Ağrılar ve Tedavileri

Donuk Omuz Neden Olur? Donuk Omuz Belirtileri

Omuz eklemi, aksiyel iskelete bağlıdır ve yapı olarak bir yandan her yere özgürce ulaşabileceğimiz kadar mobil, diğer yandan yüklenebileceğimiz kadar sabittir.

Donuk omuz hastalığı nedir?

Omuz eklemi, aksiyel iskelete bağlıdır ve yapı olarak bir yandan her yere özgürce ulaşabileceğimiz kadar mobil, diğer yandan yüklenebileceğimiz kadar sabittir. Omuz eklemi, vücuttaki en açık eklem hareketliliğine sahip, aynı zamanda glenoid ve humerusun birbiri ile uyumu sayesinde sıkıştırıcı ve çekme kuvvetlerine dayanıklı bir eklemdir. Donuk omuz, omuz hareketlerinin kısıtlanması durumuna verilen addır ve oldukça sıkıntılı bir hastalıktır.

Donuk omuz geliştiğinde günlük yaşamda kullanmamız gereken kolu kullanmakta sıkıntı çekilir. Elin başa doğru, arka tarafa doğru götürülmesi zor ve ağrılıdır. Donuk omuz daha çok 40 ile 60 yaş arası kadınlarda görülür. Çeşitli hastalıklar ve omuz bölgesinin aldığı travmalar donuk omuza neden olabilir. Omuz çevresinde döndürücü kılıf olarak tanımlanan ve kolu yukarı kaldıran kasların yapıştığı kısımdaki farklı hastalıklar ve omuz çevresinde bursit adı verilen yumuşak doku iltihaplanmaları, omuz çevresinde bulunan omuz kapsülünde meydana gelen bazı hastalıklar da donuk omuza sebebiyet verebilir.

Donuk omuz nedenleri

Donuk omuz oluşmasının en önemli nedeni omuzda meydana gelen ağrıdır. Omuzda ağrı olması nedeni ile hasta omzunu yeteri kadar hareket ettiremez ve bir süre sonra eklem kılıfı yapıştığı için, esnekliğini kaybeder ve buna bağlı omuz hareketlerinde kısıtlanma oluşur. Omuzda ağrıya neden olan birçok hastalık vardır. Örneğin, omuz çevresindeki kasların hastalıkları, eklem kılıfının hastalıkları, sistemik bazı hastalıklar ki, bunların başında şeker hastalığı gelir. Bunun yanı sıra tiroid hastalıkları (hiperparatiroidi, hipotiroidi gibi), bazı kalp hastalıkları, akciğerde oluşan bazı tümörler donuk omuz hastalığına neden olabilir.

Donuk omuz belirtileri ve evreleme

Donuk omuz hastalığının ilk belirtilerinden biri ağrıdır ve ağrı ilk başlardan önemsenmeyecek düzeyde başlar ve ağrı nedeni ile hasta kolunu hareket ettiremez ve giderek ağrı, hareketleri kısıtlayacak düzeye ulaşır. Donuk omuz temel olarak 3 evrede değerlendirilir.

Evre 1 donuk omuz nedir? : Birinci evre donuk omuz, donmaya başlama evresi olarak tanımlanır ve bu durum aylarca sürebilir.

Evre 2 donuk omuz nedir? : İkinci evre, donmuş omuz evresidir ve bu evrede ağrı giderek azalmıştır. Fakat bu evrede hareket kısıtlılığı o kadar artmıştır ki, hasta omzunu kürek kemiğinin göğüs ile arasındaki eklemden oynatmaya çalışır.

Evre 3 donuk omuz nedir? : Üçüncü evre donuk omuzda hastalık yavaş yavaş iyileşmeye başlar ki, bu evrede hastalık 5 ay veya 2 sene sürebilir. Yani donuk omuz yaklaşık 2-3 yıl kadar devam edebilen bir durumdur.

Donuk omuz teşhisi

Donuk omuz sorununun tanısı için öncelikle bir ortopedi uzmanına baş vurulması gereklidir. Doktorun yapacağı klinik muayenede öncelikle hastanın şikayetleri ve sağlık geçmişi sorulur. Muayene sırasında doktor, hastanın kolunu kaldırıp döndürerek hareket açıklığını kontrol eder. Muayene ve hastanın öyküsü alındıktan sonra görüntüleme yöntemleri istenir. Görüntüleme yöntemlerinden sonra hastada başka bir hastalık olup olmadığı anlaşılabilir. Gereken durumlarda kan testleri de, sistemik bir hastalık varlığını ortaya koymak için istenebilir.

Donuk omuz nasıl tedavi edilir?

Donuk omuz hastalığı ortaya çıktıktan sonra öncelikle ağrının ortadan kaldırılması gereklidir. Ağrı için farklı ilaçlar (parasetamol grubu veya nonsteroid antiinflamatuar türü ilaçlar) kullanılabilir. Bu ilaçlar ağrıyı geçirmede yeteri kadar etkili olmaz ise hastaya bir ya da iki kez kortizon enjeksiyonları uygulanabilir.

Ağrı azaltıldıktan sonra ki yapılacak uygulama hastanın kendisin yapacağı bazı germe egzersizleri ile omuzun açılmasını sağlamaktır. Fakat bu egzersiz tedavisi öncelikle bir fizyoterapist yardımı ile başlar ve daha sonra hasta kendisi bu hareketleri öğrenir ve evde de uygular.

Donuk omuz tedavisi bazen aylarca sürebilir. Bu nedenle donuk omuz tedavisinde hem hasta hemde fizyoterapist sabırlı olmalı ve hasta doktorun önerdiği egzersizleri eksiksiz uygulamalıdır. Egzersizler sonrası ağrıyan bölgeye buz ya da soğuk uygulama yapmak faydalı olabilir. Germe egzersizlerini yapmadan önce ılık duş almak yararlı olur. Egzersiz tedavisinin ilk sonuçları yaklaşık 6 hafta sonra fark edilebilir. Bütün bu tedavilere rağmen geçmeyen ağrılarda cerrahi tedaviye gerek duyulabilir.

Donuk omuz hastalığından korunma yolları

Donuk omuz hastalığını önleyebilmek için, omuz bölgesinde bir ağrı olduğunda mutlaka gecikmeden bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına baş vurmak ve ağrının nedeninin araştırılmasını istemek gereklidir. Ağrının nedeni bulunduktan sonra tedaviye hemen başlanmalıdır. Çünkü hasta ağrı var diye omzunu hareket ettirmekten çekinir ve bu durumun sonucu olarak da donuk omuz gelişebilir. Donuk omuza sebep olan durumlardan biri omzun aldığı travmalardır ve bu travmaların yol açtığı ağrıdan dolayı omzunu hareket ettirmeyen insanlarda donuk omuz gelişir. Bütün bu durumlar göz önünde bulundurularak omuz ağrısı veya omuza bir darbe alındığında mutlaka doktora gidilmelidir.

Donuk omuz hastalığından korunma

Donuk omuz hastalığından korunma

Ağrılar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Eklem ağrısı neden olur
 2. Sırt ağrısı neden olur
 3. Omuz ağrısı nedenleri ve tedavisi
 4. Siyatik ağrısı neden olur
 5. Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri

 

2 Yorum

 1. Bayram

  8 Ocak 2016 at 02:00

  merhaba hocam bunu bana acıklarmısınız doktorlar evde dinlenme verdiler ama aynı seyler saga omuzum içinde gecerli Mr Eklem Tek

  SOL OMUZ MR İNCELEMESİ

  İNCELEME SEKANSLARI : Aksiyel PD FAT SAT, koronal, PD FAT SAT, koronal T1A, sagittal T2A FAT SAT

  Hasta hareketine bağlı artefaktlar nedeni ile inceleme suboptimaldir.İzlenebildiği kadarıyla;

  Humerus başında milimetrik dejeneratif kist formasyonları izlenmiştir.

  Ön ve arka kıkırdak labrumların şekil ve sinyali korunmuş görünümdedir.

  Akromioklavikular eklemde dejeneratif hipertrofi izlenmektedir. Akromion Tip 2 konfigürasyondadır. Subakromial yağ mesafesi hafif daralmıştır.

  Omuz eklem aralığında, subakromial subkorokoid bursalarda minimal effüzyon mevcuttur.

  Biceps uzun başı tendonu bisipital olukta olup sinyali normaldir. Çevresinde minimal sıvı artışı dikkati çekmiştir.

  Rotator Cuffı oluşturan diğer tendonlar normal anatomik yapıda olup, patolojik sinyal izlenmemiştir.

 2. Sağlık Ocağım

  9 Ocak 2016 at 15:37

  Öncelikle geçmiş olsun. Bu tür sonuçları uzmanı olan doktorun yorumlaması daha doğru olur. Çünkü yorumlamada hastanın şikayetleri, öyküsü ve fizik muayenesi de önemlidir.

  – Humerus, ön kol ile omuz ekleminin arasında bulunan uzun kol kemiğidir ve bu alanda yıpranmaya bağlı kist oluşumu gözlenmiş. Yani bu durum herhangi bir yırtılma olmadan aşırı kullanıma ya da yıpranmaya bağlı olmuş olabilir.

  – Akromioklavikular eklem (köprücük kemiği ile akromiyon arasında bulunan kayan bir eklemdir) ve bu eklem bölgesinde yine aşırı kullanıma bağlı kas büyümesi gözlenmiş.

  – Yani omuz ekleminde veya kasları ve tendonlarında aşırı kullanmaya bağlı ya da yıpranmalara bağlı iltihaplanma, sıkışma, kireçlenmeler ve eklem içinde sıvı artışı oluşabilir. Bu duruma alınan travmalar, kürek kemiğinin tekrarlayan hareketleri ve soğuğa maruz kalma gibi durumlar sebep olabilir ve omuz ağrısına yol açar. Doktor kontrolünü ve doktorunuzun önereceği tedaviyi önemsemek gerekir. Tekrar geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git