El ve Bilek Hastalıkları

El Bileği Neden Kırılır? El Bileği Kırığı Tedavisi

El bileği kırığı oldukça sık görülen bir kırık tipidir ve çocukluk döneminde, erişkinlik döneminde, özellikle de yaşlılık döneminde el bileği kırılması daha fazla meydana gelir. Çocukluk döneminde bilek kırığının en önemli nedenleri çocukların yaramazlıklarıdır.

Kırılan el bileği ne kadar sürede iyileşir?

El bileği kırığı oldukça sık görülen bir kırık tipidir ve çocukluk döneminde, erişkinlik döneminde, özellikle de yaşlılık döneminde el bileği kırılması daha fazla meydana gelir. Çocukluk döneminde bilek kırığının en önemli nedenleri çocukların yaramazlıklarıdır.

Yaşlılık döneminde el bileğinin kırılma nedeni ise denge kaybı sonucu kişinin takılıp düşmesi gibi kazalardır. Ayrıca yaşlılık döneminde bileklerin kırılgan olmasının en önemli nedeni osteoporoz (kemik erimesi) problemidir. Normalde 20-30 yaşlarında kişi düştüğünde kırılmayan el bileği 50’li yaşlardan sonra aynı şekilde düşme ile kolaylıkla kırılabilir.

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır?

El bileği kırılan hasta doktora diğer eli ile kırılan el bileğini tutarak gider. El bileğinin röntgen filmi çekilir ve bu filme bakıldığında bir açılanma görülür ve kırığın tipine göre el aşağı ya da yukarı doğru dönmüştür. Diğer eli ile kırık bileği destekleyen hasta, bu şekilde kırığın verdiği acıyı hafifletmiş olur.

El bileği kırıldığı zaman şekil bozukluğunun yanı sıra çok şiddetli bir ağrı olur. Çünkü bu durumda kırık uçları birbirine sürtünme yapmaktadır. Aynı zamanda el bileğinin üzerini örten yumuşak doku yani cildin üzerinde şişme ve morarma olur.

El bileği kırığı teşhisi

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır

El bileği kırıkları gözden kaçan kırıklar değildir. El bileğinde şekil bozukluğu, şişlik ve şiddetli ağrı nedeni ile kişi er ya da geç doktora gitmek zorunda kalır. Hasta ortopedi uzmanına baş vurduktan sonra doktor röntgen filmi ister ve röntgen filminde kırık ve kırığın yeri belli olur ve tedavisi buna göre yapılır.

El bileğinin önünde bilek kemikleri olarak adlandırılan ufak kemikler vardır. Bu kemik kırıklarını anlamak zordur. Bu kemiklerden en önemlisi skafoid adı verilen çok küçük bir kemiktir ve bu kemiğin kırılması oldukça sık görülür.

Bu kemik kırıldıktan sonra çok zor iyileşir ve bu kemiğin kırığını tespit etmek ortopedi uzmanları için bile zordur. Bu kırılmalar için farklı pozisyonlarda röntgen filmi çekilir. Bu tip bir kırık teşhis edilmez ise hastada kronik sakatlığa neden olur ve el bileğinin ve parmakların hareketleri kısıtlanır. Bu nedenle el bileği kırıklarının teşhisi ve tedavisi önemlidir.

El bileği kırıkları tedavisi

El bileği kırığı özellikle çocuklarda genellikle alçı tedavisi ile tedavi edilir. El bileği kırığı açık kırık değil ise genellikle kapalı yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Kırığın birbirinden ayrılan iki ucu bir araya getirilir ve sabitlenerek alçı ile sarılır. Bu alçı genelde elin iç kısmından dirseğin üst kısmına kadar uzanan, el bileği ve dirseği kitleyen bir alçı tipindedir.

Yaşlılarda ise el bileği kırıkları daha farklı özellikler gösterir. Yaşlılarda meydana gelen bilek kırıklarının bazıları da kapalı (ameliyatsız) yöntemler ile tedavi edilebilir. Kırık çok parçalı bir kırık değil ve kırık uçları çekilerek yerine oturtulabiliyor ise yine dirsek altı yapılan alçı ile sarılır ve 4-6 hafta arasında alçıda kalır.

Bilek kırıkları parçalı kırık ve eklem içerisine uzanan bir kırık ise cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Ameliyat ile tedavide, kırığın tipine ve yerine göre plak ya da küçük vidalar kullanarak kırık tespit edilir. Eksternal fiksatör adı verilen kemiğe gergi sistemi uygulayan sistemler kullanılabilir. Bu tedavilerde iyileşme süresi daha uzundur.

Çocuklarda ya da yaşlılarda el bileği kırıklarında çok dikkat edilmesi gereken bir durum da, bileğin hemen altından geçip ele giren damar ve sinirlerdir. Eğer kırık uçları çok ileri derecede yer değiştirmiş ise bu damar ve sinirlerde yaralanma olur ve kırığın yanı sıra gelişen sakatlıklar meydana gelebilir.

El bileği kırıklarının iyileşme süresi nedir?

El bileği kırığı tedavisi

El bileği kırığı tedavisi

El bileği kırıklarında çocukluk döneminde farklı, ileri yaş dönemlerinde farklı tedavi yaklaşımı uygulanır. Çocuklarda meydana gelen kırıklar genellikle kapalı olarak yerine yerleştirilerek ameliyatsız tedavi edilir ve dirseğe kadar alçıya alınır. Alçı 6 hafta kadar çocuğun bileğinde kalır. 6 hafta sonra çocuğun bileğindeki alçı çıkarılır ve koruyucu atel verilir.

İleri yaş hastalarda görülen el bileği kırıkları tedavisi farklı yaklaşımlar gerektirir. 50 yaş üzeri hastalarda bilek kırığının temelinde genellikle kemik erimesi vardır. Zayıflayan kemik kolayca kırılır ve o oranda da zor iyileşir.

Bu nedenle ileri yaş hastalarda bilek kırıkları alçı ile tedavi edilse de genellikle ameliyat gerekebilir. Çocuklarda 6 hafta kadar bir sürede kaynayan el bileği kırığı ileri yaş hastalarda 3 aya kadar süren bir zamanda kaynar ve iyileşir. İleri yaş hastalarda el bileği kırığı kaynadıktan sonra bile el bileğinin normal hale gelmesi 4-6 ay sürebilir.

El Bileği Kırığı Ameliyat Videosu

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kırık, çıkık ve burkulmalar neden olur
 2. Kalça kırıkları neden olur
 3. Topuk kırıkları neden olur
 4. Ayak bileği kırıkları nedenleri ve tedavisi

85 Yorum

 1. safiye

  5 Nisan 2016 at 05:06

  Her kırık tipinde bilikteki kemikler yerine yerleştirilir

 2. sofia

  25 Mayıs 2016 at 01:30

  safiye hanım çok yaratıcısnız

 3. Oğuz Ateş

  14 Ağustos 2016 at 21:31

  Bilegim küçükken kırıldı ve arasına et gittiği için iyilesmiyormus mersinde özellikle kirik çıkık ile ilgilenen bir yer varmis bilgisi olan biri bana yardımcı olabilir mi

 4. Gökhan

  28 Ağustos 2016 at 00:55

  Sağ bileğim kırıldı alçıyı yamuk aldılar ve öyle olması gerektiğini söylediler sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 13:50

   Kırığın bulunduğu kısmın anatomisi alçıya aldıkları şekilde ise anatomiyi bozmamak için o şekilde alçıya almış olabilirler.

   Doktorlarınız yanlışlıkla öyle yapmamışlardır mutlaka.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Geçmiş olması ve sağlık dileğiyle.

 5. Nusret

  11 Ekim 2016 at 22:23

  Bilek agrisi ile gittim ve kucuk bir kirik oldugu soylendi kucuk ve onemsiz miș ama yarim alciya aldilar dokunuyorum kirik denilen yere, bir aci var ama kirik acisi degil sanki ince kucuk bir aci sadece bilegim agriyor bazen ama genede kirik oldugunu düşünmüyorum sorum su bilekte acisini hissetmeyecegimiz kadar kucuk bir kiriga alci uygulanir mi

  • Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 23:21

   Çatlak olarak tabir edilen kırıklar bazen ilk başlardan çok fazla acımayabilir fakat herhangi bir zorlanmada bile acısını dayanamayacağınız kadar ağrıya ve şişliğe, morarmaya yol açabilir. Bu nedenle iki-üç haftalık bir alçı süresi doğru bir yöntemdir.

   Röntgen çekilmiş ise kırık görülmüştür zaten, alçıya alınmadığı taktirde yanlış kaynar ve ileriki dönemlerde ödem oluşmasına ve ağrılara sebep olabilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 6. Fatih

  13 Kasım 2016 at 17:35

  7 aylık bebeğimin el bileğinde şişlik farkettim, hastaneye gittiğimde doktor röntgende el bileğinde, parçalı kırık olduğunu söyledi ve dirseğe kadar alçıya aldı 2 hafta içinde iyileşeceğini söyledi, ileriki yaşlarda bebeğime sıkıntı çıkarmaması için neler yapmalıyım, sabit tutması için askılık almalımıyım birde çok endişe etmelimiyim riski büyük bir vakamıdır.

  • Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 12:04

   Bebek emekleme döneminde olduğu için düşmüş olabilir ve sizinde fark etmediğiniz kırık oluşmuş olabilir.

   Doktor gerekse idi kolu askıya alırdı herhalde. Dikkat etmeniz ve beslenmesine özen göstermeniz önelidir.

   Fakat hatırladığınız, çocuğun geçirdiği ciddi bir travma oluşmamış ise bu durumun altında yatan bir nedenin (ör, cam kemik hastalığı gibi) ya da kemiklerinde bir sorun olup olmadığının endokrinoloji bölümünde araştırılması gerekebilir.

   Çocuk doktorunuz ile bu durumu daha detaylı görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 7. Abdullah demirci

  16 Kasım 2016 at 21:50

  Sol el bilegin oynak olmayan yerden kirildi dirsek üstü alçi var alçi ne zaman çikar yaşım 16

  • Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 01:21

   Kırıklarda alçı tedavisi kırığın yerine, derecesine, şiddetine bağlı olarak değişmekle birlikte kaynama süresi genellikle 4-6 hafta arasında değişebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeye özen göstermelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 8. Nergiz

  27 Kasım 2016 at 11:39

  3 hafta önce okulda düştü ve sol bilek kırılması oluştu. oğlumun kolunu alçıya aldılar.Çekilen röntgenlerde gidişatın iyi olduğunu söylediler.. 15-20 gün sonra size uygun gün gelin alçıyı çıkaracağız dediler (yaşı 8) .3 aydır tenis oynuyordu buna devam edebilir mi? Egzersiz yapılmalı mi yoksa daha mı az kullanmalı o kolu?

  • Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 16:17

   Bilek kırıklarında kırığın yerine ve şiddetine göre kaynama süresi değişiklik gösterebilir.

   Alçı çıktıktan sonra hemen tenis oynaması doğru olmaz, bunu doktorunuza da sormanız gerekir, çünkü kırığın durumunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Bilek kırıklarında fizik tedavi her zaman gerekmez, ancak yapılacak egzersizleri doktorunuza sormayı unutmamanız önemlidir.

   Kırık kaynamadan herhangi bir egzersiz yapmamalısınız ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmelisiniz.

   Kırığın doğru kaynaması önemlidir.

   Belki 3-6 ay kadar şiddetli sporlara ara verilmesi gerekebilir, bu bilgiyi doktorunuzdan almanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 9. huseyin

  27 Kasım 2016 at 17:32

  Bilegim kirilmis ve kaymis yerinesabitleyip duzelttiler fakat tekrar kayma olabilir dediler dirsek ustu alcidayim yas 12 kaymaa olmamasi icin ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 12:09

   Doktorunuzun önerdiği şekilde davranmanız yeterli olacaktır. Parmaklar açıkta kalmış ise bileği etkilemeden yavaş yavaş parmakları ara ara oynatmak parmakların hareketini korumak ve kan dolaşımın sağlanması için faydalıdır.

   Bilek alçıdan çıkana kadar kol ve bileğin zorlanmaması önemlidir.

   Doktorunuz neler yapacağınız hakkında size bilgi vermiş olmalı ve sizin bunları dikkat etmeniz önemlidir.

   Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenmek de önemlidir.

   Kırılan bilek en az 6 ay-1 yıl dikkat edilmelidir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Halil

  29 Kasım 2016 at 19:17

  Benim sol bilgim kırıldı 3 ay oldu spora basliyabilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 15:56

   Bilek kırıklarında kırığın yerine ve derecesine uygulanan tedavi yöntemine, hastanın yaşına göre iyileşme süresi değişebilir, spora başlamak ciddi bir durumdur, bu nedenle tedaviyi uygulayan doktorunuza bunu sormanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 11. Mehdi

  1 Aralık 2016 at 23:00

  Bileğim alçıdan sonra da sızlamaya devam ediyor en ufak zorlamamda dayanılmaz bir acı hissediyorum alçıdan çıkalı iki hafta oldu ama hala eski işlevini görmüyor bu konuda ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 00:49

   Kırıklar sonrası kırığın yerine, tipine ve şiddetine göre değişmekle birlikte eski işlevleri ağrısız yapabilmek için en az 6 ay-1 yıl sabırlı olmanız gerekir ve çok fazla zorlamamanız gerekir.

   Doktorunuza sorarak hangi egzersizleri yapabileceğinizi düzenli olarak o egzersizleri yapmak faydalı olur. Doktorunuza bileğinizi hangi egzersizler ile güçlendirebilirsiniz sorun ve düzenli olarak bu egzersizleri çok abartmadan yapmanız tekrar güçlenmek için faydalıdır.

   Geçmiş olsun.

 12. Sefa

  3 Aralık 2016 at 01:53

  El bilegim 35 gün alci da kaldi alcidan çıkalı 2 ay oldu yaşım 23 hareket kısıtlaması var hala hafif zorlatinca ağrıyor sizce normal mi ileride düzelir mi

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 15:04

   Kırıklardan sonra kırığın durumuna ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişmekle birlikte bu tür şikayetler 6 ay-1 yıl bile sürebilir, dikkatli olmanız ve doktorunuza danışarak bilek kaslarını güçlendirici egzersizler yapmanız faydalı olur.

   Bilek kasları güçlendikçe ağrılar da azalır ama zorlamamak da gerekir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 13. Betül

  11 Aralık 2016 at 01:27

  Annemin el bilegi kotu bi sekilde kırıldı yerine oturttular fakat alçida surekli şişiyor ve anneme dayanilmaz aci veriyormuş bu normal midir? Alçiyi genişlettiler fakat bu sfer kieigin oldugu yer sismeye başlıyormuş. Sismemesi için ne yapmalıyız

  • Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 11:27

   Kırık gecikmeli olarak alçıya alınmış ise o bölgede su toplanmış olabilir ve şişme buna bağlı olarak devam ediyor olabilir.

   Yine kırık alçıyla değil cerrahi olarak tedavi edilecek bir kırık ise bu durumda kırıklar zor iyileşir ve şişlik devam eder.

   Alçıdaki kolun devamlı askıda tutulması şişliği önler, ancak doğru tedavi uygulandığından da emin olunması gerekir.

   Bazı parçalı kırıklarda alçı tedavisi doğru olmaz ve bu durumda cerrahi tedavi gerekir.

   İyi bir ortopedi doktoruna gitmeniz ve tekrar röntgen çekilmesi daha doğru olur.

   Geçmiş olsun

 14. Yasin

  16 Aralık 2016 at 00:37

  Benim sağ bilegim 3 parça halinde kırıldı pilatin taktılar yaşım 34 eskisi gibi kullana bilir miyim sagbilegimi pilatine ve kendime bir zarar verir miyim

  • Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 17:15

   Parçalı kırıklar vücudun neresinde olursa olsun zor kırıklardır. Doktorunuz ileri dönemlerde platinleri belki çıkarabilir, ancak kırıklar küçük darbelerde, üşütme sonucunda ağrı yapabilir. Tam iyileşme 2-3 yıl sürebilir. Ne kadar iyileşse de kırılan kemiklerin dikkatli kullanılması önemlidir.

   Tam iyileşme olduktan sonra kasları güçlendirmek için bilek ve kol egzersizleri oldukça fayda sağlar, doktorunuza ne tür egzersizleri yapabileceğinizi sorarak bu egzersizleri düzenli olarak (haftada 3-4 gün gibi) yapabilirsiniz, fakat yapmanız gereken egzersizleri mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir, çünkü kırığın yeri egzersiz kısıtlaması gerektirebilir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesinin yolu iyi, dengeli ve sağlıklı beslenme şeklinden ve düzenli, dengeli egzersizden geçer.

   Geçmiş olsun.

 15. suleyman melih

  17 Aralık 2016 at 20:22

  Merhaba benim elim 2015 in mayis ayinda kirildi 30 gun alica durdu. Alcidan ciktiktan sonra ki zamandan bu zamana kadar sanki tam iyilesmemis gibi bir yaptirim soz konusu.duz duvara gucc uygularken aciyor sizce nedeni nedir

  • Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2016 at 10:12

   Kırık tam kaynamamış olabilir, alçıdan çıktıktan sonra tekrar röntgen çekilmesi gerekebilirdi. Bazen alçı tedavisi ile düzelmeyecek kırıklar oluşabilir ve bu tür kırıklarda cerrahi tedavi gerekebilir. Kireçlenme veya ödem oluşmuş olabilir. Kırık yanlış kaynadı ise sinir basısı yapıyor olabilir.

   Tekrar ortopedi doktoruna ya da beyin cerrahisi uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Emrullah

  19 Aralık 2016 at 17:00

  Sol el bilegim kırıldı 23 yasindayim cerrahi müdahale yapılmadı 2 haftadir alçıda 3-4 gündür beri ağrıyor parmagimdan dirsege kadar alçıda açıklık var bunu bilerek mi yapmışlardır orda kemikte hafif şişme var oynama olur mu yarın kontrolüm var herhangi bir cerrahi müdahale yaparlar mi yoksa yine kemik yerine yerleştirilip alçı mı değiştirilir.

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 11:45

   Alçıya alınırken kemik tam yerine oturtulmadı ise şişliğin inmesi beklenebilir, çünkü ödem çok ise kemiği elle müdahale ile yerine geçirmeleri zor olabilir. Kemik parçalı kırık olmuş ise cerrahi müdahale gerekebilir. Kontrol önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 17. burak

  21 Aralık 2016 at 00:22

  Iyi gunler el bilegim radius kemigim kirildi kaza sonrasi alci cikali 1 ay oldu ama bilegimi tam kiramiyorum kirdikca kolumla elimin arasinda bir sislik olusuyor sert bir sislik . Gundelik islerimi yapabiliyorum . Ama spor yapmam gerekiyor sporcuyum. Buyuk bir ihtimalle odem yani su toplamasi yada doku sertlesmesi var . Elimle agirlik kaldirabiliyorum fakat sinav cekerken bilegim agri veriyor. Burdaki bilek bukulmesi sonucu olan sislik fizik tedavi ile gecmeyecek gibi herhangi bir ilaci varmi yada bu sislik siringayla alinirmi

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 12:18

   Daha şimdiden bu kadar zorlamak bileğin tam kaynamadan tekrar çıkmasına neden olmuş olabilir. 1 aylık süre için bileği zorlayacak hareketler yapmak doğru olmaz.

   Tekrar doktora gitmeniz gerekir. Ayrıca şinav çekmek için daha çok erken. Şişliğin ne olduğuna ve neden olduğuna bağlı tedavi yöntemi değişebilir.

   Geçmiş olsun.

   • burak

    25 Aralık 2016 at 01:06

    Doktorumla gorustum. Kemigin kaynadigini soyledi cekilen rontgende aci cekmemin nedenide kikirdak parcasinin odemin icine hapsolmasiymis. Bunun uzerine ilac verdi. Kolojen iceren ve glulozamin iceren bunlari kullaniyorum suan umarim etkisi olur

    • Sağlık Ocağım

     26 Aralık 2016 at 15:25

     İlaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız önemlidir. Yine de bileği normal egzersizler ile güçlendirmeden şinav çekme gibi ağır yükler yüklemeniz için henüz erkendir.

     Kırıklar yıllar sonra bile üşüdüğünde, zorlandığında acı verirler.

     Sağlık dileğiyle.

 18. Emre

  25 Aralık 2016 at 21:51

  Merhaba
  Bundan 4 sene önce sağ el bileğimde skafoid kırığı meydana geldi
  2 sene sonra ameliyat oldum vida taktılar kaynasın diye
  kaynamadı.
  2 senedir böyle duruyor.
  Bu düzelir mi ?
  kick boks yapıyordum sağlam bir tedaviden sonra tekrar yapabilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 14:10

   Kaynamamasının başka bir nedeni olabilir. İyi bir ortopedi cerrahisine gitmeniz önemlidir. Bu şeklide durması durumu daha da kötüleştirebilir. Sporu devam etmekten çok bu durumun düzelmesi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 19. MUSTAFA CAN

  26 Aralık 2016 at 02:52

  Merhaba hocam bileğimi halı sahada maç yaparken ters bir şekilde düştüm skafoid kemiğini kırdığımı söyleyip ameliyat ettiler ve vida atıldı 2 aya yakn alçıda kalacağı söylendi ve kaynamama olasılığı yüksek dendi.kaynaması için nelere dikkat edeceğim ve sigara içmem kaynmasına zarar verir mi azaltmak yeterlimi.saygılar

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 15:10

   Doktorunuzun önerdiği şekilde kolunuzu dikkat etmeniz gerekir, bu süreçte sigaradan uzak durmanız gerekir çünkü sigara, ağrı kesici ilaç kullanımı, şeker seviyesindeki yükseklik gibi faktörler kırık kaynamasını geciktiren faktörlerdir.

   İyi beslenmek önemlidir. Dengeli ve düzenli proteinli besin alımı, dengeli ve düzenli kalsiyumlu besin alımı, dengeli ve düzenli kompleks karbonhidratlı besin alımı, sebze ve meyve açısından zengin beslenme, haftada 2-3 kez baklagil tüketimi gibi beslenme hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de kırıklarda güçlü kalmayı ve kas gücünün korunmasını sağlar. Kalitesiz ve sağlıksız hiç bir işe yaramayan yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak faydalıdır. Yeterli su tüketimi faydalı olur.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 20. Emre

  27 Aralık 2016 at 21:29

  Hocam cevabınız için teşekkür ederim.
  Özel hastanede ameliyat olmuştum.Vida taktılar kanlanma olmadığı için kaynamadı Adana da ortopedi üzerine iyi bir hastane olduğunu oraya gitmem gerektiğini söyledi doktor.
  Ancak o hastanede özel sağlık sigortası geçmiyor.sadece muayenesi 500 lira.Yani bununla baş edemiyorum maalesef.
  Sadece öğrenmek istediğim düzelir mi bu saatten sonra bu kemik ?
  sağ elimde güç yetmezliği var. Asker polis olamıyorum. hayatımı kaydırdı resmen.
  eski haline gelir mi güç yetmezliğinin önüne geçilemez mi
  Tesekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 11:31

   Kırık tam kaynamadığı sürece veya yanlış kaynadığı için sinire baskı yapıyor olabilir. Sinir basısı ve bu basıya bağlı sinir hasarı da varsa güç yetmezliği hem buna bağlı hem de kas güçsüzlüğüne bağlı olur. Tekrar iyi bir cerrahi işlem ile bu durum düzeltilirse ve kırık kaynarsa sonrasında fizik tedavi ile kasları güçlendirerek güç kaybını geçirmek mümkün olabilir fakat önce asıl sorun ne bunu anlamanız gerekir.

   Sinir sorunu var ise buna bağlı da kaynama olmaz.

   Öncelikle bir sinir beyin cerrahisinde sinirlerin durumunun değerlendirilmesi gerekebilir. Ayrıca şimdiye kadar fizik tedavi uzmanına hiç gitmemişseniz bir de fizik tedavi değerlendirmesi almanız faydalı olur.

   Ortopedi alanında skafoid kırığı en sıkıntılı kırıklar arasındadır. El bileği, karmaşık hareketleri yapabilme kabiliyetine sahip bir eklemdir. El bileğinde 8 küçük kemik basit bir işlem yapma sırasında bile kendileri arasında birden çok pozisyon değiştirebilir. Bu organizasyonun ana yapısı skafoid olarak tanımlanan kemiktir.

   Skafoid kırığının hem teşhisi hem de tedavisi oldukça sıkıntılıdır. Skafoid kırığı genellikle zor kaynar, çünkü skafoid damarlanması ve kanlanması iyi olan bir kemik değildir. Bir kemiğin iyi kaynaması için o kemiğin iyi kanlanması gerekir.

   Bunun yanı sıra kanlanmayı etkileyen başka bir sistemik bozukluk, beslenme yetersizliği ya da sigara kullanımı da var ise kırığın kaynaması daha da zorlaşır.

   KIRIKLARDA BESLENMENİN DE ÖNEMLİ ROLÜ VARDIR:

   Örneğin düzenli ve dengeli protein alımı (kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, yumurta) gibi besinlerden, Dengeli ve düzenli kalsiyum alımı (süt, yoğurt, lor peyniri, peynir) gibi besinlerden, Dengeli ve düzenli ”kompleks karbonhidrat” alımı (bulgur, aşurelik buğday, yulaf ezmesi, patates, tahıllı ekmek) gibi besinlerden kırık kaynamasında oldukça önemlidir.

   Yeterli su tüketimi ve düzenli uyku da önemlidir.

   Kalitesiz karbonhidratlardan (ör, basit şekerler, tatlılar, hamur işleri, aşırı makarna, beyaz ekmek, hazır gıdalar, işe yaramayan salamura gıdalar, bisküvi-çikolata tarzı gıdalar gibi) kaçınmak gerekir, sigara kullanımından kaçınmak gerekir, alkol tüketiminden kaçınmak gerekir, gerekmedikçe ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. can

  28 Aralık 2016 at 20:59

  benim elim bisikletten dustukten sonra kırıldı kucuk bir kırık dediler ama kırığın adı yas agac kırığımış elim yaklaşık 40 gümn alçıda durdu alçı cıkalı nerdeyse 1 ay oldu hala eskisi gibi kullanamıyorum nedeni nedir sizce yasım 13

  • Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2016 at 00:15

   Çocuklarda ön kol kırıkları genellikle yeş ağaç kırığı şeklinde oluşur. Yaş ağaç kırıkları zor iyileşen kırıklardır.

   Bir süre fizik tedavi görmek faydalı olabilir ya da doktorunuza sorarak ne tür egzersizler yapabileceğinizi, doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmak da faydalı olabilir.

   Kırıklarda iyileşme 6 ayı alabilir.

   Dikkatli olmanız önemlidir. Tam iyileşme 1 yıl sürebilir. Ağrı, acı ve morarma gibi durumlar olursa doktorunuza kontrole gitmeniz önemlidir.

   İyi olmanız dileğiyle.

 22. Ahmet fettah

  1 Ocak 2017 at 22:49

  Selamün aleyküm benim sağ bileğim 2-3 yıl önce tekwando da yere düşmem ile kırıldı
  2 gün sonra doktara gittiğimde 3 yerden kırık dedi o 2 gündede yanlış kaynamıs geri düzeltmek için kırdılar ve düzeltip alçıya aldılar 30 gün sonra alçıyı çıkarttı doktor ve o günden bugüne ben suan 16 yaşındayım ve bilegimi eskisi gibi kullanamıyorum en ufak zorlamada bilegim acıyor ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2017 at 15:19

   İki üç yeden kırık olan bir ayak bileğini alçı tedavisi ile düzeltmek çok mümkün olmayabilir, bu tür kırıklarda genellikle cerrahi tedavi gerekebilir. Yanlış kaynama olmuş olabilir, kireçlenme yapmış olabilir.

   Büyüme çağındaki çocuklarda meydana gelen ayak bileği kırıklarında kırık sonrası şekil bozuklukları oluşabilir, bu nedenle bu hastalarda belli bir süre kırığın bulunduğu alan ara ara röntgen filmleri ile takip edilir.

   Tekrar iyi bir ortopedi uzmanınca veya sizin tedavinizi yapan doktorunuz tarafından bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Ahmet fettah

    7 Ocak 2017 at 11:42

    Benim kırılan bileğim ayak degil sag el bileğim.

    • Sağlık Ocağım

     7 Ocak 2017 at 17:30

     Yorumda tam anlaşılmazlık olduğundan dolayı öncelikle özür dilemekle birlikte, el bileği kırıkları için de benzer komplikasyonlar görülebilir. Yani kırıklar zordur ve yıllar sonra bile zorlandığında ağrı yapabilir.

     Kırık sonrası kireçlenme, tekrar yanlış kaynama, su toplanması, kompartman sendromu oluşması, belki cerrahi olarak düzeltilmesi gereken bir durumun olması gibi sorunlar oluşabilir. Belki bir süre fizik tedavi görmek ve o bölgenin kaslarının güçlendirilmesi gerekebilir ya da tekrar grafi çekilmesi ve bir sorunun olup olmadığının bulunması gerekir.

     Tekrar doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

     Geçmiş olsun.

 23. Yahya

  3 Ocak 2017 at 20:33

  Hocam ben 2010 da sağ el bileğimden naviküler skafoid kemik kırığı ameliyatı oldum 1 adet 18mm weber takıldı şuanda ağrılarım çoğaldığından dolayı yaklaşık 6 tane ortapedi doktoruna muayene oldum hepside kemiklerin birbirine kaynamadığını ve ağrılarımın dayanılmaz vaziyete geldiği zaman sağ el bileğinin dondurulması gerektiğini söylediler bileği dondurduğum zaman çaışabilirmiyim yada ½40ın üzerinde rapor verilermi?

  • Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 17:37

   Skafoid kırıkları el bileğinin zor kırıklarından olup kaynamama veya geç kaynama bu kırıklarda oldukça sık görülür. Kaynamama veya yanlış kaynama durumlarında ağrılar devam eder ve bu tür durumlarda tüm tedavi yöntemlerine rağmen hastanın ağrıları düzelmez ise dondurma işlemi gerekli olabilir.

   Bunları ortopedi cerrahisine sormanız daha uygun olur. Bu işlem sonrası bileğin aşağı ve yukarı hareketlerinde kısıtlama olmayabilir fakat sağa ve sola hareketlerinde kısıtlama olur. Bu işlem eklem sabitleme veya artrodez işlemi olarak da adlandırılır.

   Artrodez işlemi temel olarak iki biçimde uygulanır. Her ameliyat gibi bu ameliyatın da riskleri vardır, ancak ağrılar dayanılmaz olduğunda ve yapılacak başka bir tedavi yöntemi kalmadığında bu yöntem kaçınılmaz olabilir. Bu konuda deneyim sahibi olan bir ortopedi cerrahisi ile bu durumu değerlendirmeniz önemlidir. En azından doktorun bu işlemi geçirmiş hastaları ile görüşmeniz faydalı olabilir ancak her hastada her işlem aynı başarıyı göstermeyebilir de. Çünkü kemik yapı, kırığın yeri ve şiddeti, kırıktan bu zamana geçen zamanda oluşan bozukluklar, dokunun kanlanması, sigara kullanımı, ek başka hastalıklar, enfeksiyonlar gibi durumlar işlemin başarı oranını etkileyen durumlardır.

   Sağlık raporları birkaç uzmanlığın bir araya geldiği ekip tarafından gerekli tetkikler istenir ve sonuca göre karar verilir. Bu konuda buradan bir şey söylemek zordur.

   Her şeyin iyi geçmesi ve iyilik dileğiyle.

 24. savaş

  3 Ocak 2017 at 20:55

  Elimde bileginn üstündeki kemik kirildi 2 ay önce ve şimdi boksa baslayacam sikinti olurmu kücuk bir darbeyle kirilma sansi varmi varsa ne yapmaliyimm 😊

  • Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 17:57

   El bileğinin ön kol kısmında radius kemiği vardır. Radius kırıkları, radiusun alt ucunda, üst ucunda veya gövdesinde meydana gelebilir.

   Radius kırıklarında iyileşme süresi kırığın yerine, kırığın şiddetine, kırığın tipine, hastanın yaşına, hastanın kemik yapısına, eşlik eden yaralanmalara, hastadaki başka sorunlara bağlı olarak değişmekle birlikte 6 hafta kadar sürer.

   Fakat kırıklardan sonra tam iyileşme 1-2 yıl bile sürebilir ve bu süreçte o bölgeyi dikkat etmek önemlidir. Bunun yanı sıra hiç bir kırık eskisi gibi olmaz. Kırıklar üşüdüğünde, bir darbe aldığında uzun yıllar ağrı yapabilir.

   Eğer boks yapmak sadece hobiniz ise daha az tehlike içeren sporları seçmeniz daha doğru olur. Çünkü daha zor kırıklar demek daha zor tedavi demektir.

   Doktorunuza danışmadan başlamamanız gerekir, çünkü kırığın yerini, kırığın durumunu, kırığın tedavisinin başarı oranını, bundan sonra nasıl davranmanız gerektiğini doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 25. Alican

  6 Ocak 2017 at 02:12

  Bilegim 2 ay once kirilmisti 1 ay alcida kaldi ve sonra cikarip bileklik verdiler 1 ayda onu kullandim bilegimin altinda hafif bi sislik var yazi yazarken falan agriyor sag el bilegim doktora gittim bisey yok dedi neyapmaliyim ?

  • Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 13:37

   Su toplamış olabilir. Bilek kırıklarından sonra ağrı 3-6 ay arasında devam edebilir. Şişlik sıvı toplanması ise sinire baskı olduğu için ağrı devam ediyor olabilir. Doktorunuza veya bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz faydalı olur. Tekrar röntgen çekilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 26. Tekin

  7 Ocak 2017 at 15:56

  Ben 15 yasindayim sol bilegim kirildi alcidan cikali 1 hafta oluyor ancak oynatirken tutukluk yapiyor bu neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   10 Ocak 2017 at 23:36

   Alçı içinde kaslar güçsüzleştiği için 1-2 ay kadar bu durum devam edebilir. Doktorunuza danışarak yavaş yavaş bilek egzersizleri yapmak kasların tekrar güçlenmesinde faydalı olur.

   Geçmiş olsun.

 27. Apo

  11 Ocak 2017 at 19:50

  Sporda agirlik zorlarken oldu spora 3haftadir ara verdim 1aydir sag el bilek agrisi cekiyorum hep sariyorum doktor incinmis dedi ama hala gecmedi sizce ne yapmaliym?

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 13:10

   İncinme sonucunda kemiklerde küçük çatlaklar oluşmuş olabilir. Ağırlık sporları öyle birden ağırlık kaldırma şeklinde başlanmamalıdır. Az ağırlıklarla ve aşama aşama kas gücüne bakılarak arttırılmalıdır. Ayrıca ısınmadan spora başlanmamalıdır. Bu süreçte spora ara vermek gerekir. Geçmezse tekrar doktora gitmeniz ve bir görüntüleme gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 28. Özlem akçay

  15 Ocak 2017 at 15:06

  İyi günler.1 hafta önce merdivenden düştüm ve sağ Bilegim sag ve sol tarafından kırıldı.düzeltme işlemi yapip alçıya aldılar ama dünden beri ilk günden daha fazla ağrım var. 6 aylik bebeğim var emzirdigim için ilaç kullanmıyorum ne yapabilirim. Agri neden artar

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 00:23

   Bileğinizi tekrar zorladıysanız ya da aşağı salık tuttuysanız şişmiş olabilir ve alçı sıkıyor olabilir. Ağrı kesici bazı ilaçlar ödemi de atmada yardımcı olsa da kırıklarda kaynama gecikmesine neden olabileceği için zaten çok fazla önerilmez. Doktorunuzun önerdiği şekilde bilek kalp hizasında tutulmalıdır. Gece yatarken de dikkat olmak gerekir.

   Ağrı dayanamayacağınız kadar çok ise doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 29. gizem

  17 Ocak 2017 at 13:41

  Elimin ustundeki kemik kirildi yumusak doku olduğu icin gec kayncakmis alçı ya alinali 3 hafta oldu 4e giriyorum alci alinfiktan sonra kac günde eskisi gibi hareket edebilirm

  • Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2017 at 23:00

   El birçok kemikten oluşur. Bu nedenle el üzerindeki kemik kırıkları zor iyileşebilir ve bu tip kırıkların özenli bir şekilde düzeltilerek alçıya alınması gerekir. Kırığın yeri ve şiddetine göre kaynama ve iyileşme süresi değişiklik gösterir. Kırık alçısı çıkarıldıktan sonra fizik tedavi faydalı olur. Kırıklar vücudun neresinde olursa olsun kırığın şiddetine göre, hastanın yaşına göre, kırık kaynamasını geciktiren faktörlerin olup olmadığına göre iyileşme süresi değişmekle birlikte, çatlak olarak tabir edilen kırıklar bile 6 ay ağrı yapabilir.

   Neler yapmanız ya da yapmamanız gerektiği hakkındaki sorularınızı alçının çıkarıldığı gün doktorunuza sormayı unutmamak için bir kağıda sorularınızı not etmeniz faydalı olur, çünkü kırığın durumu en iyi tedaviyi uygulayan doktorunuz bilmektedir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeye çalışmanız, mümkün olduğunca ağrı kesici kullanımından kaçınmanız, dengeli ve sağlıklı beslenmeniz, yeterli su içmeniz, sigara ve aşırı şekerli gıdalar gibi zararlı içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız kırığın daha iyi toparlanmasında faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 30. Aysel

  18 Ocak 2017 at 11:23

  1.1.2017 de düştüm sol bileğimde(RADIUS AlT UÇ KIRIĞI,KAPALI)oluştu cerrahi tedavi uygulandı.elimin üstünde adını bilmediğim bir demir var alçı yok.yaşım 59.çok ağrım var.kemik kalitesi kötü dedi doktor kalsiyum verdi.ne zaman iyileşir yada iyileşirmi.bu ağrı normalmi.pansumana gidip geldiğimde banyo yaptığımda ağrı dayanılmaz oluyor.ağrının azalması için nasıl davranmalıyım.iyileşmesi için nasıl beslenmeliyim.ağrı kesici ilaçlar iyileşmeyi geciktirir demişsiniz ben bunu bilmiyordum.

  • Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 00:14

   Kırık kaynamasını yaş, ağrı kesici kullanımı, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi faktörler geciktirebilir fakat ağrılarınız dayanılmaz oluyorsa bunu doktorunuza sorarak kullanabilirsiniz. Ağrılar dayanılacak derecede olduğunda kullanımı önerilmez, ancak dayanılmadığında başka çare olmayabilir.

   Kırıklarda iyileşme süresi kırığın tam yerine ve derecesine göre değişebilir. Doktorunuzun önerdiği şekilde dikkat etmeniz önemlidir.

   Kırıklar sonrası beslenme önemlidir. Fakat kemik yapısı zayıf ise kaynama daha geç olabilir. Ağrı için doktorunuza danışmanız daha doğru olur, çünkü ağrının bir nedeni olabilir.

   Beslenmede başka bir sorun ve belli bir diyetiniz yoksa her gün düzenli veya durumunuza göre haftada 4-5 gün düzenli ve dengeli proteinli gıda (et, balık, tavuk, yumurta, karaciğer gibi) alımı, dengeli kompleks karbonhidrat (bulgur, tahıllı ekmek, yulaf ezmesi, aşurelik buğday gibi besinlerden) alımı, yeterli su tüketimi, düzenli ve dengeli kalsiyumlu gıda (yoğurt, süt, peynir, lor gibi besinlerden) alımı, yeterli ve düzenli baklagiller, sebze, meyve tüketimi gibi beslenme şekli faydalı olur, fakat herhangi bir nedenden dolayı diyetiniz veya besin kısıtlamanız varsa bir diyetisyen yardımı almak gerekir.

   İyileşme dönemi 6-8 hafta arasında değişir genellikle. Fakat bu durum kırığa göre, uygulanan yönteme göre, hastanın yaşına göre, eşlik eden başka sorunlara göre değişebilir.

   Geçmiş olsun ve iyi olmanız dileğiyle.

 31. Salih

  19 Ocak 2017 at 10:23

  Hocam Merhaba,

  sol el skafoid kemik çatlağı yüzünden dirsekten alçıya alındı bileğim.5 hafta alçıda kaldı ve kaynama oluştu.3 ay sonra spora başladım hafifçe zorlamadan.Şu an elim ağrıyor fakat çatlakken oluşan fonksiyon ağrıları yok.Tekrar çatlamış veya kırılmış olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 23:18

   Kırıklar sonrası zorlamalarda kırılan bölgede ağrılar olabilir. Bir kırık kaynamış olsa bile o bölge zorlama olduğunda, bir darbe aldığında, üşüdüğünde uzun süre veya yaşam boyu ağrı yapar ya da yapabilir. Dikkatli olmak gerekir.

   Spor konusunda doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   İyi yaşam dileğiyle.

   • Kurt

    24 Ocak 2017 at 19:29

    6 haftalık alçı döneminden sonrada bilekde ve kısmen çevresinde agrılar olması normal mi sizce

    • Sağlık Ocağım

     28 Ocak 2017 at 22:06

     Kırıklardan sonra, alçı tedavisi bittikten sonra da ağrılar 2-3 ay sürebilir, bu nedenle en az 6 ay-1 yıl bu bölgeye dikkat etmek gerekir. Alçıda kalan bileğin kasları da güçsüzleşmiştir ve buna bağlı da ağrılar olabilir. Doktorunuza ne tür egzersizler yapabilirsiniz sorarak egzersizler ile kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmek faydalı olur fakat önce egzersizler ve kaç tekrar ve günde kaç kez ne tür egzersizler yapabileceğiniz hakkında doktorunuzdan bilgi almanız gerekir. En 3-6 ay korumanız önemlidir. Kırıklar sonrası yıllar sonra bile kırılan bölge zorlandığında ve üşüdüğünde ağrı olur veya olabilir.

     Geçmiş olsun.

 32. Sevda Şen

  23 Ocak 2017 at 01:26

  Sag alt uç radius kirigi(parçali) sebebiyle 7 hafta el bilegim alcida kaldi.Sürekli kontrollerim oldu ve 5 gün once alci cikarildi ama kolum tamamen dirsek,bilek hareket kisitliligi olustu ve cok kötü bir sekil bozuklugu var.Fizife basladim 2 gun sonrasi acilen ama bu dirum beni cok korkutuyor.Elimi cok zor bir parcacik cevirmeye basladim ama sanki elimi actigimda bilekten degilde dirsekten donuyormus gibi dirsegim yana kayiyor,Bircok aćidan zaten henuz cok kisitli ve agrili.Bu durum duzelir mi sizce sabrediyorum ama cok uzuluyorum.

  • Sağlık Ocağım

   27 Ocak 2017 at 14:24

   Anlattığınız durum bu kadar uzun süren alçı tedavilerinden sonra hareketsiz kalmaya bağlı uzvun hareketlerinin donmasından ve kasların güçsüzleşmesinden kaynaklanmaktadır. Fizik tedaviye başlamak iyi bir karardır. Fizik tedavi bittikten sonra da aylarca orada öğrendiğiniz egzersizleri aynı tekrarlar ile devam etmek zamanla kolunuzun eski hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca kaslar, kemikler ve bağlar da bu sayede güçlenecektir.

   Egzersizlerinizi düzenli yaparsanız 2-3 aya kadar kolunuzu eski hareketlerini kazandırabilirsiniz. Tam düzelme belki daha fazla zaman alabilir fakat egzersizleri düzenli ve bilinçli yapmak önemlidir (tekrarları doktorunuzun önerdiği kadar yapmanız ve çok da abartmamanız, ihmal etmemeniz de önemlidir). Kırıklar ve alçı tedavisi sonrası kırığın yerine, şiddetine, uygulanan tedavi yöntemine göre değişmekle birlikte bazı şikayetler 1 yıl sürebilir. Sabırlı olmak, bilinçli egzersiz yapmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, yeterli su içmek, sigaradan ve mümkün olduğunca ağrı kesicilerden uzak durmak, şeker seviyenizi kontrol altında tutmak önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 33. Sevim

  30 Ocak 2017 at 00:10

  Merhaba Benim Çocugumun sag el bılegı kırıldı kemıgın ısmını bılmıyorum yası 11 suan alcıda doktor 6 hafta dıyor daha kısa surede nasıl hızlı kaynayabılır okulu varda merak edıyorum

  • Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 00:48

   Kırık kaynaması genellikle kendi kendine gerçekleşecek bir durumdur, sadece bazı durumlar kırık kaynamasını geciktirebilir (şeker hastalığı, sigara kullanımı, kemik erimesi, aşırı ağrı kesici kullanımı gibi). Çocuklarda bu tür sorunlar nadir olur. Çocuklarda kırıklar daha hızlı kaynar, Fakat doktorunuz gerekli süreyi vermiştir zaten, bu nedenle doktorunuzun önerilerini mutlaka dikkat etmelisiniz.

   Bunun dışında çocuğun besinlerle günlük dengeli protein alımını, dengeli kalsiyum alımını, dengeli ve kompleks karbonhidrat alımını, dengeli sebze ve meyve tüketimini dikkat etmenizde fayda vardır ve mümkün olduğunca sağlıklı besinler tüketilmesi ve kalitesiz karbonhidratlardan (gereksiz şekerli yiyecek ve içecekler, hamur işleri, hazır gıdalar gibi) kaçınılması önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 34. YUNUS BÜYÜKDEMİR

  4 Şubat 2017 at 13:36

  patlamalı agırlık çalısmasında sag elimle tuamadım tum agırlık sol elıme bindi sonra 1 haftadır geçmeyen bir sıktıkça agır bir şey kaldırdıkça gelen bir ağrı var bilekde bilek kemiginin hemen altı doktora gitmelimiyim yoksa geçermi

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 12:24

   Üzerinden bir hafta geçmesine rağmen ağrı geçmediğine göre doktora gitmek tabii ki önemlidir. Kemiklerde çatlak olarak tabir edilen kırık oluşmuş olabilir ya da bağlarda kopma olabilir.

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz ve röntgen gibi bir grafi çekilmesi faydalı olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 35. Emre

  4 Şubat 2017 at 19:35

  Şimdi benim bilek kırıldı şişti hemen hastaneye gittim yerine oturtturdular bileği dirsekten yukarıya kadar sardılar ama bilek tarafında ağrı var bu neden oluyor

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 14:21

   Kırıklar sonrası bilek yerine oturtulduktan sonra bile belli bir süre ağrı olabilir, ayrıca ödem olduğu için ödem geçene kadar da ağrı devam edebilir. Kolunuz doktorunuzun önerdiği şekilde kalp hizasında tutmanız ödemin inmesinde yardımcı olur.

   Geçmiş olsun.

 36. Kmy

  7 Şubat 2017 at 23:33

  2defa sağ bileğim kırıldı en sonki kırık 1yıl önce olmuşdu bileğimde şuan geriye doğru oynatırken acı oluyor ağrı oluyor ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 11:27

   Kırık tekrar tekrar olduğunda o bölgede başka hasarlar da gelişebilir. Kireçlenme, ödem, bağ yaralanması, sinir zedelenmesi gibi. Doktora gitmeniz doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 37. yahya

  13 Şubat 2017 at 22:55

  hocam en son çekilen sag el bileyimin raporu:karpol kemiklerde hafif kortikal düzensizlik minimal dejeneratif deyişikiklikler ile birlikte özellikle os kaputatumda subkondral dejeneratif kistik yapılanmalar mevcuttur skafoid kemikte eski fraktür ve matalik operasyon materyali ile uyumlu görünüm izlenmektedir os kaputatum ve os lonatum kemiklerin komşulugunda mm kemik fragmanları dikkati çekmektedir.
  hocam ne yapmam gerekiyor.

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 14:29

   Daha önce geçirmiş olduğunuz kırık ve operasyon görünmüş. Bu operasyon ve kırık nedeni ile karpal kemiklerde dejeneratif değişiklikler yani kireçlenme gibi bozukluklar oluşmuş görünüyor. Bunların yanı sıra kistik lezyon görünüyor (bu kistik lezyon sıvı toplanması veya kist de olabilir). El bileğinin avuç içi ile birleşen ve 8 küçük kemikten oluşan kemiğinde mm’lik kemik kırıkları izlenmiş görülüyor.

   Yani daha önce yaşamış olduğunuz kırık ve geçirmiş olduğunuz operasyondan sonra bu bölgelerde hasarlar gelişmiş olmalı.

   Raporunuz ile birlikte doktorunuza gitmeniz gerekir.

   Geçmiş olsun.

 38. Ali

  14 Şubat 2017 at 00:25

  55 yaşındayım. Sol el bileğiyle dirsek arasında el bileğine yakın tarafta çok parçalı kırığım var. Ameliyat edip 4 adet çivi taktılar ve alçıya aldılar. Doktor alçıyı 20 günde çıkardı fakat çivilerin çıkması 2 ayı bulacağını söyledi. Bu süre normalmidir. Bir de tekrar elimi istediğim gibi kullanıp çalışma hayatına ne zaman başlayabilirim. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 14:34

   Çivilerin çıkarılma zamanını doktorunuz kemiklerin kaynamasına göre karar verecektir. Çok parçalı kırık olduğu için iyileşme süresi diğer sorunlara ve yaşa, sigara kullanımına, eşlik eden başka hastalıklara bağlı olarak değişmekle birlikte en az 6 ayı bulabilir.

   Hiç bir kırık sonrası kırılmamış gibi o bölgeyi kullanmak çok mümkün olmayabilir (kısıtlamalar illaki olur).

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamanız da önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 39. Emine

  15 Şubat 2017 at 23:28

  Slm 2 hafta once sag el bilegim kirildi analyst oldum platin taktilar amaliyat sonrasi alciya alinmadi buyuk yarabandiyla eve geldim alciya neden alinmamis olunabilir alciya alinmadi yarabandiyla daha hizlimi iyilesir

  • Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 21:00

   Kesi yerinde yara açılmaması veya kesi yerinin daha hızlı iyileşmesi için de alçıya almamış olabilirler. Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 40. Merve

  19 Şubat 2017 at 13:36

  Slm kaza sonucu sol el bileğim kırıldı kırk gün alçıda kaldı üç gün önce alçıdan çıktı çıktıktan sonra elimde ve bileğimde şişlik morarma ve ateş oldu bu normalmi yaşım 52 şiddetli ağrım var

  • Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 12:15

   Şişlik, morarma ve ateş olması enfeksiyon belirtisi olabilir, bu nedenle tekrar doktorunuzla bu durumu görüşmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 41. Tuba

  23 Şubat 2017 at 21:10

  İyi akşamlar benim annemin de sağ el bileği kırıldı acilde yarı alçıya alınmış 10 gün sonra doktora git demişler 10 gün sonra doktora gittik hemen gelmeniz lazımdı dedi bilemedik annemin bileğini iki kez kırıp oturttular şimdi dirseğin üstüne kadar alçıda elleri hafif şiş ama alçı sürekli elimi kesiyor diyor bir de dirsekten üstü sonradan alçıya alındı sürekli dirseğim alçıya değiyor diyor ilk defa geldi başımıza napsak bilemiyorum bütün bunlar normal mi

  • Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 01:23

   Alçı eklenerek yapıldığı için üstteki alçının değdiğini hissetmesi normal. Şişlik ilk günlerde baştan tam geçirilmeden alçıya alındığı için ödem yapmıştır ve buna bağlı olmuştur. Kırık tekrar kaynamaya başlayınca şişlik de yavaş yavaş azalacaktır. Alçının ek yeri annenizin elini kesiyorsa bu durum için tekrar doktorunuza gitmenizde fayda var, çünkü alçı kurudukça daha da sertleşir ve deriyi tahriş edebilir, buna göre doktorunuzun alçıyı düz yapması gerekebilir ya da başka bir önlem alması.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git