D

Dubleks Rahim – Çift Rahim Nedir? Çift Rahim Tedavi Edilir mi?

Dubleks rahim veya çift rahim, rahimin kısmen ya da tamamen ikileşmesi durumudur.

Dubleks rahim nedir? 

Dubleks rahim veya çift rahim, rahimin kısmen ya da tamamen ikileşmesi durumudur. Tek bir vajinayla birleşen iki rahim ya da iki vajinası olan iki rahim bulunabilir. Bir doku perdesinin (septumun) rahim boşluğunu bir yerine iki bölmeye ayırdığı bölünmüş (septat) rahim daha sık oluşan bir durumdur. Çift rahim durumu oldukça seyrek görülür.

Dubleks rahim belirtileri

Çift rahimli kadınlardan bazıları durumlarının farkında bile olmazlar. Bunlardan bazıları gebeliklerinde ve doğumlarında da bu durumun farkına varmayabilirler. Çift rahim sorunu olan kadınlarda karında bir kitle hissi, adet kanaması öncesi ve sonrasında normalden farklı bir ağrı, adet kanaması sırasında aşırı kanama gibi belirtiler görülebilir.

Dubleks rahim teşhisi

Bir kadın doğum uzmanı muayenesi sırasında rahim ağzının çift olması ya da rahimdeki farklılık ile tanı konulabilir. Fakat bir anormallik olduğunun ya da anormalliğin tam olarak nasıl bir durum olduğunun tam teşhisi için ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, Histerosalpingografi, hiteroskopi, laparoskopi gibi yöntemlerden birinin ya da birkaçının uygulanması gerekebilir.

Dubleks rahim tedavisi 

Çift rahim sorunu olan kadınlarda herhangi bir şikayet söz konusu değilse tedaviye gerek kalmaz. Nadir durumlarda çift rahim cerrahi operasyonla birleştirilebilir. Çift rahim sorununuz varsa hamilelik sürecinin ve doğum anının doktor kontrolü altında geçmesi önemlidir.

Dubleks rahim komplikasyonları

Çift rahimi olan birçok kadının normal cinsel yaşamı, normal hamileliği, normal doğumu olabilir. Fakat bazen çift rahimi olanlarda kısırlık sorunu, bazen erken doğum ve bebeğin rahim içindeki pozisyonununda anormallik gibi komplikasyonları da olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Ters rahim nedir 
  2. Rahim sarkması neden olur
  3. Rahim ağzı polipleri belirtileri
  4. Rahim ağzı kanseri neden olur
  5. Histerektomi neden ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git