında faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 30. Avatar

  Aysel

  18 Ocak 2017 at 11:23

  1.1.2017 de düştüm sol bileğimde(RADIUS AlT UÇ KIRIĞI,KAPALI)oluştu cerrahi tedavi uygulandı.elimin üstünde adını bilmediğim bir demir var alçı yok.yaşım 59.çok ağrım var.kemik kalitesi kötü dedi doktor kalsiyum verdi.ne zaman iyileşir yada iyileşirmi.bu ağrı normalmi.pansumana gidip geldiğimde banyo yaptığımda ağrı dayanılmaz oluyor.ağrının azalması için nasıl davranmalıyım.iyileşmesi için nasıl beslenmeliyim.ağrı kesici ilaçlar iyileşmeyi geciktirir demişsiniz ben bunu bilmiyordum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 00:14

   Kırık kaynamasını yaş, ağrı kesici kullanımı, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi faktörler geciktirebilir fakat ağrılarınız dayanılmaz oluyorsa bunu doktorunuza sorarak kullanabilirsiniz. Ağrılar dayanılacak derecede olduğunda kullanımı önerilmez, ancak dayanılmadığında başka çare olmayabilir.

   Kırıklarda iyileşme süresi kırığın tam yerine ve derecesine göre değişebilir. Doktorunuzun önerdiği şekilde dikkat etmeniz önemlidir.

   Kırıklar sonrası beslenme önemlidir. Fakat kemik yapısı zayıf ise kaynama daha geç olabilir. Ağrı için doktorunuza danışmanız daha doğru olur, çünkü ağrının bir nedeni olabilir.

   Beslenmede başka bir sorun ve belli bir diyetiniz yoksa her gün düzenli veya durumunuza göre haftada 4-5 gün düzenli ve dengeli proteinli gıda (et, balık, tavuk, yumurta, karaciğer gibi) alımı, dengeli kompleks karbonhidrat (bulgur, tahıllı ekmek, yulaf ezmesi, aşurelik buğday gibi besinlerden) alımı, yeterli su tüketimi, düzenli ve dengeli kalsiyumlu gıda (yoğurt, süt, peynir, lor gibi besinlerden) alımı, yeterli ve düzenli baklagiller, sebze, meyve tüketimi gibi beslenme şekli faydalı olur, fakat herhangi bir nedenden dolayı diyetiniz veya besin kısıtlamanız varsa bir diyetisyen yardımı almak gerekir.

   İyileşme dönemi 6-8 hafta arasında değişir genellikle. Fakat bu durum kırığa göre, uygulanan yönteme göre, hastanın yaşına göre, eşlik eden başka sorunlara göre değişebilir.

   Geçmiş olsun ve iyi olmanız dileğiyle.

 31. Avatar

  Salih

  19 Ocak 2017 at 10:23

  Hocam Merhaba,

  sol el skafoid kemik çatlağı yüzünden dirsekten alçıya alındı bileğim.5 hafta alçıda kaldı ve kaynama oluştu.3 ay sonra spora başladım hafifçe zorlamadan.Şu an elim ağrıyor fakat çatlakken oluşan fonksiyon ağrıları yok.Tekrar çatlamış veya kırılmış olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 23:18

   Kırıklar sonrası zorlamalarda kırılan bölgede ağrılar olabilir. Bir kırık kaynamış olsa bile o bölge zorlama olduğunda, bir darbe aldığında, üşüdüğünde uzun süre veya yaşam boyu ağrı yapar ya da yapabilir. Dikkatli olmak gerekir.

   Spor konusunda doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   İyi yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Kurt

    24 Ocak 2017 at 19:29

    6 haftalık alçı döneminden sonrada bilekde ve kısmen çevresinde agrılar olması normal mi sizce

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     28 Ocak 2017 at 22:06

     Kırıklardan sonra, alçı tedavisi bittikten sonra da ağrılar 2-3 ay sürebilir, bu nedenle en az 6 ay-1 yıl bu bölgeye dikkat etmek gerekir. Alçıda kalan bileğin kasları da güçsüzleşmiştir ve buna bağlı da ağrılar olabilir. Doktorunuza ne tür egzersizler yapabilirsiniz sorarak egzersizler ile kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmek faydalı olur fakat önce egzersizler ve kaç tekrar ve günde kaç kez ne tür egzersizler yapabileceğiniz hakkında doktorunuzdan bilgi almanız gerekir. En 3-6 ay korumanız önemlidir. Kırıklar sonrası yıllar sonra bile kırılan bölge zorlandığında ve üşüdüğünde ağrı olur veya olabilir.

     Geçmiş olsun.

 32. Avatar

  Sevda Şen

  23 Ocak 2017 at 01:26

  Sag alt uç radius kirigi(parçali) sebebiyle 7 hafta el bilegim alcida kaldi.Sürekli kontrollerim oldu ve 5 gün once alci cikarildi ama kolum tamamen dirsek,bilek hareket kisitliligi olustu ve cok kötü bir sekil bozuklugu var.Fizife basladim 2 gun sonrasi acilen ama bu dirum beni cok korkutuyor.Elimi cok zor bir parcacik cevirmeye basladim ama sanki elimi actigimda bilekten degilde dirsekten donuyormus gibi dirsegim yana kayiyor,Bircok aćidan zaten henuz cok kisitli ve agrili.Bu durum duzelir mi sizce sabrediyorum ama cok uzuluyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ocak 2017 at 14:24

   Anlattığınız durum bu kadar uzun süren alçı tedavilerinden sonra hareketsiz kalmaya bağlı uzvun hareketlerinin donmasından ve kasların güçsüzleşmesinden kaynaklanmaktadır. Fizik tedaviye başlamak iyi bir karardır. Fizik tedavi bittikten sonra da aylarca orada öğrendiğiniz egzersizleri aynı tekrarlar ile devam etmek zamanla kolunuzun eski hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca kaslar, kemikler ve bağlar da bu sayede güçlenecektir.

   Egzersizlerinizi düzenli yaparsanız 2-3 aya kadar kolunuzu eski hareketlerini kazandırabilirsiniz. Tam düzelme belki daha fazla zaman alabilir fakat egzersizleri düzenli ve bilinçli yapmak önemlidir (tekrarları doktorunuzun önerdiği kadar yapmanız ve çok da abartmamanız, ihmal etmemeniz de önemlidir). Kırıklar ve alçı tedavisi sonrası kırığın yerine, şiddetine, uygulanan tedavi yöntemine göre değişmekle birlikte bazı şikayetler 1 yıl sürebilir. Sabırlı olmak, bilinçli egzersiz yapmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, yeterli su içmek, sigaradan ve mümkün olduğunca ağrı kesicilerden uzak durmak, şeker seviyenizi kontrol altında tutmak önemlidir.

   Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Aysel

   12 Mart 2017 at 23:03

   Sevda hanım nasıl oldu bileğiniz varmı bir gelişme bende sizinle aynıdertlerden şikayetçiyim.fiziğe gittim ama hala bileğimi kullanamıyorum.bir yöntem bulduysanız banada yazarmısınız

  • Avatar

   Nur

   8 Nisan 2017 at 02:11

   Sevda hanım şikayetleriniz birebir aynı.Şu anki durumunuzu merak ediyorum çünkü çok umutsuz ve mutsuzum.Beni bu konuda bilgilendirebilir mısınız?

 33. Avatar

  Sevim

  30 Ocak 2017 at 00:10

  Merhaba Benim Çocugumun sag el bılegı kırıldı kemıgın ısmını bılmıyorum yası 11 suan alcıda doktor 6 hafta dıyor daha kısa surede nasıl hızlı kaynayabılır okulu varda merak edıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 00:48

   Kırık kaynaması genellikle kendi kendine gerçekleşecek bir durumdur, sadece bazı durumlar kırık kaynamasını geciktirebilir (şeker hastalığı, sigara kullanımı, kemik erimesi, aşırı ağrı kesici kullanımı gibi). Çocuklarda bu tür sorunlar nadir olur. Çocuklarda kırıklar daha hızlı kaynar, Fakat doktorunuz gerekli süreyi vermiştir zaten, bu nedenle doktorunuzun önerilerini mutlaka dikkat etmelisiniz.

   Bunun dışında çocuğun besinlerle günlük dengeli protein alımını, dengeli kalsiyum alımını, dengeli ve kompleks karbonhidrat alımını, dengeli sebze ve meyve tüketimini dikkat etmenizde fayda vardır ve mümkün olduğunca sağlıklı besinler tüketilmesi ve kalitesiz karbonhidratlardan (gereksiz şekerli yiyecek ve içecekler, hamur işleri, hazır gıdalar gibi) kaçınılması önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 34. Avatar

  YUNUS BÜYÜKDEMİR

  4 Şubat 2017 at 13:36

  patlamalı agırlık çalısmasında sag elimle tuamadım tum agırlık sol elıme bindi sonra 1 haftadır geçmeyen bir sıktıkça agır bir şey kaldırdıkça gelen bir ağrı var bilekde bilek kemiginin hemen altı doktora gitmelimiyim yoksa geçermi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 12:24

   Üzerinden bir hafta geçmesine rağmen ağrı geçmediğine göre doktora gitmek tabii ki önemlidir. Kemiklerde çatlak olarak tabir edilen kırık oluşmuş olabilir ya da bağlarda kopma olabilir.

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz ve röntgen gibi bir grafi çekilmesi faydalı olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 35. Avatar

  Emre

  4 Şubat 2017 at 19:35

  Şimdi benim bilek kırıldı şişti hemen hastaneye gittim yerine oturtturdular bileği dirsekten yukarıya kadar sardılar ama bilek tarafında ağrı var bu neden oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 14:21

   Kırıklar sonrası bilek yerine oturtulduktan sonra bile belli bir süre ağrı olabilir, ayrıca ödem olduğu için ödem geçene kadar da ağrı devam edebilir. Kolunuz doktorunuzun önerdiği şekilde kalp hizasında tutmanız ödemin inmesinde yardımcı olur.

   Geçmiş olsun.

 36. Avatar

  Kmy

  7 Şubat 2017 at 23:33

  2defa sağ bileğim kırıldı en sonki kırık 1yıl önce olmuşdu bileğimde şuan geriye doğru oynatırken acı oluyor ağrı oluyor ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 11:27

   Kırık tekrar tekrar olduğunda o bölgede başka hasarlar da gelişebilir. Kireçlenme, ödem, bağ yaralanması, sinir zedelenmesi gibi. Doktora gitmeniz doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 37. Avatar

  yahya

  13 Şubat 2017 at 22:55

  hocam en son çekilen sag el bileyimin raporu:karpol kemiklerde hafif kortikal düzensizlik minimal dejeneratif deyişikiklikler ile birlikte özellikle os kaputatumda subkondral dejeneratif kistik yapılanmalar mevcuttur skafoid kemikte eski fraktür ve matalik operasyon materyali ile uyumlu görünüm izlenmektedir os kaputatum ve os lonatum kemiklerin komşulugunda mm kemik fragmanları dikkati çekmektedir.
  hocam ne yapmam gerekiyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 14:29

   Daha önce geçirmiş olduğunuz kırık ve operasyon görünmüş. Bu operasyon ve kırık nedeni ile karpal kemiklerde dejeneratif değişiklikler yani kireçlenme gibi bozukluklar oluşmuş görünüyor. Bunların yanı sıra kistik lezyon görünüyor (bu kistik lezyon sıvı toplanması veya kist de olabilir). El bileğinin avuç içi ile birleşen ve 8 küçük kemikten oluşan kemiğinde mm’lik kemik kırıkları izlenmiş görülüyor.

   Yani daha önce yaşamış olduğunuz kırık ve geçirmiş olduğunuz operasyondan sonra bu bölgelerde hasarlar gelişmiş olmalı.

   Raporunuz ile birlikte doktorunuza gitmeniz gerekir.

   Geçmiş olsun.

 38. Avatar

  Ali

  14 Şubat 2017 at 00:25

  55 yaşındayım. Sol el bileğiyle dirsek arasında el bileğine yakın tarafta çok parçalı kırığım var. Ameliyat edip 4 adet çivi taktılar ve alçıya aldılar. Doktor alçıyı 20 günde çıkardı fakat çivilerin çıkması 2 ayı bulacağını söyledi. Bu süre normalmidir. Bir de tekrar elimi istediğim gibi kullanıp çalışma hayatına ne zaman başlayabilirim. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 14:34

   Çivilerin çıkarılma zamanını doktorunuz kemiklerin kaynamasına göre karar verecektir. Çok parçalı kırık olduğu için iyileşme süresi diğer sorunlara ve yaşa, sigara kullanımına, eşlik eden başka hastalıklara bağlı olarak değişmekle birlikte en az 6 ayı bulabilir.

   Hiç bir kırık sonrası kırılmamış gibi o bölgeyi kullanmak çok mümkün olmayabilir (kısıtlamalar illaki olur).

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamanız da önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 39. Avatar

  Emine

  15 Şubat 2017 at 23:28

  Slm 2 hafta once sag el bilegim kirildi analyst oldum platin taktilar amaliyat sonrasi alciya alinmadi buyuk yarabandiyla eve geldim alciya neden alinmamis olunabilir alciya alinmadi yarabandiyla daha hizlimi iyilesir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 21:00

   Kesi yerinde yara açılmaması veya kesi yerinin daha hızlı iyileşmesi için de alçıya almamış olabilirler. Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 40. Avatar

  Merve

  19 Şubat 2017 at 13:36

  Slm kaza sonucu sol el bileğim kırıldı kırk gün alçıda kaldı üç gün önce alçıdan çıktı çıktıktan sonra elimde ve bileğimde şişlik morarma ve ateş oldu bu normalmi yaşım 52 şiddetli ağrım var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 12:15

   Şişlik, morarma ve ateş olması enfeksiyon belirtisi olabilir, bu nedenle tekrar doktorunuzla bu durumu görüşmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Leyla

    1 Mart 2017 at 19:14

    Merhaba hayırlı akşamlar Ben ocağın yedisinde düştüm Ne bileyim üç parçadan kırılmış acile gittim alçıya aldılar Nihayet 5 gün önce alçıyı çıkardım fakat parmaklarımı sıkamıyorum çok dergide ağrı yapıyor doktorun Bana da bir şey söylemedi Bende bir şey sormadım bunun için ne yapabilirim Yardımcı olur musunuz

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     5 Mart 2017 at 22:03

     Kırıklarda kırığın yerine, şiddetine, uygulanan tedavi yöntemlerine göre iyileşme süresi üç ay kadar sürebilir. Tam iyileşme yine kırığın durumuna göre değişebileceği gibi 6 ay 1 yılı bile alabilir. Bu tür durumlarda alçı tedavisi sırasında kırılan bölge sarıldığı şekilde tutukluluk yapabilir ve bu tutukluluk ancak uygun egzersizler ile açılır, fakat buradan egzersiz önermek doğru olmaz, çünkü kırığın durumuna ve uygulanan yönteme göre yapılması gereken egzersizler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ya doktorunuza ya da bir fizik tedavi uzmanına danışarak uygun egzersizleri öğrenebilir ve bu egzersizleri tam hareket açıklığı sağlanana kadar aşırı abartmadan düzenli olarak evde de yapabilirsiniz. Hatta kırıklardan sonra kireçlenmeyi önlemek için de egzersizleri haftada birkaç gün yapmak faydalı olur.

     Egzersizler hakkında bilgi almak için ya da bir süre fizik tedavi görmek için bir fizik tedavi uzmanına da gitmenizde fayda vardır.

     Geçmiş olsun.

 41. Avatar

  Tuba

  23 Şubat 2017 at 21:10

  İyi akşamlar benim annemin de sağ el bileği kırıldı acilde yarı alçıya alınmış 10 gün sonra doktora git demişler 10 gün sonra doktora gittik hemen gelmeniz lazımdı dedi bilemedik annemin bileğini iki kez kırıp oturttular şimdi dirseğin üstüne kadar alçıda elleri hafif şiş ama alçı sürekli elimi kesiyor diyor bir de dirsekten üstü sonradan alçıya alındı sürekli dirseğim alçıya değiyor diyor ilk defa geldi başımıza napsak bilemiyorum bütün bunlar normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 01:23

   Alçı eklenerek yapıldığı için üstteki alçının değdiğini hissetmesi normal. Şişlik ilk günlerde baştan tam geçirilmeden alçıya alındığı için ödem yapmıştır ve buna bağlı olmuştur. Kırık tekrar kaynamaya başlayınca şişlik de yavaş yavaş azalacaktır. Alçının ek yeri annenizin elini kesiyorsa bu durum için tekrar doktorunuza gitmenizde fayda var, çünkü alçı kurudukça daha da sertleşir ve deriyi tahriş edebilir, buna göre doktorunuzun alçıyı düz yapması gerekebilir ya da başka bir önlem alması.

   Geçmiş olsun.

 42. Avatar

  betül

  1 Mart 2017 at 20:13

  Annemin bugun sol el bilegi kirildi oynak yeri tam r le baslayan bir kemigin kirildigini soylediler annemin bilegi yamuk alçıladilar yarim alçida duzeltipte mi alçi yaparlar yoksa oyle durup iyilesirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2017 at 22:06

   Eğer acil serviste alçı yapıldıysa, bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Çünkü acil servislerde bu tür işlemler tam düzeltme sağlanmadan da yapılabilir ve yanlış kaynama gibi komplikasyonlar olabilir.

   Geçmiş olsun.

 43. Avatar

  Muhammet

  1 Mart 2017 at 23:30

  Şimdi 16 yaşındayım
  Selam yaklaşık 2 sene önce geri geri bileğimin üstüne düştüm avuç içi kısmına kemik hastanesine gittim bilek yerinden kaymış dediler ve bileğimi çekerek alçıya aldılar (fecci acıdı) sadece ilk kontrole gittim diğerlerine gidemedim alçıya alırken 4 haftaya iyileşir ama uzayabilir dediler kontroldede 5 hafta dediler ama ben 3. Haftada alçıyı kendim söktüm 2 ay falan acıyodu zaten hiç zorlamadım sonra acı geçti sporuma devam ettim ama şimdi bileğimi çok zorlayınca bileğim ağırıyor ve gücü azalıyor aynı şekilde sağ bileğimide zorluyorum ama bişey olmuyor
  Sol bileğimin ağrısı kendiliğinden geçermi ? ÖZELLİKLE ÖMÜR BOYU ZORLAYINCA AĞIRACAKMI yoksa hastaneye gitmem gerekirmi ?
  TEŞEKKÜRLER

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2017 at 23:22

   Doktorunuzun 5 hafta kalması gerekir dediği alçıyı 3. haftada sizin sökmeniz yanlış bir durum olmuş, çünkü kırıklarda en erken kaynama süresi 6 hafta gibidir fakat bu süre kırığın yerine, şiddetine, kaç kırık olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Alçıyı çıkardığınızda kırık tam kaynamamış olabilir ve o günden beri yanlış kaynama olmuş olabilir. Yanlış kaynayan kırıklar yıllar sonra bile ağrılara neden olabilir.

   Bir ortopedi doktoruna giderek kırığın durumu için röntgen çekilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 44. Avatar

  Merve

  5 Mart 2017 at 01:58

  Merhaba… Sağ el bileğim kırıldı ve ben 3 yıl o bilekle hentbol oynamaya devam ettim. Doktora gittiğimde o hafta ameliyat oldum. Yaklaşık 2 yıl geçti ameliyat üzerinden. Ve yine o eski ağrılar haraket ettirememeler şişme falan tekrar kırılma ihtimali var mı acaba yani tekrar ameliyat söz konusu mudur ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 12:00

   Platin benzeri teknikler uygulanmış ise bunların yerinden oynama ihtimali olabilir veya kireçlenme yapmış da olabilir. O dönemde uygulanan tedavi yöntemine ve kullanılan tekniklere bağlı da ağrının tekrar neden başladığı değişiklik gösterebilir.

   Bir ortopedi doktoruna gitmeniz de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 45. Avatar

  Adem Köse

  9 Mart 2017 at 10:34

  Merhaba.Ben 18 yaşindayim.Motor ile kaza gecirdim.sol el bilegim kirildigini söyledi doktor.baş parmaga dayali dirsege kadar alciya alindi.45 gun alcida kalcagini söylediler.agirlik kaldirabiliyorum ilk gunlere göre ama zorlayinca sızlamaya başlıyor.suanda 20 gun oldu insallah ağrisi gecer 25 gün sonra resminide cektim kirik gibi bile durmuyor hem röntgende hem tomoğrafide.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2017 at 00:31

   Bilek eklemi önemli bir eklemdir ve bilek ekleminde kırığı çok zor kaynayan yapılar vardır, bu nedenle alçı tedavisini doktorunuzun önerdiği şekilde geçirmenizde fayda vardır. Zorlamamanız önemlidir. Kırık çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık tipi olabilir, ancak bu tip kırıklarda da kaynama düzgün olmazsa ileri dönemlerde hasarlara ve ağrılara yol açabilir. Alçı tedaviniz bitene kadar dikkat etmeniz gerekir.

   Doktorunuzun önerilerinin dışına çıkmamanız da fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 46. Avatar

  sedat Kılıç

  31 Mart 2017 at 14:23

  Hocam merhaba 2 ay önce düserek bilegimi kırdım. Sol el bilek radius alt uç kırığı teshisi kondu. Alcıya alindi. Aradan bunca zaman gecti.yanlış kaynama oldugu söylendi.düzeltme yapılmadı. Ameliyatada gerek yok dendi. Ameliyat yapsakta degisen birsey olmaz dendi. Yasantını etkilemez. Sadece soğuk havada biraz sızlar dediler. Kolum hala atelde. Sizce böyle birsey olabilirmi?.cevaplarsaniz sevinirim.teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2017 at 21:47

   Yanlış kaynama olabilir, yanlış kaynama alçı tedavisi sırasında sizin yeteri kadar korumamanıza bağlı olabilir, tedavinin gecikmesine bağlı da olabilir, kırılmanın yerine ve şiddetine bağlı da olabilir.

   Radius kırıkları oldukça sıkıntılı kırıklardır, çünkü radius bölgesi anatomik olarak karmaşık bir bölgedir. Ayrıca kaynama sorunları kişiye göre de değişiklik gösterebilir.

   Belki bu alanda deneyimli ve daha başarılı bir ortopedi cerrahisine gitmeniz de gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 47. Avatar

  Rümeysa

  19 Nisan 2017 at 23:44

  Annemin sağ bileği kırıldı kendisi 44 yaşında gizli şeker hastası ağrıları çok fazla ne yapmalıyız alçıya alınalı 2 gün oldu kaç hafta alçıda bileği kalır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2017 at 13:10

   Kırığın tam olarak yerine, şiddetine göre alçı tedavisi değişiklik gösterebilir. Doktorunuz size bir kontrol günü belirtmiş olmalı. Doktorunuzun önerilerine dikkat etmeye özen göstermeniz önemlidir.

   Şeker hastalığı gibi hastalıklar kırık kaynamasını biraz daha geciktirebilir. Ağrıları için doktorunuzla tekrar görüşmeniz gerekebilir.

   Eğer doktorunuz size bir şey söylemedi ise tekrar doktorunuza danışmanız da fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 48. Avatar

  Onur sunal

  21 Nisan 2017 at 22:14

  1 hafta once el bileğim kirildi.raporda radius alt uçkırığı yaziyor.alçı kac günde çikar ve nadsil tutmam lağzım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2017 at 13:44

   Doktorunuz alçıya aldı ise mümkün olduğunca kalp hizasında tutmak şişmesini önlemek için faydalıdır. Alçı tedavisi süresince doktorunuzun önerilerine dikkat etmeniz önemlidir. Radius kırıkları radiusun alt ucunda, gövdesinde veya üst ucunda oluşabilir. Radius kırıklarında iyileşme süreci kırığın tipine, derecesine, uygulanan tedavi yöntemine, kemiğin kalitesine, hastanın yaşına göre değişmekle birlikte genellikle 6 hafta sürebilir.

   Alçıya alındı ise doktorunuza danışmanız ve alçının ne zaman alınması gerektiğini sormanız daha uygun olur, çünkü kırığın durumunu ve uygulanan tedaviyi doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 49. Avatar

  Deniz Kaya

  24 Nisan 2017 at 01:27

  Merhaba hocam benim bilegim 1 hafta önce basketbol maçında kırıldı rontgende küçük bişey gördüm kırık olan neyse doktor parmaklarını hareket ettir dedi baş parmagimi hareket ettirince bilekten dirsrge kadar agri oluyor. Bide basketbola ne zaman başlayabilirim başlayınca bilegimde sıkıntı olurmu.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2017 at 21:43

   Bilek kırıklarında iyileşme süreci kırığın tam olarak yerine, derecesine, eşlik eden başka yaralanmaların olup olmadığına göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz kontrole çağırmış olmalı, genellikle 2-3 hafta alçı tedavisi sürdürülebilir. Parmaklarınız açıkta kalmış ise çok da zorlamadan hafif hafif oynatmanız yeterli olabilir (fakat çok zorlamamak da fayda vardır). Ödem yapmaması için bu alçılama döneminde mümkün olduğunca kolunuzu kalp hizasında tutmanız faydalı olur. Ödem oluşursa alçı sıkmaya başlar ve ağrılarınız artabilir. Bu süreçte dikkatli olmanız doğru kaynaması için önemlidir. Kırıklar küçük de olsa kırıktır ve belli bir kaynama süresi vardır.

   Basketbola hemen dönmek zor olabilir, bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur, çünkü kırığın durumunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 50. Avatar

  Beytullah

  9 Mayıs 2017 at 14:34

  Sol bileğimin üstüne düştüm ve parmaklarımı rahatça oynatıyorum bileğimi oynatıyorum ama acı var uyuşukluk gibi bişey var elimi sıkamıyorum ağrı var sızlama var 1 2 gün oldu daha hastaneye gitmedim ne gibi sıkıntı çıkar hastaneye gitmeliyimiyim yoksa gerek yokmudur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 13:03

   Bir ortopedi uzmanına muayene olmanız önemlidir. Çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık, çıkık olabilir.

   İhmal etmemelisiniz, aksi taktirde kırık ve çıkık yanlış kaynayabilir ve yıllar sonra bile tekrar başınıza iş çıkarabilir.

   Geçmiş olsun.

 51. Avatar

  Nuray

  9 Mayıs 2017 at 21:33

  Merhaba ben 7 hafta önce sağ dirsek ve bilekten ameliyat oldum. Fizik tedaviye başladım ancak açma kapamalarda inanılmaz acı ve ağrı çekiyorum bunun başla bir yolu yokmu acaba? Kuru iğne tedavisi duydum bir faydası olurmu acaba..birde bu dönemde Dr hiç ağrı kesici veya kas gevşetici vs bir ilaç vermedi… ağrı kesici krem iyi gelirmi acaba? Çok teşekkür ederim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 13:25

   Bu tür ameliyatlardan sonra birkaç ay bu tür sıkıntılar olabilir. Bunların düzelmesini sağlamanın en iyi yolu fizik tedavi uzmanınızın verdiği egzersizleri önerdiği tekrarlarda (çok da abartmadan) düzenli olarak yapmak sayılabilir. Fizik tedavi ve fizik tedavi uzmanının önerdiği egzersizler fayda sağlayabilir. Ağrılara rağmen fizik tedaviye devam etmek gerekebilir.

   Kuru iğne ve diğer ilaçlar hakkında fizik tedavi uzmanınız’dan bilgi almanız daha uygun olur. Buradan bir tedavi ya da ilaç önermek ya da faydalı olur ya da olmaz demek doğru olmaz.

   Geçmiş olsun.

 52. Avatar

  Benhur

  12 Mayıs 2017 at 11:18

  Merhaba bilegim 1 ay önce kırıldı bugün açıdan çıktı bilegi mı yikayabilormiyim ve ne zamana kadar iyileşir kırık ince

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2017 at 01:27

   Alçı çıktı ise, doktorunuz herhangi bir öneride bulunmadı ise, açık yaranız yoksa bileğinizi zorlamadan, çok fazla hırpalamadan yıkamak zarar vermez. Kırık çatlak olarak tabir edilen (ayrışmamış kırık) bile olsa tam iyileşme ve tam kaynama kişiye ve kişinin özelliklerine göre değişmekle birlikte 3 ay kadar sürebilir. Bu bileği 3-5 ay dikkat etmek faydalı olur.

   Geçmiş olsun.

 53. Avatar

  İlker

  13 Mayıs 2017 at 03:35

  Merhaba sol bilegimdde radius alt uc kemigi kırık var. 2 hafta once alciya alindi kolumda cok az bir sis var bu sis normal midir? Birde kolumda agri neredeyse hic yok cok zorlamadan bazi islerimi yapıyorum. Baya zayif biriyim doktor toplam 3 4 haftada cikar alci dedi ilk 1 2 gün sisim vs olmadi. Ben kolumun iyi oldugunu düşünüyorum. Ayrica Alci bni cok rahatsiz ediyor. Birde kolumda agri vs durumlarin olmamadi bni endişelendiriyor. Acaba iyilesmiyor mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2017 at 21:49

   Kırık sonrası henüz alçı çıkmadan ve kırığın kaynadığını bilmeden kırık kolu bu kadar erken kullanmaya başlamak yanlıştır. Radius kırıkları kırığın tam olarak yerine, şiddetine, kaç kemikte kırık olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte zor kaynayan kırıklardır. Radius kırıklarında iyileşme süresi kırığın durumuna bağlı olarak 6 hafta kadar sürebilir. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca o kolu kullanmamanız ve dikkat etmeniz önemlidir. Alçınız sıkıyorsa bilekte ödem oluşmuş olabilir.

   Doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 54. Avatar

  sinan

  13 Mayıs 2017 at 04:51

  selam hocam top carpmasiyla parmagim kirildi kalin kemik diyorlar serce parmak 2 tane tel takildi bugun 28 gun agri oluyor ve şislik var özellikle serce parmagimin eklem yeri üst kismi şislik bugun acile gitdim plastik cerrahi elimi cok salladimi ve kalp ustunde tutmadindan sis dedi inanirmisiniz 28 gun de 4 kez gitdim hicbirinde askiya al kalp ustunde tut diye bir bilgi vermediler ilk kez basima geldi bilmiyordum hocam yatarken kalp ustunde tutun diyorlar o kadar arastirdim internetde yatarken kalp ustunde su posisyonda yatin gibi bir gorsel bulamadim hacam yatarken nasil yapicaz karnimizin ustune yastip koyup kolumuzu ustunemi koyup uyucaz anliyamadim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2017 at 22:11

   Kol, bilek, dirsek, parmak kırıkları gibi kırıklarda alçı tedavisi uygulandıktan sonra eskiden ve halen günümüzde kol askıya alınır genellikle. Ameliyat sonrası alçı yapılmadığı için askıya almayabilirler, ancak kolu mümkün olduğunca kalp hizasında tutulmasını önerebilirler.

   Yatarken de kolunuz askıdaymış gibi tutmanız kolu kalp hizasında tutmak anlamına gelir yüksek ihtimalle. Tabii bunu size bu öneriyi yapan doktorunuza sormanız daha doğru olacaktır.

   İnternette bulunan görsellerde ”kol askısı” olarak arama yapıldığında ”kol askısı” pozisyonu gösterilmektedir. Ancak yatarken de bu şekilde tutmak gerekip gerekmediğini doktorunuza sormalısınız (belki sadece gün içinde askıda tutmak da yeterli olabilir). Bunu doktorunuza danışmanız gerekir. Bu kolu kullanmak da şişlik oluşmasına neden olabilir, tuzlu yemek, idrara seyrek çıkmak, az su içmek gibi durumlar da şişliğin daha fazla oluşmasına neden olabilir. Kolu askıya almanın yanı sıra bu gibi durumlara da dikkat etmek faydalı olur. Kolu ara ara askıdan kısa sürelerle salmak da gerekebilir, bu nedenle doktorunuzla bunlar hakkında konuşmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 55. Avatar

  Elif

  17 Mayıs 2017 at 04:56

  Bileğim maç esnasında kırıldı tekme geldiği için 5 hafta oldu kendim çıkarıp atel taktım ama kaslar zayıflamış gibi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2017 at 21:55

   Bileğiniz 5 hafta alçı içinde kalmış ise buna bağlı olarak kaslarda zayıflama olması normaldir, çünkü kullanılmayan kaslar 2 haftada bile güçsüzleşir ve zayıflar. Alçıyı çıkarmadan önce doktorunuza kontrole gitmemişseniz doktorunuza kontrole gitmeniz önemlidir. Kırık tam olarak kaynamış mı, kontrol edilmesi gerekebilir. Ayrıca doktorunuzdan durumunuza uygun egzersizleri de öğrenerek egzersizlerle yavaş yavaş bileği eski gücüne kavuşturmanız mümkün olur.

   Doktorunuza kontrole gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 56. Avatar

  Samet

  1 Haziran 2017 at 20:20

  Bir trafik kazası sonucu sağ el bileğim kırıldı. Doktorum, ameliyata aldı ve platin taktı.Ardından da atel takıldı. 2.5 hafta oldu atelim çıkartıldı ve arada parmaklarını vs. oynat dedi. Ben şu anda mouse vb. aletleri kullanırsam bileğim hasar görür mü? yaşım 17.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 21:11

   Uzun süre mouse tutmak bilekte ağrıya ve ödeme neden olabilir. Kısa sürelerle bilgisayar kullanmak zarar vermeyebilir, ancak bu tür ameliyatlardan sonra en az 3-4-6 hafta gibi doktorun önerileri dikkate alınmalıdır.

   Kırığın şiddeti, kırığın tam olarak yeri, uygulanan işlem gibi faktörler iyileşme sürecini değiştirebilir. Doktorunuz parmaklarınızı oynatmanızı söylemiş, ancak yapabileceğiniz aktiviteler hakkında bir şey söylememiş, bu nedenle doktorunuza danışmadan herhangi bir aktivite de bulunmamanız gerekir.

   Buradan bir şey önermek doğru olmaz, çünkü durumun ne olduğunu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 57. Avatar

  Yunus

  20 Haziran 2017 at 12:40

  Merhaba, Top oynarken kalede topu tutuyum derken kolum tersine burkuldu doktora gittim kirik var dedi yarim alciya alindi fakat 1 ay olmadan alci alindi, 7 ay sureyle sık sık doktora gittim emar da kırık var dedi ilac yazip eve gönderdi baska doktora gittim ameliyat dedi kaynamasi zor olan parca kirilmis 7 ayda kaynamadi vida takilcakmis sizce ne yapmaliyim ameliyattan korkuyorum ameliyat cözummu ? Tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 00:20

   Kırıklarda kırığın tam olarak yerine göre kaynama süresi değişiklik gösterebilir. Fakat 7 ay süresince kaynamamış olan bir kırık için alçı tedavisi artık fayda etmeyebilir ve ameliyat kaçınılmaz olabilir. Bazı kişilerde kemik kalitesine bağlı da kaynama olmayabilir. Ameliyatın nasıl yapılacağını, zor ya da kolay olup olmayacağını doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur, çünkü buradan bu tür konularda yönlendirme yapmak doğru olmaz.

   Geçmiş olsun.

 58. Avatar

  Ali

  25 Temmuz 2017 at 22:54

  Sol bileğim gecen sene kirildi aradan 1 sene geçmesine rağmen hafif zorlamada ağrı yapıyor sizce normal mi yaşım 24

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 09:52

   Çıkıklarda bile kişiye göre değişmekle birlikte, aradan daha uzun süre geçse bile zorlandığında ve yorulduğunda ağrı olabilir. Fakat yanlış kaynama olabilir, bazı kırık tiplerinde kemik erimesi gibi bir durum olabilir, kireçlenme olmuş olabilir. Bu tür durumlardan sonra doktorun önereceği egzersizlerle o bölgenin kaslarını, bağların güçlendirmek gerekebilir. Bir fizik tedavi uzmanına ya da doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 59. Avatar

  Süleyman

  30 Temmuz 2017 at 22:45

  El bileğim eklem yerinden kırılmıştı 35 gun alçıda kaldı yaşım 23 1 seneyi geçti yeni yeni tam hareket ediyor çıtırtı geliyor oynatirken hala ağrı yapiyor hafif zorlamada uzun yola giderken direksiyon tutarkende agriyor doktora gittim 1 hafta yarim alciya alıp gönderdi krem falan yazdı hala hiç bir gelişme yok geçer mi bu durum kendiliğinden hocam birde size danışmayı dedim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 21:14

   Bilek kırıklarında kırığın yerine, şiddetine ve uygulanan tedavi yöntemine göre iyileşme süreci değişiklik gösterebilir, ancak bu kadar sürede iyileşmesi gerekir idi. Kırık oluşan bölgede kireçlenme oluşmuş olabilir. Kırıklar sonrası kireçlenme çok sık görülen bir komplikasyondur. Örneğin distal radius kırıkları metafiz bölümünde oluşan basit tarzdaki kırıklardan, eklem içine ulaşan parçalı, zor ve karmaşık kırıklara kadar geniş bir yelpaze gösterebilir.

   Doktorunuza tekrar gitmeniz ve ağrıların geçmediğini, ağrıların şeklini doğru anlatmanız önemlidir veya bir fizik tedavi uzmanına gitmek de gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 60. Avatar

  gulnaz8646

  5 Ağustos 2017 at 20:11

  Merhaba. Dusmem sonucu sağ el bilegimde ulna alt uc kisminda eklemde ve aynı kemigin yan tarafindan da başka bir kirik oldu. Ilk acildeki dr parçalık kirik olduğunu söyledi ama kirik kemikleri yerine oturtup omza kadar yarim alçı yaptı. Bir hafta sonra kontrole gittiğimde kayma olması halinde ameliyat olursun, kaymA olmazsa tam alçı yaparız demişti. Kontrolumde kayma olmadığı ancak tam alçı yapılacak olursa kayma riski var diyerek 10 gun daha bu şekilde beklemem söylendi. 10 günün dolmasına daha 5 gun var. Ama bilegimde kırık için yerinden çıkmış ve boşta sallanıyor gibi hissediyorum ve elimi karnimin uzerine yada yastık üzerine koyduğunda bilegimde sanki birsey var gibi ayrı yapiyo. Kemikte kayma olursa hissedebilirmiyim. Kolumu hiç hareket ettirmiyorum ama yinede korkyyorum. Kayma riski kac günde bitiyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 18:32

   El ve el bileği kırıkları kırığın oluştuğu kemiklere, kırığa eşlik eden diğer yaralanmalara göre sınıflandırma yapılarak değerlendirilir. Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamanız önemlidir. Eğer kontrolde yeterli kaynama görülmez ise doktorunuz cerrahi tedavi önerebilir, çünkü parçalı kırıklarda sadece alçı tedavisi yeterli olmayabilir.

   Kırığın hangi derecede olduğuna, eşlik eden yumuşak doku yaralanmalarına, travmanın şiddetine, kırığın ya da kırıkların yerlerine göre değişmekle birlikte, önce alçı, atelleme gibi konservatif tedaviler uygulanır, fakat bunlarla başarılı bir tedavi elde edilemezse cerrahi tedavi gerekli olabilir.

   Geçmiş olsun.

 61. Avatar

  Celal

  10 Ağustos 2017 at 12:54

  İyi günler sol el bileğimde parçalı kırık vardı ve bileğimden ameliyat olup yaklaşık iki ay alçıda kaldıktan sonra iyileşti. Üzerinden 6 ay geçmedine rağmen çıkarılan çivilerin izleri çukurlaşmış şekilde duruyor ve bileğimi büktüğümde kasılıyor. Eskisi gibi bileğimi rahat kullanamıyorum. Acaba bir sorun mu var yoksa ilerleyen zamanlarda iyileşecek mi şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 00:39

   Bir fizik tedavi uzmanınca da değerlendirme yapılması ve fizik tedavi görmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 62. Avatar

  Sultan

  16 Ağustos 2017 at 05:30

  Merhaba, radius alt uç kemiğinde kırık tespit edildi. Acilde dirsek altı alçıya alındı. İkinci hafta kontrolde bir sorin olmadığı söylendi. Üçüncü hafta ise 20 derecelik açıyla yanlış kaynadığı söylendi kurul sonucunda yeniden kırıp dirsek üstü alçıya alındı.( Bir haftada yanlış kaynama olabiliyor mu?)

  İyileşme için lk kırıkta bir ay denmiskrn su anda altı hafta deniyor. Dirsek üstü alçı kısalır mı? Ne zaman kısalır ya da daha erken iyileşme ihtimali var mı?
  Baş parmağım açıkta ve yanlışlıkla bu yere çarpması sonucu radiusta oynama olur mu ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2017 at 00:52

   Bir haftada tam kaynama kişiye ve yaşa göre de değişmekle birlikte olmayabilir, ancak kaynamaya başlama olur ve çekilen grafide yanlış kaynama tespit edildiyse iyice kaynamadan doğru tedavi yapılsın diye doktorlarınız bu tür bir yöntem seçmiş olabilir.

   Gideceğiniz kontrollere göre doktorunuz 3’üncü haftadan sonra alçıyı değiştirebilir ya da duruma göre değiştirmeyebilir, bu konuda buradan olur ya da olmaz demek doğru değildir. Sonuç olarak kırığın durumunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamanız önemlidir. Elinizi veya parmağınızı da dikkat etmenizde fada vardır.

   Geçmiş olsun.

 63. Avatar

  Emine

  2 Eylül 2017 at 20:02

  Benimde sağ bileğim kırıldı parçalı kırık kapalı ameliyat oldum üste demir var parmaklarım hareket fazla yspamiyor eski haline donermi eskisi gibi kullanabilecekmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2017 at 00:09

   Eğer şimdi ödem varsa buna bağlı olarak da parmakların hareketi kısıtlanabilir. El bileği kırıklarında kırığın ne durumda olduğuna, kırığın şiddetine, uygulanan tedavi yöntemine bağlı olarak değişmekle birlikte kaynama süresi 4-8 hafta arasında değişebilir. El bileği kırıkları eklem içi kırıklar olduğundan hareket kısıtlılığı, kireçlenme ve ara ara ağrılar oluşabilir.

   Kaynama gerçekleştikten sonra doktorunuz bazı egzersizler verebilir, bu egzersizler ile ya da fizik tedavi ile bileğinizi tekrar güçlendirdikten sonra eskisi gibi kullanmanız mümkün olabilir. Ancak bu tür kırıklar daha geç iyileşebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 64. Avatar

  ege

  2 Ekim 2017 at 19:24

  bileğimi kıralı 1 ay oldu gittiğimde alçıyı yarıya indirdiler hala kemiğin kayma riski varmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2017 at 01:00

   6-8 hafta veya doktorunuz kaynamış diyene kadar doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir. Bilek kırıklarında kırığın yerine, şiddetine, eşlik eden başka yaralanmaların olup olmadığına, kemik kalitesine, hastanın yaşına göre kaynama ve iyileşme süresi değişiklik gösterebilir. Ayrıca bütün kırıklarda kırılan bölgenin en az 6 ay korunması, dikkat edilmesi faydalı olur.

   Geçmiş olsun.

 65. Avatar

  Ferdi

  2 Ocak 2019 at 02:59

  Radius alt ucu kırığı vardı ameliyat oldum platin taktılar ömür boyu kalicakmis ne kadar sürede iyileşir kalıcı bir hasar kalirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2019 at 15:41

   Radius kırıkları; radiusun alt ucu, üst ucu ve gövde kırıkları gibi radiusun kırılma bölgesine göre değerlendirilir.

   Radius kırıkları en yaygın olarak distal uç bölgesinde oluşur. Radius distal uç kırıkları genellikle eklem içi kırıklar olmasına rağmen komplike de olabilir. Radius kırıklarıyla birlikte ulna kırığı, yumuşak doku yaralanmaları, açık kırıklar, nörolojik problemler gibi eşlik eden ikincil yaralanmalar da olabilir.

   Dikkat ederseniz, iyi kaynarsa, kırık nedeniyle sinir hasarı oluşmamışsa, uygulanan tedavi iyi geçmişse hasarsız iyileşebilir. Doktorunuzun önerilerini en iyi şekilde uygulamanız önemlidir. Doktorunuz daha sonra rehabilitasyon önerilebilir.

   Kırık kaynama süresi ortalama 6 haftadır. Bu kırığın şiddetine, uygulanan yönteme, hastanın kemik kalitesine, hastanın yaşına, hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

   KIRIK KOMPLİKASYONLARI

   Komplikasyonlar erken ve geç komplikasyonlar olarak ayrılır.

   Erken komplikasyonlar;

   * Nörovasküler (sinir ve damarlar ile ilgili) komplikasyonlar,
   * Kompartman sendromu,
   * Enfeksiyon.

   Geç komplikasyonlar;

   * Plak yetmezliği ve re-fraktür (kırık kemik uçlarının yanlış kaynaması nedeniyle aynı yerde yeniden kırık oluşması),
   * Kırık kemik uçlarının kusurlu kaynaması,
   * Kırık kemik uçlarının yetersiz kaynaması,
   * Radiyoulnar stenozis,
   * İnatçı ağrı,
   * Enfeksiyon.

   Geçmiş olsun.

 66. Avatar

  Özgür

  17 Ocak 2019 at 19:45

  Merhaba iyi gunler. Ben 24 yasindayim 4 ay once trafik kazasi gecirdim sag el bilegim distal radius 3 parcali kirik olustu. Ameliyatla platin takildi. Alci cikti 1 ay fizik tedavi gordum surekli egzersiz yaptim doktorum seni kisitlayacak birsey yok platin en az 2 sene kalacak sonra alirim dedi. suan biraz zorlasam yada sogukta hemen agriyor. Eskiden 20-30 kilo kaldiriyorken suan 3 kilo kaldirsam agriyor.Benim korkum ilerde bu el eskisi gibi olurmu? Hayatim boyu dikkat edilmesi gereken zayiflik olarakmi kalir? Ilerde platini cikartmamin zarari olurmu ağir spor fitness şinav barfiks hayatim boyu yapamammi? Askerlige polislige vs.. engelmi? Çok kafama takiyorum psikolojim bozuluyor sizce duzelirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2019 at 22:01

   Kırıklar sonrası, kırılan bölgenin anatomisine, kırığın şiddetine, uygulanan tedaviye, sonrası oluşan komplikasyonlara veya hiç bir komplikasyon oluşmadan kaynamış olmasına, hastanın yaşına ve kemik kalitesine, eşlik eden başka yaralanmalara göre, kırılan bölgenin eskisi gibi olup olmayacağı değişiklik gösterebilir.

   Distal radius kırıklarında tedavinin amaçları; hastanın ağrısız ve yeterli el bileğini geri kazanması, hastanın travma öncesi aktivitesine geri döndürülmesi, uzun vadede dejeneratif değişiklik ve sekel (hasar veya sorun) kalması gibi risklerin azaltılmasıdır.

   Radiusun distal ucunda oluşan kırıklar vücutta en sık görülen kırıklardan dır. Literatürde bu kırıklara bağlı gelişen komplikasyonların %6-%80 arasında görüldüğü rapor edilmektedir. Bu komplikasyonlar kırığa veya tedaviye ait olabilir.

   Fizik tedavi doktorunuza da danışarak, orada gördüğünüz egzersizleri düzenli olarak yapmanız hem kireçlenme riskini azaltır, hem de kasların, bağların kemiklerin güçlenmesini sağlar. Belli bir süre o bölgenin dikkatli kullanılması da önemlidir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Özgür

    21 Ocak 2019 at 23:54

    Hocam peki distal radius kırıklarında amaç travma öncesi aktivitelere geri dönderilmesi derken mesela önceden bu elimle 20-30 kilo kaldırabiliyorken şuan 3 kilo kaldırsam ağrıyor bunu önceki gibi ilerleyen zamanlarda geri 30 kiloya çıkaramazmıyım buda travma öncesi aktivite olarak sayılmazmı ağır spor, şınav, barfiks vs… çekemezmiyim bu konuda detaylı bilgi almak istiyorum bunlar mümkünmü elimden gelen herşeyi yapsam?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     23 Ocak 2019 at 17:42

     Yani bahsettiğiniz travma öncesi aktivite sayılabilir (bu kişiye göre değişiklik gösterecektir). Sporcularda kişinin uğraştığı spora geri dönmesini sağlamak, gündelik işlerinde kişinin gündelik işlerine geri dönmesini sağlamak gibi. Bu tür bir eyleme başlamadan önce mutlaka ameliyatı yapan doktorunuza danışmalı, gerekli kontrollerinizi yaptırmalısınız. Her ne kadar amaç kişinin eski yaşamına geri döndürmek olasa da, her kırık ameliyatı, her kırığın kaynama şekli, her kırığın kaynama süresi, kişinin uygulanan tedavi veya tedavilere vereceği yanıt, bu amacı ulaşmada yeterli olmayabilir veya yeterli olabilir. Belki bu tür bir spora başlamadan önce 1-2 yıl bileğin eski gücünü kazanması ve bunu sağlamak için fizik tedavide gösterdikleri egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir (çalışmalara çok da abartmadan). Bir de herhangi bir erken dönem veya geç dönem komplikasyonu gelişmemesi de önemli.

     Spora başlamadan önce ameliyatınızı yapan doktorunuza kontrol olmalı ve ne derecede spor yapabilirsiniz, hangi aşamadan başlamalısınız, kaç tekrar yapmalısınız, bunları mutlaka hem ameliyatı yapan doktorunuza hem de fizik tedavi doktorunuza danışmalısınız. 4 aylık süre erken olabilir. Sabırlı ve azimli olmak önemlidir.

     Her şeyin istetiğiniz gibi olması dileğiyle.

 67. Avatar

  Ayşenur

  7 Nisan 2019 at 00:02

  Yaklaşık 55 gün önce sol bileğimin üzerine düştüm ve bileğimi kırdım 6 haftalık alçı süreci sonunda doktorum 15 günlük fizik tedavi önerdi,bugün tedavimi tamamlamama rağmen tam olarak bileğim dönmüyor avuç içimi tam açamıyorum birde elimde fazlasıyla güçsüzlük mevcut herhangi bir nesneyi tutmaya kalktığımda bileğimde oluşan ağrı nedeniyle bırakmak zorunda kalıyorum.Bu durum normal mi? Fizik tedavi doktorum bi 15 gün daha devam etmemi söyledi,sizce bu sürede belirtmiş olduğum şikayetlerim düzelir mi? Teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2019 at 14:20

   Kırıklardan sonra, kırılan bölge belli bir süre sabitleştirildiği (alçı tedavisi, atel ve benzeri yöntemler ile) için, özellikle 2-3 haftadan daha uzun hareketsiz kalması gerektiğinde sizdeki şikayetler görülebilmektedir. Fizik tedavi görmeniz iyi olmuş, hatta burada gördüğünüz egzersizleri gündelik yaşamınızda da uygulamanız (aynı şekilde ve tekrarlarda) faydalı olacaktır. Bundan sonraki süre 2-3 ay veya daha fazla bile sürebilir. Bu nedenle fizik tedavi doktorunuzun gösterdiği egzersizleri düzenli, bilinçli olarak yapmanız önemlidir. Bu egzersizler aynı zamanda kireçlenmeyi önlemede de faydalıdır. Kireçlenme kırıklar sonrası önemli bir komplikasyondur. Eğer kireçlenme artarsa ağrılarınız devam edebilir, sonra tekrar ameliyat gerektirecek sorunlara neden olabilir. Kırılan bölgenin yaşam boyu düzenli ve uygun egzersizlere ihtiyacı olmaktadır, çünkü birçok eklem ve özellikle kırılan bölge her zaman kireçlenmeye yatkındır. Fakat egzersizler konusunda kafanıza takılanlar varsa mutlaka fizik tedavi uzmanınız ile tekrar görüşünüz. Çünkü egzersizler kırığın durumuna, kaynama derecesine, uygulanan tedavi yöntemine, ek başka yaralanmaların olup olmadığına göre de düzenlenebilir, çok abartmamak gerekebilir, çok hafife almamak gerekebilir, dikkatli yapmak gerekebilir, tekrar sayısının yavaş yavaş arttırılması ve belli bir sayıya ulaştırılması gerekebilir. Yani egzersizler konusunda da buradan (internet sitesi üzerinden) şöyle veya böyle yapın demek doğru olmaz.

   Geçmiş olsun.

 68. Avatar

  Sevgi

  18 Nisan 2019 at 21:25

  Ben de dusme sonucu sag el bilegimi kirdim iki hafta once. Cok siddetli agrim olmadi. Hemen alciya aldilar. Haftaya randevum var alcidan cikarilma durumumun oldugunu soylediler. Yasim 40 uzeri. Uc hafta alci az degilmi sizce? Birde ben yurtdisinda yasiyorum. Burda hastaya ilgi sanildigi gibi iyi duzeyde degil. Komsularimdan benzer vakalari dinledim. Erken alcidan ciktiklarindan dolayi buyuk sikinti yasamislar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2019 at 01:17

   Kırığın durumuna göre alçı tedavisinin süresi değişiklik gösterebilir. Kırıklarda alçı tedavisi genellikle 3 hafta ile 6 hafta arasında değişmektedir. Doktorunuz kontrolde durumunuza göre alçıyı çıkarıp atel takılmasını önerebilir. Tedavi sürecinde doktorunuzun önerilerini çok iyi uygulamanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git