Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Ebola Salgını Nedeni İle Hac Yasağı

Ebola salgını yüzünden Batı Afrika'ya hac yasağı Afrika'da meydana çıkan ve ölümlere yol açan hastalık ebola, hac ibadetlerini yapmak isteyenlere olumsuz etkilemektedir. Suudi Arabistan, ebola salgını yüzünden hac yasağı koymuştur. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında 2014 hac sezonunda ebola salgını olan ülkelerden hacca geleceklere vize verilmeyeceği bildirilmiştir. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Sierra Leone, Gine ve Liberya'ya ebola virüsü nedeni ile umre ve hac yasağı getirildiği açıklamasında bulunmuştur.

Ebola salgını yüzünden Batı Afrika’ya hac yasağı

Afrika’da meydana çıkan ve ölümlere yol açan hastalık ebola, hac ibadetlerini yapmak isteyenlere olumsuz etkilemektedir. Suudi Arabistan, ebola salgını yüzünden hac yasağı koymuştur. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında 2014 hac sezonunda ebola salgını olan ülkelerden hacca geleceklere vize verilmeyeceği bildirilmiştir. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Sierra Leone, Gine ve Liberya’ya ebola virüsü nedeni ile umre ve hac yasağı getirildiği açıklamasında bulunmuştur.


Ebola virüsünün yüzlerce kişinin ölümüne neden olduğu Batı Afrika ülkelerinden hac ya da umre için Suudi Arabistan’a gelmek isteyen hacı adaylarına vize vermeyen Suudi Arabistan, böylece ülkede meydana gelebilecek salgın riskini önlemeye çalışmaktadır. Suudi Arabistan, sınır kapıları ve havaalanlarında görev yapan personeline virüsün tespitine yönelik eğitim vermeye başlamıştır.

Ebola hemorajik ateşi belirtileri, yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı, ishal, kusma, mide ağrısı, iştahsızlık, gözlerde kızarıklık, hıçkırık, öksürük, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, nefes almakta zorluk, vücut içinde ve dışında kanama gibi belirtiler görülür. Belirtiler ebola virüsü hastaya geçtikten 8-10 gün ya da 21 gün sonra ortaya çıkmaya başlar. Hastalığın çok fazla ilerlemiş safhalarında göz, burun, kulak, ağız ve rektumdan kan gelir ve serum iğnesinin açtığı deliklerden kan akmaya başlar.
Ebola virüsü nedir? Ebola aşısı nedir?Ebola virüsü nsıl Bulaşır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git