Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Yüz Şekil Bozukluğu Hastalığı Nedir? Yüz Şekil Bozukluğu Tedavisi

Konjenital (doğumsal) yüz şekil bozuklukları bebeğin doğumundan itibaren yüz hatlarında izlenen şekil anomalileridir.

Konjenital (doğumsal) yüz şekil bozuklukları bebeğin doğumundan itibaren yüz hatlarında izlenen şekil anomalileridir. Doğum öncesinde oluşan pek çok deformite bebeğin kafa ve yüz yapısını bozabilir. Bazıları kalıtsal ve genetik olabilirken, bazısı da fetüsün (anne karnındaki bebeğin) zedelenmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı yüz şekil bozuklukları da fetüsün gelişimi sırasında kendiliğinden oluşur. En sık rastlanan yüz şekil bozukluklarından ikisi yarık dudak ve yarık damak dır. Yarık dudak ve yarık damak durumunda bebeğin dudağı, damağı ya da her ikisi birden şekil bozukluğu göstermektedir.

YÜZ ŞEKİL BOZUKLUĞU TİPLERİ

Yüz şekil bozukluğu tipleri

Yüz Şekil Bozukluğu Tipleri

Yüzdeki deformiteler bebeğin yüz görünümünü ve şeklini, ağzını, dudaklarını, çenesini, yanaklarını, burnunu, gözlerini ve alnını ilgilendirebilir. Bu tür şekil bozukluklarına nadiren rastlanır.

Hemifasiyal mikrozomi nedir? Bu konjenital bozuklukta bebeğin yüzünün yalnız bir yarısında yüz hatları daha küçüktür. Yüz yarısında bütünüyle şekil bozukluğu olabileceği gibi yalnızca çene, yanak, yüz kasları ve kulak gibi tek teke hatlarda şekil bozukluğu görülebilir.

Dizostoz nedir? Bebeğin kafatası ve yüzünün (kranofasiyal dizostoz) ya da yüz ve çenesinin (mandibulofasiyal dizostoz) etkilendiği bir şekil bozukluğudur. Kranofasiyal tipinde kafatası kemikleri anormal biçimde birleşmiştir. Bu nedenle o bölge diğer bölgelere kıyasla orantısız olarak büyür. Diğer yüz hatları da etkilenmiş olabilir. Gözler dış kısımları aşağı doğru eğik olmak üzere birbirinden ayrık olabilir, bir göz dışarı çıkık olabilir, alt çene üst çeneye kıyasla öne doğru çıkabilir, alt dudak sarkık görünebilir. Bebeklerin yüz ve elleri aynı zamanda geliştiğinden el ve ayaklarında da deformiteler bulunabilir. Mandibulofasiyal dizostozda ise yüz ve çenede şekil bozukluğu söz konusudur. Gaga burun, kulak şekil bozukluğu, basık yanaklar, büyük ağız, küçük çene gibi özellikler görülebilir. Kulak anomalileri (bozuklukları) işitme kaybına neden olabilir.

Oküler hipertelorizm ve hipotelorizm nedir? Bu deformitede göz yuvarlağının şekil bozukluğu söz konusudur. Hipertelorizmde göz çukurları birbirinden uzak durmakta, hipotelorizmde ise göz çukurları birbirine normalden yakın durmaktadır. Göz çukurlarının şekli de farklı olabilir, şaşılık ya da diğer göz anomalileri görülebilir.

Ensefalosel nedir? Ensefalosel bebeğin beyin dokusunun kafatasından dışarı bir kese halinde alın ya da başka bir bölgeden dışarı çıkmasıdır. Göz çukurları birbirinden ayrık olabilir ve burun kökü geniş görünebilir.

YÜZ ŞEKİL BOZUKLUĞUNA NEDEN OLAN HATALIKLAR/SENDROMLAR

YÜZ ŞEKİL BOZUKLUKLARI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Çocuğun fizik muayenesi sırasında doktor yüz şekil bozukluğu anomalilerini tespit edebilir. Çocuk kulak burun boğaz uzmanına sevk edilse de ayrıntılı testler, bilgisayarlı tomografi, röntgen incelemeleri ve işitme testleri istenecektir. Ensefalosel durumunda tedavi koşullarının değerlendirilmesi için beyin cerrahlarının görüşüne de başvurulur.

YÜZ ŞEKİL BOZUKLUKLARI TEDAVİSİ

Yüz şekil bozukluğuna neden olan duruma ve yüz şekil bozukluğunun tipine ve belirtilerine göre tedavi farklı uzmanlarca yapılır.

Pek çok yüz deformitesinde cerrahi girişim ile tam ya da kısmi düzeltme sağlanabilir. Düzeltici cerrahi girişimin erken dönemde yapılması önem taşır. Çocuk aylar ya da yıllar süren cerrahi girişimler geçirebilir. Bu girişimlerde vücudun diğer bölgelerinden kemik dokusu alınarak yüze yerleştirilebilir.

Cerrahi dışında ortodontik yardım (diş şekil bozukluğu uzmanlık dalı), göz hastalıkları uzmanından danışmanlık ve işitme kaybı varsa konuşma terapisi de gerekebilir. Yüz şekil bozukluğu bulunan çocuğun ailesinin başka çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlık alması önerilir.

Doğumsal Hastalıklar İle İlgili Benzer Konularımız

  1. Doğumsal kulak anomalileri nedenleri ve tedavisi
  2. Doğumsal karın kası anomalileri nedenleri ve tedavisi
  3. Mikrosefali nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Genetik bozukluklar ve genetik danışmanlık nedir
  5. Çocuklarda göğüs şekil bozuklukları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git