Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Ebola Virüsünden Korunma Yolları

Ebola hemorajik ateşi hastalığından korunma önerileriEbola hemorajik ateşi'inden korunmak oldukça zordur. Ebola hemorajik ateşinin insanlara nasıl bulaştığı tam olarak bilinmediğinden, çok fazla korunma seçeneği yoktur. Ebola hemorajik ateşinden etkilenen bölgelerde yaşamını sürdüren insanların hastalıktan korunmak için bazı önlemler almaları gerekmektedir.

Ebola hemorajik ateşi hastalığından korunma önerileri

Ebola hemorajik ateşi’inden korunmak oldukça zordur. Ebola hemorajik ateşinin insanlara nasıl bulaştığı tam olarak bilinmediğinden, çok fazla korunma seçeneği yoktur. Ebola hemorajik ateşinden etkilenen bölgelerde yaşamını sürdüren insanların hastalıktan korunmak için bazı önlemler almaları gerekmektedir.

Örneğin, tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, ellerin düzenli olarak yıkanmasının ebola virüsünden korunmada çok önemli yeri vardır. Ebola salgını olan Afrika ülkelerinde yaşayanların, sağlık çalışanlarının ya da o bölgelere seyahat edenlerin hijyene önem vermeleri gereklidir. Ellerin su ve sabun ile yıkanması, su ve sabun bulunmayan ortamlarda alkol bazlı el losyonlarının kullanılması hastalığı önlemede yardımcı olur.


Ebola virüsü ve korunma yolları

Ebola virüsü ve korunma yolları

Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce ellerin yıkanması ve eldivenleri çıkardıktan sonra ellerin tekrar su ve sabun ile yıkanması gereklidir. Bu bölgelerde yaşayanların, sağlık çalışanlarının ve bu bölgelere seyahat etmek zorunda kalanların ölmüş hayvanlar ile temastan kaçınmaları, yerli pazarlarda satılan hayvan etlerini almamaları ve yememeleri ebola salgınından korunmak için önemlidir.

Enfeksiyon riskini en aza indirebilmek için, ebola virüsü enfeksiyonu taşıyabileceğinden şüphe edilen insanlar ve hayvanlar ile temastan kaçınmak ya da gerekli önlemleri almak gereklidir. Sağlık kuruluşlarında enfeksiyonun bulaşma riski daha yüksek odu için, sağlık çalışanlarının ebola hemorajik ateşi vakası olabileceğini göz önünde bulundurması ve çok hızlı bir şekilde viral hemorajik ateşi kontrol önlemlerini uygulaması çok önemlidir.

Bu önlemler, koruyucu kıyafetlerin giyilmesi (önlük, eldiven, maske, göz koruyucu, ekipman gibi), enfeksiyon riskinin yayılmasını önleme amaçlı ekipman ve enjektörlerin sterilize edilmesi, uygun bir şekilde imha edilmesi ve hastaların vücut salgılarının imha edilmesi çok ama çok önemlidir.

Ebola aşısı nedir? Ebola salgını ve önlemler– – Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git