Alerjik Hastalıklar ve Tedavileri

Döküntüler Neden Olur?

Döküntüler, ciltte görülen genellikle kırmızı renkte lekelenme ya da iltihaplı görünen cilt bölgeleridir. Döküntü çoğunlukla geçicidir ve nadiren altta yatan ciddi bir hastalığın belirtisidir. Döküntüye kaşıntı ya da ateş eşlik edebilir.

Döküntülerin nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Döküntüler, ciltte görülen genellikle kırmızı renkte lekelenme ya da iltihaplı görünen cilt bölgeleridir. Döküntü çoğunlukla geçicidir ve nadiren altta yatan ciddi bir hastalığın belirtisidir. Döküntüye kaşıntı ya da ateş eşlik edebilir.

Döküntü türleri

Döküntüler bölgesel (cildin küçük bir bölümünde gözlenen) ya da genel (tüm vücuda yaygın ) oluşlarına ve ayrıca oluşan lekelerin tipine göre sınıflandırılırlar.

 1. Makuler döküntü nedir? : Makuler döküntüler ciltten kabarık değildirler, yalnızca renk farkından ya da cilt kıvamının değişmesinden ayırt edilebilirler.
 2. Nodüler ve papuler döküntü nedir? : Nodüler ve papuler döküntüler ise çevre cilt dokusu ile aynı ya da ondan farklı renkte küçük kabarıklıklar şeklindedirler.
 3. Büllöz döküntü nedir? : Büllöz döküntüler büyük su dolu kesecikler şeklinde oluşurlar.
 4. Veziküler döküntü nedir? : Veziküler döküntü küçük su kesecikleri şeklinde oluşan döküntü tipidir.
 5. Püstüler döküntü nedir? : Püstüler döküntü ise irin dolu keseciklerden oluşan döküntülerdir.
 6. Kelebek döküntü nedir? : Kelebek döküntü iki yanakta ve bunları bibirine bağlayan burun üzerindeki küçük bir bölgede görülür, sistemik lupus eritematozusa özgü bir döküntü tipidir.

Döküntüler neden olur?

Döküntüler birçok enfeksiyon hastalığının, örneğin su çiçeği, başlıca bulgusu, egzema ve sedef hastalığı (psoriasis) gibi birçok cilt hastalığının bileşenlerinden biridir. Kimi zaman bir döküntü vitamin eksikliğinin neden olduğu iskorbut ya da pellagra gibi altta yatan medikal bir problemin göstergesidir. Ürtiker (kurdeşen) ve temas dermatiti döküntüleri alerjik reaksiyon sonucu oluşurlar. Özellikle antibiyotik ilaçlara karşı gelişen ilaç reaksiyonları sık rastlanan bir döküntü nedenidir.

Döküntüler nasıl tedavi edilir?

Döküntü tanısı döküntünün görüntü ve dağılımına, eşlik eden semptomlara, alerjik reaksiyon olup olmamasına göre değişir.

Döküntü tedavisinde olanak var ise altta yatan nedene yönelmek gerekir. Kaşıntılı bir döküntü kalamin gibi rahatlatıcı bir losyon ya da bir antihistaminik ilaçtan yarar görebilir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ürtiker nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Kaşıntı nedenleri ve tedavisi
 3. Zehirli sarmaşık hastalığı neden olur
 4. Beşinci hastalık (eritema enfeksiyozum) nedir
 5. Ürtiker türleri ve ürtiker belirtileri
 6. Eritema multiforme nedenleri ve tedavisi
 7. Bebeklerde isilik nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git