Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Domuzdan İnsana Böbrek Nakli Yapılır mı?

Son günlerde çıkan haberlere göre İspanya bilim insanları domuzdan insana organ nakli yapılması gibi cerrahi işlemler konusunda ileri teknikler geliştirmişlerdir. İspanyol bilim insanları İspanya'nın güneyinde bir domuz çiftliğinde yaptıkları deneyler hakkında basına bilgiler vermişlerdir.

İnsanlara domuzdan böbrek nakli nedir?

Son günlerde çıkan haberlere göre İspanya bilim insanları domuzdan insana organ nakli yapılması gibi cerrahi işlemler konusunda ileri teknikler geliştirmişlerdir. İspanyol bilim insanları İspanya’nın güneyinde bir domuz çiftliğinde yaptıkları deneyler hakkında basına bilgiler vermişlerdir.

Bilim insanları, bu laboratuvar çiftliğinde yetiştirilen domuzların iç organlarının insan vücuduna nakli konusunda birçok deneyler gerçekleştirdiklerini ve bu deneylerde son aşamaya geldiklerini, çok yakın bir zamanda domuzlardan, insanlara böbrek, pankreas, kıkırdak ve kornea naklinin mümkün olabileceğini belirtmişlerdir.

Domuz ile insanların iç organları arasında kayda değer bir benzerlik söz konusu olduğunu belirten bilim insanları koroner arter kan dağıtımının (damar kan dolaşımı) domuzlar ve insanlarda neredeyse aynı olduğunu, domuz ve insan derisinin farklılık taşımadığını, ilk aylardaki gelişimin domuz ve insanlarda birebir uyduğunu bildirmişlerdir.

Domuz kalp kapakçıkları yıllardır alternatif olarak tıp dünyasında kullanılmakta idi. Bilim insanları son yıllarda domuzu deneylerde çok sık kullanmaktadırlar. İspanyol bilim insanları bu çalışmaların diğer ülkeler tarafından nasıl tepki göreceği de önemli diyerek sözlerine son vermişlerdir.

Domuzdan insana başka nakledilen organ var mı?

Daha önceleri Amerika ve Avrupa’dan domuz karaciğer hücrelerinin kullanıldığı diyaliz makineleri ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Domuzdan insana kalp kapakçıkları da yıllardır alternatif tıpta kullanılmıştır. Hayvanlardan insanlara organ nakli düşüncesi yüz yıllardan bu yana bilim insanlarının kafa yordukları, yaklaşık yarım asırdır da deneyler yaptıkları bilimsel bir aktivite olarak tıp tarihinde yer almaktadır.

Günümüzde domuzlar, çiftliklerde kolaylıkla üretilebilen evcil hayvanlar olmalarının yanında, anatomisi ve vücut fonksiyonları bakımından insanlara çok benzemeleri ve genetik modifikasyon için uygulanabilir olmaları açısından, organ ve doku nakli için en uygun insan dışı kaynaklardır.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kronik böbrek yetmezliği nedir
  2. Böbrek nakli (transplantasyonu) nedir
  3. Vajinadan böbrek nakli nasıl yapılır
  4. Böbrek yetmezliği ve beslenme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git