Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Ebola Virüsünün Tedavisi Bulundu mu?

Ebola virüsü önlenebilir mi?Batı Afrika'da son günlerde yediyüz veya üzerinde insanın ölüne neden olan ve dünya genelinde paniklere yol açan ebola virüsü yeni bir salgına neden olmaktadır.

Ebola virüsü önlenebilir mi?

Batı Afrika’da son günlerde yediyüz veya üzerinde insanın ölüne neden olan ve dünya genelinde paniklere yol açan ebola virüsü yeni bir salgına neden olmaktadır.

Liberya’da tedavisi olmayan ebola virüsüne yakalanan Dr. Kent Brantly ve Nancy Writebol, maymunlar üzerinde denenen ZMapp isimli ilacı kullanmışlardır ve Dr. Brantly ve Writebol iyileşmeye başlamışlardır. Dr. Brantly ve Writebol Atlanta’daki bir hastanenin karantina bölümünde yatmaktadırlar ve Son bilgilere göre halen güçsüz olmalarına rağmen durumlarının iyiye gittiği bildirilmiştir.

ZMapp ilacının alımından 48 saat sonra etkisi başlıyor ve 9 gün sonrasında tam etki sağlıyor. ZMapp ilacının, maymunlar üzerinde yapılan deneylerinde, ebola virüsü taşıyan maymunların 4’ü iyileşmeye başlarken, ikisi hayatını kaybetmiştir.

Tütün yapraklarından imal edilen ZMapp’in test süresi tam olarak bitmemiş olsa da Dr. Brantly ve Writebol ‘un hayatta kalmasını sağlamıştır. ZMapp ilacı, Afrika ülkelerinde son yıllarda sürekli ortaya çıkan bu virüsün daha fazla can almasını önlemede oldukça önemlidir. ZMapp ilacı, küçük bir biyoteknoloji firması tarafından geliştirilmiştir ve 2015 yılına kadar ilacın tamamlanmış olacağı ve ebola virüsünde başarılı olacağı bildirilmiştir.

Ebola virüsü nedir?Ebola aşısı nedir? Ebola virüsünden korunmaEbola nasıl bulaşır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git