Hastalıklar ve Tedaviler

EECP Tedavi Yöntemi Nedir?

EECP tedavi yöntemi, yaklaşık 30 yıldır kullanılan son yıllarda gelişmiş ülkelerde çok yaygın olarak kullanılan ve Türkiye'de de kullanılmaya başlanmış, özellikle koroner arter hastalıklarında ve kalp yetmezliklerinde uygulanan tedavi yöntemlerindendir.

Kalp hastalıklarında EECP tedavisi nasıl yapılır?

EECP tedavi yöntemi, yaklaşık 30 yıldır kullanılan son yıllarda gelişmiş ülkelerde çok yaygın olarak kullanılan ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanmış, özellikle koroner arter hastalıklarında ve kalp yetmezliklerinde uygulanan tedavi yöntemlerindendir.

Koroner arter hastalığında, hastalığın ilerlemiş ve damar yapısı cerrahi tedaviye uygun olmayan ve hastanın göğüs ağrısı şikayetleri var ise bu hastalara EECP tedavisi önerilmektedir. Bunların yanı sıra, hastanın eşlik eden başka risk faktörleri, cerrahi tedavi hasta için riskli ise, stent balon tedavisi için hastanın damar yapısı uygun değil ise bu hastalarda, ritim bozukluğu olan hastalarda EECP tedavisi oldukça uygun tedavi yöntemidir.

Ayrıca EECP kalp yetmezliği hastalarının da, tedavi görmesine rağmen hastanın şikayetleri devam ediyor ise bu hastalarda ve nakil beklemekte olan hastalarda da bu yöntem oldukça fayda sağlamaktadır. EECP tedavi yöntemi, haftada 5-6 gün bir saat sürelik seanslar halinde toplam 35 seans yani 35 gün olarak uygulanır ve hastanın çok fazla yorulmasına gerek kalmadan oldukça rahat bir işlemdir.

EECP tedavisi kimlere yapılmaz?

EECP tedavi yönteminin bazı hasta grubunda uygulanmaması gereklidir. Bu hasta grubu, ciddi aort yetmezliği olan hastalarda, son üç ay içerisinde bypass ameliyatı geçirmiş hastalarda, vücudunun herhangi bir yerinde pıhtı olup işlem sırasında sorun çıkabilecek hastalarda ve bacaklarında ciddi yara olan hastalarda, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon hastalarında ve hamilelik şüphesi olanlarda bu işlem uygulanmaz.

EECP tedavi yöntemi nasıl yapılır ?

EECP nedir

EECP nedir

EECP tedavi yöntemi iş çıkışında ya da alışveriş dönüşünde de EECP tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Hastanın daha önce kullandığı herhangi bir ilaç var ise bu işlemden önce ilaç kullanımını bırakmasına gerek yoktur. Bu tedavi bitiminde hastalarda ciddi derecede göğüs ağrısında azalma olabilir. Bu nedenle hastanın tedavi bitiminde göğüs ağrısı için kullandığı ilacın dozajında azaltma sağlanabilir.

EECP tedavi yöntemi yapılan çalışmalarda hastaların % 88’inde beş yıl süresince tedavinin etkinliğini koruduğu bildirilmiştir. Bu tedavinin tekrarlama ihtiyacı yüzde dört ya da dokuz oranındadır. Ayrıca bu tedavinin tekrarlamasında herhangi bir risk söz konusu değildir ve hastanın şikayetlerine göre gönül rahatlığı ile tekrarlanabilen tedavi yöntemdir.

EECP tedavi yönteminin uygulanma şekli, hasta sırt üzeri yatar ve belden aşağısına, baldır, uyluk ve kalça seviyesinde olmak üzere üç çift basınçlı hava ile dolarak şişebilen lastik torbalar yerleştirilmiş ve üzeri kumaşla kaplı sargılar sarılır. Elektrokardiyogram EECP aygıtının bilgisayarı yardımı ile bu torbaların kalbin gevşeme dönemi (diyastol) başında, en uçtakinden başlayarak ardı sıra şişmesi ve kalbin kasılma dönemi (sistol) başında hepsinin aynı anda boşalması sağlanır. Bu işlem esnasında hastalar acı, ağrı duymadığı gibi, gazete okuyabilirler ve televizyon seyredebilirler. Bu işlem için hastaların hastanede yatmalarına gerek yoktur ve seans bitiminde hastalar evlerine, günlük yaşamlarına ya da işlerine geri dönebilirler.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kalp damar hastalığı nedenleri ve tedavisi
  2. Kalp krizi (miyokard infarktüsü) nedir
  3. Bypass ameliyatı nasıl yapılır
  4. Kalp yetmezliği neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git