Hamilelik ve Doğum

Düşük Tehdidi Nedir? Düşük Neden Olur?

Düşük, klasik tanımı ile 20'inci gebelik haftasından önce gebeliğin yarısı gelmeden sonlanması dır. Düşük bazen bebeğin ölümü, anne ve baba adayının gebeliği istememesi gibi nedenlerden dolayı doktor tarafından uygulanan işlem (kürtaj) ile de gerçekleşir. Tıpta düşüğe abortus adı verilmektedir.

Düşük belirtileri ve düşük türleri

Düşük, klasik tanımı ile 20’inci gebelik haftasından önce gebeliğin yarısı gelmeden sonlanması dır. Düşük bazen bebeğin ölümü, anne ve baba adayının gebeliği istememesi gibi nedenlerden dolayı doktor tarafından uygulanan işlem (kürtaj) ile de gerçekleşir. Tıpta düşüğe abortus adı verilmektedir.

Düşük tehdidi nedir?

Genel manada düşük tehdidi gebeliğin herhangi bir haftasında 20’inci haftadan önce anne adayında kanama oluşmuş ise düşük olsa da, olmasa da doktorlar bazı önlemler alır.

Örneğin, hamilenin istirahat etmesi, bazen gereken durumlarda ilaç tedavisi gibi önlemler alınır. Kısacası düşük tehdidi düşük olma olasılığı olan bir durum anlamına gelir.Hamilelik sırasında kanama olduğunda düşük tehdidi akla getirilir ve buna göre önlemler alınır.

Fakat her kanama düşük tehdidi değildir. Özellikle bebek ana rahmi içine düştüğü andan itibaren implantasyon adı verilen ve bebeğin yerleşmesi sırasında küçük bir kanama olabilir.Yine 6-9’uncu haftalar arasında bebeğin plasentasının, rahim içini destekleyen progesteron hormonunu üretmesi esnasında üretimin hafif düşük olmasına bağlı rahim içinden küçük bir kanama olabilir.

Bu durum her ne kadar düşük tehdidi olmasa da, bu durumun anlaşılması belli bir zaman sonra olur. Belli bir zaman sonra bebek düşmemiş ise bu durum düşük tehdidi olarak kabul edilmez. Düşük olabileceğini ayırt etmenin bir özeliği de rahim ağzının açık olmasıdır. Rahim ağzı kapalı ise düşük riski yok denilebilir iken, rahim ağzı açık ise düşük riski var sayılır.

Düşük belirtileri

Düşükgerçekleştiğinde mutlaka bir belirti verir. Temel belirtiler kanama, ağrı, bazen ağrı olmayabilir. Düşüğün olmazsa olmaz belirtisi kanamadır. Fakat gebeliğin ilk günlerinde gebeliğin devam etmemesi durumunda düşük, belirti göstermeyebilir.

Adet gecikmesi olan ve gebelik testi yapmış olan bir kadında kanama ve ağrı gibi şikayetler başlamış ise mutlaka doktoruna baş vurmalıdır. Her kanama düşük tehlikesi içermeyebilir ve rahim içine yerleşme kanaması olabilir ve bu durum oldukça sık görülür.

Diğer bir kanama nedeni olan bebeğin rahim içine yerleşiminden sonra bebeğin kendi hormonunu üretmesi sırasında oluşan plasental progesteron hormonu nedeni ile oluşan kanamadır. Bunlar tehlikeli kanamalar değildir. Lakin neden ne olursa olsun kanaması olan gebe mutlaka bu durumu doktoru ile paylaşmalıdır.

Düşük türleri veya çeşitleri

Düşük belirtileri

Düşük belirtileri

Anne adaylarının kafasının çok fazla karışmasına düşük türleri de neden olur. Örneğin, anembriyonik gebelik (boş gebelik), düşük tehdidi, bebeğin karın içinde ölmesi, dış gebelik gibi hamilelik komplikasyonları anne adaylarını oldukça tedirgin eden durumlardır. Aslında bu risklerin her birinin ortak noktası hamileliğin devam etmeyeceğidir.


Dış gebelik nedir? : Dış gebelik bir gebelik komplikasyonu olarak görülmez. Çünkü dış gebelik rahim içine yerleşen bir gebelik değildir.

Anembriyonik gebelik nedir? :Halk arasında genellikle boş gebelik kesesi-su gebeliği ve boş gebelik olarak bilinir. Anembriyonik gebelikte embriyo yoktur. Boş gebelik nedeni ile gerçekleşen düşük örneklerinin incelenmesi sonucunda en sık nedenin kromozom anomaliliklerinin olduğu görülmüştür.

Kimyasal gebelik nedir? : Kimyasal gebelik çok özel bir gebelik komplikasyonu olarak kabul edilmez. Kimyasal gebelikte gebelik, kanda ve idrarda saptanır iken, ultrasonografide görülmez. Kimyasal gebelik pek çok kadında sıklıkla görülen bir durumdur. Bu nedenle doktorlar gebelik testlerinin adet gecikmesinden en erken bir hafta sonra yapılmasını önermektedirler.


Düşük tehdidi nedir? : Düşük tehdidinde kanama var ise bunun adı direkt düşük tehdididir ve düşük olup olmayacağı doktor tarafından takip edilir.

Önlenemeyen düşük nedir? : Önlenemeyen düşük, bebek düşecekse ve bebek rahim içerisinden belli bir noktaya kadar gelmiş ise bu durum önlenemeyen düşük olarak tanımlanır. Önlenemeyen düşükte kanama yoğundur veya gittikçe artmaktadır ve karın ağrısı, sancılar vardır.

Tamamlanmamış düşük nedir? : Tamamlanmamış düşük tipinde düşük başlamış, ancak içerideki gebeliğe ait diğer mekanizmaların hepsi atılamadığı için bu durum tamamlanmamış düşük olarak adlandırılır. Bu durumda kalan diğer gebelik ürünleri doktor tarafından kürtaj yöntemi ile temizlenir.

Tamamlanmış düşük nedir? : Tamamlanmış düşükte düşük olduktan sonra doktor tarafından herhangi bir tedaviye gerek duyulmayan düşük tipidir.

Gebelikte düşük yapmaya neden olan faktörler

Hamilelikte düşük oldukça sık görülen bir durumdur ve bazı faktörler düşük riskini arttıran faktörlerdir. Bu faktörlerden bazıları önlenebilir iken, bazıları da önlenemez faktörlerdir. Her hamilelikte düşük riski dikkat edilmelidir.

Hamilelikte düşüğe neden olan faktörler arasında ileri yaş gebelik, daha önceki gebeliklerde düşük yaşanmış olması, sigara ve alkol kullanımı, hamilelik sırasında yüksek ateşli bir hastalık geçirme, karın ve rahim üzerine gelen travmalar, amniosentez ve CVS gibi rahim içine yapılan müdahaleler de gebelikte düşüğe yol açabilir.

Bunların dışında aşırı kafein tüketimi, yoğun stres, anne adayının rahminde doğumsal anomali olması, bazı miyomlar, bazı enfeksiyonlar, annenin böbrek ve karaciğer hastası olması, troid hastalıkları, uyuşturucu kullanımı, diyabet ve bazı kalp ve damar hastalıkları, rahim urları, rahimin çift olması, hamilelik depresyonu, kazalar, elektrik çarpmaları, şiddete maruz kalma, ilaç veya gaz zehirlenmeleri, bazı ilaçların kullanımı, beslenme bozuklukları, rahim ağzı gevşekliği, kan uyuşmazlığının bazı tipleri, babadan gelen spermin bozukluğu gibi faktörler düşüğe neden olabilir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Hamilelik depresyonu nedir
  2. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları
  3. Hamilelerin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
  4. Kronik böbrek hastası hamile kalabilir mi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git