D

Düşme Atağı Nedenleri ve Tedavisi

Düşme atağı nedir?

Düşme atağı, hiç uyarı vermeksizin sinir sistemini etkileyerek kişinin yere düşmesine neden olan kısa süreli rahatsızlıktır. Düşme atağında bayılma’da olduğu gibi kişi bilincini kaybetmeyebilir, fakat düşmeden dolayı yaralanmalar meydana gelebilir. Yaşlı kadınlar bu durumdan en sık etkilenen grubu oluşturur.

Düşme atağı neden olur?

Düşme atağının nedeni tam olarak bilinmemektedir, ama beyin sapındaki sinir merkezlerine kan akımında bir azalmanın olduğu geçici iskemi atağının bir biçimi olabilir.

Yaşlı erkekler işerken ya da ayakta dururken, muhtemelen kan basıncının düşmesinden veya kalp ritmindeki ani bir değişimden dolayı düşme atağı yaşayabilirler.

Akinetik nöbet de (nadir görülen bir çeşit epilepsi tipi) bazen düşme atağı olarak tanımlanır; hasta yere düşer ama kas spazmları olmaz.

Düşme atağı tedavisi

Yaşlı kişilerde düşme atağına yönelik bir tedavi yöntemi yoktur. Akinetik nöbetler çoğunlukla antikonvülsan ilaçlara cevap verir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Epilepsi hastalığı neden olur
  2. Demans hastalığı nedir
  3. Yaşlılar için beslenme önerileri
  4. Alzheimer hastalığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git