Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Ebola Virüsünün Yayıldığı Ülkeler – Ebola Virüsü Türkiye’de Görüldü mü?

Ebola hemorajik ateşi salgını olan ülkelerEbola hemorajik ateşi (EHA), ebola virüsünün sebep olduğu kanamalı bir hastalıktır. Ebola virüsü ilk kez 1976 yılında Sudan ve Kongo'daki salgınlarda tanımlanmıştır ve Kongo'daki ebola adlı bir nehirden isim almıştır. Filavoviridae ailesinden RNA virüsüdür. Afrika'da hastalığın görüldüğü ülkeler, Liberya Cumhuriyeti, Gine Cumhuriyeti, Sierra Leone Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Güney Sudan, Fildişi Sahilleri, Uganda, Kongo Cumhuriyeti ülkelerinde geçmiş yıllarda da ebola salgınları görülmüştür.

Ebola hemorajik ateşi salgını olan ülkeler

Ebola hemorajik ateşi (EHA), ebola virüsünün sebep olduğu kanamalı bir hastalıktır. Ebola virüsü ilk kez 1976 yılında Sudan ve Kongo’daki salgınlarda tanımlanmıştır ve Kongo’daki ebola adlı bir nehirden isim almıştır. Filavoviridae ailesinden RNA virüsüdür. Afrika’da hastalığın görüldüğü ülkeler, Liberya Cumhuriyeti, Gine Cumhuriyeti, Sierra Leone Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Güney Sudan, Fildişi Sahilleri, Uganda, Kongo Cumhuriyeti ülkelerinde geçmiş yıllarda da ebola salgınları görülmüştür.

2013 – 2014 yılları ebola salgını Gine’de yayılan, ülkenin sınırları dışında Batı Afrika’da yayılmaya devam eden ebola salgınıdır. Gine’de ebola salgınından ölenlerin sayısının 600 civarına çıktığı bilinmektedir. Ebola virüsü salgını Nijerya’da da görülmeye ve ölümlere yol açmaya devam etmektedir.

Ebola salgını olan ülkeler

Ebola salgını olan ülkeler

2014 mart aylarında Batı Afrika kıtası Gine’de, başlayan ve diğer ülkelere de yayılma gösteren ebola virüsü salgını kontrol altına alınamamıştır. Dünya sağlık örgütü verilerine göre temmuz 2014 tarihi itibari ile Gine, Sierra Leone, Liberya ve Nijerya’da meydana çıkan hastalığa yakalananlardan birinin öldüğü vakayla, toplam 1440 ebola virüslü vaka ve 800 kusur civarında ölü sayısı bildirilmiştir.

2013 – 2014 Ebola vakaları yukarıda yazılan ülkelerde görüldüğü gibi, salgının bölgesel olarak yayıldığı görülmektedir. Dünya sağlık örgütü, ebola virüsüne karşı alınabilecek önlemler arasında bu bölgelere seyahat kısıtlaması tavsiyesinde bulunmuştur. Uçuş kısıtlamaları, sınır kapılarının kapatılması ve bazı etkinliklerin ertelenmesine rağmen virüs hızla yayılım göstermektedir. Virüsün yayılmasında, hijyene dikkat edilmemesi, ellerin gerektiği özenle yıkanmaması ve cenazelerin elle yıkanmasının önemli rolü vardır.

Ebola virüsü nedir? Ebola virüsü nasıl bulaşır? Ebola aşısı nedir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git