Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Eisenmenger Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Eisenmenger sendromu, Victor Eisenmenger tarafından geniş ventriküler septal defektli bir olguda tanımlanmıştır.

Eisenmenger sendromu, Victor Eisenmenger tarafından geniş ventriküler septal defektli bir olguda tanımlanmıştır. Birçok sistemi ilgilendiren bu sendrom, yaşam kalitesini etkilemekte ve birçok komplikasyona yol açmaktadır. Bu sendromun klinik ve hemodinamik görünümünün iyi bir şekilde tanınması, tedavi ve takibinin yapılması önemlidir.

Eisenmenger sendromu belirtileri ve komplikasyonları

Eisenmenger sendromlu olgularda siyanoz (morarma), kanama, tromboz, iskemi, endokardit, kalp yetersizliği, ani kardiyak ölüm, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi bulgular ve komplikasyonlar görülebilmektedir.

Eisenmenger sendromu durumunda egzersiz toleransının sınırlı olduğu, solunum, metabolik ve laboratuvar bulguların bozuk olduğu gözlenmektedir.

Hastalarda genellikle nefes darlığı, çarpıntı, morarma, kanlı balgam, göğüs ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, senkop, çomak parmak gibi belirtiler bulunur.

Eisenmenger sendromunda yaşam beklentisi kısalmış olmakla birlikte, olguların çoğu 30’lu-40’lı yaşlara kadar ve bazende 70’li yaşlara kadar hayatta kalabilir.

Eisenmenger sendromu teşhisi

Eisenmenger sendromlu olguların fizik muayenesinde en sık karşılaşılan bulgu santral siyanoz ve çomak parmaktır.

Bu olgularda elektrokardiyografik değerlendirme, egzersiz kapasitesini değerlendirmek için 6 dakika yürüme testi (6DYT), ekokardiyografik inceleme, pulmoner arteryel hipertansiyon tanısı için kateterizasyon gibi yöntemler tanıda kullanılan yöntemler arasındadır.

Eisenmenger sendromu tanısında kan testleri de önemlidir.

Eisenmenger sendromu tedavisi

Eisenmenger sendromlu hastaların tedavi ve takibi uzmanlaşmış merkezlerde yapılmalıdır. Genel durumları hızla değişebildiğinden bu olguların dehidratasyon ve enfeksiyon bakımından dikkatli takibi gerekir. Bu hastalara ağır egzersizlerden kaçınması ve kadın hastalara doğum kontrolü önerilmektedir.

Eisenmenger sendromu tedavisinde gerekli durumlarda O2 destek tedavisi, kalp yetersizliği bulguları olan ve hemoptizisi olmayan ya da hemoptizisi (kanlı balgam sorunu) hafif şiddette olan hastalarda antikoagülan tedavisi, gerekli olan durumlarda izovolümik replasmanla flebotomi yapılması, demir eksikliği ile mücadele edilmesi, pulmoner arteryel hipertansiyon için tedavi, ilaç tedavilerine yanıt alınamayan pulmoner arteryel hipertansiyonlu bazı olgularda kalp-akciğer ya da akciğer transplantasyonu gibi tedaviler uygulanabilmektedir.

Eisenmenger Sendromu

Benzer sağlık yazıları

  1. Çarpıntı neden olur
  2. Kanlı balgam neden olur
  3. Göğüs ağrısı neden olur
  4. Ventriküler septal defekt nedir
  5. Çocuklarda nefes darlığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git