Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Düşük Ayak Nedenleri ve Tedavisi

Düşük ayak, ayağı bilekten yukarıya doğru kaldırmanın zorlaşması veya tamamen kaybolmasıdır.

Ayak düşüklüğü nasıl anlaşılır?

Düşük ayak, ayağı bilekten yukarıya doğru kaldırmanın zorlaşması veya tamamen kaybolmasıdır. Düşük ayak problemi olan kişi, yürürken ayak parmaklarını yerden kaldıramadığı için parmaklarını yerde sürüyerek yürüyebilir. Düşük ayak problemi hastanın yürümesini yavaşlatır, bozar ya da engeller ve düşme sebebi olabilir. Ayağın kaldırılması gereken durumlarda merdiven çıkma, yokuş çıkma ve yumuşak yüzeylerde yürüme gibi aktiviteler zorlanarak yapılır. Bütün bu engeller, kişinin hareket açıklığını, günlük yaşamanı ve yaşam kalitesini bozar.

Ayak düşüklüğü neden olur?

Ayak düşüklüğü, paroneal sinir zedelenmesine veya paroneal sinire giden iletinin kesilmesine bağlı olarak meydana gelir. Paroneal sinir, dizin dış yan alt kısmından bacağın dış yanı boyunca ayak bileğine kadar giden sinirdir ve yürüme yeteneğinde ayağın uygun zamanda doğru yönde kaldırılmasından sorumlu olan kasların kontrolünü sağlar. Bu kontrol görevinin yeterli şekilde sağlanamadığı durumlarda, genellikle parmaklar yerde sürüklenir ve ayak bileği dışa doğru, içe doğru hareket ettirilemez ve ayak yerden kaldırılamaz. Bu durum düşük ayak olarak tanımlanır.

Düşük ayak problemi beyin kanaması, inme, beyin tümörleri, damar tıkanıklıkları, multipl skleroz (MS), beyin ve omurilik bölgesinin hastalıkları, serebral palsi (CP) (çocuklarda doğum öncesi, doğum sonrası ve daha sonra gelişen beyin hasarı ve buna bağlı oluşan hareket bozuklukları ile karakterize hastalık), kazalara, düşmelere, tümörlere bağlı omurga yaralanmaları, bel fıtığı, bel bölgesi yer kaplayan lezyonlar, operasyonlar ve epidural enjeksiyonlar, yanlış yapılan iğneler, sinire bağlı kurşun yaralanmaları, tamamen veya kısmen sinir kesilmesi, nöropati, diyabet, ailevi geçişli hastalıklar, ilaçlar veya diğer faktörler ile meydana çıkan zehirlenmeler, kompartman sendromu, guillian barre sendromu ve kauda ekina sendromu gibi faktörler ayak düşüklüğüne sebep olabilir.

Düşük ayak belirtileri ve teşhisi

Düşük ayak teşhisinde fizik muayenede, topuk vuruşu olmaz, ön ayakla yere basma, topuk vuruşu sonrası ayağın yere kontrolsüz olarak çarpması, tam basmada mediolateral denge olmaz, ayak yerden kesilemez, parmaklar yere sürtünür, ayağın yere takılması, kompansatauar kalça fleksiyonu, karşı tarafta parmak ucuna basma, yürümede bozukluk, duyusal değişiklik, ayakta şekil bozukluğu, bacak kısalığı, diz kalça sorunları ve cilt sorunları gibi belirtiler görülür.

Düşük ayak tedavisi

Düşük ayak tedavisinde öncelikle bu duruma neden olan patolojinin teşhisi konulup çıkan sonuca göre tedavi planlanır. Düşük ayak tedavisinde en yaygın kullanılan yöntem ortezler, afolar diye adlandırılan özel ayak koruyucular kullanılır. Ayrıca fonksiyonel elektrik stimülasyonu cihazları, sadece birinci motor nöron hastalıklarına bağlı düşük ayak probleminde fayda sağlar ve uygun hastalarda kullanıldığında doğal yürümeyi gerçekleştirir.

Eklem açıklığını sağlamak ve sürdürmek, destek sağlamak, kas gücünü arttırmak ve motor gelişimini normale döndürmek için fizik tedavi rehabilitasyon tedavisi gereklidir. Düşük ayak probleminde, bu duruma neden olan hastalıkların varlığı tespit edilir ve tedavisi buna yönelik yapılır.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çarpık ayak neden olur
 2. Çukur ayak nedenleri ve tedavisi
 3. Düz tabanlık neden olur
 4. Ayak bileği burkulması nedenleri ve tedavisi
 5. Ayak tarak kemiği kırıkları nedenleri ve tedavisi

Bu Konu İle İlgili Forumdaki Sorular

 1. Düşük ayaktan kurtulabilir miyiz

154 Yorum

 1. Adsız

  1 Ekim 2015 at 22:31

  Düşük ayak için bir çözüm var mı?

  • Adsız

   2 Ekim 2015 at 10:03

   Düşük ayak genellikle travmalara bağlı peroneal sinir yaralanması sonucu veya kalça ve bel cerrahisi geçiren hastalarda yüksek seviyeli sinir hasarı sonucu meydana gelir. Düşük ayak tedavisinde öncelikle ortezler ayağın desteklenmesi, elektrik stimülasyon tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ve gereken durumlarda cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Düşük ayak cerrahisinde posterior tibial tendonun ayak dosaline transferi işlemi uygulanır. Bu transfer tedavisi spastik ekinovarus şekil bozukluklarında, periferik nöropatiye bağlı düşük ayak probleminde ve travmalara bağlı paralitik düşük ayakların tedavisinde, bel kemiği cerrahisine bağlı oluşan düşük ayak probleminde, asetabulum ve tibia kırıklarına bağlı düşük ayak tedavisinde, diz ve kalça artroplasti cerrahisine bağlı gelişen düşük ayak tedavisinde uygulanabilir. Düşük ayak, omurgaya bası yapan bir nedene bağlı ise ameliyat ile bu basının kaldırılması şeklinde tedavi uygulanır. Düşük ayak beyin ile ilgili inme, serebral palsiy, multipl skleroz gibi nedenlere bağlı ise cerrahi tedavi uygulanmaz. Ayrıca ortez ile kendi işlerini görebilen hastalarda ve durumun uygun olmadığı olgularda transfer tedavisine çok fazla yer verilmemektedir. Düşük ayak sorununun tamamen ortadan kaldırılmasından ziyade, hastanın yaşamını kolaylaştırmak tedavide önem kazanır. İyi bir fizik tedavi veya beyin cerrahisi uzmanları ile bu durumu görüşmek daha doğru bir seçim olur. Allah şifa versin.

   • adem okyay

    30 Ağustos 2016 at 00:58

    düşük ayağım sağ ayak 13 yıldır çekiyorum prors afo kullanıyorum yinede ağrım çok ek olarakta sinirsel ve d vitaminihap kullanıyorum yinede ağrım var hemde çok benimki bel fıtığından dolayı oldu yatıca daha çok ağrım oluyor rahat uyuyamıyorum bana daha ne önerirsiniz

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     31 Ağustos 2016 at 12:58

     Fizik tedaviye gitmek ve bir süre fizik tedavi görmek faydalı olabilir.

     Orada öğreneceğiniz hareketleri evde de düzenli olarak yaşam boyu yapmanız gerekebilir, çünkü sinir hasarına bağlı ağrıları azaltmak için egzersiz tedavisi ve kasların güçlenmesi önemlidir.

     Ağrının başka bir nedeni de olabilir, bu nedenle beyin cerrahisi veya ortopedi doktoruna tekrar gitmek gerekebilir.

     Her şeyin iyi olması dileğiyle.

     • tanselozdmr

      17 Mayıs 2017 at 02:44

      Selamün Aleyküm, beyinde iyi huylu kitle vardı, onu aldılar ama bir kısmı kaldı. Ameliyat sonrası bende sol ayak düşüklüğü başladı, gün geçtikçe iyi oldu ve iyi olmaya başladı ama terlikle kontrol etmek, kıvırarak hareket, hızlı hareket, dairesel hareketler yapmakta zorlanıyorum ve sol bacak ve ayak hemen yoruluyor. Ameliyat olalı 1.5 sene oldu iyileşme durumu ve çaresi nedir?

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      20 Mayıs 2017 at 21:50

      Ameliyat sırasında veya öncesinde oluşan sinir hasarına bağlı düşük ayak gelişmiş olabilir. Ayıca kalan tümöre bağlı da bu durum gelişmiş olabilir. Düşük ayak gelişen hastalarda terlik giymek sıkıntılı olur genellikle, bu nedenle bu tür durumlarda düşük ayağa uygun ayakkabı giymek daha doğru olur. Bu hasarlardan sonra belli bir süre fizik tedavi görmek ve burada verilen egzersizleri fizik tedavi bittikten sonra da düzenli olarak yapmak bu tür durumlarda faydalı olabilir. Eğer fizik tedavi görmemişseniz bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Fakat kalan tümöre bağlı sinir basısı devam ediyorsa bu durum tam olarak düzelmeyebilir.

      Durumunuzun ne olduğunu, uygulanan ameliyatı, ameliyat öncesi gelişen hasarları en iyi doktorunuz bilmektedir, bu nedenle bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur.

      Geçmiş olsun.

   • Hülya

    1 Aralık 2016 at 01:25

    Merhaba bir yıl önce kapkaçcilar tarafından bacagımdan 2 yerden bıçakladındım siyatik sinir kesildi peranoal sinirde hasar gördü siyatik sinir ameliyatı oldum hâlâ iyileşme olmadı düşük ayak ve his yok bacagim çok inceldi bu durumda ne yapılabilir ameliyat sonuç verirmi teşekkürler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     2 Aralık 2016 at 22:36

     Siyatik sinir önemli bir sinirdir ve ciddi hasarlanmalar sonucu kişiyi sakat bırakabilir. Zor bir durum. Sinir hasarlarında o bölge kasları erimeye başlar ve incelir.

     Önemli olan yapabildiğiniz egzersizlerin düzenli olarak yapılması ve kasları güçlendirmektir.

     Sinir hasarlarından sonra fizik tedavi ve düzenli yapılan egzersizler, düzenli ve kaliteli beslenme sayesinde incelmiş olan bacağını toplayan, düşük ayak oluşmasına rağmen kasları güçlendirdiği için bu durumdan daha az etkilenen, EMG tetkikine göre yürümesi bile çok zor denilen ve yürüyebilen hastalar da vardır.

     Yani bu durumu kendi azminiz ve çalışmalarınız ile bir miktar toparlayabilirsiniz.

     Sinir hasarları için iyi bir beyin cerrahi uzmanına başvurmanız gerekir ve cerrahi tedavinin faydalı olup olmayacağını ancak iyi ve deneyimli bir sinir cerrahisi doktoru karar verebilir. Çünkü sinir ileti testlerinin yapılması ve bu testlerin doğru değerlendirilmesi gerekir. Sinirin ne kadar hasar gördüğü de önemlidir.

     Fizik tedavi görmemişseniz fizik tedavi görmeniz faydalı olur, burada yaptırdıkları egzersizleri fizik tedavi bittikten sonra evde de devam etmeniz faydalı olur. Sinir hasarları sinirin hasarlanma derecesine göre iyileşmesi 2-5 yıl arasında değişir. Fakat bunda hastanın azmi çok önemlidir.

     Her şeyin iyi olması dileğiyle.

  • Figen

   19 Aralık 2016 at 23:24

   Düşük ayak için refleksoloji masajının iyi geldiğini duymuştum.

  • Figen

   22 Ocak 2017 at 19:36

   Benim oğlum menisküs ameliyatından sonra düşük ayak oldu .Yaklaşık üç aydır fizik tedaviye devam ediyoruz ayrıca masaja gidiyoruz.Doktorların iyileşmesinin mümkün olmadığını söylediği oğlumun ayağı iyileşiyor.Allahın izniyle masajın faydası çok oldu.Doktorunuza danışarak bu işi iyi yapan uzman insanlardan yardım alabilirsiniz.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    26 Ocak 2017 at 15:13

    Bilgilerinizi burada paylaşmanızdan dolayı teşekküler.

    Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

   • Sinan

    4 Şubat 2017 at 01:33

    Hocam bu masajın adı nedir

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Şubat 2017 at 19:17

     Üstteki yorum başka bir ziyaretçiye aittir. Tekrar bu sayfayı ziyaret ederse ancak o zaman size cevap verebilir.

     Fakat bu tür durumlarda genellikle refleksoloji masajı uygulanır. Bu tür masajlar fizyoterapi uzmanları tarından uygulanır. İyi bir fizyoterapist ile görüşebilirsiniz.

     Sağlık dileğiyle.

   • Öcal efe

    28 Temmuz 2017 at 21:09

    Benim kızım 18yaşıda 12sene epilepsi tedavisi gördü son bir haftadır düşük ayak tedavisi görüyor fizik tedavisi epilepsiye bağlı olabilirmi teşekkürler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     2 Ağustos 2017 at 13:51

     Fizik tedavisi epilepsiye bağlı olabilir mi, derken epilepsi hastaları fizik tedavi görebilir mi demeyi mi kastettiniz tam olarak anlaşılmamakla birlikte, fizik tedavi doktorunuza kızınızın epilepsi hastası olduğunu, kullandığı ilaçları ve hastalığı hakkında neler yaşadığını anlatmanız önemlidir (tedaviye başlamadan önce).

     Geçmiş olsun.

   • Serdar

    12 Eylül 2017 at 15:31

    Geçmiş olsun bende menüskus ameliyatı sonra düşük ayak sorunu yaşadım ilk güne göre biraz daha iyi nasıl masaj yapıyorsunuz iyi geliyor bana da tavsiye edermisiniz

  • memet karagöz

   19 Temmuz 2018 at 16:04

   Merhabalar hocam benim oğlumb5 yaşinda. Bu yilin şubat ayi sonunda sağ ayağinda ağrisiz düşük meydana geldi. Bu arada erzurumluyum. Üniversite hastanesinde ve özel hastanelerde yapilan tetkiklerin tamami temiz cikti. Sadece yapilan EMG de diz kapaği ile ayak topuğu arasindaki sinir damarlarinin bir tanesinde zedelenme oldugunu söylediler.Doktorlar bu zedelenmenin neye bagli olduğunu bilemedikleri icin henüz bir tedavi öneremiyorlar. Sadece 10 günlük bir fizik tedavi önerdiler. Malesef fizik tedavi işe yaramadi.Son olarak çocuğumla ilgili tüm kalça ultrsonu istediler biz bu ultrasonu cektik fakat henuz sonucu cikmadi.Bu ayin 24 unde sonuca göre bize bir tedavi önereceklermis. Çocuğumun ayağinda en ufak bir ağri yada sızı yok. Ama gelin görunki ayak düşüklüğü devam ediyor. Bize gosterilen fizik tedavi egzersizlerini hergun yapiyoruz. Acaba böyle bi durum da çocuğuma bir cerrahi müdahale yapilabilirmi. Şunuda belirtmek isterimki çocuğum aşırı hiperaktif olduğu için bunu farkedemedik.Çevremizde yaşayan insanlarin bizi uyarmasi ile harekete gectik. Görüş ve fikirlerinizi önemsiyorum. Sağlikla kalin

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    21 Temmuz 2018 at 00:02

    AYAK DÜŞMESİ veya DÜŞÜK AYAK, ayağın düzgünce kaldırılamadığı ve bilekten gevşediği ve etkilenen insanın yürümesi sırasında ayağını yerde sürükleyerek ilerleyebildiği bir durumdur.

    Bu durumun en sık sebebi ayak kaslarını besleyen sinirlerde görülen nevrittir (sinir iltihabı). Bu durum diyabetes mellitus (şeker hastalığı), multipl skleroz (çoklu sertleşim) veya çeşitli sebeplerle oluşan nöropatiden (derin peroneal sinir nöropatisi, fibula başı tuzak nöropatisi gibi) kaynaklanabilir.

    Ayak kaslarındaki zayıflama, bir sinirin omurilikten ayrıldığı noktada disk kayması veya bir tümör nedeniyle zorlanmaya maruz kalmasıyla da ortaya çıkabilir. Herhangi bir nedenle sakatlanma oluştuğunda bacak kaslarının zarar görmesi de ayak düşmesine yol açabilir. 1. motor nöron hastalığının başlangıcında ayak düşmesi görülebilir.

    Çocuğunuz çok hareketli olduğu için bir şekilde bacak kasları zarar görmüş de olabilir. Ancak bu durum kalça ile ilgili bir problemden, omurga ile ilgili bir problemden, beyin ile ilgili bir problemden, diyabet gibi bir problemden kaynaklanabileceği için, daha fazla araştırma yapılması önemlidir. Örn. tip 1 diyabetin endokrinoloji alanında, omurga ve beyin ile ilgili durumların nöroloji, beyin ve sinir cerrahisi ve fizik tedavi alanlarında, kalça ve bacak ile ilgili durumların ortopedi ve fizik tedavi alanlarında araştırılmaları gerekebilir.

    Daha önce kalça kısmına yapılan iğne nedeniyle de sinir zedelenmeleri oluşabilir. Bu tür bir öykü söz konusu ise doktorunuza bu durumdan da bahsetmeniz önemlidir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Emine Berçin

    26 Eylül 2018 at 01:52

    Merhaba ayni saglik probleminden 13 yasindaki kızımda yeni başladı okulda düştügünü söledi ama agri sızı hic bir sey yok sol bacagindan emg istediler emg de diz yan tarafinda ayaga giden bir sinirinin calismadigini sölediler fizik tedaviye basladik bugün onun öncesi omurga emar testi yapildi birsey cikmadi simdi diz emarida cektirecegiz dizinde herhangi bir ödem timör varmi diye bakilacak ama fizik tedavimiz basladi 15 gün olacak herhangi bir degisim saglanamazsa bu sürecte fizik tedavinin süresi uzayacak deniyor birde ben beyin emari cektirmek istiyorum kafamda herhangi bir soru isareti kalmamasi acisindan sizce dogrumu yapiyorum bilgilendiriseniz sevinirim..

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Ekim 2018 at 21:44

     Sonuçları bekleyip, duruma göre bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız en doğrusudur. Zaten doktorunuz size yönlendirme yapacaktır.

     Geçmiş olsun.

    • Bahadır

     9 Haziran 2019 at 01:29

     Emine Hanım merhaba, çocuğunuzun yaşadığı rahatsızlığı şuan ben yaşıyorum. Yaklaşık 2 aydır düşmeye bağlı düşük ayak rahatsızlıgi var. Cocugunuzda tedavi süreci nasıl işledi, şuan durumu nasıl?

 2. Hulya

  18 Ocak 2016 at 01:48

  Bel fıtığı var geçen yıl 25 gün fizik aldım ve herşey normale döndü. Bildiren önce sol bacagimda kuyruk sorunundan itibaren yoğun ağrılar yaşadım ve sonrasında ağrılar bacagimda indi suna ise parmaklarımın üzerine basamiyorum. Yürürken ağrım oluyor dengeli yuruyemiyorum acaba düşük ayak olabilir mi. Şimdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2016 at 14:08

   Öncelikle geçmiş olsun. Bel fıtığığında yaşanan en belirgin şikayetler tek ya da her iki bacağa vuran ağrı, ayaklarda uyuşma, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada zorluk çekme ve daha ilerleyen safhalarda idrar tutamama, çabuk yorulma, dengesizlik, erkeklerde iktidarsızlık ve düşük ayak oluşmasıdır. Eğer parmak uçlarının yürümesinde sıkıntı var ise (ayak düşüyor ise) genellikle beşinci bel omuru ile birinci kuyruk sokumu omurları arasında fıtık oluşumu söz konusu olabilir.

   – Bel fıtığında tedavi fıtığın derecesine göre uygulanır. Eğer sadece bacak ağrısı ve bel ağrısı var ise hastaya ilaç tedavisi, istirahat tedavisi ve kendini koruma tedavisi verilir. Bu yöntemler ile iyileşmeyen şikayetlerde uzman denetiminde fizik tedavi verilir. Fizik tedaviye rağmen hastanın bacaklarında dayanılmaz ağrı, güç kaybı, uyuşmalar ve benzeri şikayetleri devam eder ve çekilen bilgisayarlı tomografi veya emar filminde disk kopması görülür ise genellikle cerrahi tedavi uygulanır.

   – Yani iyi bir ortopedi ve beyin cerrahisi muayeneleri ve tetkikleri yapılması ve gereken tedavinin uygulanması bu durumun daha fazla ilerlemesini öneleyebilir. Doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemek önemli. Geçmesi ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. HÜLYA BOZKURT

  1 Şubat 2016 at 13:49

  Annem 68 yaşında 8 yıl önce belde oluşan çatlaktan ve mevcut olan bel fıtığından dolayı 6 adet implant takıldı. 2 yıl aradan sonrada
  düşme sonucu femur başı kırığından ameliyat oldu. Kısa bir süre sonrada düşük ayak oldu. Bir yıl sonra sinir sıkışması olduğu doktoru tarafından söylendi ve operasyon geçirdi. Fakat bir faydası olmadı. Ağırılık düşük ayak tanısından beri LYRICA 150 mg ilaç kullanıyor. İlacın yan etkileri çok ağır. Asıl sorum Düşük ayak olması tamam ama ağırları için nasıl bir tedavi uygulanabilir daha doğrusu böyle bir ihtimal var mı?
  iyi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Şubat 2016 at 22:26

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Anneniz oldukça zor dönemler geçirmiş. Düşük ayak bel fıtığı ameliyatı nedeni ile sinirlere bir hasar verilmiş ise bu nedenle de olabilir veya ameliyattan önce sinirler hasar görmüş olabilir ve bu nedenle de düşük ayak olmuş olabilir.

   – Kalça kırığı da yaşanmış buna bağlı olarak da düşük ayak oluşmuş olabilir.

   – LYRICA 150 mg ilaç yetişkinlerde, merkezden uzak (periferik) sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanan uzun süreli ağrı tedavisinde de kullanılır. Bu ameliyatlar sonrası hiç beyin cerrahisi uzmanı muayenesi yapılmamış ise bir beyin cerrahisine baş vurmak gerekebilir veya fizik tedavi görmesi gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun.

 4. gökhan

  6 Şubat 2016 at 16:04

  merhabalar babam yaklasık 10 gün önce düşük ayak tehşisi koyuldu fakat bu sebep olabilecek hiç bir nedene rastlanamadı bel ve kalçadan mr çekildi hepsi temiz çıktı düşük ayağa sebep olabilecek hiç bir hastalığıda yok be hastalığa sebep olabilecen acaba neden olabilir ve iyileşme durumu var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2016 at 11:42

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Düşük ayak ağrılı düşük ayak ve ağrısız düşük ayak olarak iki ayrı grupta değerlendirilir. Ayak felci ile aynı anlamda da değerlendirilen siyatik sinirin hasarlanması sonucunda ayak felç olabilir ve bu durum düşmüş ayak ve düşük ayak olarak adlandırılır.

   – Ağrılı düşük ayak nedenleri arasında bel fıtığı, bel kayması, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, siyatik sinir hasarı, siyatik sinir ezilmeleri, priformis sendromu, peroneal sinir travma hatalıkları ve nedeni bulunamayan nedenler vardır.

   – Ağrısız düşük ayak nedenleri arasında ise siyatik siniri etkileyen beyin tümörleri, omurilik tümörleri, toplardamar hastalıkları, multipl skleroz, şeker hatalığı, ameliyat ve ameliyat dışı nedenler ile sinire bası olması, namazda dizin üzerine uzun süre oturmak, arka cebe sürekli cüzdan koyarak oturmak ve nedeni bulunamayanlar gibi nedenler vardır. Eğer ortopedi uzmanına gitmişseniz bir beyin cerrahi uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   – Düşük ayak bir hastalık değil, bir bulgudur. Bu nedenle neden bulunur ise nedene yönelik tedavi uygulanır. Düşük ayak tedavisinde neden bulunur ve tedavi edilir ise düşük ayak için ayak ortezleri ve ayağa özel ayakkabı tedavisi veya cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Fakat gerekir ise iyi araştırılması için araştırma hastanelerine gitmeniz gerekebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • aydıner

    18 Mart 2017 at 09:28

    bundan beş ay önce benimde iki ayağım birden düştü ama hiç ağrım yoktu beni üç yıl önce beni bel fıtığından ameliyat eden doktora gittim beni acilen emar çekmeye gönderdi ve belde ki kireçlemeyi gördü bu bası yapıyor dedi beni ameliyata aldı ama ayaklarımda bir düzelme olmadı 2. bir ameliyat daha yaptı gene bir değişiklik olmadı ve nöroloji doktorları devreye girdi bir çok tahliller yaptılar birde ivik tedavisi uyguladılar ama gene bir iyileşme olmadı ve tedavi sonunda tamda bir teşhis koymadılar ama genede fizik tedavisine yönlendirdiler fizik tedavisinden on üç gün sonra azda olsa ayaklarımda harek başladı dengem yoktu ayakta duramıyordum şimdi azda olsa dikelebiliyorum ama bağımsız olarak yürüyemiyorum iki bastonla yürüyorum ama allahın izniyle tek bastona geçeceğim onunlada zolanaran yürüyorum bana daha başka ne yapmamı önerirsiniz

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     21 Mart 2017 at 12:10

     Altta yatan sorun kasların, kemiklerin, bağların güçsüzlüğüne bağlıysa bu durum fizik tedavi ile düzelebilir. Fizik tedaviniz bittikten sonra da doktorunuzun yaptırdığı egzersizleri evinizde de yaşam tarzı haline getirmeniz faydalı olur, çünkü bu tür ameliyatlardan sonra fizik tedavi ve doktorun önerdiği egzersizlerin yaşam boyu düzenli olarak (ama abartmadan veya hafife almadan) yapılması gerekebilir.

     Tedaviniz bittikten sonra doktorunuza evde de yapabileceğiniz egzersizleri sormayı unutmamanız önemlidir.

     Sinir hasarı varsa tam düzelme sağlanamayabilir, ancak sinir dokusu diğer dokuların yardımıyla (kas dokusu, bağ dokuları gibi) kendini toparlar, bu nedenle kas ve bağ dokularının her zaman güçlü tutulması önemlidir fakat ameliyat geçirdiğiniz için egzersizleri asla bilinçsizce yapmamalısınız. Kireçlenmeyi önlemenin en iyi yolu da düzenli yapılan ve doktorunuzun önerdiği egzersizlerdir.

     Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

  • Çağdaş

   22 Ocak 2018 at 20:43

   Hocam merhaba.. babanızın durumu nasıl oldu.. şuan tam sizin anlattığınız gibi benim babam da sorun yaşıyor.. ve aynı sizin söylediğiniz şekilde.. sizin durum ne oldu çözdünüz mü. Bize de yol gösterirseniz sevinirim..

 5. recep

  20 Şubat 2016 at 08:20

  Babamın bel ve boyun fıtığı var bundan 10 gün önce babama kırkkilit otu aldım ahtarcıdan 6 güne yakın kullanıyor belindeki ağrı hemen hemen tamamen gitti ancak bu seferde ayağına vurdu yürüyemediğini söylüyor ancak bu düşük ayak olur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2016 at 12:39

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bel ve boyun fıtığı olduğunu söylemektesiniz. Bel ve boyun fıtığı çok ilerlemiş ise sinirlere bası yaparak felç oluşumuna kadar gidebilecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Özellikle boyun bölgesi daha tehlikelidir. Fıtık hiçbir bitkisel tedavi yöntemi ile iyileşecek bir rahatsızlık değildir.

   – Bel veya boyun fıtığı omurgalar arasındaki disklerin (kıkırdakların) birbiri üzerinden kayma yaparak bu disklerin içinde bulunan yumuşak dokunun dışarı fırlamasıdır. Bel fıtığının en sık görülen belirtisi syatik sinire olan baskı nedeni ile bacak ağrısıdır. Bel ve boyun fıtığı nedeni ile düşük ayak gelişebilir. Bu durum ciddi ise ameliyat gerekebilir. Fıtıklar doktor kontrolü altında takip ya da tedavi edilmelidir. En kısa zamanda bir doktora gitmenizde fayda var. Fıtıklar ile genellikle beyin cerrahisi ya da ortopedi ve fizik tedavi uzmanları ilgilidir. Tekrar geçmiş olsun.

 6. isimsiz

  26 Şubat 2016 at 01:04

  Eşim askerde gazi olmuş. Belinden kurşun çıkarılmış. O bölgede şimdi sinir yumağı oluşmuş. Aynı şikayetten 7 yıl önce de ameliyat oldu ve o sinir yumağının içi temizlendi. Şimdi doktorlar ameliyat olursa o siniri komple kesersek düşük ayak olabileceğini söylüyorlar.
  Kafamız çok karıştı. Fikir verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2016 at 21:01

   Öncelikle geçmiş olsun. Omurilik etrafında damar yumağı ameliyatı oldukça riskli bir ameliyattır. Bel fıtığı nedeni ile olunan ameliyatlar sonrasında bile düşük ayak gelişebilmektedir. Buda oldukça riskli bir ameliyattır. Bunu daha önce ameliyatı eden doktorunuza sorma imkanınız var ise o doktora sormanız daha doğru olur. Çünkü ameliyatı nasıl yaptığını ve aynı ameliyatın iki kez yapıldığında oluşabilecek riskleri doktorunuz daha iyi bilebilir. Belden kurşun çıkarılırken de hasarlar olmuş olabilir. Bu nedenle ameliyatı yapan doktorun size vereceği bilgi daha önemlidir. Tekrar geçmiş olsun. Allah kolaylık versin.

 7. Mehmet BİRGÜL

  24 Mart 2016 at 16:04

  bel fitigi amaliyati oldum. amaliyattan once sag ayak bilegim yukari kalkmiyordu amaliyat olali 20 gun oldu ayagim halen ayni durumda. Benim merak ettigim ayagimda yukari kaldiran antirior kasi haric bas parmak ve diger 4 parmak calisiyor yan disa donuyor ben dusu k ayakmiyim acaba ne yapmam gerekir. simdiden cok tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2016 at 20:01

   Bel fıtığı ameliyatında sinir hasarına bağlı ya da o bölgeye konulan plak veya vidaların oluşturduğu baskıya bağlı düşük ayak sorunu görülebilir. Düşük ayak, bel fıtığı ameliyatı geç kalmış ise ameliyattan önce de oluşmuş olabilir. Bu durumda bir beyin cerrahisi uzmanına ya da ameliyatı yapan doktorunuza bu durumu danışmanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 8. naci dündar

  10 Nisan 2016 at 12:44

  2014 Aralık ayında belime platin takıldı, ameliyattan hemen sonra sol ayağımda dayanılmaz ağrılar çektim,bir ay sonra doktorum en alttaki vidaların küçültülmesi gerektiğini söyleyerek ikinci bir ameliyat gerçekleştirdi.Sinirlerde herhangi bir sorun olmadığını söyledi.Ayağımda güç kaybı oluştu. Sonrasında uzun bir süre nörontin kullandım ve 45 gün fizik tedavi gördüm.Şimdi sadece ayak baş parmağımda ağrı var, çorap ve ayakkabı giydiğim zaman oluşuyor. İnternette sinir bloğu tedavisi okudum, benim durumuma uygun mu? Ya da sizin tavsiye edeceğiniz bir tedavi yöntemi var mı? Bu ağrıdan kurtulmak istiyorum, teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 23:53

   Ayak baş parmağında ağrı geçirdiğiniz ameliyata veya ameliyattan önceki rahatsızlığınıza bağlı olabilir veya sinirler zedelenmiş olabilir. Ayak başparmağı uzun süre hissiz kaldığı için kireçlenme oluşmuş olabilir. Doktorunuz ile görüşmeniz daha uygun olur. Ağrının ne ağrısı olduğu bilinmeden yapılan tedavi faydasız veya gereksiz olabilir.

   Çok geçmiş olsun.

 9. arzu

  10 Nisan 2016 at 23:14

  Annem bel kayması nedeni ile ameliyat oldu öncesi oncesi sol diz den bir karış ust kısımda ağrı başlamıştı baskı kaldırılmadan platin takılmış daha sonra platinin kırıldığını öğrendik tekrar ameliyat oldu kemik erimesi aşırı olduğu için platini cikaramadilar kirilan bölümü köprü olarak bağlama yapılmış alt ve üst bolumlerdede kayma olduğu icinde platin takilmis ikinci ameliyat sonrası annem daha kotu durumda ayak dusmesi ağırlaştı ayak düşmesinin tedavisi mümkün değilmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2016 at 00:18

   > Düşük ayak tedavisi genellikle altta yatan nedenin tedavisi şeklinde yapılır. Bunun dışında ayağın fonksiyonunu korumaya çalışmak ve hastanın yürümesini sağlamak için fizik tedavi, ortez ve koruyucu ayakkabı tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Annenizde düşük ayak oluşması yapılan operasyonlara, bel kaymasına ve kemik erimesi gibi etkenlere bağlı geliştiği için ne yapılabilir bunu ameliyatı yapan uzmanlar değerlendirmelidir.

   > Ortopedi, fizik tedavi ve beyin cerrahisi alanlarının durumu değerlendirmeleri gerekir. Ayrıca yapılan operasyonlar veya uzun süre hareketsiz kalınması nedeni ile ileri yaş hastalarda bacak damarlarında tromboz (akut arter trombozu) gibi bir durum da olabilir. Özellikle tansiyon yüksekliği, şeker yüksekliği, kilo fazlalığı, kalp damar sorunu gibi bir sorun var ise. Bir kalp damar cerrahisi muayenesi ve tetkikleri de gerekebilir.

   Çok geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 10. Gülfiliz Özgür

  30 Nisan 2016 at 00:02

  Merhaba ben üc gün önce bel fıtı amelyatı oldum ama ayağimı bilekten hic kaldıramıyorum .Amelyatan sonra bu durma doktorda cok şaşırdı .Coktemiz bir amelyatı dedi neden böyle oldu acaba .Üzerinden 24 saat gecsin belki düzelir dedi ama hic bit şey deyişmedi ,Birdaha actılar amelyat yerini hic bir sorun yok dediler ödem olmuş olabilir dedi ve eve geldik .Cok korkuyorum ayağim böyle kalacak diye bana yardımcı olurmusunuz .Teşekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2016 at 12:48

   Düşük ayak bel fıtığı nedeni ile ve bel fıtığı ameliyatı geçirenlerde sinire baskı olmuş ve sinir zedelenmesi oluşmuş ise sık görülen bir durumdur. Ameliyattan önce sinire baskı olmuş olabilir veya ameliyat sırasında sinir hasarı gelişmiş olabilir. Bel fıtığı sorunu olan hastalar genellikle ameliyat olmayı geciktirirler ve tüm sıkıntıları başladıktan sonra ameliyat olmayı tercih ederler. Bu nedenle de ameliyat öncesi sinire baskı oluşur ve sinir zedelenir. Doktorunuz izin verdikten sonra iyi bir fizik tedavi ile durumunuz düzelebilir. Sinir hasarı olup olmadığının anlaşılması için EEG çekilmesi gerekir. Doktorunuz ortopedi uzmanı ise bir de beyin cerrahisi muayenesi gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması ve geçmiş olması dileğiyle.

 11. Huseyin

  2 Mayıs 2016 at 19:28

  Merhaba arkadaslar benim sol ayagimda aniden ortaya cikan bir problem var ayak bilegimi hareket ediyor ama rahat degil ayak parmaklarimi yukari asaga hareket etmiyor fizik doktoru ayak dusmesi dedi sonra beyin cerrahisi ve norolojiye baktirmami soyledi beyin cerrahi biraz testler ve sorular sordu dedigi her hareketi yapiyorum ama ayak bilegimi yukari dogru zayif cekiyorum parmaklari hic cekemiyorum aci sicak soguk hisselirim normal emg testi istedi onuda 24 mayisa randevu verdiler omuriligimden MR cekindim normal cikti noroloji bolumu 6 mayisa randevu verdi ayak dusmesi hakkinda biraz arastirma yaptim tedirginim biraz yarin komple MR cekinecegim tam bir tehsis konulmadi daha bunun hakkinda sizlerin bir bilgisi varmi nasil iyilesir neler yapmaliyim bana yardimci olurmusunuz lutfen tesekkurler simdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2016 at 13:28

   > Düşük ayak bel fıtığı, beyin ile ilgili bazı durumlar nedeni ile oluşabilir. Düşük ayak herhangi bir kaza, bir travma geçirmeden ani ortaya çıkmış ise mutlaka bir yerde sinir sıkışması gibi bir durum olabilir veya beyinde bir soruna bağlı olabilir. Komple MRG’de fıtık söz konusu ise ortaya çıkar zaten. Fakat beyin ve omurilik ile ilgili bir sorun (beyin iltihabı, omurilik enfeksiyonu gibi) var ise yapılacak diğer tetkikler tanıyı kesinleştirmez ise lomber ponksiyon gerekebilir.

   > Bel fıtığı durumunda bel ağrısı, bacaklarda güçsüzlük, parmaklarda ve bacaklarda karıncalanma, bacaklarda ağrı gibi hisler de görülür genellikle.

   > Alt bacak bölgesinde bir yerde sinir sıkışması olmuş olabilir.

   > Gereken tetkiklerden kaçınmamanızda, sonuç alınana kadar araştırılmasında ve doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Huseyin

    4 Mayıs 2016 at 08:16

    Sebebi ne olursa olsun kesin iyilesme durumu varmi bu rahatsizlikta

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     5 Mayıs 2016 at 01:38

     > Birinci motor nöron hastalıklarına bağlı düşük ayak sorununda elektrik stimülasyon cihazları uygun hastalarda kullanıldığında doğal yürümeyi sağlayabilir. Düşük ayak tedavisi afolar, ayak koruyucu ayakkabılar ile de tedavi edilir. Gereken durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.

     > Düşük ayak cerrahi tedavisinde sadece peroneal siniri ilgilendiren kaslarda zafiyet var ve ayağı aşağı, içe döndüren kaslar (adaleler) güçlü ve ayak bileği eklem romlarında kısıtlılık yok ise tibialis posterior tendon transferi ile başarılı bir işlem yapılabilir.

     > Ayağı içe oynatan kaslarda güçsüzlük söz konusu ise bu gibi bir durumda ayak bileğinin ve ayağın artrodez denilen dondurma ameliyatı uygulanır.

     > Yani düşük ayak tedavisinde neden veya nedenlere yönelik tedavilerden sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri ve uygun durumlarda cerrahi tedaviler gibi tedaviler uygulanmaktadır.

     Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 12. şahin aydın

  6 Mayıs 2016 at 22:50

  merhaba sol kalcamdan bıcaklandım siyatik sinirim kesildi olaydan 8 saat sonra ameliyat oldum sinirler uç uça dikildi olayın üzerinden 6ay geçti ayağımda düşük ayak oldu ayağımın bilek kısmında şişme oldu bu arada ayak kaslarımda erime oldu ayağımın ileşme durumu varmı ve bu şişliklerin sebebi nedir bi bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2016 at 14:17

   > Düşük ayak sinir hasarlarına bağlı gelişebilen bir durumdur. Siyatik sinirin kesilmesi ve dikilmesi başlı başına bir sinir zedelenmesi zaten. Uzun süre hareketsiz kalındığında en kaslı, kuvvetli bir bireyde bile kaslar eriyebilir. Kaslar çalıştırıldığı sürece varlığını koruyan yapılardır. Ayrıca sinir hasarına bağlı da kas erimesi olur. Bu durum fizik tedaviye başlandığında düzelmeye başlar. 6 aylık süre hareketsiz kalınmış ise bu kasların erimesi normal.

   > Şişliklerin nedeni su toplamasına bağlı olabilir. Vücut herhangi bir nedenden dolayı su toplayabilir. Ödem böbrekler ile ilgili olabilir.

   > Doktor takibi altında dğilseniz doktorunuz ile görüşmenizde fayda var. Şişlikler için idrar tahlilleri yapılması gerekebilir. Ayrıca fizik tedavi görmemişseniz fizik tedavi görmeniz de gerekebilir.

   Çok geçmiş olsun.

   • Rahmi

    24 Ekim 2016 at 10:25

    2buçuk sene önce yanlış iğneden gelişen düşük ayak oldu sinir ameliyatı yapıldı 13 yaş idi.şimdi bütün hareketle var hala fizik tedavi devam.ancak,bilekte incelik ve bir ayak diğerinden küçük şuan gelişmeler olurmu

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     24 Ekim 2016 at 12:18

     Yanlış iğne nedeni ile sinir hasarı kazaları maalesef oldukça sık karşılaşılmaktadır, bu nedenle bu işin uzmanı olmayan yerlerde iğne yaptırmak hiç doğru değildir.

     Fizik tedavi sayesinde kaslar güçlenir ve kas fonksiyonunun yapacağı görevleri yerine getirir fakat sinir hasarı nedeni ile etkilenen bölge daha geç iyileşir veya zayıf kalabilir.

     Siz küçük yaşta (gelişme çağında) bu duruma maruz kaldığınız için o bölge o yaşta kalmış olabilir, yani o bölgenin büyümesi sinir hasarından dolayı durmuş olabilir.

     Sonuç ne olursa olsun fizik tedavide gördüğünüz egzersizleri yaşam boyu devam etmeyi ve ara ara fizik tedavi görmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz, çünkü kaslarınız da zayıf düşer ise hem ayak daha zayıf olur hem de yürümeniz olumsuz etkilenebilir.

     Henüz daha çok gençsiniz, bu nedenle azimli olmaktan asla vaz geçmemelisiniz. Ayrıca sinir hasarlarının tam toparlanması 3-5 yılı bile alabilir.

     Bunun yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme de çok önemlidir.

     Dengeli protein alımı, dengeli karbonhidrat alımı, dengeli vitamin ve mineral alımı dengeli su tüketimi de çok ama çok önemlidir.

     Belki geleceğin iyi bir sinir cerrahisi uzmanı siz olabilirsiniz ve hem kendi sıkıntınıza hem de sinir hasarları mağdurlarına çareler bulabilirsiniz, bu nedenle her zaman azimli ve güçlü olmayı seçmeniz önemlidir.

     Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

  • bilal

   9 Ocak 2018 at 20:23

   iylestinizmi peki suan nasıl ayaginiz

 13. şahin aydın

  8 Mayıs 2016 at 22:35

  2 ay fizik tedavi gördüm evdede devam ediyorum hareketlere ileşme durumu varmı acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2016 at 13:42

   Hareketlere devam etmeniz doğru bir şey, çünkü ayak bileğindeki ve bacaktan gelen kasların güçlenmesi önemli ve bu güçlenme 1-2 yılınızı alabilir. Fakat sinirler zedelendi ise bu sinirleri ancak çevre dokuların tamir etmesi sonucu ki, bu da 1-2 yıl sürebilir ve düzelme sağlanabilir. Sinirlerin kendini yenileme özelliği yoktur. Sinir hasarına bağlı düşük ayak gelişmiş ise ciddi bir gelişme sağlanamayabilir. Fakat kasların güçlenmesi durumunda kendinizi toparlayabilirsiniz. Dengeli ve düzenli beslenme, proteinli, kalsiyumlu ve kaliteli karbonhitratlar ile beslenme, vitaminli beslenme faydalı olur. Ayağa yük vermek kaslarınızın daha kolay gelişmesini sağlar.

   Her şeyin istediniz gibi olması ve sağlık dileğiyle.

 14. Nazli

  10 Mayıs 2016 at 18:21

  Merhaba ben 32 yaşındayım göğüs ağrısı nedeniyle acile gittim orda kalçadan novaljin ağrı kesici yapıldı anında ayağımda uyuşma oldu 15 gün sonra EMG istendi sonuçta sinir lezyonu Total düşük ayak tanısı konuldu 6 ay oldu 3 ay fizik tedavi gördüm birsure manuel ve nöral terapi aldım 6. Ayında Son EMG yapıldı hiçbir iylesme yokmuş şimdi sadece spor yapıyorum birde tens cihazı alıp evde kendim uygulama yapmayı düşünüyorum bana başka önere bilirsiniz neyapabilirim iylesme olurmu sizce teşekkür ederim saygilarimla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 12:28

   > Sinir lezyonu (sinirler üzerinde zedelenme anlamında da kullanılır). Ağrı kesici iğne yapılması ile ödem oluşmuş ise sinire baskı olmuş olabilir. Fakat göğüs ağrısının nedeninin araştırılması da önemli. Düşük ayak tam düşük ayak şeklinde oluşmuş. Sinir zedelenmesine bağlı düşük ayak durumunda zamanla çevre dokular bu sinirin bir miktar düzelmesinde yardımcı olabilir;ancak sinir hasarı genellikle tam olarak düzelmez. 6 ay süresince gördüğünüz tedavilerde düzelme olmamış ise tens cihazı çok fazla yararlı olmayabilir.

   > Tens cihazı daha çok kasları güçlendirmek için kullanılır. Fizik tedavide yaptığınız egzersizleri devam etmek kaslarınızı güçlendirmede zaten yardımcı olur. Sinir zedelenmeleri en erken çevre dokuların yardımı ile 2 senede kendini toparlamaya başlar. Bu süre boyunca ara ara fizik tedavi görmeniz faydalı olabilir. Evde egzersizlerinizi günde 2 kez devam etmeniz kasların zayıflamaması için faydalıdır.

   > FES cihazı (fonksiyonel elektrik stimülasyon) normal yürürken ayağa takılan bir cihazdır ve düşük ayak tedavisinde kişinin normal yürüyebilmesini sağlar. Fakat bu cihaz yürümek için sürekli takıldığında faydalı olur (örneğin kalp pili gibi). Ayakta takılı olduğu sürece ayağın çekme sinirini uyarı göndererek normal yürümeyi sağlar. Bunların yanı sıra kasların güçlenmesinde ve eklemin fonsiyonunun devam etmesinde yararlıdır.

   > Bu cihazı almaya karar vermeden önce tekrar fizik tedavi uzmanına ve beyin cerrahisi uzmanına bir danışmanızda fayda var.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 15. Ahmet

  12 Mayıs 2016 at 12:36

  İyi günler yaşım 18 motor kazası geçirdim kalçada asetabulum kırığı meydana geldi ameliyat oldum platin taktılar ameliyat sonrası doktorlar kırık nedeniyle ve ameliyatta sinirlerin hava alması nedeniyle ayak düşmesi olduğunu ve 6 7 ay içerisinde yerine geliceğini söylediler ameliyat olalı 5 ay oldu Bi gelişme yok hala ayağımı yukarı doğru hiç kaldıramıyorum ayak parmaklarımıda yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2016 at 13:41

   Ameliyat sırasında veya geçirdiğiniz kaza nedeni ile kırılan bölge parçalı kırık şeklinde oluşmuş ise kırılan kemik parçaları sinir zedelenmesine yol açmış olabilir. Sinir zedelenmesi zamanla çevre dokuların burayı bir miktar tamir etmesi ile düzelebilir. Bu düzelme süresi 1-2 yıldan 5 yıla kadar sürebilir veya düzelmeyebilir. Bu süreç içinde fizik tedavi görmeniz gerekirdi. Eğer fizik tedavi görmemişseniz kas göçsüzlüğüne bağlı da düşük ayak iyileşmeyebilir. Bacak ve ayak kaslarını da güçlendirmek gerekir.

   Bir fizik tedavi uzmanına başvurmanızda fayda var.

   Çok geçmiş olsun ve her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 16. Ahmet

  13 Mayıs 2016 at 23:26

  Bir kaza sonucu L1 ve L5 kemikleri kırıldı ameliyat ile platin takıldı 3 sene oldu nerdeyse ayaklarımdaki acı hiç geçmiyor yukarı çekebiliyorum ama aşağı itemiyorum bu nedenden dolayı dengede desteksiz duramîyorum tamamen iyileşme şansım yokmu acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2016 at 13:32

   > Omurga kırıklarında sinir hasarı çok yüksek olan hastalarda tam iyileşme şansı çok fazla olmayabilir. Sinir hasarlarında ağrılar uzun süre veya kalıcı olabilir. Bazı hastalarda omurilik yaralanmalarından sonra kronik ve son derece şiddetli ağrılar baş gösterebilir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi ile ağrıyı kontrol altına almak gerekir. Bu tür ağrılarda normal ağrı kesiciler fayda etmeyebilir, bu nedenle antidepresan veya sinir dokusuna yönelik tedaviler uygulanabilir.

   > Vücudu güçlendirmek için öncelikle egzersizler ile kasları kuvvetlendirmek gerekir ve evde de fizik tedavide yapılan egzersizler sürekli devam edilmelidir. Çünkü burada en önemlisi kasları güçlendirmektir. Ayrıca kasları güçlendirmek için protein bakımından, kaliteli karbonhidrat bakımından, kalsiyum bakımından vitamin ve mineral bakımından da dengeli beslenmek gerekir. Beslenme dengesi için sporcu beslenmesinden anlayan bir diyetisyen yardımı gerekebilir.

   > Egzersizlerin düzenli olarak yapılması fayda sağlayabilir. Ara ara fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi gerekebilir. Omurilik yaralanmalarında iyileşme yaralanan sinirin yerine ve derecesine göre de değişir.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 17. sercan gunaydi

  14 Mayıs 2016 at 15:05

  merhaba,gecen yil nisan ayinda sinire baski oldugundan dusuk ayak olmustum.belfitigi ameliyati oldum iki fitik alindi.sinire baski kalkmisti 1 senedir ara ara olan kucuk kramplar disinda hic bir sorunum yoktu. bu sabah kalktigimda sol ayagimda yine dusuk ayak olustu agri hissetmeden.belime cok dikkat ederim bel kaslarimi kuvvetli tutarim,ne yapmaliyim gerdirme hareketleri faydali olurmu gecici bir durum olmus olabilir mi? iyi calismalar saygilar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2016 at 12:42

   Bel fıtığı nedeni ile ve bel fıtığı ameliyatından sonra düşük ayak problemi çok sık görülmektedir. Ameliyat sonrası durum düzeldikten sonra geçici olarak da bu durum başlamış ise bir sorun olabilir, bu nedenle bir fizik tedavi veya ameliyatı yapan doktorunuza muayene olmanız gerekir. Uzun süredir egzersizleri bıraktınız ise buna bağlı kaslar ile ilgili bir problem de olabilir. Yine de doktora gitmeniz doğru olur.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Gülüzar

  16 Mayıs 2016 at 22:57

  Merhaba eşim 32 yaşında 13 nisan gecesi trafik kazası geçirdi sol bacağında ve sağ elinde kırık var .sol ayağının üstünde şişme yanma ve ağrı var.sinir zedelenmesi olduğunu söylediler.ayağını yukarı kaldıramıyor.dizik tedavi ile düzelir mi?ödem ve ağrılar geçer mi? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2016 at 13:58

   Sinir zedelenmesi sonrası sinirler yakın dokular tarafından belli bir süre sonra bir miktar tamir olabilir. Düşük ayak peroneal sinir hasarına veya peroneal sinire giden iletinin bozulmasına bağlı gelişir. Düşük ayak için ayak ortezleri kullanılır. Düşük ayak için bir süre fizik tedavi görülmesi gerekebilir. Ödem ve ağrılar belli bir süre sonra geçer. Ödem ve ağrılar için genellikle aneljezik ilaçlar kullanılır. Ödem ve ağrılar için su terapisi faydalı olur. Eğer fizik tedavi uzmanına muayene olunmadı ise bir fizik tedavi uzmanınca değerlendirme doğru olur.

   Çok geçmiş olsun.

 19. şahin aydın

  19 Mayıs 2016 at 23:13

  çok teşekür ederim bilğilendirdiğiniz için hocam

 20. bekir Karagöz

  28 Mayıs 2016 at 00:22

  Ben iki buçuk ay önce elektirikli sobanın yanına bayilarak bacağımı yaktım sağ bacağımın sağ tarafı komple yanık üçüncü ve dördüncü derece ayağımın üst kısmında hissizlik var bilek dahil soğuk deydigi zaman aşırı sızlıyo düşük ayak bu olay sonucu sizce tedavi şekli ne olmalı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2016 at 14:51

   Yanık nedeni ile ciddi derecede sinir hasarı gelişmiş olmalı. Sinirler için yapılabilecek bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır, ancak zaman sürecinde çevre dokular sinir dokularını bir miktar da olsa tamir edebilir. Kasların bu olaydan sonra tekrar güçlenmesi de önemlidir. Fizik tedavi görmeniz ya da afo olarak bilinen ve düşük ayak olmasını önlemede yardımcı olan özel ayakkabı tarzındaki ortezler kullanılabilir. Bu durum sinir ve beyin cerrahisi uzmanlığını ve fizik tedavi uzmanlıklarını daha çok ilgilendiren bir durumdur.

   Çok geçmiş olsun ve her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 21. mehemt

  17 Haziran 2016 at 22:31

  Merhaba kolay gelsin öncelikle bende ayak düşmesi var benim yapmamam gereken hareketler nelerdir yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2016 at 13:17

   Düşük ayağın neden meydana geldiği önemlidir. Düşük ayak tedavisinde öncelikle bu duruma neden olan faktörün bulunması ve tedavi edilmesi gerekir.

   Neden zaten biliniyor ise düşük ayak için ortez tedavisi, fizik tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Öncelikle bir fizik tedavi bölümüne gitmeniz doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 22. yasin

  29 Haziran 2016 at 01:00

  Merhaba ben is kazasi geçirdim diz kemiğim yerinden çıktı bacağımin dış tarafında açık yaram vardı. Ameliyat oldum doktorum sinirlerin zedelenmis dedi yaralarım iyileşti 30gun fizik tedavi gördüm ayağımı yukari çok az kimildatiyom şu anda dizimden aşağıda aşırı ödem var ayağımı halen yukarı cekmiyorum ayak dusuklugum gece bilme ihtimali varmı yoksa kalıcı mi olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 01:41

   Geçirdiğiniz kaza nedeni ile oluşan sinir hasarına bağlı düşük ayak gelişiminin ne zaman düzeleceği ya da düzelip düzelmeyeceği hakkında şimdiden ve durumun oluşturduğu hasarı bilmeden bir şey söylemek zor. Bu durumun düzelip düzelmeyeceğini ya da ne zaman düzeleceğini zaman ve sizin azminiz gösterecektir.

   Dizden aşağıdaki ödem tam olarak geçmeden ayağınızı toplamanız zaten ödemden dolayı zor olur. Bu tür kazalar ve ameliyatlar sonrası ödem, morarma, ağrılar 6 ay bile sürebilir.

   Sinir zedelenmeleri sinirin çevresindeki dokuların siniri bir miktar tamir etmesi ile kendini toplayabilir. Fizik tedavi ve fizik tedavide verilen egzersizleri uzun süre bıkmadan yaparak kasları güçlendirmek hem düşük ayağı önlemede hem de sinirlerin tamirinde önemli rol oynar.

   Düzenli egzersiz, düzenli ve sağlıklı beslenme bu tür durumlarda oldukça faydalıdır.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi, her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 23. hakan

  3 Temmuz 2016 at 10:01

  Merhaba ben 6 ay once atesli silahla vurularak yaralandim toplam 7 kursun yedim. Kursunlardan ikisi sol bacagima geldi ve atar damari toplar damari koparmis kursunlar cikarkende sinir yaralanmis. Bundan dolayi dusuk ayak oldum ve ayagimin ustune hic basamadim Emg de iki sinirin koptugunu soylemisislerdi. Ameliyatin bir cozum olmadigini soylediler ama ben yinede gatada ameliyat oldum. Doktorum sinirlerde kopuk olmadigini soyledi bitanesinin kendisini iyilestirdigini soyledi digerininde etrafini rahatlatlatmislar. Hic fizik gormedim yeni baslayacagim ayagimi kendi elimle bile cektigimde kasilma var bu durum fizikle gecermi bu sekilde afoyla yuruyebilirmiyim. Tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2016 at 11:31

   Bu tür yaralanmalarda oluşan sinir zedelenmeleri sinir tamamen kopmamış ise zamanla çevre dokuların sinirleri tamir etmesi ile düzelebilir.

   Ameliyatlar nedeni ile konulan plak veya vidalar bazen sinirleri baskı yapabilir.

   Sinir tamamen kopmuş ise geri dönüşümü olmaz genellikle. Kısmi sinir kopması ya da zedelenmesi durumlarında sinirlerin çevre dokuların yardımı ile kendini yenilemesi 2-5 yıl bile alabilir.

   Sizin bir an önce fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisine başlamanız önemlidir, çünkü düşük ayağın toparlanmasında kasların güçsüz kalmasının da etkisi vardır.

   Fizik tedaviyi belli seanslar halinde ara ara görmek faydalı olur. Fizik tedavide yaptığınız egzersizleri daha sonra evde de düzenli devam etmeniz kasların güçlenmesinde etkili olacaktır.

   Çok geçmiş olsun ve her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 24. Sadi

  3 Temmuz 2016 at 23:13

  Merhaba kolay gelsin beş ay önce femoral arter düzeyinde ateşli silah yaralanması Sonucu Femur kemiğimde parçalı kırık ve baldır düzeyinde peronoel sinir yaralanması oluştu buna bağlı düşük ayağım mevcut.. Ayak bileğimi gözle görülür derecede geriye oynata biliyorum fakat normal yürüyebilecek kadar Dorsflexion a gelmiyor yaklaşık 100 seans fizik tedavi gördüm ama gelişme yok yada çok az Bununla birlikte ayağımda hassasiyet ve ağrı mevcut günde üç Doz lyrıca 150 mg kullanıyorum doktorum şu an için cerrahi müdahale nin gereksiz olduğunu Hareket başlangıcı olduğu için sinirlerin tamamen kopmadığını söylüyor ve zamanla düzelebilirceğini söylüyor fakat benim ümidimi gün geçtikçe azalıyor akıbetim hakkında fikrinizi saygılarımla bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2016 at 01:31

   Herhangi ümitsizlik söz konusu için olaydan 2 yıl geçmiş olması gerekiyor. İçinizdeki düzelecek hissini sakın köreltmeyin. Doktorunuzun dediği gibi cerrahi bir müdahale için daha erken. Fizik tedaviye her gün düzenli bir şekilde devam edin. Özellikle de evde iken hep ayağınızı kullanmaya çalışın. Top sektirmeye çalışın, fasulyeler ile ayak parmaklarınız ile yüz çizmeye çalışın. Yere serin fasulyeleri ve iki göz çizin. Daha sonra ki gün buna burun ekleyin. Bu tarz egzersizler sinirinizi uyaracaktır. Kullanmak istediğiniz her an belli edin. Sakın ama sakın pasif duruma düşürmeyin ayağınızı. Hep kullanmaya çalışın, sinirleri uyaracak egzersizler yapın. Ve tavsiyem ağrı kesiciden uzak durun. Ağrısı zamanla geçecektir. Geçmiş olsun.

 25. yonca

  2 Ağustos 2016 at 19:29

  Bende Mayıs sonu gibi tarlada capaya gittim ikinci gün tarlada yere düştüm bilegim döndü sandım ikigun daha tarlaya gittim sürekli düşüyordum yere eve gelip kirikciya gittim sonra ortez protez doktoruna görüdum düşük ayak diyip nöroloji doktoruna sevk etti emr İğneli emr çekildi sonuçlar temizdi fizik tedavi B12vit ve afo kullandim çok şükür kısa sürede ayağım iyileşti allah tüm hastalara şifa versin umidinizi yitirmeyin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2016 at 19:38

   Durumunuzu bizler ile paylaştığınız için teşekkür ederiz. Diğer hastalar için bir umut kaynağı oldunuz 🙂

 26. mehmet sekman

  15 Ağustos 2016 at 16:11

  Benim babam 1 hafta önce kendi kendine ağrı kesici iğne yapti ama iğne sinir damarina dek gelmis.apar topar hastahaneye kaldirdik ohastane damar dokturu bakcak baska hastaneye sevk etti doktar damarlar acak dedi iğne sinir damarina dek gelmis ayak düsmüş fizik tedaviya sevk etti 4 gun gitti ama bir gelisme yok babamin ayagi mozmur ne yapmaliyiz.çalmadigimiz kapı kalmadı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2016 at 18:24

   Yanlış iğneye bağlı düşük ayak gelişebilir fakat babanızda kendi kendine iğne yapacak derecede ağrıya sebep olan durumun ne olduğu da önemlidir.

   Örneğin bel fıtığına ya da başka bir bölgede sinir sıkışmasına bağlı bacağında veya ayağında ağrı vardı ise düşük ayak bu durumlara bağlı da gelişebilir.

   Bir yerlerde enfeksiyon oluşmuş ise ağrıları bunlara bağlı da olabilir.

   İyi bir araştırma hastanesine gitmenizde ya da sinir sıkışması olup olmadığının değerlendirilmesi için beyin cerrahisi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Ayrıca ayağın morarması bir damarın tıkandığının işareti olabilir veya sigara kullanımı var ise buna bağlı buerger hastalığı da olabilir.

   Düşük ayak bir kez geliştikten sonra kalıcı olabilir fakat bu durumun neden geliştiğinin araştırılması gerekir.

   Enfeksiyon kapmış da olabilir, bu nedenle en doğrusu araştırma veya üniversite hastanesine gitmek olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 27. şafak

  3 Eylül 2016 at 01:17

  sağ bacak alt baldırdan iki kurşunla vuruldum yaklaşık iki sene oldu ayağım yukarı doğru cok az hareket ediyo saha sola cok az asahı dohru da kısmı olarak hareket var parmaklarım bastan hıc hareket etmiyordu sımdı asağı doğru oynata biliyorum.diz kapahımın dort parmak altında on tarafta bı şişlik var iki senedir gecmedi baştan hiç hisde yoktu şu an % 40 his var beni ameliyat eden ortapedi doktoru 6 ay içinde düzelirse düzelir(hareket sinirleri)düzelmezse tedavisi yok dedi.bu rahatsızlık ameliyatla düzelebilirmi tedavi için nasıl bi yol izlemem gerek?ortapedi dr gittim fizik tedaviye yolluyo,nöroloji dr gittim emg istedi emg sonuçlarını götürdüm orda sana söylemedilermi dedi ne yapcahımı şaşırdım valla ne yapmam lazım beni aydınlatırsanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 16:52

   Sinir hasarları hasarlanan sinire ve hasarın derecesine göre hiç iyileşmeyebilir ya da zaman sürecinde kendini yenileyebilir.

   Sadaece sinirlerin tamiri yetmeyebilir, bunun yanı sıra kasların da güçlenmesi gerekir.

   Kasları güçlendirmek için fizik tedaviye gitmek çok önemlidir. Ayrıca fizik tedavide öğrendiğiniz egzersizleri fizik tedavi bittikten sonra evde de düzenli olarak uygulamanız gerekir. Kasların güçlenmesi ve sinir dokusunun kendini yenilemesi 3-4 yılı bile alabilir.

   Beselenme de önemlidir. Sağlıklı besinler ile beslenmek gerekir ve gereksiz yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir.

   Dengeli ve düzenli beslenme, dengeli ve düzenli uyku, sağlıklı besinler, yeterli egzersiz gibi yöntemler ihmal edilmemelidir, hasarlanan sinir dokusunun kendisini yenilemesinde çevre dokuların da rolü olacaktır ve kas dokusunun gücü çalışmayan bölgelerin çalışmasında fayda sağlayacaktır.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve fizik tedavi görmenizde fayda var.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 28. ahmet

  6 Eylül 2016 at 23:06

  hocam ben 3 aylıkken çocuk felci geçirmişim şuan 18 yaşındayım sol ayağımda 4 5 cmlik kısalık var mersinde bi doktora gittim tomografi mi ne filmi çektiler sağ ve sol arasındaki fark 2.37 dedi ameliyata gerek yok dedi . ama noramlde metre ile ölçtüğümüzde 5 cm felan geliyor bende ameliyat olmak istiyorum ama bi yandanda hiç yürüyemicem diye korkuyorum sizin fikriniz nelerdir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Eylül 2016 at 16:07

   Geçirilen her ameliyat ve geçirilecek her ameliyatın riskleri vardır.

   Doktorunuz gerek görmüyor ise sakıncalı olabilir.

   Bu durum sizde önemli bir sorun yaratmıyor ise, herhangi bir sağlık sorunu oluşturmuyor ise, ağrı-acınız yok ise çok gerekli değil ise tüm ameliyatların belli riskleri vardır.

   Enfeksiyon riski de göz önünde bulundurulduğunda oldukça sıkıntılı durumlardır.

   Ciddi sağlık problemleri olmayan kişiler için ameliyat her zaman son çaredir.

   Ayrıca durum sinir hasarından kaynaklanıyor ise bu durumda ameliyat faydasız kalır.

   Fizik tedavi görmek faydalı olabilir.

   Bir de fizik tedavi uzmanı ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlık dileğiyle.

 29. Rose

  9 Eylül 2016 at 14:04

  Ablam öncelikle bir beyin ameliyatı geçirdi ve ameliyat başarılı oldu fakat 2 sene sonra kafatası kemiğinin yerine tam oturmamasından dolayı beyne hava girdi ve nöbet geçirdi.nöbet yarım saat sürdü ve bacak kasının titremesi şeklinde gerçekleşti.hemen ameliyat oldu ve kafatası kemiği enfeksiyon kaptığı için çıkarıldı.şu an enfeksiyon olmadığı söyledindi sorun yok beyinle alalkalı falat bu süreç sonucunda 3 hafta sonra ayak düşmesi oldu. Fizik tedavi görüyor 2 hafta oldu ama olumlu bi gelişme göremedik.ayak bileğinde his kaybı yok ileri geri itebiliyor merdiveni rahat çıkıyor ama yürümesinde sıkıntı var bu durum kaslarla alakalı mıdır sizce geçici olabilir mi

 30. yasin

  22 Eylül 2016 at 01:50

  Mrb ben daha öncede yazmıştım 6 ay once iş kazası geçirmiştim dizim çıkmıştı sinir zedelenmesi vardi ayak düşmek olmuştu şimdi ayak dusmem çok şükür baya iyilesti umudunuzu hiç kaybet meyin iyilesir 30 gun fizik ğördüm birde egzersiz yaptım b vitamini kullaniyom 2 aydır şimdi dizinden aşağıda on tarafta hıssızlık var birde azda olsa ödem var bunlar geçer mi neyapmam gerekir teşekkür ler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Eylül 2016 at 15:37

   Fizik tedavide yaptığınız egzersizleri düzenli olarak çok abartmadan ve hafife almadan yaşam tarzı haline getirmeniz durumunuzun daha da iyi olmasına yardımcı olur.

   Ödem aşırı yormaya bağlı da olabilir fakat sıvı toplanması gibi bir durum olmuş ise bu durum için tekrar doktorunuza gitmeniz gerekir.

   Hissizlik sinir zedelenmelerinde olabilen bir durumdur, sinir zedelenmelerinde toparlanma 2 yıl sürebilir.

   Yine de tekrar doktora gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olması ve iyi yaşam dileğiyle.

 31. Begüm

  30 Eylül 2016 at 20:47

  Babamın yıllardır şiddetli bel fıtığı vardı 2 ay önce sinirlere baskı nedeni ile düşük ayak oldu 1,5 ay önce de ameliyat oldu ama düşük ayak düzelmedi fizik tedavi alıyor hala ameliyat biraz geciktiği için %50 düzelir dedi doktor ama bi gelişme olmadığı için morali bozuluyor tedaviyi bırakmak istiyor neler yapıbileceğimizi ve düzelme ihtimalinin olup olmadığını söylerseniz çok yardımcı olursunuz,
  Teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ekim 2016 at 14:01

   Uzun süreli bel fıtığı nedeni ile sinirler hasar görmüş ise sinirlerin tam olarak kendini toplaması 1-2 yılı alabilir, bu nedenle sabırlı olmak ve gerektiği kadar fizik tedavi görmek faydalı olur. Fizik tedavi bittikten sonra kasların güçlenmesi ve tekrar eski gücünü toplaması için fizik tedavide gördüğü egzersizleri düzenli olarak yapması ve bu egzersizleri yaşam tarzı haline getirmesi önemlidir.

   Kaslar ne kadar güçlü olursa sinir dokusunun kendini yenileme şansı da o kadar yüksek olur.

   Ayrıca doktorunuz % 50 düzelme şansı var demiş,

   İhtimal yarı yyarıya da olsa çaba göstermek gerekir.

   Ayrıca sağlıklı besinler ile yeterli ve dengeli beslenmek de önemlidir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 32. Neslihan

  3 Ekim 2016 at 07:30

  Hocam sağ uyluk ta ateşli silahla yaralanma sonuccunda sinirde termal hasar meydana geldi mermi siniri değmemiş buna bağlı ayak düşüklüğü oldu doktorum üç aya geri gelir dedi ama hiç bir ilerleme yok sizin yazılarınızı yorumları okuyorum hiç böyle vaka yok acaba bu ne kadar daha sürecek ayak düşüklüğü sigara içmiyorum sağlığımada dikkat ediyorum ama psikoljim çok bozuk bu yüzden lütfen yardım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:28

   Ateşli silah yaralanmaları ya da yüksekten düşme gibi travmalar sonrası meydana gelen sinir hasarları genellikle 2 yıla kadar anca düzelir.

   Ayrıca bu düzelmeyi sağlamak için fizik tedavi görmek, kasları güçlendirmek, günlük dengeli ve düzenli protein, karbonhidtrat, vitamin, mineral ve kalsiyum gibi maddelerin alımı da önemlidir. En önemlisi de kasları güçlendirmektir, bunun için fizik tedavi görmek çok ama çok önemlidir.

   Ancak bu tür yaralanmalar sonrası gelişen sinir hasarları bazen kalıcı da olabilir ve tedavide buna yönelik ortezler gerekebilir veya tekrar ameliyat gerekebilir.

   Fizik tedavi görmek ve fizik tedavide öğrendiğiniz egzersizleri evde de düzenli olarak yapmak ve sabırlı ve güçlü olmak gerekir.

   Sağlıklı beslenmeye gelince; bu konuda bir diyetisyenden yardım almak belki daha doğru olur, çünkü genel sağlık durumunuza göre sizin günlük ne kadar proteine, ne kadar karbonhidrata, ne kadar kalsiyuma ve diğer elementlere ihtiyacınızın olup olmadığı ayarlanmalı ve günlük beslenme de buna yönelik olamalıdır.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 33. selahattin

  4 Ekim 2016 at 18:01

  bundan 20 gün önce sağ ayagımın üzerine saatlerce agırlıgımı verdim. hiç bir agrı çekmedim. daha sonra ayagımın yukarı kalkmadıgını farkettım sağ sola aşagı oynuyor fakat ayagım yukarı kalkmıyor. hiç bir agrımda olmadı bugün doktora gittim pek olumlu cevaplar alamadım… ayaga igne batırılıp anlaşılır dedi öyle bir alet varmış herhalde birde kesin amelıyat olursun dedı… birde sizin fikirlerinizi almak istiyorum teşekkur ederim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 12:25

   Ne olduğu hakkında tam olarak bilgi vermemiş olmalı doktorlarınız. Tek ayak üzerine yük vermeye bağlı sinir sıkışması gibi bir durum gelişmiş olabilir.

   Tek ayağa yük verilmesi ve ayağın uğradığı baskı nedeni ile özellikle de ayakkabılar rahatsız etti ise morton nöroma olarak tanımlanan sinir dokusunun kalınlaşması veya büyümesi nedeni ile ortaya çıkan bir durum da meydana gelmiş olabilir. Morton nöroma ayağın herhangi bir kısmında görülebilmekle birlikte sıklıkla 3.ve 4. parmakların arasında oluşur.

   Morton nöromaya sinirin baskı altında kalması, tahrişi sebep olur. Morton nöroma durumunda ağrı, karıncalanma, hissizlik, dolgunluk hissi gibi belirtiler vardır, ancak bu durum ayak bölgesinde hangi sinirin baskıya uğramasına ve sinirin ne kadar tahriş olduğuna bağlı değişebilir ve şikayetler zamanla kötüleşebilir.

   Beyin-sinir cerrahisine gitmeniz gerekir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 34. zeynel Göktan

  8 Ekim 2016 at 07:41

  sağ ayak bileğimi yukarı kaldıramıyorum,doktora gittim emar çektirdim emar da bi şi çıkmadı ,bel fıtığı olabilir demişlerdi ,emar çektirirken belim ağrımıyordu….şimdi yürürken kalçamın sağ tarafı ve belimin sağ tarafı ağrıyor,fazla yürüyemiyorum ağrılarım artıyor,ALYSE 150 MG KAPSÜL İLAÇ VERDİLER DAHA ÖNCE 75 MG KULLANDIM İLAÇ TEDAVİSİ SONUNDA FİZİĞEDE GÖNDEREBİLİRİM DEDİLER….bu ilaç nasıl bir fayda sağlayacak ayağım hiç iyiye doğru gitmiyor,NE TAVSİYE EDERSİNİZ….saygılarımla…..ZEYNEL GÖKTAN.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 15:40

   Anlattığınız durum bel fıtığına bağlı olabilir fakat bel fıtığı manyetik rezonans görüntülemede (emar tetkikinde) ortaya çıkar.

   Bu durum omurga romatizması, omurga enfeksiyonu gibi bir duruma bağlı da olabilir. Yine omurga kanal darlığı gibi bir durum bu tür şikayetlere yol açabilir.

   Omurga romatizması gibi bir durum emar çekilmesi ile ortaya çıkmaz, bu durum için araştırma veya üniversite hastanesinde bulunan romatoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

   Omurga enfeksiyonu için enfeksiyon hastalıkları bölümüne ya da kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekir.

   Omurga kanal darlığı için sinir ve beyin cerrahi uzmanına gitmek gerekir.

   Bu tür durumlar (özellikle omurga romatizması durumunda) bel fıtığı diyerekten yanlış ameliyatlar yapılabilmekte ve her ameliyat riskli olduğu için gereksiz risklere maruz kalınabilmektedir.

   Bu nedenle doğru teşhis çok ama çok önemlidir.

   Daha fazla hasar oluşmadan iyi bir araştırma gerekir, aksi taktirde yanlış tedaviler, geç kelınmış tedaviler nedeni ile kalıcı sinir hasarları oluşabilir.

   ALYSE İLAÇ: Bu ilaç epilepsi nöbetlerinin tedavisinde diğer epilepsi ilaçları ile birlikte tedaviye ek olarak kullanılır, nöropatik ağrı sendromu tedavisinde kullanılır, yaygın anksiyete (kaygı bozukluğu) tedavisinde kullanılır, fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) tedavisinde kullanılır. Yani bu ilaç nörolojik ağrılarda ağrı giderici, sakinleştirici olarak da tanımlanabilir.

   Eğer omurga enfeksiyonu gibi bir durum var ise bu ilaç ağrıyı baskılayacağı için zaman kaybı olabilir, çünkü omurga enfeksiyonlarında zamanında teşhis ve tedavi çok ama çok önemlidir.

   Kolaylık ve sağlık dileğiyle.

 35. Mahmut

  8 Kasım 2016 at 16:18

  Merabalar silahlı yaralanma sonucu sağ ayağımda düşük ayak oluştu ilk yarlanma anında doktor 45 gün bklenmesi gerekiyor dedi ve sonra emg çkldi emg sonucu ağır hasar olarak geçiyordu fizk tedavi gördüm 3 ay sonra birdaha emg istendi ama sonuçta bir gelilme yoktu ist cerrahpaşada plastik cerrah tarfından ameliyat oldum ameliyatta damarda kopukluk olmadığı saptandı ve sadece damar yolları rahatlatılmıl denildi aradan 4 ay geçti ama hiç bir değişiklik yok ve sıcak soğuk birşey hissetmiyorum afo kullanıyorum ve düşğk ayak olan ayağmn baldur ve kalça kısmında gün gün gelişme oluyor düzensiz bir görüntü olmaya başladı önerebileceğiniz birşey varmı teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 17:35

   Sinir hasarları öyle hemen iyileşmez, çünkü sinir dokusu çevre dokuların bu dokuyu tamir etmesi ile iyileşebilir.

   Fakat sinir hasarı ciddi ise tam düzelme olmayabilir veya bunun düzelmesi 2-5 yılınızı alabilir.

   Fizik tedavi görmek oldukça faydalıdır, çünkü ayağın tekrar gücünü kazanması kasların gelişmesi ile olur.

   Açık yara yok ise akşamları soğuk ve sıcak su terapisi yapmak faydalı olabilir (bir kovada soğuk su, bir kovada çok sıcak olmayacak şeklide sıcak su, 5 dakika sıcak, 5 dakika soğuk su şeklinde 20 dakikalık su terapisi) bunu doktorunuza danışarak her gün yapabilirsiniz.

   İmkanınız var ise refleksoloji masajı yaptırabilirsiniz.

   Bunlar hakkında fizik tedavi doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

   Şimdi fizik tedavi görmüyorsanız fizik tedavide yaptırdıkları egzersizleri düzenli olarak fakat abartmadan evde de yaparak kasları kuvvetlendirebilirsiniz.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 36. fasafiso

  10 Kasım 2016 at 00:42

  Ben 8 yaşındayken hastalandim doktora gittik ve o işini bilmeyen güya doktor kalcdan yanlış iğne vurdu.biraz zaman geçince biri farketmiş ayağımın biraz degisik bastığını söyledi. Ama farkedilmiyecek kadar düzgün basıyordum . Şimdi 16 yaşında lise 2 öğrencisiyim. Ayagmin farklı bastığını 6 sınıfta farketmiştim 7 de biraz daha degisik basmaya başladım şimdi lise 2 hepten içe doğru basiyorum ve bilekten yukarsini hiç kaldiramiyorum.yuruyusum çok bozuk. 7 sınıfta iki uç tane parmagimi kldirabiliyordum ama şimdi hiç tepki yok . Hocam benim sorum … Ayağım için ne yapmalıyım. Çok kötü yürüyorum . Cok kötü birşey… hocam Afo mafo diyeceksiniz hiç yazmayın . Kasları gelistirerk yuruyusum az da olsa duzelirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 13:14

   Afoyu ciddi şekilde ayağınızı toparlayamıyorsanız doktor size önerebilir.

   Buradan size en fazla iyi bir fizik tedavi uzmanına ve beyin cerrahisi uzmanına gitmenizi önerebiliriz, çünkü buradan herhangi bir teşhis ve tedavi değil bilgi verilebilmektedir.

   Öncelikle beyin cerrahisine yakınlarda gitmemişseniz beyin cerrahisine gitmeniz uygun olur, sonrasında ise kaslarınızı nasıl güçlendirebileceğiniz hakkında fizik tedavi uzmanı size yardımcı olacaktır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 37. Gökhan

  24 Kasım 2016 at 13:08

  5 Kasımda sağ bacağıma, baldıra bıçak girdi ve ayağimda hissizlik oluştu yukarı çekemiyorum ve diz kapağımdan aşağısı sağ taraf da hissizlik var 19 gün oldu bugun 2. EMG yi yaptırdım çok azcık gelişme var dediler haftayada ameliyat olucakmışım. Kalıcı olur mu lütfen beni aydınlatın herkes farklı cevapler veriyor ve korkmaya başladım. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Kasım 2016 at 13:34

   Bıçak sinir zedelenmesine ya da siniri ciddi şekilde hasarlamaya neden olmuş olabilir.

   Tam hasar oluşmuş ise düzelme olmayabilir, fakat EMG sonucunda az bir gelişme var dediler ise daha az hasar görmüş olabilir ve 2 yıl kadar bir sürede çevre dokuların yardımıyla sinir dokusu tamir olabilir. Sinir zedelenmeleri zedelenmenin hangi sinirde olduğuna bağlı, sinirin zedelenme dercesine bağlı farklı şikayetlere sebep olabilir ve iyileşme süreci farklılık gösterebilir.

   O bacak aynı zamanda kas gücünü de kaybetmiştir, bu nedenle kasları güçlendirmek de gerekir ve bunu sağlamak için yara kapandıktan sonra fizik tedavi görmek faydalı olabilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 38. Kemal

  11 Aralık 2016 at 01:16

  Benim doğuştan gelen düşük ayak problemim var ayağım devamlı takılıyor rahat yuruyemiyorom emg de yaptırdım ama kesin bişey söyleyen olmadı fizik tedavide gördüm ama bi sonuç alamadım teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 11:07

   Düşük ayak sinirlerde bir sıkışma veya bası ya da zedelenme sonucu meydana gelir genellikle. Hangi sinirin nerede ve neden bası altında kaldığı, sıkıştığı ya da zedelendiğinin bulunması gerekir.

   Eğer omurilik ya da beyin ile ilgili bir problemden kaynaklanıyor ise bu durumda yapılacak bir şey olmayabilir.

   Eğer ayakta, bacakta, omurgada bir şekil bozukluğu nedeni ile düşük ayak gelişmiş ise bu durum da cerrahi düzeltmeler gerekebilir.

   Bu durum için öncelikle iyi bir beyin-sinir cerrahisine gitmeniz gerekir.

   Düzelmeyecek durumlarda da bu duruma uygun ayakkabılar ya da afolar verilir.

   Sağlık dileğiyle.

 39. Nurcan

  16 Aralık 2016 at 02:42

  Annen birden bire ayağını surümeye başladı,yani sol ayağını kaldıramıyor. Doktora gitti birsürü testler emarlar çekildi, önce bel fıtığı denildi.ayağında his kaybi olunca ,nöroloji uzmanına gittik ordada bir sürü testler filimler ama net bir teşhis konulmadi.d-r motor noron hastalığından suphelendi ve bizi 6 ay sonra kontrole çağırdı. Bu kadar ciddi bir hastalıktan supheleniyor ve bizi 6 ay sonra çağırıyor yani gene net bi teşhis yok. Annemin ayağında ağrı çoğaldı parmakları şişti ve su an 2 parmağında morarmış olduğu için hastaneye aldılar ayakta damar tikanikligindan supheleniyorlar.renkli damar filmi çekildi bugün sonuçlar henüz çıkmadı. Yani sorum su annem düşük ayak olabilir mı?inşallah motor noron değildir. Değilse nasıl bir tedavi uygulayabiliriz?fizik tedavi gördü ve rahatladığını söylüyordu,fizik tedaviye devam etmesinde fayda varmı? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2016 at 22:05

   Motor nöron hastalığının farklı tipleri ve sebepleri vardır. Motor nöron hastalığı, kas hareketliliğini kontrol eden merkezi sinir sistemindeki sinirlerin dejenerasyonundan (hasarlanmasından) kaynaklanan bir grup hastalığı tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

   Motor nöron hastalığı grubunun içerisinde; amyotrafik lateral skleroz (ALS), prograsif kas hastalığı, Werdnig-Hoffman hastalığı, Kronik spinal kas atrofisi gibi hastalıklar yer alır.

   Bu hastalıklardan amyotrafik lateral skleroz (ALS) genellikle 50 yaş üzeri kişilerde görülür. Amyotrafik lateral sklerozun da farklı tipleri ve derecesi vardır, bu nedenle hastalığın seyri ve tedavisi hakkında buradan net bir şey söylemek zordur.

   ALS hastalığının seyri her hastada farklılık gösterebilir. ALS’nin kesin bir tedavisi yoktur fakat fizik tedavi ve rehabilitasyon faydalıdır.

   Bu durumun daha detaylı araştırılması için üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde araştırılması gerekebilir.

   Doktorlarınız gerekeni yapacaklar ve size bilgi vereceklerdir mutlaka.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 40. Rıdvan

  17 Aralık 2016 at 01:34

  Merhabalar 2005 senesinde bir kaza gecirdim ustume agac dustu bu bundan dolayi sag ayagimda ciddi derecede hissizlik oldu ve bir sure fizik tedavi gordum zamanla iyiliste ve suan da halen sag ayagimda gucsuzluk var kas gelisimi sol ayagima gorede daha az yurumede zorluk cekiyorum bir nevi topalliyorum ayrica sag ayak bilegimi sol ayagima gore rahat hareket ettiremiyorum kazdan dolayi beyine bagli oldu bu olay , bende yaptigim arastirmaya gore dusuk ayak oldugumun kanisina vardim gecirdigim kazanin uzerinden yaklasik 11 yil gecti ama ayagim eski haline bir sureden sonra geri gelmedi ilk baslara gore gayet iyi ama eski hali gibi degil ayagimin duzelmesi icin ne yapmam lazim ameliyatla falan olurmu yardimci olursaniz sevinirim
  Tesekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2016 at 15:26

   Geçirdiğiniz kaza sonucu sinir yaralanması oluşmuş olabilir ve buna bağlı olarak düşük ayak gelişir.

   Bu durum omurga yaralanması oluştu ise ya da kaburga kısmındaki vertebralarda fıtık benzeri bir durum ya da yaralanma oluşmuş ise buna bağlı da olabilir. Yine bacak kısmına bağlı sinir hasarlarında veya sinir sıkışmalarında da düşük ayak gelişebilir. Kalça kısmındaki sinir yaralanmalarında veya sıkışmalarında da düşük ayak oluşabilir.

   Bu durum için öncelikle iyi bir sinir-beyin cerrahisinde değerlendirme gerekir. Sinir hasarı ya da sinir basısının yeri EEG-EMG gibi tetkikler ile tespit edilebilir.

   Düşük ayak için çoğu durumda yapılabilecek bir şey olmayabilir, ancak egzersizler ile bacak ve ayak kaslarını güçlendirirseniz bu durumdan daha az etkilenmeniz mümkün olabilir.

   Tekrar fizik tedavi görmek ve burada yaptığınız egzersizleri tedavi bittikten sonra evde, spor salonunda gibi düzenli olarak yapmak ve bu egzersizleri yaşam tarzı haline getirmek oldukça faydalıdır.

   Kasların güçlenmesi için düzenli ve dengeli protein alımı, kompleks karbonhidrat alımı, düzenli ve dengeli sebze ve meyve tüketimi, düzenli ve dengeli kalsiyumlu gıdalar ve baklagil tüketimi (yani kaliteli sporcu beslenmesi şeklinde beslenme) önemlidir.

   Egzersizleri de yaşam tarzı haline getirmek faydalıdır. Sinir hasarı olsa bile düzenli egzersiz yaparak, düzenli ve dengeli beslenerek düşük ayaktan daha az etkilenen hastalar da vardır.

   Beyin cerrahisi ve fizik tedavi uzmanlarınca değerlendirme önemlidir.

   Her şey istediğiniz gibi olsun.

 41. Vefa

  7 Ocak 2017 at 04:58

  Hocam 1 sene önce trafil kazası geçirdim %5 yaşama şansım vardı aort yıttılması ciğerler sönmesi çene kırığı leğen kemiği kırığı sağ sol femur kırığı ayak bileği kırığı toplam 10 kırık falan şuan sağ bacakta hiç sıkıntı yok bütün bölgeler toparlandı sıkıntım sol bacakta düşük ayak oluştu ve doktorum sinirde kopma yok 1 sene içerisinde ayak geri gelir dedi ama ayak normale dönmedi hafif oynama oluyor bilekten ama parmaklarda ve ayakta his yok parmaklar oynamıyor ayakta %50 his var çok elektriklenme oluyor belli bi yerden sonra gidiyor ayağımın hafif hareketi neyi gösteriyor bu ayak geri gelirmi şimdiden cevabınız için teşeklürler umut verin bana lütfen 😔

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 01:02

   Çok ciddi travmalar atlatmışsınız, ayak bileği kırığı için platin, vida gibi işlemler yapıldı ise bunlara bağlı sinir basısı, veya geçirdiğiniz travmalara bağlı sinir zedelenmesi olmuştur ve şikayetleriniz sinir zedelenmesine veya sinir basısına bağlı olabilecek şikayetlerdir.

   Sinirlerde kopma olmamış olabilir, ancak zedelenme olmuştur ve sinir zedelenmeleri 2-3 yıla kadar anca toparlanır. Ayak bileği zor toparlandı ise henüz kas gücü de yerine gelmemiştir. Fizik tedavi görmek kasları güçlendirmede fayda sağlar. Kas dokusu güçlendikçe sinir dokusunda zedelenen bölgelerin tamirinde yardımcı olur. Bu nedenle uzun dönem fizik tedavide yaptığınız egzersizleri devam etmeniz gerekebilir. Dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmek de önemlidir. Hareketlerin yavaş yavaş gelmesi iyiye işaret olabilir, fakat dönem dönem bu tür hisler yaşanabilir. En azından 2 yıl geçmesi önemlidir. Parmaklar uzun süre hissiz ve hareketsiz kaldığı için kireçlenme yapmış da olabilir.

   Çok geçmiş olsun, her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 42. Ayhan

  11 Ocak 2017 at 13:59

  Merhabalar..oglum 9 yasinda.10.ayda yapilan igne sonucu dusuk ayak teshisi konuldu..fizik tedavi aldi 30 seans ama bir gelisme olmadi devam etmek istedik devleti her yil icin bu kadar karsiliyormus..bundan sonrasi icin ucret oduyoruz..bu durumda oglum icin engelli raporu cikarabilirmiyim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 12:46

   Bu durum için devlet hastanesi gibi bir hastanede bazı uzmanlıkların muayeneleri ve teşhisleri ve heyet raporu gerekir. Düşük ayağın derecesine göre ya da ne kadar engel oluşturacağına göre verecekleri raporun % kaç olacağı değişiklik gösterir.

   Bunu gittiğiniz fizik tedavi doktoruna sorabilirsiniz.

   İyilik dileğiyle.

 43. yorozuya

  13 Ocak 2017 at 12:36

  iyi gunler benim sorum su olacakti 2 3 gun once isim gerei oturarak calistim comelme pozisyonun da ertesi gun yururken yurumekte zorluk cektim ama sadece kas agrisi vardi bir sonraki gun yururken sag ayagimi yukari kaldiramadigimi hissettim ve doktora gittim buradaiki doktor dizimde bulunan kaslarin gerginlesip tam olarak gorevlerini yapmadiklarini soyledi 2 haftalik hap tedavisi ve bir kac egzersiz verdi benim sorum bu durumun kalici olma riski var mi??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2017 at 14:34

   Kasların gerginleşmesine neden olan başka sebepler de olabilir. Sebebin ne olduğunu bilmeden kalıcı olup olmayacağı hakkında bir şey söylemek doğru olmaz.

   Kas hem gevşeyebilen hem de kasılabilen bir dokudur. Aynı pozisyonda sürekli olarak durulduğunda kas gevşeme yeteneğinin yitirerek kas sürekli kasılı durumda kalır. Kasılma olan adalede spazm ve ağrı meydana gelir. Bu tür kas kasılmalarında ilaç tedavileri ve egzersizler verilir, fakat bu yöntemlerle geçmeyen olgularda fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekebilir. Hep aynı pozisyonda çalışılacak ise 5’er dakikalık aralarla o pozisyonu değiştirmek ve kasın gevşemesine izin vermek bu tür durumlardan korunmak için çok önemlidir.

   Bu durumun altında yatan bazı hastalıklar da olabilir. Romatizmal bir hastalık olabilir. Sinir basısı, sinir hasarı, sinir sıkışması gibi bir durum olabilir, artrit (eklem iltihabı) olabilir. Omurga ile ilgili bir sinir sorunu olabilir. Kanlanmayı engelleyen bir damar sorunu olabilir.

   Geçmezse bir fizik tedavi uzmanına ya da doktorunuza tekrar gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Ömer

  15 Ocak 2017 at 15:50

  merhaba hocam sol kalcamdan ateşli silahla yaralandım ve siyatik sinirim zarar gördü 2.5 yıl oldu 8 ay önce ameliyat oldum önceden hiç ayağımı oynatamazken şimdi ileri itiyorum çok azda olsa geri çekiyorum ama sağ sola çekiremiyorum affo kullanırsam faydası olurmu ve kaç sende bu iyileşir bilgilendirmenizi rica ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 00:29

   Afo kullanmak düşük ayak gelişimini önlemede her hastada aynı başarıyı göstermese de faydalı olabilir. Siyatik sinir zedelenmesi çok önemlidir ve bazen ciddi sonuçlara sebep olabilir. Fizik tedavi görmek faydalı olur. Fizik tedavide gördüğünüz hareketleri önerildiği şekilde fizik tedavi görmediğiniz dönemlerde de yapmak faydalı olur. Sinir zedelenmelerinde tam iyileşme dönemi 4-5 yıl gibidir. Fizik tedavi doktorundan neler yapabileceğiniz konusunda bilgi almanız faydalı olur. Ayrıca zedelenmenin ne kadar etkili olduğunun anlaşılması için sinir ve beyin cerrahisi tarafından da değerlendirme gerekebilir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 45. Mevlut

  25 Ocak 2017 at 11:35

  Iyi günler ben 42 yaşındayım askerliğin sırasında ayak ve dize doğru şişme oldu eklem romatizma si denildi tedavi gördüm ama zamanla ayaklardan yukarıya doğru kuvetsizlik ve dusuk ayaklilik başladı ankara hastanesi nöroloji bölümünde norapati tip bir tanısı konuldu tedavisinin olmadığı söylendi ben dusuk ayaklilik için ne yapa bilirim tesekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 23:03

   Fizik tedavi görmek belki kasları güçlendirerek faydalı olabilir, ayrıca hastalığınızı da doğru anlatırsanız diğer ağrılarınız için de size uygun egzersizler verebilirler. Bunun dışında uygun ayakkabı kullanmak gerekebilir.

   İyilik dileğiyle.

 46. fesih akın

  1 Şubat 2017 at 01:49

  İyi akşamlar 26 yaşındayım 5 gün önce grip nedeniyle acile gittim iğne vurdular iğne yapıldığı sırada hiç ağrı falan olmadı. İğne olduktan sonra yürüyerek eve geldim adım attığımda iğne vurulan yerde hafif ağrı oluyordu. Kalçadaki ağrı giderek yayıldı.2 gün sonra tekrar iğne olduğum hastahanenin aciline gittim iğne sinire hasar vermiş olabilir deyip nöroloji doktoruna gitmem gerektiğini söylediler. Dün nöroloji doktoruna gittim .doktor herhangi bir ilaç falan vermedi. EMG için 21 şubat için gün verdiler bacağındaki ağrı gittikçe artıyor.( bacağımın arka tarafında ayak bileğime kadar ağrı var)21 şubata kadar mudahalede geç kalmış olunmaz mı çok endişeleniyorum ne yapmam gerekiyor ? Teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:56

   Tekrar acile gitmeniz faydalı olabilir, iğne yeri apse yapmış da olabilir.

   Geçmiş olsun.

  • hasan

   8 Şubat 2018 at 12:02

   Fersi Akın, Aynı sorunu bende yaşadım. Son durumunuz nedir. Mail atar mısınız ? hasankahraman31@gmail.com

 47. sabri

  9 Şubat 2017 at 09:04

  mrb hocam gectigimiz temmuz ayinda 9yasindaki cocugumu devlet hastanesinde sunnet yaptirdik.enjeksiyon falan yapilmadi sunnet esnasinda cocuk erken narkozdan uyaninca bunlar cocuk hareket etmesin diye cocugun bacaklarini falan geriyorlar. buna bagli dusuk ayak olustu. 20 seans fizik tedavi gordu fizikci doc.dr ayak parmaklarinin hareket ettigini gorunce 6 aya kadar birseyi kalmaz dedi.ardindan ALLAH a sukurler olsun eski haline geldi.simdi hocam hikayemiz kisaca bu. problemimizde su ;o iylesme tarihinden bu yana cocugun gunde birkac defa olmak uzere vucudun cesitli yerlerine mesela ense,pipi ucu,bacak,kol,kalca gibi yerlerinde elektrik carpmalari oluyor. fizik tedavi doneminde baslayan bu carpmalar doktorumuz tarafindan olumlu ve iyilesme safhalari olarak soylenmisti. bu konuyu bide size danismaj istedim. bu elektriklenmeler normal ve gecicimi. saygilarimla. herkese rabbim bekledigini nasip etsin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 12:42

   Sinir zedelenmeleri sonrası bu tür elektrik çarpmasına benzeyen şikayetler olabilir. Fakat bu durumun bir de sinir cerrahisi tarafından değerlendirilmesi de gerekebilir. Elektrik çarpmaları fizik tedavide alınan elektrik stümülasyon tedavisi almaya bağlı da olabilir veya hala bir yerlerde sinir sorunu devam ediyor olabilir de.

   En doğrusu sinirsel durumların sinir cerrahisi tarafından da değerlendirilmesi olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 48. Oğuz

  20 Şubat 2017 at 22:41

  Bıçaklanma sonucu peroneal sinir kesisi oldu 5. Gününde ameliyat olup dikildi düşük ayak oldu haliyle 40 seans fiziğe gittim şuan yedinci ay dolacak dışa çekebiliyorum o geldi şuan normal yukarı çekemiyorum hissizlikte devam ediyor ne yapmalıyım teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 15:07

   Sinir yaralanmaları sonrası iyileşme 2 yılı bulabilir. Bu gibi durumlarda tabii ki fizik tedavinin önemi büyüktür ancak sabırlı olmak da önemlidir. Sinir hasarının derecesini öğrenmek için beyin sinir cerrahisi alanında sinir ileti testi yapılabilir.

   Sağlıklı ve dengeli beslenmeye de özen göstermek önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 49. Nurhan

  24 Şubat 2017 at 22:08

  Hocam 2 yildirsol ayak baş parmak yanindaki parmagimin ice bakan taraflari uyuşuk.duyu kaybivar.fizik gordum fakat gecmedi.bu gectigimz pazartesi gunu otururken ayni ayagimin tam ortasnda sanki bir ates topu oldu kizarma sisme yok .acile gittik agri kesici igne oldum fizige gittim ayak bas`inda sıkışma olmus yani tikanmis dedi.kan testi aldi q5 gun sonra cikicak bu arada nörolojiye gidin emg isteyin dedi .ben mecbur basiyorum agri kasigma kadar geldi nörolojidende randevu alamiyoruz benim ne yapmam gerek cok acil bana bir yol gösterin hocam özelde olayimmi emg yi.bide hocam 2 elimin baş parmaklarim dada agri var ama ayagim kötu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 22:02

   Damarlarda tıkanma olabilir, gut hastalığı gibi bir durum olabilir, nöropatik ağrı olabilir, bir yerde sinir basısı varsa buna bağlı olabilir, sinir sıkışması varsa buna bağlı olabilir. Fibromiyalji sendromu olabilir ki, bunun teşhisi için romatoloji ya da ağrı polikliniğine gitmek gerekir.

   Kalp damar cerrahisine de gitmek gerekebilir (damarların değerlendirilmesi için). İnternetten randevu alınmıyor ise 182’ye aramak belki daha faydalı olabilir.

   Fibromiyalji sendromu olma ihtimali de vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 50. yusuf

  2 Mart 2017 at 15:02

  Hocam ben bel fıtığı ameliyatından daha önce 2 defa ameliyat oldum. 3 ay önce bel ağrısı oldu ve boşta bulunarak öksürdüm ve beldeki ağrı birden sağ ayağama vurdu ve akabinde sağ ayağım tutmamaya başladı bulunduğum yer itibarıyla hemen doktora gidemedim.Ve ayağımdaki ağrı çok şiddetlendi ve ayağım tutmaz oldu 10 sonra doktora gittiğimde ayak düzelmeye bilir geç kalınmış sadece arılarını kesebilirim dedi ve ameliyat oldum 3 ayı geçmesine rağmen şu an yürürken sağ ayağım sekiyor ve zorlanıyorum.Tekrardan kontrole gittiğimde sinirlerin zarar gördüğünden sekmenin devam edeceğini belirtti.Ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2017 at 21:01

   Üç kez ameliyat geçirmişsiniz, omurga için 3 kez ameliyat geçirmek hiç de kolay bir durum değildir. Bel bölgesine konulan platin veya benzeri materyaller ani hareketler sırasında veya öksürme gibi şiddetli basınç oluşan durumlarda yerinden oynamış olabilir ve bu kadar geç kalınca siniri hasarlamış olmalı.

   Omurga bölgesinde oluşan sinir hasarlarında bazen yapılabilecek pek bir şey olmayabilir. Bu bölgeye ait sinir hasarlarında kalıcı sakatlıklar kalabilir.

   Sinir-beyin cerrahisi uzmanı bu durum hakkında yapılabilecek bir şey olup olmadığını size yardımcı olabilir veya belli bir süre ameliyat yeri iyileştikten sonra ameliyatı yapan doktorunuzun da tavsiyesiyle fizik tedavi görmek faydalı olabilir.

   Bunları ameliyatı yapan doktorunuzla değerlendirmeniz önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 51. Furkan

  2 Mart 2017 at 17:23

  Hocam bıçaklandım bacagımdan 2 sinir kopmuş ayak düşüklügü oluştu iyileşirmi yoksa afo kullanmak zorundamıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2017 at 21:18

   Ameliyat yapılmış ve sinirler tamir edilmiş zaten. Tam iyileşme zamanla olabilir ya da olmayabilir. Bunu şimdiden bilmek zordur, çünkü sinir yaralanmalarında iyileşme 2-3 yılı bulabilir. Bu tür süreçlerde ameliyat yaraları tam olarak kapandıktan sonra belli bir süre fizik tedavi görmek gerekir. Fizik tedavi ile kasları güçlendirmek önemlidir, çünkü sinir dokusu çevre dokuların yardımıyla kendini toparlar genellikle ama tam iyileşme olup olmayacağını zaman gösterecektir.

   Fizik tedavi görmek faydalı olabilir.

   Çok geçmiş olsun.

 52. SYAT

  14 Mart 2017 at 13:13

  Merhaba,

  Annem 10.01.2017 tarihinde yapılan diz protez ameliyatı sonrasında sol ayağında düşük ayak oluştu. sebebi operasyon veya kalçadan yapılan iğneden kaynaklı olabilir denildi. Çekilen EMG sonucunda peranoel sinir de ileri derece hasar tespit edildi. Başlangıç da çok şiddetli nöropatik ağrı denilen dayanılmaz ağrıları oldu. Şu an daha iyi. 10.günden itibaren fizik tedaviye başladık. ılk 1 aylık fizik tedavi sonucunda ayağını rahatlıkla sağa sola hareket ettirebildi. aşağıya doğru hareketde de bir gelişme var ama henüz yukarı çekme de hiç bir değişiklik yok. minumum 1 ay daha fizik tedavi alacak. Bu arada bizim evde kendimizin ; çakıl taşlarının üzerinde yürüme, çeşitli egzersizler ve sıcak-soğuk şoku gibi uygulamalarımız var. Tendon transferi önerilmedi. Fizik tedavi ile ne kadar bir geri dönüş olur? olur mu? olmaz mı? yaşayarak göreceğiz. Paylaşmak istedim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 18:02

   Bu tür sinir hasarları sonucu bu tür komplikasyonlar gelişebilir. Bu tür durumlarda fizik tedavi çok önemlidir. Evde uygulanan yöntemler de faydalı olacaktır. Egzersizler ile kaslar güçlendikçe çekme kuvveti biraz daha iyi olabilir.

   Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi burada paylaştığınız için teşekkürler (bu bilgilerinizin ve deneyimlerinizin bu durumdan muzdarip olan hastalara faydası olacaktır).

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 53. Kuyucu

  28 Mart 2017 at 22:13

  Merhaba benim sol ayağım sanki beni kaldırmıyormuş gibi bileğim sürekli olarak dönüyor ve boşanıyor. Bileğimı kaldıramıyorum, ayağımda bir güçsüzlük var sanki. Yürürken kalçamda bir tıkırtı gibi bir şey oluşuyor. Önceden çok hızlı koşarken şimdi sol ayağım yüzünden yürümekte bile sıkıntı yaşıyorum. Hastanelere gittim fizik tedavi verdi ama ise yaramadı ayaktaki sinirlerin çalışmıyor dediler. Ne önerirsiniz? Bu arada hiç ağrı oluşmuyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2017 at 11:33

   Ayaktaki sinirlerin hasarlanmasına neden olan bir durum olmalı. Damarlarda tıkanma, sinir zedelenmesi, sinir iltihabı, bir yerlerde bu sinirelere bağlanan ana sinirlerin hasarı, bir yerlerde sinir basısı gibi.

   Bunların da beyin sinir cerrahisi uzmanlığınca değerlendirilmesi gerekir, çünkü sinirler çalışmaz ise bu bölgelerde kas erimesi de başlayabilir ve ayağınız daha da güçsüz hale gelir.

   Bir de sinir cerrahisine gitmenizde fayda vardır.

   Bu tür durumlarda omurganın, kalça ekleminin ve beynin de araştırılması önemlidir, çünkü bunlara bağlı hastalıklar ya da sorunlar da düşük ayak gelişimine neden olabilir. Romatizmal bir hastalığa veya enfeksiyonlara bağlı omurga veya beyin hasarı oluşabilir, bu nedenle bunlarında araştırılması gerekir.

   Geçmiş olsun.

 54. cahit

  4 Nisan 2017 at 18:05

  merhaba annem mart 20 inde sol kalça protez ameliyatı oldu annem 73 yaşında ameliyat sonrası düşük ayak oluştu ayağında his var . fakat sadece parmak uçlarını aşağıya itiyor geri çekemiyor annemin düşük ayağı iyileşirmi herhangi bir tedavisi varmı teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 12:45

   Omurga ameliyatları veya hastalıkları sonucu, kalça ameliyatları veya hastalıkları sonucu düşük ayak gelişebilir. Ameliyat sırasında, ameliyattan önce, ameliyatta takılan protez, platin gibi materyallerin sinir basısı yapması gibi durumlar sinir hasarı oluşabilir. Bu tür durumlar fizik tedavi alanında tedavi edilmeye çalışılır. Ayak ortezleri gibi yardımcı cihazlar verilebilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 55. Ayten

  12 Mayıs 2017 at 23:53

  3 gün önce sol kalçama protez takıldı.57 yasindayim.birbucuk gün ayağımı yukarı aşağı kaldırabiliyordum. Bir buçuk gun sonra ayak bileğinden parmak uçlarınma çok şiddetli ağrilarim oldu. Şuan ayak parmaklarimi ayagımı yukari kaldıramiyorum.. Sağa sola aşagıya hareket edebiliyorum.Doktorlar pek bişey söylemediler ama araştırdığımda bendeki belirtilerin düşük ayak pek benziyor.Zaman zaman çok şiddetli olmasada ayak ta orta şiddetce agrım oluyor. Epidural ameliyat oldum. Hâlâ hastanedeyim.moralim çok bozuk . Konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2017 at 01:38

   Doktorlarınız herhangi bir sinir hasarı olsaydı size bilgi verirlerdi. Ameliyata bağlı zedelenme olmuş olabilir, ancak daha çok yeni bir durum. Sonuç olarak ciddi bir ameliyat geçirmişsiniz bekleyip görmeden bir şey söylemek için çok erken.

   Durumunuz biraz toparlanmaya başlayınca doktorlarınız fizik tedaviye alacaklardır. Sabırlı olmak ve doktorlarınızın önerilerine dikkat etmek önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 56. Asya Aydın

  23 Mayıs 2017 at 11:27

  Babam şeker hastası tedavi olmayı kabul etmemişti.550 şekerle hastanede insüline başlandı. 1 ayda normal değerlere döndü. Şuan insülin ve ilaç tedavisi devam ediyor. Fizik tedavi uzmanı düşük ayak teşhisi koydu.Fıtık ta çıktı belinde ancak babam hiç ağrısının olmadığını söyledi. 13 gün fizik t. gördü daha iyi fakat tam tedavi için ne yapmamız gerekir.fizik tedaviyi kaç gün görmeli ve ayağı için nasıl ve kim tarafından ayakkabı verilmel? Bir de şekerin normale dönmesi iyileşme sağlar mı? şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2017 at 22:32

   Düşük ayak bel fıtığına bağlı gelişmiş olabilir, bu nedenle bu durumun şeker hastalığının düzelmesi ile düzelmesi mümkün olmayabilir. Fakat şeker hastalığının kontrol altına alınması diğer başka komplikasyonlardan korunmak için son derece önemlidir. Şeker hastalığı bazı hastalarda ciddi şekilde hissizliğe ve sinir hasarlarına neden olabilmektedir, bel fıtığı olmasına rağmen babanızın ağrıyı hissetmemesi şeker hastalığının hissizliğe ve sinir hasarlarına neden olmasından kaynaklanmış olabilir. Babanız ağrıyı hissetmediği için bel fıtığının teşhisi gecikmiş ve buna bağlı düşük ayak gelişmiş olabilir.

   Şeker hastalarında bu tür hissizliklerden dolayı ayaklarında yaralar da oluşur, çünkü ayaklarını ısıtırken ayakları yanar fark etmezler, tırnaklarını yara olacak kadar çok keserler ve kanatırlar fark etmezler, ayakkabı vurur yara yapar fark etmezler dolayısıyla ayak yaraları, enfeksiyonlar ve diyabetik ayak denilen durum ortaya çıkar.

   Sinirlerinin ne durumda olduğunun anlaşılması için beyin ve sinir cerrahisi alanında sinir ileti testlerinin yapılmasında fayda vardır. Fizik tedavi düşük ayakta faydalı olabilir, ancak fıtık sinire baskı yaptığı sürece bu durum yeteri kadar düzelmeyebilir, şeker hastası olduğu için ameliyat yapamayabilirler. Düşük ayak ortezi için fizik tedavi ya da ortopedi uzmanından bilgi almanız uygun olur.

   Şeker hastalığı mutlaka takip altında tutulmalıdır, aksi taktirde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Doktor takiplerinin, tedavinin, beslenme şeklinin, yaşam tarzının özenle dikkat edilmesi son derece önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 57. Selin Eda BAL

  10 Ağustos 2017 at 17:04

  7 yıl önce 6. kattan düştüğüm için belimde, kalçalarımda ve omurgalarımda çokça kırık vardı. Ameliyatlar ile vida ve platin takıldı. Şuan yürüyorum fakat sağ ayağımda düşük var. Geçirdiğim kazaya bağlı kırıklarım sebep oldu buna ve sürekli takılıp düşüyorum. Uzun yola gitmem gerektiğinde hep ulaşım aracı kullanmak istiyorum sırf düşme korkusu yaşadığım için. Bunun cerrahi bir çözümü var mıdır? Henüz 27 yaşındayım, tek ayağımdaki bu durum ameliyat ile tedavi edilebilir mi acaba? Yardımlarınıza ihtiyacım var, teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 00:53

   Düşük ayağa neden olan durum sinir basısı ise ve bu basının ortadan kaldırılması mümkün ise cerrahi tedaviyle basıyı kaldırma yöntemi uygulanabilir, ancak bu kadar ciddi travmalardan sonra tekrar ağır bir ameliyat geçirmek daha başka sorunların ortaya çıkmasına veya kazanılmış fonksiyonların kaybedilmesine sebep olabilir. Bu konuda ancak bu güne takibinizi yapan doktorlarınız size yardımcı olabilir ya da iyi bir sinir-beyin cerrahi uzmanı.

   Bunun dışında düşük ayak için ortezler kullanmak, fizik tedavi uzmanının önerdiği egzersileri düzenli ve bilinçli yapmak faydalı olabilir. Ara ara fizik tedavi görmek de gerekebilir.

   Bu tür ağır travmalardan sonra maalesef bu tür arızalar kalmaktadır.

   Çok geçmiş olsun.

 58. Müberra

  17 Ağustos 2017 at 14:39

  Merhabalar hocam 19 yasindayim 1 yil evde ders calisirken surekli oturdugum icin agrilarim olmaya basladi belimde daha sonra sag ayagima vurdu ama ben pek ciddiye almadim sinav donemi bitti agrimda gecti cok kotu hakereket yaparsamm eger sizlama oluyor bir kac gun once doktora gittim mr cekindim fıtık vardı mrfan belli oluyordu sonra doktorlar konustum ameliyat dedi sag kanaldaki sinirleri kapanmis kikirdak doku ile dolmus uyuşma ve güc kaybi var dedi ilerlerse dusuk ayak sendromuna kafar gider dedi ama aslinda ben kendimi iyi hissediyorum ameliyat olmalimiyim herkes olma diyor ilac kullaniyorum sanki yok hibi fitik oyle hissediyorum yasim daha genç ameliyatya ya düzelmezse nolacak hocam lutfen bir fikir verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 11:52

   Yanlış oturma, yanlış duruş pozisyonlarına bağlı bel fıtığı, omurga eğriliği gibi omurga sorunları gelişebilir. Bunlardan korunmak için otururken duruş pozisyonuna, ara ara kalkıp dikkatli ve düzenli egzersiz yapmaya, kilo almamaya özen göstermek gerekir. Fıtık genellikle ağır kaldırma, yanlış eğilme pozisyonları ve ani hareketler, düşmeler gibi travmatik olaylarla gelişme eğiliminde olmakla birlikte, romatizmal bir hastalığa bağlı, omurga yakınlarında oluşan yumuşak doku kitlelerine bağlı, enfeksiyonlara bağlı, kireçlenmeye bağlı da oluşabilir.

   Eğer hatırladığınız bir travma, kireçlenme, iltihaplanma gibi bir durum yoksa bu durumun altında yatan bu tür durumlar da olabilir.

   Bu durumun romatoloji, fizik tedavi, enfeksiyon hastalıkları alanında da değerlendirilmesi gerekebilir, ancak bu tür altta yatan bir neden varsa bile omurgada ciddi hasar oluşmuş ve ciddi sinir basısı varsa doktorunuzun da dediği gibi bu durumun tedavisinde acil müdahale de kaçınılmaz olabilir, sinirler bası nedeni ile zedelenirse kalıcı aksaklıklar meydana gelebilir. Fakat her ameliyatta olduğu gibi bel fıtığı ameliyatından sonra da düşük ayak gelişme riski de vardır, ayrıca her ameliyatın kendine özgü başka riskleri de.

   Bu tür durumlarda uygulanacak ameliyatın riskleri ile ameliyat edilmeden kalırsa bunun riskleri iyi değerlendirilerek karar verilir (hasta ile doktorları birlikte karar verir). Bu nedenle, buradan herhangi bir yönlendirme yapmak doğru olmaz.

   Durumunuzun hem beyin cerrahisi, hem fizik tedavi, hem de ortopedi uzmanları tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Fakat bütün bu değerlendirmeler için geç kalınmamasında da fayda vardır (yani ihmal etmemenizde fayda vardır).

   KARAR TABİİ Kİ SİZİNDİR.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 59. bayram

  19 Ağustos 2017 at 00:44

  Merhaba hocam geçen hafta kardeşime acilde faranjit deyip iģne yaptılar iģne yapılır yapılmaz uyušukluk başladı eve geldik uyuşma arttı hemen geri gittik bizi sabah fizik tedavi dr na gõnderdi ve fizik tedavi doktoru bize yarım düşük ayak teşhisi koydu ve izmire sevk etti ve izmirde bize emg için gün verdiler emg çekildi ama kardeşimde şiddetlu ağrılar karıncalanma ve batmalar başladı doktor iyi olur ama geç olabilir demiş bu arada 60 gün elektrikli fizik tedavi gõrüyo ve afo kullanıyo sizce 13 yaşındaki kardeşim iyi olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 17:02

   Kalça bölgesinden yapılan iğnelere bağlı düşük ayak problemi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat tedaviye erken başlanması sayesinde kalıcı olmayabilir. Doktorunuz tedavi bittikten sonra fizik tedavide yaptırdıkları egzersizleri evde de düzenli ve bilinçli olarak yapılmasını isteyebilir.

   Doktorunuz duruma göre size gerekli bilgileri verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 60. Özgur

  20 Aralık 2018 at 23:35

  Sayın hocamız ben Manisa salihliden özgür ekinci kalçada bıçak darbesi sonucu düşük ayak oldum 4 ay oldu celalbayarda emg çekildim fizik tedavi verdiler 1ay fizik tedavi gördüm bir gelişme olmadı Salihli özel hastanesinde gördüm fizik teda viyi bir ay dinlen emg çekelim denildi kaslarda erime felen yok sizce ne yapmalıyım ne önerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2018 at 14:09

   Aldığınız darbe sinirlere denk geldiği için (özellikle siyatik sinir hasar görmüş ise) sizde bu duruma neden olmuş olmalı. Ayak düşüklüğü için uzun süreli (1 yıl, 2 yıl) bir tedavi uygulanması gerekebilir. Bunu sadece doktorlarınızdan beklemeyin. Evde gün içerisinde bileğinizi hep yukarı çekmeye, yana çevirmeye, aşağıya itmeye çalışın. Kaslarda erime olmaması güzel bir avantaj. Fizik tedavi uzmanınızın gösterdiği egzersizleri evde de yapmaya devam edin. Günde 10-20 kez tekrarlarla. Yorulduğunuzu hissedince dinlenin sonra yine devam edin. Hareket ettirmek için o bölgeye sinyal gönderin. Oynatmaya çalışın. Bir de daha gelişmiş hastaneye görünmeniz sizin için faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun.

 61. Yavuz

  22 Aralık 2018 at 23:26

  Hocam selamlar. Öncelikle tüm şikayetleri dinleyip, olabildiğince insanları aydınlatmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. Benim sıkıntım peroneal sinir ile ilgili. Aslında 2010 senesinde ağır kaldırmam sebebiyle belimde bir ağrı meydana gelmişti. Daha sonra ise beldeki ağrı geçip sol bacağımda, dizin hemen yanında şiddetli bir ağrıya dönüştü. Normalde baktığımızda tam da bi bel fıtığı gibi duryor fakat süreç boyunca gittiğim bütün doktorlar belinde birley yok, mr sonuçların temiz diyip gönderiyorlardı. Ben ise ikna olmuyordum, kesin bel fıtığım var diyip gene doktora gidiyordum ama sonuç hep aynı, bel fıtığı yok. En son gittiğim doktorlarda senin belin sağlam başka yere yoğunlaşalım diyince bi ortopediste göründüm. Tetkikler sonucunda dinamik peroneal tuzak neropatisi olabilir dedi. Yani dizimin febula başının biraz üstünde 10 cmlik bir alanda inanılmaz ağrı oluyor ve bazen aşağı doğru uyuşmayla beraber ayak küçük parmağımda uyuşmaya neden oluyor. Ama ağrı başladıktan sonra hiç spor yapmayıp hareketlerime dikkat ettiğimde geçiyor. Şimdi doktora sorduğumda ameliyat filan dedi. Ne bileyim öyle düşük ayak filan bi problemim yok, ilk seçenek olarak ameliyat demesi şaşırttı beni. Tabi tam olarak teşhis için emg verdi, onu yaptıracağım. Nasıl bir yol izlemeliyim? Masaj, FTR vs ile bu sıkıntıdan kurtulabilir miyim? Bir de bu tip ameliyatlarda ortalama ne kadar sürede ayağa kalkıp normal yaşantıma devam edebilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Aralık 2018 at 00:37

   Ortak peroneal sinirin fibula başı çevresinde tuzak nöropatisi, alt ekstremitenin en sık karşılaşılan mononöropatisidir. Peroneal sinirin fibula başı ile yakın komşuluğu, kompartmanları dar fibro-osseöz tünellerden değiştirmesi ve diz çevresinde yüzeysel seyretmesi, bu sinirin travmalara karşı zayıf olmasının anatomik nedenleri arasındadır. Bununla birlikte, çömelmenin ön planda olduğu sportif aktiviteler, mesleki uğraşlar, sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmak veya bir bacağı diğerinin altına alarak oturmak da peroneal sinirin tuzaklanmasına neden olabilir. Diğer nedenler arasında Baker veya diğer ganglion kistleri, aşırı kallus oluşumu ve nöromalar, diyabetis melitus, hızlı kilo kaybı, aşırı alkol tüketimi, yetersiz beslenme sayılabilir.

   Semptomlar (belirtiler ve bulgular) peroneal sinir sıkışmasına neden olan faktöre göre değişiklik göstermekle birlikte, hastada tam veya kısmi düşük ayak, ağrı, duyu ve güç kaybı gibi şikayetler olabilir.

   Tanıda direkt grafiler, manyetik rezonans görüntüleme, elektromiyografi gibi yöntemler kullanılır. Bu durum L4-L5 seviyesinde yer alan disk hernileri (bel fıtıkları) ile karışabilir, bu edenle bel fıtığı olup olmadığının araştırılması gerekir ki, siz araştırıldığını söylemektesiniz.

   Tedavide altta yatan nedenin tam teşhis edilmesi önemlidir. Eğer neden oturma alışkanlıkları, sportif aktiviteler ve mesleki koşullar ise, bu grup hastalarda önce konservatif tedaviler verilir. Fakat içten bası yapan bir neden varsa, doğuştan veya anatomik sorunlar kaynaklı ise sinirin cerrahi olarak gevşetilmesi gibi bir tedavi uygulanabilir.

   Doktorunuz size bilgi verecektir. Fakat bu durumun beyin-sinir cerrahisi alanında da değerlendirilmesi gerekir.

   Geçmiş olsun.

 62. Çağlar

  1 Ocak 2019 at 22:36

  Hocam 3 ay önce sol kalçadan bıçaklanma ile yaralandım siyatik sinirin hasar görmesiyle düşük ayak oluştu sinir kopmamış sadece hasar aldığı için doktor amaliyata gerek yok dedi özel bi klinikte cortexin iğnesi yedim 10 gün o ilaç sayesinde ayaga kalktım ondan önce ayağımı hiç kullanamıyordum şuan şükürler olsunki yürüyebiliyorum ama düşük ayak hala devam ediyo ayağımda aşağıyada hareket geldi sadece yukarıya kalkmıyo saga solasa kısmen oynatabiliyorum 10 gündürde fizik tesavi görmeye başladım düşünceleriniz yorumlarınızı merak ediyorum sinirin iyileşmesi için önereceğiniz yapmam gereken bişey varmı teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2019 at 10:37

   Hasar gören sinirin hasarlanma derecesine göre iyileşmesi 2-3 hatta 5 yıl alabilir. Fizik tedavi uzmanınızın gösterdiği egzersizleri evde de tekrar etmeniz ve uzun dönem bu egzersizleri yapmanız faydalı olabilir. Doktorunuzun önerdiği sayıda ve tekrarda bu egzersizleri düzenli olarak yapmak gerekir. Dengeli ve düzenli olarak proteinli beslenme de kasların gücünü kazanmada önemlidir. Kaslar güçlendikçe belki yukarı çekme de gelebilir. Sabırlı ve azimli olmak gerekir.

   Takip için sinir-beyin cerrahisi uzmanınız ile irtibatı kesmemelisiniz. Doktorunuz duruma göre tedavi değişiklikleri yapabilir.

   Geçmiş olsun.

 63. Güney

  21 Nisan 2019 at 22:45

  Sağ Ayağımda Bel Fıtığına Bağlı Düşük Ayak Oldum 8.Gün MR Sonucunda 3 Adet Fıtık Çıktı Ameliyat Sonrası Ayakta Ağrı Geçti Ama Ayak Baş Parmağımda Uyuşma Ve Güçsüzlük Var Düşük Ayak Geçmedi Baş Parmağımın Yanındaki Diğer İki Parmak Az Yukarı Çekiyorum 1-2 Milim Kadar Ne Yapmam Gerekir Şimdiden Teşekkür Ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2019 at 09:57

   Fizik tedavi uzmanınız ile veya beyin cerrahisi uzmanınız ile görüşmelisiniz, fizik tedaviye başlamanız gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 64. Mehmet

  9 Eylül 2019 at 23:06

  Selamın aleyküm babam 18.03.2008 de kısmi felç geçirdi Allah şükür sağ. Hastalığından dolayı sol el parmaklar dahil yavaşlama ge sol ayak bilekde düşme var bilek yukarı aşağı sağ ve sol tarafa oynama olmuyor 11yil oldu fizik tedavi gitmedi ve 2017 kalp krizi geçirdi bize ne önerirsiniz hocam bilgilerinizi bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2019 at 22:13

   Bu kadar ciddi durumlar için buradan bir yorum yapmak doğru olmaz. Doktorunuza, özellikle takibinizi yapan doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu tür durumlarda en azından belli aralıklarda fizik tedavi görülmesi veya evde düzenli bu uygulamaların yerine getirilmesi çok önemlidir. Hem kireçlenme olacağından, hem de felç durumundan dolayı var olan fonksiyonlar da zamanla kaybedilebilir. İnme sonrası elde ve koldaki güçsüzlük önemli bir sorun olarak hastaların %20 gibi bir oranında kalabilmektedir.

   Etkili inme tedavisinde fizyoterapi için, fizyoterapistin ve hastanın doktorunun uyum içinde çalışması ile hasta ve ailesinin de rehabilitasyona aktif olarak katılması şarttır.

   Kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Çok Geçmiş Olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git