Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Ebola Aşısı Var mı? Ebola Aşısı Nedir?

Günümüzde ebola virüsüne karşı uygulanan herhangi bir aşı yoktur. Afrika ülkesi olan Gabon'un başkenti Libreville'de düzenlenen ve yüz kişi civarında uzmanın katıldığı Ebola ve Marburg virüsleri hakkındaki konular üzerinde uluslararası kongrede bilim adamları, 4-5 veya 6 yıl içinde ebola virüsüne karşı aşı geliştirileceğini bildirmişlerdi. Şimdi ise en geç 2 yıla kadar ebola virüsü aşısının hazır olacağı bildiriliyor.

Ebola virüsü aşı ile önlenir mi?

Günümüzde ebola virüsüne karşı uygulanan herhangi bir aşı yoktur. Afrika ülkesi olan Gabon’un başkenti Libreville’de düzenlenen ve yüz kişi civarında uzmanın katıldığı Ebola ve Marburg virüsleri hakkındaki konular üzerinde uluslararası kongrede bilim adamları, 4-5 veya 6 yıl içinde ebola virüsüne karşı aşı geliştirileceğini bildirmişlerdi. Şimdi ise en geç 2 yıla kadar ebola virüsü aşısının hazır olacağı bildiriliyor.

Ebola virüsü konusu üzerinde çalışan araştırmacılar, aşının üretilmesinin an meselesi olduğunu belirtmişlerdir. Ebola aşısının, kuduz aşısı gibi uygulanacağını ve maymunlarda aşının işe yaradığını belirtmişlerdir. Fakat, ebola aşısının insanlar üzerinde denenmesi için zamana ihtiyaç olduğu bildirilmiştir.

Bilimadamları, sentetik viral protein içeren yeni bir aşı geliştirmişlerdir. Aşının, ölümcül ebola virüsü enjekte edilen farelerin % 80’inde fayda sağladığı görülmüştür. Günümüzde ebola virüsünün aşısı ve tedavisi olmadığı için, hastalığın risk faktörlerinin bilinmesi ve bireysel koruyucu önlemler, ebola hemorajik ateşi hastalığının ve ölüm oranlarının azaltılmasında önemli rolü vardır.

Ebola hemorajik ateşi belirtileri, yüksek ateş, şiddetli halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, kusma, deri döküntüsü, böbreklerde ve karaciğerde bozulmalar gibi belirtiler ile seyreden ebola hemorajik ateşi ölümlere neden olmaktadır. Bölgede 1976’dan bu yana görülen ebola virüsü, 2013 yılından beri Gine, Sierra Leone ve Liberya’da çok sayıda insanın ölümüne neden olmuştur.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Domuz gribi nedir
  2. Kırım Kongo kanamalı ateşi nedir
  3. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  4. Mers – Cov virüsü nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git