E

Ekzoftalmus Nedir? Ekzoftalmus Belirtileri ve Tedavisi

Ekzoftalmus, bir ya da iki göz çukurundaki yumuşak dokunun şişmesine bağlı olarak, göz kürelerinin öne doğru çıkmasıdır.

Ekzoftalmus neden olur?

Ekzoftalmus, bir ya da iki göz çukurundaki yumuşak dokunun şişmesine bağlı olarak, göz kürelerinin öne doğru çıkmasıdır.

Ekzoftalmus sıklıkla tirotoksikoza da (tiroid bezinin aşırı çalışmasına) neden olan Graves hastalığı ile ilişkilidir. Bu durumun diğer nedenleri arasında göz tümörü (özellikle orbita tümörü), anevrizma (bir arterin balonlaşması) ya da gözün arkasında iltihaplanma gibi nedenler bulunmaktadır. Ekzoftalmus ile göz kliniğine başvuran tüm hastalarda orbita tümörlerinin akla getirilmesi önemlidir.

Ekzoftalmus belirtileri

Ekzoftalmus göz hareketlerini sınırlandırarak çift görmeye neden olabilir. Ağır olgularda, göz çukurundaki artmış basınç optik sinirin kan akımını bozarak körlüğe yol açabilir. Göz kapaklarının kapanmasına engel olabilir. Korneanın kurumasına bağlı olarak bulanık görme sorunu oluşabilir.

Ekzoftalmus tedavisi

Tiroid hastalığının neden olduğu ekzoftalmus durumunda, tiroid hastalığının tedavisi bu durumun ilerleyişini azaltabilir, bununla birlikte tiroid fonksiyonları normale dönse de ekzoftalmus durumu devam edebilir. Erken teşhis ve tedavi sayesinde normal görme genellikle sağlanır. Nadiren göz küresi ve optik sinir üzerindeki basıncı gidermek için cerrahi tedavi uygulanabilir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer yazılar

  1. Ptozis nedir ve neden olur
  2. Körlük nedenleri ve tedavisi
  3. Optik artrofi nedir ve neden olur
  4. Nistagmus nedir ve neden olur
  5. Vitrektomi nedir ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git