Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Ebola Virüsü Nedir? Ebola Hemorajik Ateşi Belirtileri

Hastalığın adı ebola kanamalı ateş olarak adlandırılır. Ebola virüsü insanlara kan ya da dışkı temas yolu ile bulaşmaktadır.

Ebola hemorajik ateşi hastalığı nedenleri ve tedavisi

Ebola virüsü, insanlarda ve insan benzeri canlılarda (goril, orangutan, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu, kirpi ve gibon gibi canlılarda) ortaya çıkan hemorajik ateş şeklinde hastalığa yol açan RNA virüsünün adıdır. Ebola virüsü hastalığı salgınlarında ölüm oranı % 90’lara kadar çıkabilir.

Ebola virüsü hastalığı salgınları öncelikle tropikal ormanların yakınında bulunan orta ve Batı Afrika’nın ücra köylerinde ortaya çıkmaktadır. Virüs insanlara vahşi hayvanlardan geçer ve insandan insana bulaşır. Meyve yarasaları (fruit bats) ebola virüsünün doğal konağı olarak görülmektedir. Hastalığın insan ve hayvanlar için özel bir tedavisi ve yoktur.

Ebola virüsü türleri

Tanımlanabilen üç veya beş tür ebola virüsü bulunmaktadır. Bunlar, Ebola Sudan (Sebov), Ebola Reston (Rebov), Ebola Ivory – Coast (Icebov), Ebola Zaire (Zebov). Çok tehlikeli bir virüstür ve adını Afrika’daki bir nehirden alır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için, önlem alınmaz ise salgına dönüşür. Ebola virüsü, ipliksi yapıya sahip, ortalama 80 mm boyunda, genetik materyali RNA’dan oluşur. Panzehiri olmayan bu hastalık, ölümcül salgın olarak varlığını sürdürmektedir.

Ebola virüsü hangi ülkelerde yaygındır?

İlk kez 1976’da Demokratik Kongo Cumhuriyetinde ortaya çıkan ebola virüsü, çoğunlukla maymun ya da yarasa gibi hayvanlar arasında yayılma gösterir. Hasta bir maymunun etini yemekle, insanlara bulaşabilir.

Afrika’da ebola hemorajik ateşi hastalığının görüldüğü ülkeler, Liberya Cumhuriyeti, Gine Cumhuriyeti, Sierra Leone Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Güney Sudan, Fildişi Sahilleri, Uganda ve Kongo Cumhuriyeti gibi ülkelerde ebola virüsü salgını daha önceki yıllarda aralı aralı görüldüğü gibi günümüzde de görülmeye ve yüzlerce can almaya devam etmektedir.

Ebola hemorajik ateşi belirtileri

Ebola hemorajik ateşi belirtileri

Ebola hemorajik ateşi belirtileri

Hastalığın adı ebola kanamalı ateş olarak adlandırılır. Ebola virüsü insanlara kan ya da dışkı temas yolu ile bulaşmaktadır. Virüs kişiye geçtikten birkaç gün sonra yüksek ateş, baş ağrısı, ishal, boğaz ağrısı, yorgunluk, halsizlik, karın ve kas ağrısı belirtileri ile kendini gösterir. Virüs alındıktan bir hafta sonrası şiddetli göğüs ağrısı, şok ve ölüme neden olabilir. Ebola virüsünün ilerleyen safhalarında göz, burun, kulak, ağız ve rektumdan kan gelebilir. çoğu zaman serum iğnesinin açtığı deliklerden bile kan gelir.

Vücuttan kan akması hastalığın en tanımlayıcı sendromudur. Sonuç olarak ebola virüsü taşıyan hastalar çoklu organ yetmezliğinden ölmektedirler. Ebola virüsünün ölümcül olmasının en büyük nedeni vücuttaki beyaz kan hücrelerini çok hızlı bir şekilde yok ederek bağışıklık sistemini çökertmesidir. Bu nedenle vücut virüse karşı direnemez ve organlar iflas eder.

Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Ebola virüsü, SARS veya grip virüsüne göre daha zor bulaşan bir hastalıktır. Ebola virüsü havadan yayılmadığı için yayılması daha yavaştır. Hastalığın bulaşma şekli tam olarak bilinmemektedir. Hastalık, virüsü taşıyan bir hayvanın ya da hastanın kanına veya ter, çiş, dışkı, sperm gibi diğer vücut sıvılarına dokunmakla bulaşabilir. Ebola virüsü nedeni ile ölen kişilere çıplak elle dokunma yolu ile de virüs bulaşabilmektedir. Virüsün kuluçka dönemi iki gün ile üç hafta arasında sürmektedir. Ebola teşhisi, belirtiler gribal rahatsızlıklara benzediği için tanıyı koymak çok kolay değildir.

Ebola virüsü

Ebola virüsü

Ebola virüsü hemorajik ateşi tanısı

Ebola hemorajik ateş teşhisinde tükürük, kan, gaita ve idrar örnekleri testleri kullanılır. Hastalık bulaştıktan sonra birkaç gün içerisinde kırmızı ve kaşıntılı göz, ciltte deri döküntüsü gibi virüse özgü olmayan belirtilerden dolayı ebola tanısını koymak zordur. Kişiye hastalık bulaştıktan sonra, belirtiler ve ebola virüsü şüphesi gözlenir ise gereken laboratuvar testlerinin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yapılması gereklidir.

Ebola virüsü hemorajik ateşi tedavisi

Ebola hemorajik ateş için standart bir tedavi yöntemi yoktur. Ebola virüsünün neden olduğu semptomlar için destek tedavisi uygulanır. Tedavide sıvı takibi, elektrolit takibi, oksijen takibi, kan basıncı takibi ve ikincil gelişebilecek enfeksiyonların takibi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Ebola virüsü ve korunma yöntemleri

Ebola hemorajik ateş hastalığından korunmak oldukça zordur. Ebola hemorajik ateşi ile insanların tam olarak nasıl bulaştığı bilinmediğinden çok fazla korunma yöntemi yoktur. Ebola hemorajik ateşi hastalığından etkilenen bölgelerde yaşayan insanların hastalıktan korunmak için bazı önlemler almaları faydalı olabilir.

Örneğin, Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi eller düzenli olarak yıkanmalıdır. Ellerin su ve sabun ile yıkanması ve su sabun bulunmayan yerlerde, ellerin kan benzeri sıvı ile teması sonrasında temizleyici losyon kullanılması gereklidir. Eldiven kullanılan durumlarda eldivenler çıkarmadan yıkanmalı ve çıkardıktan sonra, eller tekrar sabun ile yıkanmalıdır.

Ölmüş hayvanlar ile temasta bulunmamak gereklidir. O bölgelerde’ki yerli pazarlarda tüketim için satılan hayvan etlerini tüketmemek gereklidir. Enfeksiyon riskini en az seviyeye indirebilmek için ebola virüsü enfeksiyonu olduğundan şüphe edilen insanlar ve hayvanlar ile temastan kaçınmak ya da gerektiğinde önlemler alınarak temas etmek çok önemlidir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bulaşıcı hastalık nedir
  2. Kuş gribi nedir
  3. Bruselloz hastalığı nedir
  4. Şarbon hastalığı nedir
  5. Mers-CoV virüsü nedir
  6. Kırım kongo kanamalı ateşi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git