Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Düz Tabanlık Neden Olur? (Pes Planus Nedir?)

Düz tabanlık (pes planus), ayağın normal kavisinin kaybedilerek yere olan temasının iç bölgede artması olarak tanımlanır. Düz taban olmanın iki tür sebebi vardır.

Düz tabanlık belirtileri ve tedavisi

Düz tabanlık (pes planus), ayağın normal kavisinin kaybedilerek yere olan temasının iç bölgede artması olarak tanımlanır. Düz taban olmanın iki tür sebebi vardır.

Düz tabanlık tipleri ve nedenleri

Doğuştan düz tabanlık nedir? : Doğuştan gelen esnek düz tabanlık, bu hastanın yük almayan ayağının aslında iç kavisinin olduğu ancak, yük altında iken vücut ağırlığı altında tamamen ayağın yere temas etmesi şeklinde olan düz tabanlık tipidir. Düz tabanlığın bu tipinin tedavisi çok gerekli olmayan, toplumun yaklaşık %10 ile 15’inde görülebilen bir problemdir.

Fakat bu tip düz tabanlık sorununda esnek düz tabanlığı olmasına rağmen, ayak tabanında ve ayağın iç tarafında ağrısı olan hastaların mutlaka bir tabanlık desteği ile tedavi edilmesi gereklidir. Esnek düz tabanlık genellikle 4-5 yaşları arasında kendini belli eder. Çocukluk yaşlarında görülen düz tabanlık ailesel anneden, babadanveya birinci derece akrabalardan geçişli de olabilir.

Sert düz tabanlık nedir? : Düz tabanlığın diğer tipi olan sert düz tabanlık (rijit pes planus), bunun nedeni ayak bileği içerisindeki kemiklerin normalin dışında birbirleri ile eklem yapmasıdır ve bunun tedavisi cerrahidir. Bir takım sendromlara bağlı olarak ta sert düz tabanlık gelişebilir.

Yetişkin tipi düz tabanlık nedir? : Düz tabanlık ileri ki yaşlarda da oluşabilir ve bunun nedeni tibial posterior tendon denilen ayağın iç kısmını destekleyen çok güçlü bir tendon vardır. Eğer bu tendon romatoid artrit ya da bir sistemik hastalık sonrası, tendonun zayıflaması veya kopması sonrası ayağın içeriden desteği kaybolur ve yaşın ilerlemesi ve kilonun artması nedeni ile ayak içe doğru zaman içerisinde düz taban olur. Bu durumda altta yatan hastalığın tedavi edilmesi, kontrol altına alınması veya cerrahi olarak tendonun düzeltilmesi gerekir.

Düz tabanlık (pes planus) belirtileri

Düz tabanlık, çocukluk döneminde çabuk yorulma, ayak iç kısmında ağrı ya da ayağın iç kısmından arkaya doğru uzanan ağrı gibi şikayetler şeklinde meydana gelir. Erişkin dönemde düz tabanlık problemi olan hastalarda ayak iç kısmında ağrı, ayak bileğinin iç kısmından geçerek arkaya doğru, bacağa doğru uzanan ağrı, parmak ucuna basmada zorlanma gibi belirtiler gösterir.

Düz tabanlık (pes planus) teşhisi

Genellikle anne babalar çocuklarının düz taban olduğunu direkt ayaklarına ve ayağın iç kısmına bakarak anlayabilirler. Toplumda çok yaygın olarak ön görmüş, düz tabanlığın teşhis yöntemlerinden biride banyodan çıkıldığında ayak ıslak iken kuru zeminde bıraktığı ize bakılarak tespit edilir.

Ortopedi muayenesinde düz tabanlığın teşhisini koyarken, doktor hastanın yürümesine, parmak ucuna bastığı zaman ayağın iç kısmında bir kavisin oluşup oluşmadığına, topuk üzerine basabilme yeteneğine ve ayak bileği ve ayak hareketlerini tespit eder ve bu şekilde düz tabanlığın teşhisini koyar.

Bunların dışında hastaların her iki ayak yere basarak ayak filminin çekilmesi ve bu ayak filminde ayak bileğini oluşturan talus kemiği ile birinci tarak kemiğinin aynı düzlemde olması gerekir ve eğer bu düzlem röntgen filminde kırılmış veya içe doğru ters yönde açılma şeklinde görülür ise düz tabanlık varlığı söz konusudur.

Düz tabanlık (pes planus) tedavisi

Düz tabanlık tedavisi

Düz tabanlık tedavisi

Çocukluk veya adolesan (gençlik) döneminde tespit edilen düz tabanlık sorununda öncelikle iyi bir tanım yapmak gerekir. Hastanın düz tabanlığı sert düz tabanlık mı, yoksa esnek düz tabanlık mı bunun tespiti yapılır. Esnek düz taban olan çocuklarda ilk 4-5 sene ağrısı yok ise takip edilir.

Ağrısı olan çocuklarda ise özel tabanlık tedavisi verilir. Özel tabanlık ayağın düz tabanlık problemini gidermediği gibi, şikayetlerin azalmasında fayda sağlar. Kullanılan tabanlık hastaya özeldir. Düz tabanlığa bağlı cerrahi tedavi sadece kemik bozuklukları olduğunda gündeme gelir.

Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen ve kemik problemine bağlı ya da esnek düz tabanlığa bağlı olarak gelişen düz tabanlık, erişkin dönemde hastada ciddi ayak ağrıları ve bacak ağrıları oluşturur ise bu durumda öncelikle kemik incelemesi yapılır. Yapılan kemik incelemesi sonrası elde edilen bulgular sonucu düzeltilmesi gereken bir kemik sorunu var ise buna yönelik cerrahi düzeltme uygulanır.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Çarpık ayak neden olur
  2. Ayak ağrısı neden olur
  3. Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi
  4. Ayaklar neden şişer

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git