Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Ebola Salgını Önlendi mi?

Ebola virüsü aylardır birçok kişinin ölümüne sebep olmuştur. Dünya sağlık örgütü ebola salgınını önlemek için çalışmalarına devam etmektedir. Sağlık bakanlığından verilen bilgiye göre Nijerya'daki ebola salgınının önlem altına alındığı ve salgın tehlikesinin geçtiği bildirilmiştir.

Ebola salgını geçti mi?

Ebola virüsü aylardır birçok kişinin ölümüne sebep olmuştur. Dünya sağlık örgütü ebola salgınını önlemek için çalışmalarına devam etmektedir. Sağlık bakanlığından verilen bilgiye göre Nijerya’daki ebola salgınının önlem altına alındığı ve salgın tehlikesinin geçtiği bildirilmiştir.

Ebola salgınının, Batı Afrika Ülkeleri; Gine, Sierra Leone, Liberya ve Nijerya’da görüldüğü bilinmektedir. Ebola’ya yakalananların sayısı şimdiye kadar 10 bin 141 civarı olduğu açıklanmıştır. Ebola salgını nedeni ile ölenlerin sayısı ise 4 bin 900 kusurlarda olduğu bildirilmektedir. Bu salgın gündeme geldiğinden bu yana ortalama 50 gündür Nijerya’da yeni bir vakanın olmadığı ve salgının kontrol altına alındığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Türkiye Sağlık Bakanlığına bilgi gelmiştir.

Ebola salgını Nijerya’da şimdiye kadar 20 vaka ve 8 ölüme sebep olmuştur. Salgına hazırlıksız yakalanan Nijerya, çok iyi soğuk kanlılık göstererek bu krizi yönetmiştir. Yetkililer bu ölümcül virüsü önleyebilmek için ulusal acil eylem planı ilan etmişlerdir ve iyi bir çalışma ortaya koymuşlardır. Salgına yakalananları karantinayı alıp temasları engellemek için uygun şekilde çalışmalar yapmışlardır. Bu şekilde ifade eden Sağlık Bakanlığı ebola vakalarının görülmesinden itibaren takibi sürdürmekteyiz diye açıklama yapmıştır.

Yaşanan gelişmeler doğrultusunda, denetimlerin elden bırakılmayacağını bildiren Sağlık Bakanlığı, direkt olmasa bile çeşitli yollar ile virüsün Türkiye’ye girme riskine karşı, Türk Hava Yolları ile irtibatı kesmeyeceklerini, takibe devam edeceklerini ve Türkiye’de ebola vakasının görülmediğini belirtmiştir.

Aşırı terleme neden olur?Ebola hemorajik ateşi belirtileriEbola salgını

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git