Ağrılar ve Tedavileri

Donuk Omuz Neden Olur? Donuk Omuz Belirtileri

Omuz eklemi, aksiyel iskelete bağlıdır ve yapı olarak bir yandan her yere özgürce ulaşabileceğimiz kadar mobil, diğer yandan yüklenebileceğimiz kadar sabittir.

Omuz eklemi, aksiyel iskelete bağlıdır ve yapı olarak bir yandan her yere özgürce ulaşabileceğimiz kadar mobil, diğer yandan yüklenebileceğimiz kadar sabittir. Omuz eklemi, vücuttaki en açık eklem hareketliliğine sahip, aynı zamanda glenoid ve humerusun birbiri ile uyumu sayesinde sıkıştırıcı ve çekme kuvvetlerine dayanıklı bir eklemdir. Donuk omuz, omuz hareketlerinin kısıtlanması durumuna verilen addır ve oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Donuk omuz geliştiğinde günlük yaşamda kullanmamız gereken kolu kullanmakta sıkıntı çekilir. Elin başa doğru, arka tarafa doğru götürülmesi zor ve ağrılıdır. Donuk omuz daha çok 40 ile 60 yaş arası kadınlarda görülür. Çeşitli hastalıklar ve omuz bölgesinin aldığı travmalar donuk omuza neden olabilir. Omuz çevresinde döndürücü kılıf olarak tanımlanan ve kolu yukarı kaldıran kasların yapıştığı kısımdaki farklı hastalıklar ve omuz çevresinde bursit adı verilen yumuşak doku iltihaplanmaları, omuz çevresinde bulunan omuz kapsülünde meydana gelen bazı hastalıklar da donuk omuza sebebiyet verebilir.

Donuk omuz nedenleri

Donuk omuz oluşmasının en önemli nedeni omuzda meydana gelen ağrıdır. Omuzda ağrı olması nedeni ile hasta omzunu yeteri kadar hareket ettiremez ve bir süre sonra eklem kılıfı yapıştığı için, esnekliğini kaybeder ve buna bağlı omuz hareketlerinde kısıtlanma oluşur. Omuzda ağrıya neden olan birçok hastalık vardır. Örneğin, omuz çevresindeki kasların hastalıkları, eklem kılıfının hastalıkları, sistemik bazı hastalıklar ki, bunların başında şeker hastalığı gelir. Bunun yanı sıra tiroid hastalıkları (hiperparatiroidi, hipotiroidi gibi), bazı kalp hastalıkları, akciğerde oluşan bazı tümörler donuk omuz hastalığına neden olabilir.

Donuk omuz belirtileri ve evreleme

Donuk omuz hastalığının ilk belirtilerinden biri ağrıdır ve ağrı ilk başlardan önemsenmeyecek düzeyde başlar ve ağrı nedeni ile hasta kolunu hareket ettiremez ve giderek ağrı, hareketleri kısıtlayacak düzeye ulaşır.

Donuk omuz temel olarak 3 evrede değerlendirilir.

Evre 1 donuk omuz nedir? Birinci evre donuk omuz, donmaya başlama evresi olarak tanımlanır ve bu durum aylarca sürebilir.

Evre 2 donuk omuz nedir? İkinci evre, donmuş omuz evresidir ve bu evrede ağrı giderek azalmıştır. Fakat bu evrede hareket kısıtlılığı o kadar artmıştır ki, hasta omzunu kürek kemiğinin göğüs ile arasındaki eklemden oynatmaya çalışır.

Evre 3 donuk omuz nedir? Üçüncü evre donuk omuzda hastalık yavaş yavaş iyileşmeye başlar ki, bu evrede hastalık 5 ay veya 2 sene sürebilir. Yani donuk omuz yaklaşık 2-3 yıl kadar devam edebilir.

Donuk omuz teşhisi

Donuk omuz sorununun tanısı için öncelikle bir ortopedi uzmanına veya fizik tedavi uzmanına başvurulmalıdır. Yapılacak klinik muayenede öncelikle hastanın şikayetleri ve sağlık geçmişi sorulur (anamnez alınır). Muayene sırasında doktor, hastanın kolunu kaldırıp döndürerek hareket açıklığını kontrol eder. Muayene ve hastanın anamnezi alındıktan sonra görüntüleme yöntemleri istenir. Görüntüleme yöntemlerinden sonra hastada başka bir hastalık olup olmadığı anlaşılabilir. Gereken durumlarda kan testleri de, sistemik bir hastalık varlığını ortaya koymak için istenebilir.

Donuk omuz nasıl tedavi edilir?

Donuk omuz hastalığı ortaya çıktıktan sonra öncelikle ağrının ortadan kaldırılması gerekir. Ağrı için farklı ilaçlar (parasetamol grubu veya non-steroid antiinflamatuar türü ilaçlar) kullanılabilir. Bu ilaçlar ağrıyı geçirmede yeteri kadar etkili olmaz ise hastaya bir ya da iki kez kortizon enjeksiyonları uygulanabilir.

Ağrı azaltıldıktan sonra ki yapılacak uygulama hastanın kendisinin yapacağı bazı germe egzersizleri ile omuzun açılmasını sağlamaktır. Fakat bu egzersiz tedavisi öncelikle bir fizyoterapist yardımıyla başlar ve daha sonra hasta kendisi bu hareketleri öğrenir ve evde de uygular.

Donuk omuz tedavisi bazen aylarca sürebilir. Bu nedenle donuk omuz tedavisinde hem hasta hem de fizyoterapist sabırlı olmalı ve hasta doktorun önerdiği egzersizleri eksiksiz uygulamalıdır. Egzersizler sonrası ağrıyan bölgeye buz ya da soğuk uygulama yapmak faydalı olabilir. Germe egzersizlerini yapmadan önce ılık duş almak yararlı olur. Egzersiz tedavisinin ilk sonuçları yaklaşık 6 hafta sonra fark edilebilir. Bütün bu tedavilere rağmen geçmeyen ağrılarda cerrahi tedaviye gerek duyulabilir.

Donuk omuz hastalığından korunma yolları

Donuk omuz hastalığını önleyebilmek için, omuz bölgesinde bir ağrı olduğunda mutlaka gecikmeden bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurmak ve ağrının nedeninin araştırılmasını istemek son derece önemlidir. Ağrının nedeni bulunduktan sonra tedaviye hemen başlanmalıdır. Çünkü hasta ağrı var diye omzunu hareket ettirmekten çekinir ve bu durumun sonucu olarak da donuk omuz gelişebilir. Donuk omuza sebep olan durumlardan biri omzun aldığı travmalardır ve bu travmaların yol açtığı ağrıdan dolayı omzunu hareket ettirmeyen insanlarda donuk omuz gelişir. Bütün bu durumlar göz önünde bulundurularak omuz ağrısı veya omuza bir darbe alındığında mutlaka doktora gidilmelidir.

Donuk omuz hastalığından korunma

Donuk omuz hastalığından korunma

Ağrılar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Eklem ağrısı neden olur
 2. Sırt ağrısı neden olur
 3. Omuz ağrısı nedenleri ve tedavisi
 4. Siyatik ağrısı neden olur
 5. Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri

4 Yorum

 1. Avatar

  Bayram

  8 Ocak 2016 at 02:00

  merhaba hocam bunu bana acıklarmısınız doktorlar evde dinlenme verdiler ama aynı seyler saga omuzum içinde gecerli.

 2. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  9 Ocak 2016 at 15:37

  Diğer omzunuzdaki şikayetin ne olduğunu belirtmemişsiniz, bu nedenle sağ omzunuzda ne olduğu hakkında bilgi vermek çok mümkün değildir.

  Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  İsmail

  24 Ocak 2018 at 22:44

  Iyı günler omzum çıktı sol omzumda labrumda yırtık var kinesibantla desteklesem tekrar cokma olsılıgı düşer mi yırtık haldeyken kinesio bantla spor yapsam nasıl etkisi olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2018 at 11:36

   Kinezyolojik bantlamanın ağrı giderilmesindeki rolü, bir yandan ödem ve enflamasyonun (yangının) azaltılması, diğer yandan duyusal uyarılar ile kapı kontrol mekanizmasının ve desandan inhibitör mekanizmaların aktive edilmesi, yüzeysel ve fonksiyonlarını düzenlemesi suretiyle analjezik (ağrı kesici) etki gibi farklı mekanizmalar ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Ancak uzun dönemde bandın analjezik (ağrı kesici) etkisinin kalıcı olmadığını savunan çalışmalar da mevcuttur.

   Omzunuzdaki çıkığın yerine oturtulması ve eşlik eden başka bir sorunun olup olmadığının ortopedi ve fizik tedavi uzmanları tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

   Bu bantları kullanmanın faydalı olup olmayacağı hakkında bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git