E

El Bilek Düşmesi (Radial Sinir Felci) Nedenleri ve Tedavisi

El bileği düşmesi (düşük el), el bileğini doğrultamama ve dolayısıyla, kavrama zayıflığına yol açacak biçimde, elin arkası ile önkolun arkasını aynı hizaya getirememe, bilek düşmesi olarak da adlandırılır.

El bilek düşmesi (düşük el) neden olur?

Bilek düşmesinin nedeni, gerek koltukaltına uzun süre basınç uygulanmasından ( koltuk değneği felci) gerekse humerus (üstkol kemiği) kırığından (humerus kırık) dolayı radial sinirin hasar görmüş olmasıdır (radial sinir felci).

Uzun süre aynı pozisyonda uyuya kalmak (örn. aşırı alkol alımından sonra kişiler uzun süre aynı pozisyonda uyuya kalabilir), aşırı egzersiz ya da vücut geliştirme sırasında kasların şişmesi ve radial siniri sıkıştırması, kemik ya da sinir kılıfından köken alan tümörlerin baskısı, daha nadir enfeksiyon ve iltihaplanma gibi durumlar da el bileği düşmesine (düşük ele) neden olabilir.

El bilek düşmesi nadiren serebrovasküler olaylar sonucu da gelişebilir.

El bileği düşmesi ve nedeni nasıl teşhis edilir?

Hastanın öyküsü, muayene bulguları, EMG incelemesi ve radyolojik incelemeler ile tanıya ulaşmak mümkündür. Doktorunuz kolda bir kırık, bir kitle olup olmadığını ayırt etmek için röntgen, ultrasonografi ve manyetik rezonans gibi radyolojik yöntemlere başvurabilir.

El bilek düşmesi (düşük el) nasıl tedavi edilir?

Tedavi el bileğinin düz tutulmasını içerir. Bir atel kullanılarak bu gerçekleştirilebilir, ama radial sinirdeki hasar kalıcı ise, el bileği kemiklerine artrodez (cerrahi yolla kaynaştırma) tedavisi uygulanır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları
  2. Volkman kontraktürü nedir, neden olur
  3. Radial sinir zedelenmesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git