Estetik Ameliyatları

Dudak Estetiği Nedir? Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudak, yüzün estetik görüntüsünde önemli yeri olan bir yapıdır. Dudaklar birbirinin üstüne binik olabilir veya dudağın biri içeriye girmiş şekilde gözükebilir.

Dudak estetiği neden yapılır?

Dudak, yüzün estetik görüntüsünde önemli yeri olan bir yapıdır. Dudaklar birbirinin üstüne binik olabilir veya dudağın biri içeriye girmiş şekilde gözükebilir.

Çene yapısının getirdiği yapısal bozukluklar, diş yapısının getirdiği problemler, yüzün deri kalınlığı, burun yerleşimi gibi yüzün estetik görünümünü sağlayan dudaklar, bazen estetik ameliyata ihtiyaç duyar. Dudaklar, bütün bu yapıların içinde yüzün güzel ve estetik görünümünde önemli rol oynar.

Dudaklar birçok mimikte anlamı, dudakların seksapellik ve parlaklık özelliği, dudakların yüz ifadesinde önemli pozisyonu, dudakların beslenme sırasında ve konuşurken bazı görevleri gibi birçok fonksiyonu vardır. Bunların yanı sıra özellikle kadınlarda dudak, güzelliği dışarı yansıtılmasını sağlayan bir yapıdır. Dudakları genellikle ruj ile dolgunlaştırma çabası gösterilir.

Dudak estetiği neden yapılır?

Dudak estetiği operasyonlarında en sık uygulanan yöntem dudakları büyütme ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında dudak kenarlarında oluşan yaşlılık çizgileri gibi çizgiler de düzeltilir. Dudak estetiğinde sadece dudak değil, dudak çevresindeki bozuklukların da düzeltilmesi işlemi yapılır.

Bazen geçirilen herhangi bir kaza sonrası dudak yaralanmaları ve bu bölgede kalıcı skarlar oluşur ve bu gibi problemlerden sonra dudak estetiği yapılabilir. Bunların yanı sıra yaşın ilerlemesi ile oluşan bozukluklar ve dudak küçülmesi nedeni ile dudak estetiği yapılır.

Dudak estetiği ameliyatında uygulanan yöntemler

Dudak estetiğinde ilk tercih edilen yöntem dolgu yapılmasıdır. Dudak estetiğinde cerrahi tedavi yapılırken keserek veya dudağın bir yerlerini çıkararak ve bazı izler bırakılarak uygulanan ameliyatlar günümüzde tercih edilmemektedir.

Fakat bazen çok nadir olarak travmalar ya da bazı anomalilerde kesilerek uygulanan cerrahi tedavi uygulanabilir. Bunun dışında dudak estetiği cerrahi tedavisinde doku nakli, yağ enjeksiyonu uygulaması gibi yöntemler de uygulanır.

Cerrahi dışında yapılan dudak estetiğinde dolgu materyalleri gibi yöntemler uygulanır. Dudak estetiğinde sadece yağ enjeksiyonu uygulanarak yapıldığında dudakta bu estetiğin kalma oranı oldukça düşüktür.

Doku nakli ile yapılan dudak estetiğinde derinin üst tabakası ince bir şerit halinde hazırlanır ve dudağın neresi ne kadar kalınlaşacak ise bunun planı yapılarak bir noktadan girilerek nakil yapılacak doku içeriye yerleştirilir ve bu şekilde operasyon yapılır.

Dudak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Dudağın alacağı şeklin karar verilmesi sırasında hastanın var olan dudağının ortaya konulması gereklidir. Var olan dudak belirlenirken dudak, normal kalınlıkta mı yoksa değil mi, burun ve çene arasındaki yerleşimi doğru yerde mi gibi durumların göz önünde bulundurulması önemlidir.

Dudak estetiği kararı verilmeden önce plastik cerrahi uzmanı bu özellikleri dikkatlice değerlendirir. Dudak estetiği hem hasta hemde doktor için çok zor bir işlem değildir. Dudak dolgusu işlemi hasta ile birlikte yapılır.

Dolgu işlemi sırasında basit lokal anestezik kremler veya buz anestezisi kullanılır. Bazı hastalarda dudak estetiği sırasında bölgesel anesteziye gerek duyulabilir. Dudak dolgusu yapılırken hasta ayna ile yapılan işlemi takip edebilir ve doktoruna istediği dudak tipine göre yönlendirebilir. Bu sayede hasta işlemden sonra bir sürpriz ile karşılaşmaz. Dudak dolgusu estetiği, doktor ve hasta işbirliği ile yapılır ise daha güzel sonuçlar elde edilir.

Dudak estetiğinden sonra tekrar estetik gerekir mi?

Dudak estetiği neden yapılır

Dudak estetiği neden yapılır

Dudak estetiği ameliyatı sonrası hasta dudaklarını beğenmez ise konulan doku çıkartılabilir. Fakat bu işlem hem hasta hemde doktor için biraz yorucu olabileceği gibi, dudak estetiği sırasında doku nakli yapılmış ise konulan dokunun bir kısmı çıkartılarak tekrar düzeltme sağlanabilir.

Dudak estetiği sırasında yağ enjeksiyonu yapılmış ise basit bir masaj verilerek fazla yağın erimesi sağlanır. Dudak estetiği dikkatli yapılır ise bu tür komplikasyonlar daha nadir olur.

Dudaklar estetik yaptırmadan kalınlaşır mı?

Dudak yapısından memnun olmayan bayanlar dudaklarını kalınlaştırmak için bazı test edilmiş kremleri kullanır. Uygulama yapıldıktan 5 dakika kadar sonra dudak hacmi % 10 – 15 civarı artış olur. Bu kremlerde bulunan bir madde deride bir reaksiyon oluşturur ve yarattığı reaksiyon sonucu dudaklar hacim kazanır.

Bu reaksiyon kremler zararlı olduğu için değil buna özel bir madde olduğu için sayılabilir. Fakat bu kremi sürekli kullanmak gerekir. Bu kremler ile vücut, doğal olmayan bir tepkiye maruz kalır. Ayrıca bu kremler ile dudağın şekli düzeltilmez. Kremler dudakları kalınlaştırır. Fakat hiç bir zaman dudak estetik ameliyatı kadar etkili olmaz.

Dudak estetiği ameliyatı sonrası

Dudak dolgusu operasyonundan sonra yaklaşık yarım saatlik bir gözetim sonrası hasta evine dönebilir. Dudak dolgusu işleminden sonra dudaklarda ödem oluşabileceğinden 1 saat kadar bir şey yenilip, içilmemeli ve bir gün kadar ruj kullanılmamalı ve makyaj yapılmamalıdır.

Dudak estetiği sonrası iğne ucunun girdiği noktalarda hafif kızarıklık, morluk görülmesi normaldir. Bu durum genellikle 2-3 veya 10-14 gün içinde normale döner. Bazen dudak estetiğinden sonra uçuk çıkabilir ve böyle bir durumda doktorun haberdar edilmesi önemlidir.

Dudak estetiği ameliyatının yan etkileri

Dudak dolgusu operasyonu ile vücuda enjekte edilen hyaluronik asit normalde de vücutta bulunan bir madde olduğu için herhangi bir risk içermez. Fakat iğnenin girdiği alanda kısa süreli şişlik ve morluk oluşabilir. Bu tür küçük yan etkiler genellikle normaldir.

Estetik ameliyatları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Revizyon burun estetiği nedir
  2. Meme estetiği nedir
  3. Vajina estetiği nedir
  4. Diş beyazlatma neden yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git